Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

lamurire la salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
seara buna. sunt la o alta firma de paza acum. mi s-a promis la inceput 1000 lei net, 24 h cu 48 h liber. acum dupa 2 ture cica sa fac 24 h cu 24 ca nu au oameni ( dupa mine ar fi cam vrajeala) si ca imi mai dau 100 lei in plus. cat ar fi normal sa iau salariul? cum se calculeaza?

#2
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
pai calculeaza cate ore faci in plus intr-o luna. Oricum n-ai ce sa faci, renunti sau accepti cum vor ei. Numai interlopi detin firmele astea, ce sa le faci?

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ca sa ai 1000 lei net ar trebui sa ai un brut de ~1400 lei.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ma repet, o tara de hoti si prosti.

Pai daca tu lucrezi o zi iar doua stai acasa, logica zice ca lucrezi 10 din 30 cate are luna. Rotunjim.
Daca te cheama una da - una nu, inseamna ca lucrezi 15 din 30. Ce calcul vrei sa faci? 1500 din prima plus spor de stres/efort. Aici zici tu cat vrei. Daca nu le convine, sa angajeze ca pute tara asta de someri.

Mare lucru sa stai cu bastonul la cingatoare si sa intrebi de scop si durata.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Poti sa ne spui despre ce "firma de paza" este vorba?
Asa iti putem spune daca este pe bune sau este fake!Posted Image
--------------------------------------------------------------------
In aceasta perioada toate firmele de paza si protectie au oameni mai putini....
Deci, daca vor ture in plus sa cotizeze la salariu.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 August 2015 - 19:37.


#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
1000 net 24/48 inseamna 1500 net 24/24 la care se adauga un spor de stres, efort... cum vrei sa-i zici. Deci macar 1600 -1700 lei.

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
florin011,
in mod normal o luna are cam 21 zile lucratoare deci 168 ore. dca tu lucrezi 24 ore cu 48 ore liber, rezulta ca ai lucra 240 ore pe luna, deci mai mult decat 168 ore. Daca vei lucra 24/24 o sa rezulte 360 ore lucrate deci peste dublul unuia care lucreaza normal 8 ore/zi, 5 zile/saptamana.
In situatia asta tu vei lua hotararea care crezi ca ti se potriveste. Sunt oameni care accepta sa fie prost platiti pentru ca nu au alternativa, daca tu ai, poti refuza. Sunt convins ca cei de la firma stiau de cand te-ai angajat ca-ti vor cere sa lucrezi in plus.

Edited by altuser09, 27 August 2015 - 19:46.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postflorin011, on 27 august 2015 - 19:18, said:

seara buna. sunt la o alta firma de paza acum. mi s-a promis la inceput 1000 lei net, 24 h cu 48 h liber. acum dupa 2 ture cica sa fac 24 h cu 24 ca nu au oameni ( dupa mine ar fi cam vrajeala) si ca imi mai dau 100 lei in plus. cat ar fi normal sa iau salariul? cum se calculeaza?
Au oameni mai putini pentru ca nu vor sa mai angajeze altii , ii pastreaza pe aia mai slab de minte sa-i munceasca dublu/triplu .  
Ai dreptul sa refuzi in caz ca vor sa te preseze . Le spui ca daca nu le convine  sa te dea in somaj .

#9
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
o regula de 3 simpla puteam sa fac si eu... ma referam la sporuri, daca stie cineva, dar cred ca-i la fel...
240 h ....... 1 000 lei
360 h ....... x
----------------------------
ar veni 1500 lei.

obiectivul e fix langa un cartier de tigani, foartee renumit. au fost si incidente de cand 2 ture sunt eu aici. dar si asa daca ar pune ca ar angaja fara atestat cu posibilitatea de a face scoala, n-ar avea loc la poarta de ei...

trimit numele firmei pe privat daca ar fi cineva interesat...

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postflorin011, on 27 august 2015 - 19:55, said:

o regula de 3 simpla puteam sa fac si eu... ma referam la sporuri, daca stie cineva, dar cred ca-i la fel...
240 h ....... 1 000 lei
360 h ....... x1600lei
----------------------------
ar veni 1500 lei.

obiectivul e fix langa un cartier de tigani, foartee renumit. au fost si incidente de cand 2 ture sunt eu aici. dar si asa daca ar pune ca ar angaja fara atestat cu posibilitatea de a face scoala, n-ar avea loc la poarta de ei...

trimit numele firmei pe privat daca ar fi cineva interesat...

Cauta sa iti faci calculele si vezi daca acea firma......te merita ca angajat sau fost angajat.........Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 August 2015 - 20:01.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sporul de noapte se da pentru intervalul 22-06,  cate ore ai lucrat in intervalul respectiv.daca lucrezi 24h si faci schimbul dupa ora 6, sigur ai dreptul la spor de noapte.

#12
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

View Postflorin011, on 27 august 2015 - 19:55, said:

o regula de 3 simpla puteam sa fac si eu... ma referam la sporuri, daca stie cineva, dar cred ca-i la fel...
240 h ....... 1 000 lei
360 h ....... x
----------------------------
ar veni 1500 lei.

obiectivul e fix langa un cartier de tigani, foartee renumit. au fost si incidente de cand 2 ture sunt eu aici. dar si asa daca ar pune ca ar angaja fara atestat cu posibilitatea de a face scoala, n-ar avea loc la poarta de ei...

trimit numele firmei pe privat daca ar fi cineva interesat...

Pai daca stii si regula de 3 simpla cum de ai ajuns sa lucrezi la o firma de paza ?Posted Image

Lasand gluma deoparte tu decizi daca te lasi exploatat sau iti ceri drepturile. Caz in care mai mult ca sigur vei fi trimis acasa. Sunt destui care lucreaza pe nimic. E foarte simplu. Noi de pe forum suntem doar parerologi, nu putem face nimic concret . Decizia e a ta!

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Spune-le ca te vei adresa ITM-ului teritorial pentru a cere lamuriri  . Normal pentru servicii de paza nu se lucreaza mai mult de 12 ore continuu , deci nu au voie sa te  foloseasca pentru timp mai indelungat .
Daca cumva sunt mai insistenti si parsivi mergi si faci o sesizare scrisa la ITM . Daca cumva te vor pune sa semenezi ceva prin care accepti noul orar de lucru  sa-i refuzi categoric indiferent cu ce te ameninta .

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostSuper Chief, on 27 august 2015 - 19:27, said:

Ma repet, o tara de hoti si prosti.

Pai daca tu lucrezi o zi iar doua stai acasa, logica zice ca lucrezi 10 din 30 cate are luna. Rotunjim.
Daca te cheama una da - una nu, inseamna ca lucrezi 15 din 30. Ce calcul vrei sa faci? 1500 din prima plus spor de stres/efort. Aici zici tu cat vrei. Daca nu le convine, sa angajeze ca pute tara asta de someri.

Mare lucru sa stai cu bastonul la cingatoare si sa intrebi de scop si durata.

Ai lucrat vreo data 24 cu 24 ? Ai idee ce inseamna ? Si poate sta cu bastonul la cingatoare, dar sta 24 de ore par in picioare ,a doua zi doarme 10 ore din 24,mai bea o bere, se mai uita la un meci si doarme iar, si o ia de la capat, asta nu este viata, eu nu as accepta.

Si hai sa mai socotim inca odata, daca lucreaza o zi si a doua sta, nu cumva lucreaza 15 zile pe luna ? X 24 de ore 360 de ore, nici nu are voie sa lucreze atat conform codului muncii, in care isi baga toti picioarele....

Edited by Platon, 27 August 2015 - 20:40.


#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Daca lucreaza doar o luna 360 ore si primeste 1600 lei net este ok!Posted Image
Dar daca firma incearca sa il oblige si luna a doua, deja ITM trebuie sesizat......

#16
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
oricum ar fi nu merita.
e mult 24 cu 24. plus daca mai ai si familie nu merita sub nici o forma.

#17
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
spor de stres si de efort.......sa stai degeaba, pardon, de pomana........Posted Image
pai astia vin la munca sa se odihneasca pentru zilele alea libere cand mai sapa un sant, mai fac un beton.....auzi spor de stres.....saracii !

#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostPlaton, on 27 august 2015 - 20:38, said:



Ai lucrat vreo data 24 cu 24 ? Ai idee ce inseamna ? Si poate sta cu bastonul la cingatoare, dar sta 24 de ore par in picioare ,a doua zi doarme 10 ore din 24,mai bea o bere, se mai uita la un meci si doarme iar, si o ia de la capat, asta nu este viata, eu nu as accepta.

Si hai sa mai socotim inca odata, daca lucreaza o zi si a doua sta, nu cumva lucreaza 15 zile pe luna ? X 24 de ore 360 de ore, nici nu are voie sa lucreze atat conform codului muncii, in care isi baga toti picioarele....

Nu si nici nu o sa lucrez. Mi-a ajuns patroneala 12x7x350x5. Amu' o transpir 5-6 zile pe luna cu o medie de 3-4 ore pe zi. Pe mult malai.

Nici nu ma gandeam ca aia i-au facut contract pe bune, cu 24 ore lucrate continuu. Dar, culmea ar fi sa fie asa.
Da, aia am zis si eu, 24 cu 24 sunt 15 zile. Ca numar sunt 360 ore ceea ce sare din schema. Dar daca aia ii trec 8 ore sau 12 se incadreaza.





Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate