Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Asigurare accesorii pt aparatele aflate in garantie.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
In urma cu 2 saptamani am achizitionat un aparat aerosol cu ultrasunete marca Beurer. In cutia acestui aparat pe langa multitudinea de accesorii am primit si vreo 10 cupe pentru medicamente, cupe conform manualului de utilizare trebuie aruncate dupa fiecare tratament. 1 cupa = 1 tratament, deci dupa 10 tratamente, ma uit lung la aparat asta daca nu gasesc sa le achizitionez separat.
Intrebarea mea este urmatoarea, producatorul este obligat ca pe toata periada garantiei (3 ani), desigur contra cost, sa-mi asigure consumabile pt acest aparat? .

PS: stiu, titlul topicului va duce cu gandul la asigurarea in caz de... orice!

Edited by pustiu_22, 27 August 2015 - 15:19.


#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 06.08.2015
nu ,nu este .El vine aparatul ,dupa consumbaile .Perioada garantiei este doar pt defectiuni,nu pentru a-ti asigura consumabile.Acestea se cumpara separat(scrie mic pe intructiuni)

#3
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pai sa le cumpar separat nu este o problema, intrebarea era daca in astia 3 ani producatorul este oblicat sa le comercializeze! Daca peste 3 luni raman fara acele cupe, ce fac cu aparatul, il arunc? Macar stiu o treaba si imi fac stocuri de pe acum.

Edited by pustiu_22, 27 August 2015 - 15:22.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In mod normal, inainte sa cumperi un produs, te interesezi daca exista consumabile pt el, nu dupa ce l-ai cumparat.
Momentan se gasesc accesorii, dar nimeni nu-ti poate garanta ca vei gasi si peste 3-4 ani, mai ales daca s-au vandut putine si nu exista cerere.

#5
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Acum cati dintre noi nu au facut achizitii mai putin bune constransi de imprejurari? In cazul de fata aveam nevoie de un nebulizator la modul "ieri" in momentul cand am facut achizitia. Ca maine poate il arunc, asta e, sanatatea copiluilui este mai presus decat acest "consumabil"!

Edited by pustiu_22, 27 August 2015 - 15:50.


#6
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
Pai consumabil inseamna ca-l consumi, deci il arunci dupa folosinta. Cum ar putea cineva sa-ti asigure consumabilele pt 3 ani?
E ca si cum la masina ai vrea sa-ti asigure cauciucuri de schimb pe toata durata garantiei!

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cam fortata faza cu anvelopele. Hai sa ne referim la alte componente exclusiv marcii. Da, daca am o masina marca X, vreau sa gasesc in magazine subansamble specifice marcii pe o perioada mai mare decat cea de garantie a autoturismului. Nu asa se pune problema?

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La masini e alta treaba, producatorul e obligat de lege sa asigure piese de schimb pt cel putin 10 ani dupa ce nu mai fabrica acel model.

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce valoare are aparatul?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 danaciu, on 27 august 2015 - 17:31, said:

Pai consumabil inseamna ca-l consumi, deci il arunci dupa folosinta. Cum ar putea cineva sa-ti asigure consumabilele pt 3 ani?
E ca si cum la masina ai vrea sa-ti asigure cauciucuri de schimb pe toata durata garantiei!
Cred ca nu ai inteles despre ce e vorba.

@pustiu_22, cred ca pui o intrebare legitima si pe undeva exista o regementare ca importatorul/producatorul este obligat sa asigure consumabile pentru o perioada mai mare decat garantia produsului.

Asta nu inseamna si ca le vei gasi la colt de strada.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 pasilla, on 27 august 2015 - 18:29, said:

producatorul este obligat sa asigure consumabile pentru o perioada mai mare decat garantia produsului.

pai daca ne luam dupa aceasta analogie, inseamna ca gigel care a produs ultima bucata in 2010, va trebui sa stea dupa vasile care isi termina stocul in 2015, iar gigel sa produca in pierdere niste consumabile/accesorii, doar pt ca vasile a stat cu produsul pe stoc?

din pacate, legea garantiei este inteleasa prost de tot mai multi dintre noi, ori rastalmacita cat sa dea bine pt situatia lui din acel moment. legea garantiei si garantia in sine, nu este o asigurare, ci obligatia nonverbala pe care si-o asuma producatorul, ca acel produs va functiona fara defect, iar daca se defecteaza, sa-l repare gratuit. atata tot.

#12
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 danaciu, on 27 august 2015 - 17:31, said:

Pai consumabil inseamna ca-l consumi, deci il arunci dupa folosinta. Cum ar putea cineva sa-ti asigure consumabilele pt 3 ani?
E ca si cum la masina ai vrea sa-ti asigure cauciucuri de schimb pe toata durata garantiei!
Cauciucuri poate nu, dar ulei de motor da. Ce te faci daca iti vand masina cu 5 ani garantie dar iti asigura ulei de motor (consumabil) doar pt 2 ani, si nu ai voie sa folosesti alt tip decat de la cel care ti-au vandut masina, altfel pierzi garantia?
Alt caz, iti cumperi un expresor Nescafe Dolce Gusto, il stim cu totii, folosesc acele capsule special concepute pentru el. Producatorul iti ofera 2 ani garantie, insa la 2 luni de la achizitie, surpriza, acele capsule nu se mai fabrica! Il pui pe post de bibelou sau apelezi la protectia consumatorului?

Mie unul mi se pare corect ca in aceasta perioada sa-mi puna la dispoziti(contra cost) si consumabile.

Cer prea mult? Gresesc cu ceva?

 danaciu, on 27 august 2015 - 17:31, said:

Pai consumabil inseamna ca-l consumi, deci il arunci dupa folosinta. Cum ar putea cineva sa-ti asigure consumabilele pt 3 ani?
E ca si cum la masina ai vrea sa-ti asigure cauciucuri de schimb pe toata durata garantiei!
Cauciucuri poate nu, dar ulei de motor da. Ce te faci daca iti vand masina cu 5 ani garantie dar iti asigura ulei de motor (consumabil) doar pt 2 ani, si nu ai voie sa folosesti alt tip decat de la cel care ti-au vandut masina, altfel pierzi garantia?
Alt caz, iti cumperi un expresor Nescafe Dolce Gusto, il stim cu totii, folosesc acele capsule special concepute pentru el. Producatorul iti ofera 2 ani garantie, insa la 2 luni de la achizitie, surpriza, acele capsule nu se mai fabrica! Il pui pe post de bibelou sau apelezi la protectia consumatorului?
Mie unul mi se pare corect ca in aceasta perioada sa-mi puna la dispozitie(contra cost) si consumabilele.
Cer prea mult? Gresesc cu ceva?

 Quantum, on 27 august 2015 - 18:18, said:

Ce valoare are aparatul?
Nu este vorba de cat costa aparatul, da-l in masa la urma urmei, e vorba de principiu.

 pasilla, on 27 august 2015 - 18:29, said:

..
Asta nu inseamna si ca le vei gasi la colt de strada.
Nu am pretentii chiar asa de mari, este de ajuns sa gasesc la farmacia de unde l-am cumparat si/sau importator.

Edited by pustiu_22, 27 August 2015 - 21:32.


#13
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015

 pustiu_22, on 27 august 2015 - 15:03, said:

cupe conform manualului de utilizare trebuie aruncate dupa fiecare tratament.
Un link ceva sa citesc manualul?

#14
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Beurer IH 40 pag 12.

Sun zilele astea la farmacie/importator sa vad cum sta treaba cu aceste cupe pt medecament.

Edited by pustiu_22, 27 August 2015 - 21:50.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Dany_Darke, on 27 august 2015 - 20:54, said:


pai daca ne luam dupa aceasta analogie, inseamna ca gigel care a produs ultima bucata in 2010, va trebui sa stea dupa vasile care isi termina stocul in 2015, iar gigel sa produca in pierdere niste consumabile/accesorii, doar pt ca vasile a stat cu produsul pe stoc?

din pacate, legea garantiei este inteleasa prost de tot mai multi dintre noi, ori rastalmacita cat sa dea bine pt situatia lui din acel moment. legea garantiei si garantia in sine, nu este o asigurare, ci obligatia nonverbala pe care si-o asuma producatorul, ca acel produs va functiona fara defect, iar daca se defecteaza, sa-l repare gratuit. atata tot.
Da , chiar asa. Exista un termen de garantie si un termen de viata pentru produsele de folosinta indelungata. producatorul este obligat sa asigure piese de schimb si consumabile pentru toata perioada de viata a produsului.

#16
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
N-am gasit unde scrie ca sunt de unica folosinta. Scrie ca fiecare sa foloseasca aparatul cu recipientul sau.

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Imi cer scuze, pag 18:
Replacing the medication container
The medication container should be replaced following usage every time inhalation treatment is carried out.
This is to avoid deposits and chemical reactions due to medical products. In the package you will find 12 medication containers which can be used to replace used containers.

Manual RO: ... "Pachetul cuprinde 12 recipiente pentru medicamente, cu care puteti inlocui recipientele utilizate. Recipiente suplimentare puteti obtine la serviciul pentru clienti de la adresa indicata". Oha adresa indicata dar banuiesc ca e vorba de importator.

De aici eu trag concluzia ca sunt de unica folosinta.

Edited by pustiu_22, 27 August 2015 - 22:10.


#18
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Poti sa pui o poza cu unul din ele? Reactii in caz ca faci inhalatii cu medicamente diferite folosind acelasi recipient.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate