Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Sunt demoni lăuntrici de care nu scăpăm niciodată, sunteți de acord ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015
Eu mi-am dat seama recent că niciodată nu voi scăpa de toți demonii pe care îi am în cap. Sunt prea mulți pentru a-i extermina într-o viață de om. Și nici nu mai sunt sigură că sunt ceva " separat " de mine - simt cum din ce în ce mai mult devin o parte din ființa mea ( poate mereu au fost , de fapt ).

Treaba este că nu sunt genul de distrusă , fiindcă am minte pentru viață și îmi rezolv problemele existențiale - adică motivul pentru care nu ajung niciodată în groapă este faptul că sunt o " persoană problemtică funcțională " , cu cariera, banii, relațiile sociale, etc. etc. în regulă mereu, ba chiar și reputația îmi este impecabilă, nimeni nu știe de fapt cum sunt eu.

Adevărul este că sunt o persoană cu umbre enorme în mine, și deși pe parcursul aniilor am avut impresia că treptat scap de niște demoni, mi-am dat seama că de fapt aceștia nu pleacă niciodată, se schimbă doar, sau " hibernează periodic " , pentru a reveni în forță mai târziu.

Am avut o lungă perioadă de Zen, meditație și altele, chiar am văzut frumusețea acestei lumi, și am aprofundat multe cunoștiințe de aici. Mulți mi-au zis că am " stofă de maestru iluminat " , eu am zâmbit doar ( deși diferența dintre nebun și geniu este doar un fir de păr, se zice ).

Oricum, oricât de mult îmi place încă și actualmente această latură luminoasă a vieții , pur și simplu nu mă pot identifica cu adevărat cu ea. Mereu mă trage întunericul, pericolul, lucrurile păcătoase și tot ceea ce este mai demonic.

Am avut o revelație acum o jumătate de an, când chiar aveam impresia că voi deveni o altă persoană , că îmi voi lăsa în urmă toată viața mea " păcătoasă " de până acum, dar după un timp doar am râs la câtă ipocrizie s-a acumulat în mine : " Tu , tu îți vei schimba viața ? Tu nu vrei să îți schimbi viața ! " - Și exact acesta este adevărul. Știu că viața mea este împotriva normelor sociale, că poate fi criticată până la infinit de către intelectualii lumii, dar ce pot face dacă nu pot să mă schimb ? Ideea este că da, pricep orice citesc și orice aud, orice îmi spune cineva, totuși cu cât citesc mai mult, cu cât știu mai mult, inevitabil realizez că nimic pe lumea asta nu mă poate schimba pe mine. Pentru că ceea ce eu am în cap, oricum nimeni nu îmi poate scoate de acolo.

Mulțumec pentru cei care au citit toată întrebarea și aș vrea cât mai multe opinii !
Vă mulțumesc !

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Nu merita sa te schimbi pentru nimeni si nimic. Ramai asa cum esti si cum iti place. De ce sa te schimbi?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,179
  • Înscris: 13.01.2011
Esti ok, dupa chipul si asemanarea sablonului astral, nu iti mai bate capul, ai grija (doar) sa nu dai de belele.

#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Da' ce ai păcătuit așa de grav? Posted Image

Ce opinii să dăm la o poveste care nu spune nimic concret?

#5
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Knifey, on 27 august 2015 - 23:06, said:

realizez că nimic pe lumea asta nu mă poate schimba pe mine. Pentru că ceea ce eu am în cap, oricum nimeni nu îmi poate scoate de acolo.
Bravo tie.

Quote

Mulţumec pentru cei care au citit toată întrebarea şi aş vrea cât mai multe opinii !

Care-i intrebarea?

#6
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Arianna-D, on 27 august 2015 - 23:29, said:

Care-i intrebarea?
Titlul thread-ului în mod implicit și totodată evident. :)

#7
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 mario_bril, on 27 august 2015 - 23:30, said:


Toata intrebarea e "sunteti de acord" ? Atunci care-i treaba cu toata vorbaia asta goala? Tipa oricum are totul lamurit.

#8
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

Quote

Ştiu că viaţa mea este împotriva normelor sociale, că poate fi criticată până la infinit de către intelectualii lumii, dar ce pot face dacă nu pot să mă schimb ?

Totuși, cu ce te ocupi?

Edited by 0x0c, 28 August 2015 - 00:00.


#9
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Si eu am demonii mei, ma inteleg bine cu ei, si ei cu mine. Mai mereu ne sfatuim si luam decizia cea mai buna

#10
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ptiu, ca daca nu merge si la mine tot ce ai spus acolo. eu beu ca sa scap de angoase.  si beu destul...
vorbesc serios. o fi bine, o fi rau, nu stiu... uite, iar imi vine sa beau.

recitesc mesajul si rectific: aproape tot. nu am trecut eu prin mediatii zen, dar tot pe acolo. si cand vad si ce raspunsuri ti  s'au mai dat, ma bucur ca nu suntem singuri pe lume.

Edited by argentum, 28 August 2015 - 00:17.


#11
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010
demonii ii cream noi si cu cat credem mai mult in ei cu atat sunt mai reali. daca nu vrei sa te schimbi inseamna ca iti place viata ta si o agreezi in subconstient chiar daca la suprafata poate vrei sa dai impresia ca nu este asa. cel mai probabil ai fost sau si acum esti singur/a la parinti daca nu ma insel.

Edited by sclifositu, 28 August 2015 - 00:50.


#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Arianna-D, on 27 august 2015 - 23:35, said:


Toata intrebarea e "sunteti de acord" ?

If she doesn't scare the cows, who cares?

#13
summer_realm2

summer_realm2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 07.10.2014

 Knifey, on 27 august 2015 - 23:06, said:

Am avut o revelaţie acum o jumătate de an, când chiar aveam impresia că voi deveni o altă persoană , că îmi voi lăsa în urmă toată viaţa mea " păcătoasă " de până acum, dar după un timp doar am râs la câtă ipocrizie s-a acumulat în mine : " Tu , tu îţi vei schimba viaţa ? Tu nu vrei să îţi schimbi viaţa ! "
Mulţumesc pentru cei care au citit toată întrebarea şi aş vrea cât mai multe opinii !
Vă mulţumesc !
Gândul asta de mai sus nu a venit de la tine. În momentul când vrei să-ţi schimbi viaţa, deranjezi entităţile care se hrăneau cu energia ta, iar ele nu plecă fără luptă. Reacţii de acest gen se îmtâmplă mereu celor care vor să o rupă cu păcatul, devin bătaia de joc a demonilor cel puţin pe moment. Nu zic că e uşor, de la un anumit punct încolo nu mai este nici posibil fiindca se identifică cu persoana ta şi devii una cu ei, fiind total neputincios de a te schimba iar culmea demonismului e că nici nu mai vrei. Vestea bună e că voinţa încă depinde de tine, chiar daca momentan nu vrei cu adevărat, măcar asta poţi schimba. E o întreagă aventură să te schimbi însă, nu se poate face dacă nu îţi asumi riscuri şi jertfe şi o să ţi să ceară acest lucru. Iar dacă te întorci din drum se zice că mai bine nu ai fi cunoscut.

Edited by summer_realm2, 28 August 2015 - 05:57.


#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Iertați întrebarea simplă, dar... în ce constau demonii ăia, mai precis?

#15
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Cazimi, on 28 august 2015 - 05:56, said:

Iertați întrebarea simplă, dar... în ce constau demonii ăia, mai precis?

Sunteti indiscret

 Knifey, on 27 august 2015 - 23:06, said:

Am avut o lungă perioadă de Zen, meditaţie şi altele, chiar am văzut frumuseţea acestei lumi, şi am aprofundat multe cunoştiinţe de aici. Mulţi mi-au zis că am " stofă de maestru iluminat " , eu am zâmbit doar ( deşi diferenţa dintre nebun şi geniu este doar un fir de păr, se zice ).
Zenul prin definitie inseamna demoni
Deci problema este astfel: ce fel de demoni recunosti?
Pentru ca rautatea demonilor este stabilita de crestinism. In crestinism demonii sunt infierati, in religiile orientale budism si yoga sunt zei adulati.
Pentru a scapa de pacate in crestinism se foloseste spovedania si impartasania. Dar trebuie ca si credinciosul sa fie constient de pacate si sa se lupte cu ele.
Nimeni nu reuseste sa scape de toate pacatele, ideea e sa nu se transforme in patimi adica sa nu iubesti pacatele

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

 Cazimi, on 28 august 2015 - 05:56, said:

Iertați întrebarea simplă, dar... în ce constau demonii ăia, mai precis?

Retele neuronale programate intr-un anume fel in primii ani de viata.

#17
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Chiar mi se făcuse dor de aberațiile lui altul2. Deci poți să te împărtășești la un preot catolic și gata, scapi de demoni?

 Handicarpati, on 28 august 2015 - 06:43, said:

Retele neuronale programate intr-un anume fel in primii ani de viata.

Mulțumesc de răspuns. Nu mă mulțumește, fiindcă întrebarea mea se adresa inițiatoarei, pentru a clarifica întrebarea ei.

#18
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Cazimi, on 28 august 2015 - 06:45, said:

Chiar mi se făcuse dor de aberațiile lui altul2. Deci poți să te împărtășești la un preot catolic și gata, scapi de demoni?
Depinde de demoni
Da nu putem specula daca nu stim din ce tabara sunt demonii.
Un budist nu se poate impartasi la preot ca sa scape de demoni. Budismul este demonii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate