Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

De ce astronomia nu este studiata in scoli si licee in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Eu consider ca este foarte utila si interesanta.Orice om ar trebui sa stie lucruri ce tin de astronomie .De ce credeti ca nu se pune accent pe astronomie in educatia romaneasca?Sunt sigur ca exista oameni in Romania care nu stiu ca planeta noastra se cheama Terra si nici ca satelitul nostru natural este Luna..

Sincer ,doresti ca astronomia sa fie studiata in scoli si licee?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E o intrebare buna, pentru ca ar fi mult mai de ajutor decat sa spunem... geologia sau sa inveti ca tampitul, pe derost fiecare creasta din masivii Romaniei.

Pt asta ai nevoie insa de profesori...

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nimeni nu te vrea destept , te vrea doar indoctrinat de superstitii , perfect controlabil , trebuie sa faci parte din masa de manevra . Nu ai dreptul la cunoastere , nu se promoveaza studiul , arta , ci doar depravarea si superficialitatea . In acest sens toti cei care nu se alatura grupului de manevra sunt imediat ostracizati , exclusi , etichetati .
Daca esti in stare , invata singur , altfel nu te astepta sa-ti bage cineva in traista .

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 AlenTao, on 27 august 2015 - 22:39, said:

Sunt sigur ca exista oameni in Romania care nu stiu ca planeta noastra se cheama Terra si nici ca satelitul nostru natural este Luna..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kdeqn0VRKjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 AlenTao, on 27 august 2015 - 22:39, said:

Sincer ,doresti ca astronomia sa fie studiata in scoli si licee?
Astronomia ca materie separata nu isi are rostul.

Edited by wattu, 27 August 2015 - 23:16.


#6
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Pentru că noi crede în horrorscop. Dacă e vorba de planete și nu implică destinul nu e interesant :(

#7
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Unele noțiuni se studiază la începutul clasei a V-a și a IX-a. Dar nu sunt decât 6 sau 12 ore.

#8
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 A10, on 27 august 2015 - 23:06, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kdeqn0VRKjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Planeta noastra se cheama Pamant.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 AlenTao, on 27 august 2015 - 22:39, said:

Sincer ,doresti ca astronomia sa fie studiata in scoli si licee?
Figureaza ca disciplina alternativa dar cred ca prea putini o cer si atunci nu se face, trebuie sa fie un minim de copii ca sa se faca...

 wattu, on 27 august 2015 - 23:14, said:

Astronomia ca materie separata nu isi are rostul.
Cum sa nu... merge ca materie usoara cu 1-2 ore pe saptamana.

Edited by andreic, 28 August 2015 - 00:50.


#10
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cum nu se studiaza? Eu am dat bacul la astronomie.

 andreic, on 28 august 2015 - 00:50, said:


Cum sa nu... merge ca materie usoara cu 1-2 ore pe saptamana.

Daca e studiata pe bune nu e chiar usoara.

#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

 AlenTao, on 27 august 2015 - 22:39, said:

De ce credeti ca nu se pune accent pe astronomie in educatia romaneasca?Sunt sigur ca exista oameni in Romania care nu stiu ca planeta noastra se cheama Terra si nici ca satelitul nostru natural este Luna..

Şcoala este organizată în felul următor: Şcoala generală (unde se studiază generalităţi), Liceul (unde se face îndrumarea spre o specializare) şi Universitatea (aici se studiază aprofundat ştiinţele încadrate într-un ansamblu mai larg de alte ştiinţe). De exemplu, eu ştiu că astronomia se studiază în detaliu de către studenţii de la Facultăţile de Geografie, care au cursuri specializate în acest domeniu.

În şcolile generale şi în licee, astronomia este studiată împreună cu alte ştiinţe ale naturii, adunate toate sub numele de geografie. Doar în Facultăţile de geografie, aceasta se descompune pentru studiere, în ştiinţele componente: astronomie, geologie, geomorfologie, meteorologie, climatologie, pedologie, hidrologie şi aşa mai departe.

#12
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Cine are chemare catre astronomie, o poate face in timpul liber. Pentru majoritatea oamenilor, astronomia este un subiect la fel de plictisitor precum matematica sau fizica. E deja destula materie inutila pentru majoritatea elevilor, zic sa lasam universitatilor de specialitate.

 0x0c, on 27 august 2015 - 23:27, said:

Pentru că noi crede în horrorscop. Dacă e vorba de planete și nu implică destinul nu e interesant Posted Image
si alte natii viseaza la horrorscoape si destin...

#13
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Astronomia pura, fara astrofizica, e matematica curata. De studiat e absolut necesar sa fie studiata astronomia, astrofizica, exobiologia, etc, dar invatamantul preuniversitar romanesc(si nu numai cel romanesc, la altii e chiar mai rau...) se reduce la un protocol social, un tam-tam tribal, "memoreaza poezia si reprodu ce ai memorat".Valabil si pentru olimpicii la diverse materii, care nu sunt nicidecum niste oameni de stiinta in devenire, ci doar niste...sportivi, olimpicii practica un sport al mintii, bazat in principal pe memorie. Un soi de... sah.

#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Pe timpul odiosului se studia astronomia. Am si acum manualul de anul IV de liceu al fratelui meu. Nu stiu daca se numea "Astronomia" sau "Bazele astronomiei". Cand o sa ajung acasa o sa arunc un ochi peste manual. Poate îi trag si o poza.

LE: am gasit o poza pe net.

Attached Files


Edited by florinbad, 28 August 2015 - 07:22.


#15
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Întrebarea corectă ar fi: De ce nu se mai studiază astronomia în școli?
Înainte se studia, drept dovadă că eu am încă manualele părinților mei.

#16
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Si înca un manual din anul 1949 Posted Image

Attached Files



#17
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu am facut astronomia in anii 90

#18
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Pentru ca nu are loc de religie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate