Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Angular sau React

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Salut,

Am OBS ca sunt ceva fe devi pe aici si ma intrebam daca e cineva care exp de lucru in productie ceva mai mare cu cele 2 frameworkuri mai sus mentionate. As vrea sa aflu mai mult o parere decat sa dezbatem care framework e mai bun sau alte chestii de genul.

O sa incep eu:

React:
- exp 2 luni in productie;
Ce mi-a placut:
- respecta arhitectura MVC si ofera niste reguli de data flow foarte clare care ajuta devii juniori sa inteleaga MVC pe FE mai bine;
- este potrivit pt proiecte mari, din ce am obs MVC merge mai bine pe FE decat MVVM pt proiect medii spre mari;
- poate fi intregrat f usor cu diverse module de npm (gen superagent) si iti da posibilitatea sa-ti alegi ce vrei sa folosesti;
- are virtual DOM care era o chesti f inovativa cand am lucrat cu el;
- modelele sunt facute intr-un mod care mi se pare f destept (cel putin asa mi s-a parut dupa Backbone) si e f usor sa manipulezi state-ul aplicatiei in orice moment; (prefer imperative over declarative din motive de control)
- scalabil si flexibil;

Ce nu mi-a placut:
- prea multe implemetari de Flux pe npm care nu par sa difere f mult si pot cauza adevarate dureri de cap cand vine vb de ce sa alegi, pe langa asta o data la cateva luni mai apare un hipster flux implementation si sar toti pe aia ca cica e cea mai buna;
- JSX este cel putin enervant la inceput si greu de urmarit cand te uiti peste views desi m-am obisnuit cu el dupa vreo 2 saptamani;
- f putine module gen jquery-ui sau angular-ui, tre sa scrii f mult custom code;
- documentatie 0;


Angular:
- exp 5 luni in productie;
Ce mi-a placut:
- data binding all the way, e genial modul in care se updateaza UI si cat de putin cod trebuie scris pt taskuri elementare;
- f putin cod scris si f rapid, cred ca e framework-ul in care poti fi cel mai productiv;
- a lot and I mean a lot of modules, angular-ui are o gramada de module si poti gasi efectiv tot ce vrei;


Ce nu mi-a placut:
- obisnuit cu MVC, mi-a fost f greu sa ma obisnuiesc cu MVVM, alunecam in mod constant spre patternuri de MVC din obisnuinta, lucru care mi-a cauzat multe probleme;
- cod declarativ, deci nici un control pe state-ul aplicatiei, aproape imposibil de facut animatii CSS cu altceva in afara de ngAnimate;
- dupa 2 luni a fost necesar sa folosesc jQuery pt cateva chestii minore care nu puteau fi facute altfel decat cu f mult cod in angular -> o pun la minusuri pt ca pare o limitare a frameworkului;
- dependecy injection f prost facut, seamana f mult cu require.js, m-as fi asteptat la ceva pe common.js nu patternuri obosite gen AMD, din cauza asta a fost f greu de integrat cu browserify si a cauzat si unele bug-uri;
- probleme de perfomanta daca nu stii cum sa scrii codul si de ce sa te feresti - > pot deveni o foarte mare problema daca nu ai pe cineva experimentat care sa-ti raspunda la intrebari;
- documentatie sub orice critica;
- angular 2.0 o sa fie total incompatibil cu older versions;

All in all as alege angular pentru un proiect mic si react pentru un proiect mai mare.


Astept si alte insighturi.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Anghiular as alege eu. Insa numai in momentul in care stapanesc bine javascriptul.

#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Se schimbă totul în Angular 2.0? Nu e chiar așa o problemă mare. Numai 50% din treabă trebuie refăcută că webservice-urile rămân.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dacă îți izolezi aplicația de framework, oricare ar fi acela, punând-o în spatele unui anticorruption layer, atunci nu contează foarte mult ce framework alegi.

Vendor lock-in e un antipattern pe care foarte mulți îl ignoră.

#5
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

View PostRedDev, on 27 august 2015 - 22:34, said:

Se schimbă totul în Angular 2.0? Nu e chiar așa o problemă mare. Numai 50% din treabă trebuie refăcută că webservice-urile rămân.
Webservice-urile cred ca sunt  cam 10% pe majoritatea SPA-urilor pe care am lucrat. Am pus angular 1.4 pe o aplicatie dezvoltata cu 1.3 si crapa, n-am avut nici un interes sa vad de ce. Nu mi se pare ok.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Nu e cool, însă aplicațiile pagină-unică sunt foarte tari. Din simplul motiv că să încarci o pagină ia vreo 400 ms dar să faci un apel Ajax e pe la 20 - 50 ms în funcție de distanța până la webserver. Combinat cu o bază de date și query-uri făcute cu cap, rezultă niște aplicații web ce oferă o experiență de utilizare excelentă.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostRedDev, on 28 august 2015 - 09:21, said:

Nu e cool, ĂŽnsă aplicațiile pagină-unică sunt foarte tari. Din simplul motiv că să ĂŽncarci o pagină ia vreo 400 ms dar să faci un apel Ajax e pe la 20 - 50 ms ĂŽn funcție de distanța până la webserver. Combinat cu o bază de date și query-uri făcute cu cap, rezultă niște aplicații web ce oferă o experiență de utilizare excelentă.
Twitter a măsurat rahatul pe care îl susții, și din cifre a rezultat că e mai bine să construiască pagina pe server de fiecare dată.

Pe cine să cred, pe RedDev sau pe twitter?

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
That's cool and all that; am aplicațiile mele pe AngularJS și experiența de utilizare e superioară față de alte proiecte. Oricum, nu că țin ca toată lumea să facă aplicații Angular, însă mă miră cum generarea unei pagini să fie mai rapidă decât un apel Ajax în contextul: Apache, PHP și MySQL.

În plus nu am găsit nimic pe Google căutând după „Angular speed twitter” sau ”twitter angular performance” care să afirme că generarea unei pagini de la cap la coadă e mai rapidă decât echivalentul Angular + Ajax calls.

Edited by RedDev, 28 August 2015 - 15:01.


#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostRedDev, on 28 august 2015 - 14:58, said:

That's cool and all that; am aplicațiile mele pe AngularJS și experiența de utilizare e superioară față de alte proiecte. Oricum, nu că țin ca toată lumea să facă aplicații Angular, însă mă miră cum generarea unei pagini să fie mai rapidă decât un apel Ajax în contextul: Apache, PHP și MySQL.

În plus nu am găsit nimic pe Google căutând după „Angular speed twitter” sau ”twitter angular performance” care să afirme că generarea unei pagini de la cap la coadă e mai rapidă decât echivalentul Angular + Ajax calls.
Nu stii sa folosesti google deoarece te inchini la Sf. Angular. Cuvintele cheie corecte erau: twitter single page application performance conclusion. Primul rezultat zice:

Quote

Looking at the components that make up this measurement, we discovered that the raw parsing and execution of Javascript caused massive outliers in perceived rendering speed. In our fully client-side architecture, you don’t see anything until our Javascript is downloaded and executed. The problem is further exacerbated if you do not have a high-specification machine or if you’re running an older browser. The bottom line is that a client-side architecture leads to slower performance because most of the code is being executed on our users’ machines rather than our own.
( https://blog.twitter...e-on-twittercom )

#10
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@OriginalCopy mate e vre-un thread in care sa nu te bagi fara sa stii ce zici?

Lets keep it on topic.

#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Aici era vorba de ReactJS si Angular.

Acum ce să zic? Văd că în articol vorbește despre timpul de încărcare a paginii prima data, ceea ce se știe că e cum e. În aplicațiile mele, cu cache-ul dezactivat, paginile Angular se încarcă cum apăs F5, deci foarte repede. Apoi că pe unele mașini mai vechi, că unele aplicații de navigare mai vechi... Twitter are o anumită bază de clienți, pentru ei contează. Eu zic că un procesor Q6600 e disponibil din 2007. Chrome se actualizează automat, cred că la fel face și Firefox. Nu aș pune accentul pe astfel de lucruri pentru că nu dezvolt aplicații în Angular sau în orice alt limbaj/tehnologie pentru a merge pe Internet Explorer 6 sau Netscape.

Dacă e să mă gândesc la un anume sistem, încă folosit, poți face o pagină unde afișezi, static, doar un <h1> și tot vei sta vreo 60 de secunde să o încarce.

De asemenea, articolul e din 2012.

Edited by RedDev, 28 August 2015 - 18:22.


#12
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
lol -  https://github.com/kriskowal/gtor

#13
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,669
  • Înscris: 06.08.2004
Am folosit Angular 1.2 pentru o pagina la care am lucrat ca sa ma obisnuiesc cu MEAN Stack (Node+MongoDB+Angular+ExpressJS).
Ce pot sa zic e ca mi-a placut, adica am invatat multe si nu e asa de complicat.

Totusi, daca ar fi sa aleg acum, as merge pe ReactJS din 2 motive:
1. Nu se compara ca si performanta
2. ReactJS e fundatia pentru React Native - adica development iOS/Android in webView.

Nu stiu ce se intampla cu Angular 2.0, atata doar am citit ca sunt schimbari fundamentale, vireaza si ei spre modelul React care e mult mai performant (adica abstractizeaza DOM-ul intern si randeaza doar ce se modifica)

Edited by Cris007, 03 October 2015 - 11:57.


#14
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Acum lucrez pe un proiect cu react. Mi se pare mult mai fain ca si idee decat angular, problema e insa ca suntem presati de timp si multe din chestiile de le fac intr-o zi cu react le faceam cam in 2-3 ore cu ng. Performanta e un lucru bun, dar daca nu sunt foarte multe data bindings (<2k) ng parca e mult mai comod.

#15
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,669
  • Înscris: 06.08.2004
Da, Angular pare un framework mai complet.

#16
DPaul1994

DPaul1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.07.2015
Angular toata ziua. Poti eventual sa incerci intai KnockoutJs, pentru initiere, apoi sa treci pe Angular.

Edited by DPaul1994, 25 October 2015 - 21:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate