Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie masina sh 8000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alex_softpedia

alex_softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2015
Buna seara, sunt nou pe aici, e prima mea postare.As vrea sa ma prezint intai, sunt tanar, am 19 ani, sunt student, si v-as ruga frumos daca se poate sa ma ajutati in privinta achizitiei unei masini, bugetul fiind de 8000 de euro (plus minus 10%, fara inmatriculare si alte taxe).
Pana acum am condus masina familiei, o Skoda Octavia 1.4 TSI (122 de cai).Nu sunt vitezoman, chiar nu imi place sa depasesc suta, dar nici nu vreau o masina submotorizata (de genul 75 de cai si o tona jumatate).
Voi merge in jur de 10.000 de km pe an (poate chiar mai putin), cam 60% in afara orasului, 40% in oras.Vreau deci benzina neaparat, nu ma intereseaza deloc diesel.As vrea o masina din clasa compacta, desi m-am gandit si la clasa mica, dar mi-e frica de stabilitatea pe care o au masinile mici la viteze mai mari (80-100 de km/h).
M-am gandit la un Volkswagen Golf 6 tot 1.4 TSI, cu putini km, eventual sa-l aducem din Germania.Ar mai fi si Honda Civic (sunt fan japoneze), dar in bugetul asta nu iau euro 5, doar euro 4.Masina as vrea s-o tin 6-7 ani.
Imi cer scuze ca v-am facut sa cititi atat, astept sugestii, va multumesc anticipat.

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postalex_softpedia, on 27 august 2015 - 22:52, said:

mi-e frica de stabilitatea pe care o au masinile mici la viteze mai mari (80-100 de km/h)

Ia, mergi cu un Ford Ka la 100 km/h si zi cum e cu stabilitatea. Eventual asorteaza si niste serpentine pe drum, ca sa iti faci o parere mai completa.
In rest ... se pare ca stii ce vrei si de la noi astepti numa incurajari.

#3
alex_softpedia

alex_softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2015
Ford Ka stiam ca e din clasa mini, nu mica, din mica ar fi fiesta, sau? Nu ma gandeam la clasa mini, ci la cea mica (Polo, Fiesta, Clio) daca ar fi mai potrivita fata de clasa compacta (Golf, Civic, Focus).Inca o intrebare, merita un A3 (in bugetul asta, bineinteles) in detrimentul unei masini din clasa compacta non premium?

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
eu îți recomand Citroen c4 indiferent că alegi hdi (foarte fiabil și consum mic) sau benzină (un consum mai mărișor). să te ferești de motoarele mici pe benzină cu turbină....
o variantă de luat în calcul este și astra j, vei găsi una destul de dotată la bugetul acesta.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti foarte hotarat sa cumperi o masina sh. Un autoturism nou, cumparat de la reprezentanta, cu garantie, face toti banii. Si tu ai banii aia.

#6
alex_softpedia

alex_softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2015
Din pacate in 8000 de euro singurele masini noi la care m-as putea uita ar fi cele de clasa mica, slab dotate, sau ma insel?Dacie nu vreau, avem si un Logan mai vechi in familie si desi nu am avut probleme cu ea, mi se pare ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre logan si octavia, nu ma intelegeti gresit. Iar referitor la motoarele mici cu turbina, am auzit multe pareri contra, dar nu stiu ce sa zic, atat eu cat si parintii mei suntem foarte multumiti de 1.4 TSI de pe octavia, nu am avut nici o problema (a fost si motorul anului atunci cand am cumparat masina).Citroen arata bine, dar sunt fiabile? Ca de frantuzesti si italiene aud cam de rau, stiu ca se exagereaza, dar mi-au starnit si mie dubii deja zvonurile astea..

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
citroen c4 respectiv c5, sunt atuurile Citroen pentru a recâștiga piața. de asta beneficiează de un aspect „nemțesc” și ai putea să cauți niște anunțuri și să dai o tură cu ele. :)

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
off -topic

View Postalex_softpedia, on 27 august 2015 - 23:23, said:

Ford Ka stiam ca e din clasa mini, nu mica, din mica ar fi fiesta, sau?
Right.
Si daca Focus sta lipit de sosea, Ka sta lipit si el, Fiesta da chix, zici?
Apoi de aia le alearga aia prin raliuri, nu? Ca din start nu-s stabile.

Na [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ajarV5lexzY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...ok, recunosc, cu asta am trisat.

#9
alex_softpedia

alex_softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2015
N-am zis ca da chix fiesta, ma gandeam la ka, mie imi da impresia ca zboara de pe sosea daca trece un camion pe langa tine Posted Image  (stiu ca nu e chiar asa, sunt masini ok, dar mie imi trebuie si la drum lung).
De A3 nu zice nimeni nimic, sa inteleg ca as face o prostie cu asa ceva?
C4 e o optiune interesanta, deci momentan pe lista mea sunt asa: Civic, Golf, C4, Auris, Fiesta, Polo (nu intr-o ordine anume), sa mai tai/adaug ceva? Inca cateva intrebari si nu va mai stresez, promit Posted Image

#10
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
A3 ii fain dar tot golf e si ala.

#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
civic nu se încadrează ultimul model, iar de precedentul vei rămâne dezamăgit...plus consumul care o ia razna în oraș.
Golf - o mașină bună dacă nu e sămsărită
c4 - l-am recomandat
Auris - poți găsi chiar varianta hybrid
Fiesta/polo - ceva mai mici. în funcție de dimensiunile tale pot fi o opțiune

a3 în banii ăștia vei găsi o variantă foarte urâtă. nu știu de ce, dar deși sunt fan audi, la a3 îmi place doar ultimul model scos iar pe celelalte le consider eșecuri.

Edited by bobalex18, 28 August 2015 - 01:18.


#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Cele mai apreciate masini compacte, deci si cele mai bune, ar fi astea:
http://left-lane.com...car_segment.png
asa ca mai studiaza piata...

#13
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
Vezi si un Opel astra, arata mai bine decat golf 6 si ai sanse sa prinzi unul bun in Germania.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
In banii tai eu as lua asta fara sa mai stau pe ganduri.

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005

View Postd-ardeleanu, on 28 august 2015 - 08:22, said:

Cele mai apreciate masini compacte, deci si cele mai bune, ar fi astea:
http://left-lane.com...car_segment.png
asa ca mai studiaza piata...

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#16
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Marea problema la Audi A3 este ca in 8000 euro nu cred sa gasesti o masina ok, mai ales daca vrei euro 5 cu motorizare 1.4 TSI.

#17
alex_softpedia

alex_softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2015
@ericmario Da, e superba masina aia, dar as prefera un hatch pentru inceput, de Mazda 3 ce zici?
Audi A3 imi place mult, dar cred ca voi sari peste el, e prea mic bugetul pentru ceva mai calumea.
Astra imi place cum arata, ce motorizare imi recomandati pe ea, cum e 1.4 turbo?
Multumesc tuturor pentru sfaturile de pana acum!

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Hyundai i30/Kia Ceed?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate