Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Divort in instanta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
Salutare, am si eu o problema in familia viitorilor socri si as avea nevoie de niste pareri, sfaturi, idei, solutii, etc. O femeie vrea sa divorteze de sotul ei, el nu vrea. Au impreuna 4 copii (toti majori, 3 casatoriti - mutati la casele lor - iar al patrulea locuieste in alt oras cu chirie, urmand a se casatori curand), cei doi soti locuiesc intr-o casa la tara lasata mostenire de mama ei (nu stiu cine e trecut pe actul de mostenire - amandoi sau doar ea). El mai detine un apartament in alt oras mostenit de la tatal sau, acel apartament este lasat de izbeliste, nu mai are nici o utilitate, nici macar succesiune nu cred ca s-a facut (nici aici nu pot sa stiu ce scrie in documente, sau daca exista). Motivele divortului ar fi alcoolul + violenta asociata cu jigniri repetate. Au fost cazuri in care ea a luat bataie, din pacate nu s-a dus la un medic macar pentru un consult daca nu certificat medico-legal, si foarte multe cazuri cand el ii adreseaza injurii si insulte. El are un salariu enorm (peste 5000 RON) pe care il bea sau il baga la pacanele, foarte rar daca se indura sa ajute cheltuielile casei cu cateva sute de lei.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. ce sanse sunt ca la divort instanta sa il oblige pe el la plata cheltuielilor de judecata (el fiind cel care nu doreste divort)?
2. ce sanse sunt sa aiba ea castig de cauza si instanta sa il evacueze pe el din casa mostenita de ea de la mama ei?
3. cum se va face partajul? ar putea sa faca in asa fel incat el sa nu primeasca mai nimic? sau sa incerce o intelegere: el sa se duca la apartamentul de la tatal lui si ea sa ramana la casa mostenita de la mama ei.
4. cam cat ar putea costa cheltuielile de judecata? (inclusiv onorariul unui avocat decent)

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De regula fiecare cere celuilalt plata cheltuielilor, in felul asta anulandu-se; doar daca instant nu hotaraste altfel.
De ce nu face la notar, sa scape mai repede? Copii sunt majori.
Fiecare notar are onorariul lui. ah, ca odin de marime, este altceva, dar nu cred ca astea se vor ace publice aici pe forum. Poate doar in privat sa iti raspunda cineva, dintr-o experienta recenta, similara.
Atentie ca si avocatii astia sunt specializati pe o anumita chestie.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... avand in vedere ca este vorba despre viitorii socrii, sfatul meu (de viata) e sa nu te bagi... sa nu vii cu nici un sfat, cu nici o sugestie (lasa-i sa se informeze si sa se descurce singuri)... altfel... vei avea mult de pierdut si de suferit mai devreme sau mai tarziu!!!

Edited by Nero-d, 27 August 2015 - 15:02.


#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
1. doar dacă divorțul se pronunță din vina lui
2. 0 șanse, evacuarea nu are legătură cu procesul de divorț, se poate cere ulterior divorțului evacuarea pentru ocuparea fără titlu a spațiului
3. partajul se va face după divorț, prin înțelegere la notar sau la mediator, sau în instanța, caz în care va fi cum va dispune instanța, bunurile dobândite în timpul căsătoriei se împart în mod egal, bunurile moștenite nu fac obiectul partajului
4. întrebați un avocat

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004

 shmekheru123, on 27 august 2015 - 14:42, said:

Salutare, am si eu o problema in familia viitorilor socri si as avea nevoie de niste pareri, sfaturi, idei, solutii, etc. O femeie vrea sa divorteze de sotul ei, el nu vrea. Au impreuna 4 copii (toti majori, 3 casatoriti - mutati la casele lor - iar al patrulea locuieste in alt oras cu chirie, urmand a se casatori curand), cei doi soti locuiesc intr-o casa la tara lasata mostenire de mama ei (nu stiu cine e trecut pe actul de mostenire - amandoi sau doar ea). El mai detine un apartament in alt oras mostenit de la tatal sau, acel apartament este lasat de izbeliste, nu mai are nici o utilitate, nici macar succesiune nu cred ca s-a facut (nici aici nu pot sa stiu ce scrie in documente, sau daca exista). Motivele divortului ar fi alcoolul + violenta asociata cu jigniri repetate. Au fost cazuri in care ea a luat bataie, din pacate nu s-a dus la un medic macar pentru un consult daca nu certificat medico-legal, si foarte multe cazuri cand el ii adreseaza injurii si insulte. El are un salariu enorm (peste 5000 RON) pe care il bea sau il baga la pacanele, foarte rar daca se indura sa ajute cheltuielile casei cu cateva sute de lei.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. ce sanse sunt ca la divort instanta sa il oblige pe el la plata cheltuielilor de judecata (el fiind cel care nu doreste divort)?
Instanta stabileste cine si cui plateste. Daca este gasit vinovat sotul, atunci el plateste si cheltuielile de judecata ale sotiei. Daca este culpa comuna, atunci fiecare ramane cu paguba.
2. ce sanse sunt sa aiba ea castig de cauza si instanta sa il evacueze pe el din casa mostenita de ea de la mama ei?
Daca nu l-a bagat intre timp in actele casei, zero sanse sa ramana acolo.
3. cum se va face partajul? ar putea sa faca in asa fel incat el sa nu primeasca mai nimic? sau sa incerce o intelegere: el sa se duca la apartamentul de la tatal lui si ea sa ramana la casa mostenita de la mama ei.
Mai intai este procesul de divort, dupa care cel de partaj. Se vor imparti bunurile rezultate in urma casatoriei - masina, mobila, bijuterii etc. Daca sotul nu apare in actele casei no problem, se duce de unde a venit, cu traista in spinare. Daca apare, atunci este deranj, probabil va avea dreptul la 1/2, cu ramanerea in spatiu a sotiei si despagubirea sotului in bani
4. cam cat ar putea costa cheltuielile de judecata? (inclusiv onorariul unui avocat decent)
Taxa de timbru intre 100 si 200 lei, functie de tipul divortului, divort 950...1.400 lei, partaj 1.000...1.500 lei.
http://www.avocat-co...ive-avocatiale/
cam la fel si aici http://www.scribd.co...VOCATI-MINIMALE
Onorariul creste in functie de avocat, cat de renumit este. Daca este Mateut, Dancu sau Bolcas atunci se poate inmulti cu cel putin 10... numai ca astia sunt penalisti... Desi pe Bolcas l-am vazut pledand in civil, pe conflicte de munca si asigurari sociale.
La divort este recomandat ca femeia sa ia avocat tot o femeie.

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Divortul se poate pronunta si la solicitarea unuia dintre soti, nu este o inchisoare pe viata. In lipsa certificatelor medico-legale se pot aduce martori care sa confirme relatiile tensionate din familie.
Ca motiv al solicitarii divortului poate folosi art. 373, lit. b.) din NCC - atunci când, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soți sunt grav vătămate și continuarea căsătoriei nu mai este posibilă. Iar la art. 379, alin. (1) scrie ca - În cazul prevăzut la art. 373 lit. b.), divorțul se poate pronunța dacă instanța stabilește culpa unuia dintre soți în destrămarea căsătoriei. Cu toate acestea, dacă din probele administrate rezultă culpa ambilor soți, instanța poate pronunța divorțul din culpa lor comună, chiar dacă numai unul dintre ei a făcut cerere de divorț.
Iar daca este suparata, sotia poate cere si o prestatie compensatorie, avand in vedere varsta ei si veniturile sotului - fie o suma de bani, fie o renta viagera - art. 392  http://legeaz.net/no...erea-casatoriei

Oricum, este treaba de avocat(a), noi ne dam doar cu parerea...

#6
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
Multumesc tuturor pentru solutii, idei, sfaturi, am totusi unele precizari la anumite raspunsuri.

 colombo2003, on 27 august 2015 - 15:00, said:

De regula fiecare cere celuilalt plata cheltuielilor, in felul asta anulandu-se; doar daca instant nu hotaraste altfel.
De ce nu face la notar, sa scape mai repede? Copii sunt majori.
Fiecare notar are onorariul lui. ah, ca odin de marime, este altceva, dar nu cred ca astea se vor ace publice aici pe forum. Poate doar in privat sa iti raspunda cineva, dintr-o experienta recenta, similara.
Atentie ca si avocatii astia sunt specializati pe o anumita chestie.

Sotul nu vrea sa divorteze. A incercat cu vorba buna sa discute insa nu a reusit nimic.

 Nero-d, on 27 august 2015 - 15:01, said:

colegule... avand in vedere ca este vorba despre viitorii socrii, sfatul meu (de viata) e sa nu te bagi... sa nu vii cu nici un sfat, cu nici o sugestie (lasa-i sa se informeze si sa se descurce singuri)... altfel... vei avea mult de pierdut si de suferit mai devreme sau mai tarziu!!!

Din punctu asta de vedere am acum mai mult de suferit. Cunosc situatia foarte bine (mai mult decat mi-as fi dorit). Problema este ca sotia are unele reticente in privinta finantelor. Prefera sa il intretina pe sot (ca efectiv asta face el necontribuind cu nimic la cheltuielile casei sau la cheltuielile pentru mancare) decat sa dea banii unui avocat. La asta se mai adauga si timpul pierdut prin tribunale plus o eventuala taraganare a procesului din partea sotului.

 claudiu1, on 27 august 2015 - 16:28, said:

Divortul se poate pronunta si la solicitarea unuia dintre soti, nu este o inchisoare pe viata. In lipsa certificatelor medico-legale se pot aduce martori care sa confirme relatiile tensionate din familie.
Ca motiv al solicitarii divortului poate folosi art. 373, lit. b.) din NCC - atunci când, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soţi sunt grav vătămate şi continuarea căsătoriei nu mai este posibilă. Iar la art. 379, alin. (1) scrie ca - În cazul prevăzut la art. 373 lit. b.), divorţul se poate pronunţa dacă instanţa stabileşte culpa unuia dintre soţi în destrămarea căsătoriei. Cu toate acestea, dacă din probele administrate rezultă culpa ambilor soţi, instanţa poate pronunţa divorţul din culpa lor comună, chiar dacă numai unul dintre ei a făcut cerere de divorţ.
Iar daca este suparata, sotia poate cere si o prestatie compensatorie, avand in vedere varsta ei si veniturile sotului - fie o suma de bani, fie o renta viagera - art. 392  http://legeaz.net/no...erea-casatoriei

Oricum, este treaba de avocat(a), noi ne dam doar cu parerea...

La partea cu martorii nu stiu cine s-ar baga. Copiii stiu ca nu au voie sa depuna marturie, iar dintre gineri nu se baga nimeni, sunt prea nepasatori fata de familia lor d-apoi fata de familia altuia. Mie mi-ar fi greu sa merg sa depun marturie pt ca eu nu am fost fizic acolo decat foarte putin, eu stau in alt oras si doar cand mergem in vizita sau ce se mai plange la telefon. Si din cauza asta cred ca marturia mea nu prea ar fi credibila sau sa tina in instanta.

Cel mai probabil o sa merg la un avocat sa ii cer parerea, voi plati 2-3 ore de consultanta juridica si voi vedea apoi ce va fi de facut.

P.S. Inca mai astept pareri, raspunsuri, sugestii, etc.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai primit cel mai bun sfat posibil de la Nero_D.

Divortul cu partaj este o calatorie lunga , obositoare si costisitoare.

Divortul, fara partaj, se poate face destul de usor si in instanta. Daca nu exista acordul ambilor soti, este singura cale. Nu este neaparat nevoie de avocat, se rezolva sigur (cu sau fara motive) si nici nu costa mult.

Partajul este complicat si toata lumea pierde, daca sotii nu se inteleg.

Bunurile obtinute prin mostenire sunt bunuri proprii, nu se impart la partaj. Daca s-au facut modernizari ale casei, iar sotul are pretentii, trebuie sa dovedeasca cu acte contributia lui (e foarte complicat si costisitor).


Oricum nu e treaba ta, nici macar nu cred ca poti sa judeci corect ce e pe acolo.(ai spus ca mergi in vizita rar, etc.)

Mergi cu socrul in vacanta, o saptamana, in Delta si poate o sa ai alta imagine.

Edited by pasilla, 27 August 2015 - 19:03.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004

 shmekheru123, on 27 august 2015 - 17:40, said:

Cel mai probabil o sa merg la un avocat sa ii cer parerea, voi plati 2-3 ore de consultanta juridica si voi vedea apoi ce va fi de facut.
In link-ul de l-am dat in textul citat (scris cu albastru) la raspunsurile la cele 4 intrebari, gasesti si pretul orei de consultanta - 100 lei/ora (orientativ), dar gasesti si cu 200 lei/ora. http://avocatciobanu...p/onorarii.html Acuma depinde cat se practica in Iasi...

#9
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011
Pentru ce ai intrebat la punctul 3, cum a zis si @neur0.

 shmekheru123, on 27 august 2015 - 14:42, said:

3. ...[...]... ar putea sa faca in asa fel incat el sa nu primeasca mai nimic?...[...]...
Bunurile se impart in mod egal fiindca, in timpul casatoriei, se pun la comun bani, bunuri, servicii. Toate impreunate. Ce mai adaug: Mai e situatia in care, de pe urma partajului, ea sa poata primi mai mult. Dar sa aduca dovada ca sunt ale ei. Ca ea are parte integrala din bunul/bunurile respectiv/e.

Edited by DiaboliKa, 27 August 2015 - 23:04.


#10
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
Nu s-au facut imbunatatiri la casa, sotul nici macar o factura nu plateste, iar alte bunuri nu au (poate doar 1-2 electrocasnice cumparate de el in rate la staruinta tuturor copiilor). Oricum i s-a pus in vedere ca tot ce a cumparat el cu banii lui este liber sa si le ia.

 pasilla, on 27 august 2015 - 18:58, said:

Mergi cu socrul in vacanta, o saptamana, in Delta si poate o sa ai alta imagine.

Daca l-as putea dezlipi de aparatele de pacanele as putea face asta....de fapt daca l-as dezlipi de pacanele n-ar mai fi nevoie de divort (el n-ar mai sta prin baruri, n-ar mai bea atat de mult si n-ar mai exosta cearta in casa).

#11
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

 shmekheru123, on 28 august 2015 - 09:21, said:

Oricum i s-a pus in vedere ca tot ce a cumparat el cu banii lui este liber sa si le ia.
Misto chestia asta .
si daca nu face ceea ce " i s-a pus " in vedere ? Ce pateste ? pierde boii de la caruta ?
Cine si ce calitate are cel care a luat hotararea sa " i se puna ' in vedere ?

#12
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009

 asoare, on 28 august 2015 - 09:31, said:


Misto chestia asta .
si daca nu face ceea ce " i s-a pus " in vedere ? Ce pateste ? pierde boii de la caruta ?
Cine si ce calitate are cel care a luat hotararea sa " i se puna ' in vedere ?

In speranta de a obtine un divort pe cale amiabila, sotia i-a spus sotului sa isi ia obiectele cumparate de el si sa plece. Sotul a refuzat, drept urmare sunt inca casatoriti si locuiesc impreuna, fapt neagreat de sotie (mai ales cand vine beat acasa si injura).

#13
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015
Crezi ca el o mai " agreeaza " pe respectiva ??
De ce nu paraseste EA , domiciliul " conjugal " ??
daca-i atat de rau acolo, de ce nu pleaca ?
Sau casa respectiva este doar a sotului ? Nu cumva inainte de casatorie  " betivanul " era deja proprietar ?
Daca reuseste sa aiba 5.000 ron salariu lunar, cum poti sa afirmi ca este intretinut de sotie ?
eu cunosc familii care supravietuiesc cu doar 800 ron/ luna . Si sunt 4 persoane la masa in fiecare zi .

#14
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009

 asoare, on 28 august 2015 - 17:19, said:

Crezi ca el o mai " agreeaza " pe respectiva ??
De ce nu paraseste EA , domiciliul " conjugal " ??
daca-i atat de rau acolo, de ce nu pleaca ?
Sau casa respectiva este doar a sotului ? Nu cumva inainte de casatorie  " betivanul " era deja proprietar ?
Daca reuseste sa aiba 5.000 ron salariu lunar, cum poti sa afirmi ca este intretinut de sotie ?
eu cunosc familii care supravietuiesc cu doar 800 ron/ luna . Si sunt 4 persoane la masa in fiecare zi .

Ma repet pt tine ca poate n-ai inteles: cei doi locuiesc in casa lasata mostenire de mama sotiei. Sotul nu este proprietar, iar banii din salariu se duc la pacanele sau pe bautura, sotia plateste utilitatile la casa, inclusiv mancare din salariul ei. El inca agreaza aceasta casnicie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate