Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema folosire placă integrată in timp ce este conectată și cea dedicată.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Bună.
Am avut cateva probleme cu calculatorul, pe scurt mi s-au dus pe rand: placa de baza (am schimbat-o), hard disk-ul (l-am schimbat), sursa (ieri mi-a ajuns sursa noua) și placa video.
Până să-mi cumpăr o alta placă, am decis să folosesc placa integrată. Dar am o problemă.. hard disk-ul mi s-a dus din cauza faptului că avea temperatura prea mare, așa că am montat lângă el un cooler. Mai am un cooler de la procesor, și unul pentru unitate. Placa mea de bază suporta are doar 3 mufe pentru coolere, așa că imi sunt ocupate.
Temperaturile fiind cam mari, am decis să mai pun un cooler, am făcut o improvizație pe carcasă dar nu mai am mufă disponibilă pentru el. De aceea, am conectat placa video dusă pe duca (înca functionează dar cu mari artefacte) iar placa respectiva (Nvidia 7600 GS) are un slot pentru un cooler, asa ca am conectat acest cooler la ea și functionează. Datorită faptului că am conectat-o, pc-ul nu mai vrea să functioneze pe cea integrată.
Există vreo modalitate prin care sa folosesc pleaca integrată în timp ce este conectată pe placa de bază și cea dedicată? O folosesc doar pentru că imi dă curent la cooler.
Placa mea de bază este: intel guardfish dq965gf.

#2
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
scoti dedicata si folosesti integrata.

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Scoate placa Video din calculator și alimentează ventilatorul dintr-un Molex liber.

Părerea mea, cam multe ( cele patru ) ventilatoare pentru o carcasă.

Attached Files



#4
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.12.2006
Verifica daca BIOS-ul placii de baza te lasa sa selectezi una din cele 2 placi video (integrata si dedicata).

#5
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 Mos_Ilie, on 27 august 2015 - 15:22, said:

Salut,

Scoate placa Video din calculator și alimentează ventilatorul dintr-un Molex liber.

Părerea mea, cam multe ( cele patru ) ventilatoare pentru o carcasă.
Stiu, dar temperatura e mare.
Ştiu ce vrei să spui, dar cooler-ul e ceva de genul (doar că mai mare, şi in loc de 3 pini are 2). Deci nu am cum să-l conectex la un molex.
[ http://img.dxcdn.com/productimages/sku_139574_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 buzucan, on 27 august 2015 - 15:17, said:

scoti dedicata si folosesti integrata.
Update: Am butonat puţin prin BIOS si s-a rezolvat, folosesc placa integrata şi o folosesc pe cea dedicata pentru cooler. E in regula. Multumesc tuturor!

Edited by BomfunkMCs, 27 August 2015 - 15:40.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 BomfunkMCs, on 27 august 2015 - 15:25, said:

Stiu, dar temperatura e mare.

La ce ? Ca din cate zici tu placa aia de baza e cam veche, deci si procesoul - poate s-a uscat pasta de la el.

#7
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 eiffel, on 27 august 2015 - 15:43, said:

La ce ? Ca din cate zici tu placa aia de baza e cam veche, deci si procesoul - poate s-a uscat pasta de la el.
Procesorul e Dual-Core, am schimbat pasta de 3 ori in ultima luna Posted Image) nu ştiu de la ce. Temperatura este undeva la 69-70 de grade.

Edited by BomfunkMCs, 27 August 2015 - 15:51.


#8
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 BomfunkMCs, on 27 august 2015 - 15:01, said:

Există vreo modalitate prin care sa folosesc pleaca integrată în timp ce este conectată pe placa de bază şi cea dedicată? O folosesc doar pentru că imi dă curent la cooler.

Te complici degeaba. Cumpara un cooler cu mufa molex.

#9
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Procesorul e Dual-Core, am schimbat pasta de 3 ori in ultima luna ( nu ştiu de la ce ). Temperatura este undeva la 69-70 de grade. "
Trebuie să rezolvi problema de temperatură pe procesor.
Chiar dacă vei adăuga alte 4 ventilatoare, problema principală rămâne.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.vexio.ro/images/products/img_20150213/70104/full/reeven-steropes-rc-1206-cooler-procesor-intel-amd-176239.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iti trebuie un cooler pentru procesor, acesta este foarte bun:https://www.vexio.ro...esor-intel-amd/
Asa iti va scade temperatura procesorului la 40~45*C.........

Edited by xmanyacs77, 27 August 2015 - 18:50.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 BomfunkMCs, on 27 august 2015 - 15:51, said:

Procesorul e Dual-Core, am schimbat pasta de 3 ori in ultima luna Posted Image) nu ştiu de la ce. Temperatura este undeva la 69-70 de grade.

Pai exista posibilitatile astea:
1 - nu stii sa pui pasta
2 - e o problema cu coolerul - nu sta pe procesor
3 - softul care citeste informatia o citeste aiurea.

#12
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 eiffel, on 28 august 2015 - 08:23, said:


Pai exista posibilitatile astea:
1 - nu stii sa pui pasta
2 - e o problema cu coolerul - nu sta pe procesor
3 - softul care citeste informatia o citeste aiurea.
Am incercat cu diferite softuri dar nu-mi arata, trebuie sa mai instalez niste drivere. M-am uitat in BIOS, versiunea de BIOS e din 2009, am incercat sa-i fac update dar nu sunt updatari mai recente.
Cooler-ul e prins cat se poate de bine pe placa de baza, dar am sa-mi cumpar altul sa vad.
Pasta e pusa corect, dupa diferite tutoriale de pe net. Acum nu stiu :)

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai coolerul o fi prins pe placa de baza foarte bine, dar poate nu calca perfect p procesor- vreo ciupitura, denivelare, scama, ceva....

In mod normal cand iti apar tie temperaturile alea - desi daca nu ti-o arata niciun soft nu stiu cum ai verificat-o - procesoru trebuei sa friga - pui mana pe cooler si vezi daca frige sau e rece - asta e cam ordinara metoda, dar daca e rece clar nu calca pe procesor cum trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate