Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Problema cu asigurarea pe cehia

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ali3nnn

ali3nnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.12.2010
Salutare! Am cumparat o masina de la o firma din cehia. Avea toate actele valabile, am fost cu persoana respectiva la o institutie pentru a face actele de vanzare cumparare, radiere si tot ce mai trebuie. Toata treaba s-a terminat in aproximativ 2 ore, dupa care am primit numere provizorii pana in septembrie 2015. Problema e ca luna trecuta am facut accident fara victime. Am facut constatare amiabila cu celalalt sofer, i-am dat copie de pe talon, asigurare, buletin, permis. Dumnealui a dus actele la repreentata skoda si a asteptat raspuns de la ei daca i-o repara sau nu. Acum i-a venit raspuns ca cei din cehia nu doresc sa ii dea bani pentru a repara masina, motivul fiind ca nu am asigurarea in regula. Asigurarea mea este facuta pe numerele originale ale masinii, iar eu am facut accidentul cu numerele provizorii. Cei din cehia nu mi-ar fi dat numere provizorii daca nu aveam asigurare pe cele vechi. Reprezentata skoda a spus ca ii repara masina, dar ma vor da pe mine in judecata pentru a recupera banii. Am eu vreo vina in acest context? Ce ar fi trebuit sa fac sau ce trebuie sa fac acum? Multumesc anticipat!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu prea inteleg cum puteai sa ai asigurare pe numerele originale cind sint sigur ca masina n-a fost niciodata a ta cu numerele alea. Daca te referi ca masina avea atunci asigurare, da avea dar e nerelevant. In momentul in care nu mai e pe numele lui omul ala se poate duce sa-si ia banii inapoi pe perioada de asigurare "nefolosita".
In mod normal numerele rosii au o asigurare speciala si n-ar trebui sa ti le dea fara. Desi totusi nu se stie asa prin estul Europei.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
sa iei legatura cu asiguratorul ceh, sa vezi ce e in neregula cu asigurarea, poate rezolvati amiabil.
daca nu, asta e, esti bun de plata.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Iti trebuie asigurare pe numerele rosii.

#5
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

Cei din cehia nu mi-ar fi dat numere provizorii daca nu aveam asigurare pe cele vechi.
Si ce legatura are asta cu faptul ca tu esti sau nu asigurat pe numerele rosii ?

#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 OmulLLORT, on 27 august 2015 - 20:21, said:

Si ce legatura are asta cu faptul ca tu esti sau nu asigurat pe numerele rosii ?
pai masina are numere rosii. logic ca ce e trecut pe numere trebe trecut si in asigurare?
mai intrebi ce legatura are? ori n`ai vazut de cand esti o asigurare.
situatia ta e nasola...in plus daca te da skoda in judecata ai mierlit`o ca aia 100% au avocat bun, daca a zis ca ii face la ala masina...inseamna ca stiu baietii de ce o face. ba pe langa vei mai plati si cheltuieli de judecata care nu sunt deloc mici...
ar fi bine sa vorbesti cu pagubitul si sa ii zici sa aiba rabdare o saptamana sa vezi cum e cu asigurarea si daca nu intelegeti-va amiabil. daca ajungi in judecata cu skoda...vei plati si reparatia si cheltuieli de judecata de ordinul miilor de euro.

Edited by D3an, 27 August 2015 - 21:08.


#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 ali3nnn, on 27 august 2015 - 18:36, said:

Salutare! Am cumparat o masina de la o firma din cehia. Avea toate actele valabile, am fost cu persoana respectiva la o institutie pentru a face actele de vanzare cumparare, radiere si tot ce mai trebuie. Toata treaba s-a terminat in aproximativ 2 ore, dupa care am primit numere provizorii pana in septembrie 2015. Problema e ca luna trecuta am facut accident fara victime. Am facut constatare amiabila cu celalalt sofer, i-am dat copie de pe talon, asigurare, buletin, permis. Dumnealui a dus actele la repreentata skoda si a asteptat raspuns de la ei daca i-o repara sau nu. Acum i-a venit raspuns ca cei din cehia nu doresc sa ii dea bani pentru a repara masina, motivul fiind ca nu am asigurarea in regula. Asigurarea mea este facuta pe numerele originale ale masinii, iar eu am facut accidentul cu numerele provizorii. Cei din cehia nu mi-ar fi dat numere provizorii daca nu aveam asigurare pe cele vechi. Reprezentata skoda a spus ca ii repara masina, dar ma vor da pe mine in judecata pentru a recupera banii. Am eu vreo vina in acest context? Ce ar fi trebuit sa fac sau ce trebuie sa fac acum? Multumesc anticipat!

Care sunt clauzele asigurarii pe numerele provizorii de Cehia?
Nu Skoda te va da in judecata, astea sunt gogoritele celui pe care l-ai lovit.
Skoda n-are treaba cu asigurarea, reprezentanta doar repara masina si i-a cerut celui lovit de tine, banii.
Cel care a suferit de pe urma accidentului tau, va trebui sa plateasca din buzunar, o sa te dea in judecata, iar curtea te va incrimina pe tine.

Practic cel pagubit trebuia sa afle care e corespondentul soceitatii de asigurare din Cehia in Romania si sa mergeti acolo pentru raport (de fapt tu ar fi trebuit sa stii asta).
Cererea amiabila pe care ati completat-o impreuna NU TINE LOC de dovada de reparatie.
Tu, la randul tau trebuie sa actionezi in justitie firma de asigurari din Cehia pentru a-ti recupera banii.

E posibil ca situatia ta sa poata fi rezolvata de BAAR http://www.baar.ro/
Dar asta NUMAI DACA asigurarea e valabila.

Inca o invatatura de minte sa nu mai acceptati amiabila; daca va loveste vreun cascat inconstient si fara asigurare valabila, ati bagat-o pe maneca

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
daca te loveste un cascat inconstient si fara asigurare valabila, exista fondul de protectie al victimelor strazii. ar fi trebuit sa stii asta.
probabil aia de la skoda ii intermediaza relatia cu acest fond, care va plati reparatia si apoi il va da pe initiator in judecata.
ala lovitul nu are de ce sa plateasca din buzunar, si nu are de ce sa-l dea in judecata.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- da, service-ul nu are nici o treaba cu "pagubitorul"
- nu amiabila e de vina ci faptul ca (se pare) initiatorul circula fara asigurare si a facut accident. In cazul de fata nu vad care e diferenta, cel mult initiatorul lua o amenda de circulatie si eventual dosar penal daca se prindea Garcea ca nu e buna asigurarea. Nu vad cum ar fi ajutat.
- pagubitul nu e obligat sa se duca la fond, poate pur si simplu sa isi ceara banii direct de la "pagubitor", daca crede ca isi recupereaza prejudiciul si cheltuielile de judecata. E poate preferabil s-o faca prin fond dar nu obligatoriu.

#10
ali3nnn

ali3nnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.12.2010
Nu cred eu ca cei din cehia m-ar fi lasat sa plec de acolo cu acte in neregula. Asigurarea e valabila pana in decembrie, iar in romania m-a oprit de 2 ori politia pt a-mi verifica actele si nu a fost fix nicio problema. Apropo, dupa constatare, au zis ca daunele masinii lui se ridica la 4600 de euro. Are octavia din 2008, iar el a fost lovit in spate. Sincer mi se pare foarte exagerata suma, nicio firma de asigurari nu ii va plati suma asta.

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
da tu ai incheiat vreo asigurare? numele tau nu trebuie sa apara in asigurare?

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce scrie exact pe polita respectiva? E pe numele tau (ca pe numerele masinii ai zis ca nu e)? Ce au verificat exact gaborii, un certificat in ceha pe un alt nume si alt numar de masina? E vorba de asigurarea omului pe care o avea inainte de a isi radia masina?

#13
ali3nnn

ali3nnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.12.2010
Asigurarea nu am facut-o eu, e aceeasi pe care o avea masina inainte sa o cumpar, am avut actul in original.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, e cum ziceam:

 f300, on 27 august 2015 - 18:59, said:

Daca te referi ca masina avea atunci asigurare, da avea dar e nerelevant. In momentul in care nu mai e pe numele lui omul ala se poate duce sa-si ia banii inapoi pe perioada de asigurare "nefolosita".

Si daca ala nu si-a luat banii nu cred sa-ti plateasca nimic. Sa zici mersi ca ai scapat ieftin, acum se dau daune si de sute de mii de euro (cred ca a fost si peste un milion, asta in Romania ca in alte tari sint sume fantasmagorice). Ceva mii de euro, daca au de unde si cum sa ti-i ia (astia nu-s ca fiscul sa aibe resurse infinite sa te bintuie), asta e - o lectie scumpa dar macar ai invatat ceva. Daca nu - si mergeai fara asigurare cu buna stiinta - atunci ia-o ca pe o amenda si data viitoare sa nu mai faci. Si sa te bucuri daca nu ajungi cu dosar penal ca ai circulat fara asigurare.

#15
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 ali3nnn, on 28 august 2015 - 22:38, said:

Asigurarea nu am facut-o eu, e aceeasi pe care o avea masina inainte sa o cumpar, am avut actul in original.
Numerele provizorii sunt pe numele tau.
ura si la gara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate