Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Semnal Digi Mobil foarte slab in orasul Fagaras

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Dupa cum scrie si in titlu semnalul Digi Mobil in orasul Fagaras si zonele adiacente Fagarasului e praf. Sunt multe zone in care nu e semnal, si mai multe zone in care telefoanele topaie din Digi in roaming iar in restul zonelor chiar faca exista "semnal" acesta e bataie de joc, practic nu se poate vorbi la telefon decat in miezul orasului.

In 2015 la oras sa trebuiasca sa ma duc in spatele blocului la geam ca sa pot "vorbi" la telefon? Vorbi intre paranteze ca si la geam se aude intrerupt si cateodata se intrerupe convorbirea. Nici macar acum 10 ani nu pateam asa ceva in alte retele! Mai are rost sa va spun cum e la sat, la 3 km langa Fagaras?

Apoi va bateti cu pumnul in piept cu 4G pe o frecventa stupida cu care doar o mana de telefoane e compatibila? Sunteti magari!

Sa va fie rusine!

#2
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 BV87FFF, on 27 august 2015 - 21:15, said:

Dupa cum scrie si in titlu semnalul Digi Mobil in orasul Fagaras si zonele adiacente Fagarasului e praf. Sunt multe zone in care nu e semnal, si mai multe zone in care telefoanele topaie din Digi in roaming iar in restul zonelor chiar faca exista "semnal" acesta e bataie de joc, practic nu se poate vorbi la telefon decat in miezul orasului.

In 2015 la oras sa trebuiasca sa ma duc in spatele blocului la geam ca sa pot "vorbi" la telefon? Vorbi intre paranteze ca si la geam se aude intrerupt si cateodata se intrerupe convorbirea. Nici macar acum 10 ani nu pateam asa ceva in alte retele! Mai are rost sa va spun cum e la sat, la 3 km langa Fagaras?

Apoi va bateti cu pumnul in piept cu 4G pe o frecventa stupida cu care doar o mana de telefoane e compatibila? Sunteti magari!

Sa va fie rusine!

Si trebuia sa deschizi un topic fix pentru asa ceva?

#3
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Semnalul digi e varza peste tot.Se recomanda si o cartela reincarcabila de la alt operator daca vrei sa poti suna tot timpul si un telefon dual sim.
Sau de banii dati pe optim nelimitat 5E si tot vre-o 5E pe reincarcabila a-ti iei un abonament la o firma serioasa si nu mai ai probleme.

#4
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 gymy, on 27 august 2015 - 21:25, said:

Semnalul digi e varza peste tot.Se recomanda si o cartela reincarcabila de la alt operator daca vrei sa poti suna tot timpul si un telefon dual sim.
Sau de banii dati pe optim nelimitat 5E si tot vre-o 5E pe reincarcabila a-ti iei un abonament la o firma serioasa si nu mai ai probleme.

Hai nu serios? Peste tot unde??

#5
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

 gymy, on 27 august 2015 - 21:25, said:

Semnalul digi e varza peste tot.

Sa stii ca nu e asa, in Brasov e semnal decent cam peste tot. Din cauza asta m-am si portat la sfarsitul lui 2014 ... am zis ca daca in orasele mari e ok, in timp se va rezolva semnalul si la Fagaras, ca de promisiuni e plin sacul. Dar vad ca ne batem cu pumnul in piept in comunicate de presa si sunt doar vorbe goale. Doar ca o luna - doua cat stau la Fagaras ma iau toti dracii ... si cand ma gandesc ca am portat si amandoua telefoanele parintilor ...

Edited by BV87FFF, 27 August 2015 - 21:37.


#6
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008

 gymy, on 27 august 2015 - 21:25, said:

Semnalul digi e varza peste tot.Se recomanda si o cartela reincarcabila de la alt operator daca vrei sa poti suna tot timpul si un telefon dual sim.
Sau de banii dati pe optim nelimitat 5E si tot vre-o 5E pe reincarcabila a-ti iei un abonament la o firma serioasa si nu mai ai probleme.
O cartela Vodafone de exemplu! :)

#7
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Saptamana trecuta am fost in comuna Iieni. Nu stiu daca aveam semnal propriu Digi, sau eram in roaming Vodafone, dar cert e ca am vorbit la telefon. In schimb, colegul meu, abonat Orange, nu a reusit sa initieze un apel. desi eram afara.
Asa ca... cum ti-e norocul, la orice operator.

#8
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
capul face, capul trage...
ti-ai asumat riscul asta cand ai portat la digi, sa nu poti vb din cauza lipsei semnal, in schimbul a 1-2 euro in minus la abonament, suporti consecintele...

#9
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
In Iasi semnalul este ok, bravo lor ca au reusit sa obtina o licenta de 4g, stupida sau nestupida nu are importanta, bravo lor ca sunt magari si reusesc sa ofere niste oferte pentru toti romanii, ce nu inteleg de ce cine nu este multumit de digi nu isi face abonament la straini si gata, decat sa tipe pe toate forumurile ca digi is magari si alea alea

Edited by dragos1us, 27 August 2015 - 22:17.


#10
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Venboteam, on 27 august 2015 - 21:52, said:

Saptamana trecuta am fost in comuna Iieni. Nu stiu daca aveam semnal propriu Digi, sau eram in roaming Vodafone, dar cert e ca am vorbit la telefon. In schimb, colegul meu, abonat Orange, nu a reusit sa initieze un apel. desi eram afara.
Asa ca... cum ti-e norocul, la orice operator.

Daca vorbesti de ILieni, da, este semnal nativ DiGi. Pe balta merge netu' de rupe.

#11
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Comuna Ilieni e in judetul Covasna, la granita cu judetul Brasov. Daca e vorba in schimb de satul Ileni de langa Fagaras ... atat acesta cat si satele din jur gen Berivoi sau Hurez sunt intr-o arie de acoperire de doi bani, sari dintr-o antena in alta depinde cum bate vantul si asta e valabil pentru toate retelele. Ba esti pe antenele de la Vladeni (40 km), pa pe cele de la Sambata (25km) ... mai rar pe cele de la Fagaras desi nu sunt mai mult de 6-8 km in camp liber.

 gigi_4476, on 27 august 2015 - 22:04, said:

capul face, capul trage...
ti-ai asumat riscul asta cand ai portat la digi, sa nu poti vb din cauza lipsei semnal, in schimbul a 1-2 euro in minus la abonament, suporti consecintele...

1-2 euro ... mai degraba 78 euro inainte vs 4+4+4+2 acum. Am facut rost de cartela, am probat vreo 2 saptamani in Brasov, am vazut ca e ok si oamenii se bat cu pumnii in piept ca fac, dreg si modernizeaza ... am zis de ce nu! Da' uite ca oamenii sunt gura goala, n-au fost in stare sa-si faca o retea decenta pe 3G si ne aburesc cu povesti cu noua retea 4G. Din contra, pot sa bag mana in foc ca acum un an mergea mai bine reteaua, la mine in cartier eram permanent pe roaming si nu ma deranja.

#12
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
In Alba Iulia semnalul e varza in multe zone din oras.In acele zone ceilalti operatori nu au probleme.
P.S. nu am spus ca nu au semnal deloc ci doar ca au acoperire foarte mica fata de ceilalti.
Pretul abonamentului spune tot.In decembrie cand implinesc anul renunt la ei si trec la alt operator.Daca nu rezolva cu acoperirea o sa piarda clienti la fel de usor cum au venit.

#13
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 gymy, on 27 august 2015 - 22:52, said:

In Alba Iulia semnalul e varza in multe zone din oras.In acele zone ceilalti operatori nu au probleme.
P.S. nu am spus ca nu au semnal deloc ci doar ca au acoperire foarte mica fata de ceilalti.
Pretul abonamentului spune tot.In decembrie cand implinesc anul renunt la ei si trec la alt operator.Daca nu rezolva cu acoperirea o sa piarda clienti la fel de usor cum au venit.

Bravo! Fiecare client / om isi alege ce doreste sa faca! Daca tu consideri ca Digi.Mobil nu te multumeste este dreptul tau sa renunti si sa te incalti cu, concurenta!

P.S Asa de "ftp" ai incercat sa rezolvi aceasta "problema" depunand ceva sesizari si altele? Sau ai asteptat sa se rezolve problema de la sine?

Edited by porcusoru, 27 August 2015 - 23:13.


#14
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
O sa piarda putini, ca mine sau ca tine care au avut telefonie de calitate si taxeaza jegul.

Si nu sunt de acord nici cu afirmatia "Pretul abonamentului spune tot" - crede-ma, in Brasov nu am ce sa le reprosez. Convorbirile sunt decente iar netul desi ma doare in paispe de ce viteza are ma pot folosi de el. SI tocmai asta ma deranjeaza, ii stiu ca pot dar in loc sa-si consolideze reteaua pe 3G ei se apuca si de cur si de cap, gen da-i dracului pe taranii aia de la Fagaras ca-s 2000 de abonati, hai sa-i facem autostrada de biti lui @dragos1us la Iasi.

#15
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 gigi_4476, on 27 august 2015 - 22:04, said:

capul face, capul trage...
ti-ai asumat riscul asta cand ai portat la digi, sa nu poti vb din cauza lipsei semnal, in schimbul a 1-2 euro in minus la abonament, suporti consecintele...
1-2 euro zici? Pai eu fug de la telekom ca plateam beneficile de acum de la Digi la 1 fata de acum cu 6 euro si tu imi spui mie de 1 sau 2 euro in minus!

#16
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 gymy, on 27 august 2015 - 22:52, said:

In Alba Iulia semnalul e varza in multe zone din oras.In acele zone ceilalti operatori nu au probleme.
P.S. nu am spus ca nu au semnal deloc ci doar ca au acoperire foarte mica fata de ceilalti.
Pretul abonamentului spune tot.In decembrie cand implinesc anul renunt la ei si trec la alt operator.Daca nu rezolva cu acoperirea o sa piarda clienti la fel de usor cum au venit.
Daca esti asa de hotarat de ce mai astepti luna decembrie?
Plateste anticipat si renunta acum daca tot esti dispus sa platesti pentru servicii de calitate.

#17
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 BV87FFF, on 27 august 2015 - 23:10, said:

O sa piarda putini, ca mine sau ca tine care au avut telefonie de calitate si taxeaza jegul.

Si nu sunt de acord nici cu afirmatia "Pretul abonamentului spune tot" - crede-ma, in Brasov nu am ce sa le reprosez. Convorbirile sunt decente iar netul desi ma doare in paispe de ce viteza are ma pot folosi de el. SI tocmai asta ma deranjeaza, ii stiu ca pot dar in loc sa-si consolideze reteaua pe 3G ei se apuca si de cur si de cap, gen da-i dracului pe taranii aia de la Fagaras ca-s 2000 de abonati, hai sa-i facem autostrada de biti lui @dragos1us la Iasi.

Asa ca fapt divers:


Quote

Incepand de astazi, 20 august 2015, RCS & RDS este posesorul unei licentei 4G in banda de 2600 MHz (TDD) si va oferi clientilor sai noi si existenti, fara costuri suplimentare si la orice tip de abonament, servicii de date 4G in 25 de orase din tara, pana la finalul anului 2015. Tehnologia 4G le va aduce utilizatorilor Digi Mobil viteze de transfer de pana la 150 Mbps.
In prima etapa a proiectului, pana la finalul lunii septembrie, clientii Digi Mobil din 12 orase vor beneficia de avantajele tehnologiei 4G: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Brasov, Oradea, Craiova, Constanta, Iasi, Arad, Sibiu, Pitesti si Ploiesti, urmand ca pana la finalul anului sa isi extinda aria de acoperire in Galati, Braila, Baia Mare, Targu Mures, Satu Mare, Ramnicu Valcea, Drobeta Turnu Severin, Targu Jiu, Resita, Slatina, Hunedoara, Vaslui, Alexandria. In acelasi timp, compania va continua sa isi dezvolte reteaua de comunicatii mobile pentru a avea acoperire 3G si 4G la nivel national.


#18
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Intre Brasov si Cristian - semnal bun la exterior, semnal foarte prost la interior (multe locuri unde este zero).
In oras, in Brasov, nu ai ce sa le reprosezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate