Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie masina < 5000 eur

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007
Buna ziua,

Vin cu indrazneala sa va cer cateva sfaturi pentru achizitia unei masini pana in suma de 5000 de euro. Sunt foarte indecis in ceea ce priveste orice urma de perspectiva, pentru ca nu stiu care sunt chestiile care trebuie urmarite, nu stiu costurile de intretinere pentru diferite modele in parte. De fapt, sunt multe lucruri de luat in considerare.

Tot ce stiu in momentul de fata este ca preponderent masina va fi folosita prin oras, iar o data pe saptamana extraurban (cca 180 km dus-intors pe autostrada), iar ca nivel de utilizare sa zicem undeva mediu (stau aproape de serviciu, orasul in care locuiesc acum este mic si timpul liber nu mi-l voi petrece in masina etc). Totusi, vor aparea situatii cand voi fi nevoit sa circul, deci ma intereseaza sa nu dau jumatate din salariu pe carburant.

Astept cateva indrumari din patea voastra, insa vreau sa exclud variantele break.

Multumesc anticipat!

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
un Audi a4 b6 în stare foarte bună. (nu starea impecabilă din anunțurile samsarilor)

#3
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007
Inca un lucru pe care nu-l am in clar, deloc:

masina e recomandat s-o cumpar din Ro, sau trebuie sa fac un drum de Germania?

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Deci in principiu tu ai banii dar nu stii nimic altceva. Interesant.

Poti lua de la Logan pana la Mercedes, de motor de 1L pana la 3L, diesel benzina, de la an 98 pana la 2008 si tot asa. Nu e un sfat, e o constatare.
Ca sfat eu as zice sa te uiti la ceva popular si bun, precum Ford Focus 1.6 benzina. Nu consuma cel mai putin dar este un motor simplu si OK. Masina deasemenea.
Este foarte stabila si confortabila (pentru banii astia), iar daca insisti pe consum mai redus, ai motoare diesel la dispozitie deasemenea.
In banii astia nu iei cea mai noua masina, dar nici cea mai rupta. Eu as zice din RO, cu teste pe drum si in service inainte de a da banul si face actele.
Mai poti vedea si Opel Astra. Mai bine ceva mai popular si comun cand banii nu sunt prea multi.

Edited by d4m4g3, 27 August 2015 - 14:27.


#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ca sa te duci pana in Germania, trebuie mai intai sa gasesti pe cineva priceput sa mearga cu tine. Adica sa ii platesti si lui drum, mancare , cazare.

#6
c_c_c

c_c_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2010
Pentru masini sub 10 000 euro nu are nici un rost sa le aduci din Germania , Belgia sau mai stiu eu de unde.O masina in jur la 5000 euro este preferabil a se folosi programul rabla + aprox 5000 euro= masina noua in garantie la care 4 ani de zile daca nu mergi mai mult de 10-20k km pe an in afara de consumabile nu schimbi mai nimic. Pentru cei ce urmaresc o masina "full" condusa de o batrinica in Germania cu km dati inapoi ..... Am achizitionat cateva masini SH, ca sa nimeresti una bunuta tre sa ai ceva noroc sau sa cauti mult. Din pacate inainte de criza romanii cautau masini mai bune , mai intretinute etc. Acum conteaza anul si pretul deci calitatea ......Eu nu ma dau la cilindree mare si merg pe benzinare in general.Masinile diesel mai ales cele SH neintretinute corespunzator au mai multe "bube" dci un cost de intretinere ridicat.Preferabil un SH e bine de luat de la un cunoscut de incredere daca e cazul.

Edited by c_c_c, 27 August 2015 - 14:31.


#7
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007

View Postd4m4g3, on 27 august 2015 - 14:25, said:

Deci in principiu tu ai banii dar nu stii nimic altceva. Interesant.

Poti lua de la Logan pana la Mercedes, de motor de 1L pana la 3L, diesel benzina, de la an 98 pana la 2008 si tot asa. Nu e un sfat, e o constatare.
Ca sfat eu as zice sa te uiti la ceva popular si bun, precum Ford Focus 1.6 benzina. Nu consuma cel mai putin dar este un motor simplu si OK. Masina deasemenea.
Este foarte stabila si confortabila (pentru banii astia), iar daca insisti pe consum mai redus, ai motoare diesel la dispozitie deasemenea.
In banii astia nu iei cea mai noua masina, dar nici cea mai rupta. Eu as zice din RO, cu teste pe drum si in service inainte de a da banul si face actele.
Mai poti vedea si Opel Astra. Mai bine ceva mai popular si comun cand banii nu sunt prea multi.
Exact, in afara de suma de care dispun sunt cam in plop!

De VW Golf V ce parere ai? Am gasit si cateva passat-uri, respectiv un Jetta, ambele din 2006 la banii astia. Sunt variante de luat in considerare?

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostValyGerrard, on 27 august 2015 - 14:30, said:

De VW Golf V ce parere ai? Am gasit si cateva passat-uri, respectiv un Jetta, ambele din 2006 la banii astia. Sunt variante de luat in considerare?
Nu sunt de parere ca merita sa iei VW Golf V. Nu ca ar fi masina proasta, desi parerile sunt impartite, ci pentru ca este genul de masina a poporului (dupa cum ii spune si numele), si majoritatea sunt obosite rau (f. multi kilometri), mai ales in bugetul tau.
Dar daca gasesti vreuna OK, e o varianta. Ca ai zis Passat, la fel cum ai putea gasi si Mondeo, etc, cu cat iei dintr-o clasa mai mare, cu atat gasesti masini mai vechi/obosite in banii tai.
Oricum, tot o sa bagi bani in ele, pentru ca la varsta de 8-9 ani, orice ai face, sunt necesare revizii capitale, incep sa mai pice lucruri de pe ea, etc.
Deci ia in calcul si asta. De asta am zis modele mai comune, pentru ca gasesti mai multe locuri cu piese/service-uri.

#9
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Toyota Avensis am eu, o gasesti in banii astia, e o masina excelenta, foarte confortabila, consum bun, a mea e din 2004 si a intrat fara probleme la euro 4, taxa a fost 400 de euro, am doua Avensis-uri in familie si sunt super multumit de ele...pe langa asta sta si destul de bine la dotari, climatronic pe doua zone, scauna incalzite, incalzire auxiliare, 9 airbag-uri, senzori ploaie, 4 geamuri electrice, etc....si cred ca cel mai important lucru e spatiul, e foarte spatioasa la interior. la fel e si portbagajul....

#10
igabi100

igabi100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.03.2007
Kia Ceed 1.6 diesel, Ford Focus 1.6 (2008-2011), Opel Astra H.

La banii astia nu prea se merita sa iei din Germania. Cauta un proprietar in RO.

Edited by igabi100, 27 August 2015 - 14:42.


#11
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007

View PostDaniJ90, on 27 august 2015 - 14:40, said:

Toyota Avensis am eu, o gasesti in banii astia, e o masina excelenta, foarte confortabila, consum bun, a mea e din 2004 si a intrat fara probleme la euro 4, taxa a fost 400 de euro, am doua Avensis-uri in familie si sunt super multumit de ele...pe langa asta sta si destul de bine la dotari, climatronic pe doua zone, scauna incalzite, incalzire auxiliare, 9 airbag-uri, senzori ploaie, 4 geamuri electrice, etc....si cred ca cel mai important lucru e spatiul, e foarte spatioasa la interior. la fel e si portbagajul....
Pe Avensis am pus si eu ochii, dar am auzit cativa priceputi cum ca se plang de cuplu. Cum se descurca pe drum? Ce motorizare are a ta?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostValyGerrard, on 27 august 2015 - 14:30, said:


De VW Golf V ce parere ai? Am gasit si cateva passat-uri, respectiv un Jetta, ambele din 2006 la banii astia. Sunt variante de luat in considerare?
Golf V da... cu distributie pe lant! Posted Image

Uite masina serioasa, la tine in judet.

#13
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007
Hmmm, pare interesanta varianta oferita de tine. Cat de fiabil este motorul?

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostValyGerrard, on 27 august 2015 - 15:07, said:

Hmmm, pare interesanta varianta oferita de tine. Cat de fiabil este motorul?
Foarte fiabil. 6 am si eu, doar ca e combi.
Super incantat de ea. E avion. :)

#15
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostValyGerrard, on 27 august 2015 - 14:55, said:

Pe Avensis am pus si eu ochii, dar am auzit cativa priceputi cum ca se plang de cuplu. Cum se descurca pe drum? Ce motorizare are a ta?
Eu am una de 2.0l diesel cu 116 si una de 2.2 D-4D D-CAT, acuma logic ca e diferenta intre ele la cuplu, dar e diferenta si la pret...eu ma refer la versiunea de 2l si 116 cai mi se pare suficient pentru ce vrei tu, poate gasesti si varianta 2.2 si 150 de cai dar ma gandesc ca nu prea vrei motor peste 2l.Masina e foarte stabila pe drum, merge fix cu 195km la ora si acum, asta ce o am eu o foarte bine intretinuta, ce pot sa zic ca nu e ok, daca pot sa zic asa, e faptul cum se comporta pe drumurile mai rele, se aud cativa greierasi si clar suspensia nu e facuta pentru astfel de drumuri...

+1 si pentru Mazda 6...

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
In banii astia eu recomand Golf V, Jetta, Passat sau A4 B6

Edited by Kroghy, 27 August 2015 - 15:31.


#17
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007
Referitor la mazda: oarecum intamplator am dat de aceasta discutie: http://forum.clubmaz...sel/#entry79893
Sa inteleg ca tipul a avut doar ghinion?

#18
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostValyGerrard, on 27 august 2015 - 15:31, said:

Referitor la mazda: oarecum intamplator am dat de aceasta discutie: http://forum.clubmaz...sel/#entry79893
Sa inteleg ca tipul a avut doar ghinion?
Da, la orice marca poti avea ghinion si tot asa de bine sa mergi zeci si zeci de mii de km fara probleme majore...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate