Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare laptop - buget 800$

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Salut,

In urmatoarele zile trebuie sa ma hotarasc asupra unui laptop ce va fi achizitionat din SUA (Amazon.com, Newegg.com, orice alt site pe care mi-l oferiti si este serios). Bugetul este de pana la 800$ si nu se poate trece peste aceasta limita.

Laptop-ul va fi utilizat pentru programare, browsing si office in special dar am nevoie si de programe precum Photoshop si Illustrator. Urmaresc sa fie cat mai rapid si sa aiba o constructie cat mai solida.

Display-ul ideal ar fi de 15.6" (am vazut si ceva modele de 14" care ar fi in regula) cu rezolutie obligatorie Full HD. Placa grafica dedicata ar fi un mare plus (strict in ideea ca ulterior m-ar putea ajuta la programare, cel mai complex joc pe care-l detin este CS:GO si cred ca merge perfect si pe Intel HD 5500; in rest nu ma intereseaza partea de gaming, deci nu caut performante ridicate in acest domeniu).

Procesorul neaparat trebuie sa fie Intel din gama Broadwell si exclud ASUS din cautarile mele (decat daca imi oferiti un model cu review-uri excelente; toata lumea imi spune ca ASUS sunt horror in ultima vreme si majoritatea se intorc la garantie, garantie pe care n-o voi putea folosi odata ce laptop-ul ajunge in Romania).

Astept cu interes recomandarile voastre.

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Laptop se ia din magazine românesti nu de pe Amazon...

#3
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 ionutzm05, on 27 august 2015 - 19:40, said:

garantie pe care n-o voi putea folosi odata ce laptop-ul ajunge in Romania
gresesti, daca ai documentele de achizitie poti sa-l duci in orice service Asus din lume, valabil pentru toti producatorii mari

#4
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Achizitionarea laptop-ului in SUA este o decizie strict personala. Voi suna maine la ASUS sau voi trimite un mail sa verific daca intradevar este valabila garantia si cat timp se poate utiliza garantia internationala.

#5
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Pai tocmai ASUS ar avea cea mai buna oferta in specificatiile astea. Asus N.

http://www.amazon.co...keywords=asus N

Da, nu e Broadwell, dar e ideal pentru ce vrei tu (tinind seama de buget).

Merita luat de pe Amazon (daca poti) pentru ca vei gasi preturi mult mai bune ca in Romania, eventual oferte.

Asus-urile or fi horror, depinde insa care. Tare cred ca vorbim de porcariile Asus X, care sint laptopuri de buget. Si nu sint horror, ci tin cam cit ai platit pe ele.

Gama N (sau G) sint laptopuri bune.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
ASUS sunt horror ? Buna asta, Asus are experienta pe hardware placi de baza, video, etc, racire buna. Tu ai vazut seria N sau Zenbook? Calitate, aspect si componente de top. Pe segmentul low-cost e normal sa mai apara probleme la cate compromisuri se fac, dar asta e valabil la toti.

Broadwell e bun daca esti dispus sa sacrifici performanta pentru o autonomie mai mare a bateriei, altfel Haswell HQ scrie pe tine.

Edited by Papillon_, 27 August 2015 - 22:28.


#7
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Nu ma intereseaza deloc bateria. Modelul asta mi-a atras atentia: http://store.asus.co...60000048/A17602

#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
E bun, costructie metalica, placa video performanta, SSD, singurul motiv de ingrijorare ar fi procesorul e i7 5500U, era bine daca avea un i5-4200H, mai bine iei N-ul si pui mai tarziu un SSD pe el.

#9
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

 ionutzm05, on 27 august 2015 - 22:56, said:

Nu ma intereseaza deloc bateria. Modelul asta mi-a atras atentia: http://store.asus.co...60000048/A17602

Printr-un display TN in care iti faci freza, prin procesorul mai slab, sau prin constructia mai proasta? Vezi ca seria K e serie consumer, si ai sa vii peste ceva timp sa urli pe aici ca "Asus sint horror".

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Asus N e de departe cea mai buna varianta in bugetul tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate