Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accident usor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mannix_geo

mannix_geo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2012
Buna ziua,pun  si eu o intrebare poate ma lamureste cineva.
  Un conducator auto mi-a lovit masina care era parcata si a plecat linistit,dar eu am camera video care a inregistrat totul,inclusiv nr. de inmatriculare,am fost la politie,am primit autorizatie de reparatie,am facut constatarea la societatea unde am CASCO, am dus masina la service,azi trebuia sa ridic masina,asiguratorul refuza sa plateasca reparatia pana nu intra in posesia copiei RCA vinovat,iar service-ul nu vrea sa-mi elibereze masina.
  Cum sa procedez?

  Multumesc

#2
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Si filmarea respectiva cu ce te ajuta ca nu reusesc sa-mi dau seama, politia ce pazeste? il pandeste vreun militian sa se arunce pe masina lui? sa mai avem parte de un erou?

#3
akmstriker

akmstriker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.02.2015
Ala care a produs paguba a fost chemat la politie ? La politie ce ai declarat ? Reparatie pe casco este cu regres ?

#4
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Service-ul nu are cum sa nu-ti elibereze masina. Dai telefon din service la politie si le zici ca nu vor sa-ti dea masina, nu o sa fie nevoie sa trimita nici un echipaj, ca prin minune se va gasi o solutie.

E in principiu vina service-ului. Nu trebuia facuta repartia fara acordul de plata a asiguratorului. Cat despre asigurare depinde. Ai facut-o pe casco si urmeaza ei sa-si ia banii? Ai facut vreo manarie si ai facut-o pe RCA? Cum s-a deschis dosar pe RCA fara process de la politie ca ala e de vina sau amiabila?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
inteleg ca ai facut pe casco.
ti-a zis asiguratorul ca refuza plata pana primeste copia rca? ia cere-i asta in scris.
si unde ai casco? euroins? carpatica?

#6
mannix_geo

mannix_geo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2012
In acea filmare se vede nr. de inmatriculare si cum a dat cu spatele pina in masina mea,apoi se da jos, se uita sa vada ce-a facut dupa care pleaca.

Da este cu regres la ASIROM,vinovatul nu s a prezentat la politie,care spun ca au trimis acum 10 zile o citatie

Nu sa reparat pe RCA,nu am PV de la politie,am doar autorizatie de reparatie

#7
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Pai nu inteleg cum ai tu Casco cu regres din moment ce nu stii cine e vinovatul. Pentru asta ai nevoie de PV de la politie sau amiabila. Doar ca ai vazut tu, filmat sau orice alta metoda nu vad de valoare are.

Sa zicem ca eu ti-am lovit masina. Tu te duci la casco si zici ca m-ai vazut ca ti-am lovit masina. Eu vin si zic ca eram in Dubai atunci si ca masina mea nu are nici o zgarietura. Na belea, ce faci? Ai nevoie de PV de la politie unde sa specific cine e de vina si ce daune a provocat.

Masina oricum ti-o poti lua din service. Nu au cum sa ti-o sechestreze. Tu ameninti cu politia si te tii de cuvand daca nu ti-o da. Ei te vor da in judecata sa-si recupereze banii (nu le convine nici lor sa ramana cu buza umflata). Acolo avocatul tau o sa cheme firma de asigurari. Aici se complica treaba, e nevoie de cineva care cunoaste bine legea.

Edited by gigiipse, 27 August 2015 - 14:38.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
auzi, da cand suni la politie solicita ca vrei sa nu ii sune pe aia de la service inainte ..... ca cine stie ce iti mai aranjeaza aia pe la masina de ciuda ca apelezi la astfel de lucruri.
Stii cum e Dorelu' aici in RO. Trebuie sa mergi direct cu politistu daca te asigura ca pleaca masina cu tine Posted Image Altfel cine stie ce belele mai ai cu masina dupa ce pleci de la ei.

Edited by Mihai_3, 27 August 2015 - 14:48.


#9
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Eu vad situatia asa...

- Ai constatat avaria si ai fost la politie cu dovezile de pe camera de filmat.. Acestora le-ai lasat o copie, ei au deschis dosar, iti dau o dovada petnru reparatia si gata.. Mai departe e treaba politie sa-l instinteze pe vinovat si sa-l cheme la politie, nu vine, permisul suspendat..
- Tu te duci cu dovada de la politie si deschizi dosar de reparatii cu regres.. Adica tu iti faci masina pe Casco  si ei recupereaza banii de la firma aluia vinovat...

Nu asa ai facut ? Cum ai ajuns in imposibilitatea sa nu-ti mai poti lua masina de la service.. Aia de la casco ce naiba ti-au spus cand ai deschis dosarul de dauna...

Edited by aschiuta, 27 August 2015 - 17:24.


#10
mannix_geo

mannix_geo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2012
Au spus asa:citez:acceptam plata in conditiile in care vinovatul va fi  identificat cu documente de la politie. Am o hartie de la asigurator scrisa.

PS: Exact asa am urmat pasii pe care ii descrii.

Edited by mannix_geo, 27 August 2015 - 19:08.


#11
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ia pune video sa vedem si noi.

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 gigiipse, on 27 august 2015 - 14:13, said:

Service-ul nu are cum sa nu-ti elibereze masina. Dai telefon din service la politie si le zici ca nu vor sa-ti dea masina, nu o sa fie nevoie sa trimita nici un echipaj, ca prin minune se va gasi o solutie.


Si dupa aia suna iar la politie si cere-le sa-ti aduca si o pizza, :lol:

Tu ai impresia ca politia e moasa comunala?
Politia nu are nici o treaba. CASCO trebuie sa iti repare masina, apoi e treaba lor mai departe, altfel de ce mai platesti suplimentar CASCO?
Sa-ti dea in scris, de fapt scrie tu si ei doar sa semneze ca REFUZA sa-ti elibereze masina.
In cazul in care refuza, le spui ca inchriezi masina sii ii dai in judecata.

Politia a trimis adresa la PROPRIETARUL din acte, care poate fi cu totul altcineva care nu a facut radierea de la cca financiara.
Poate dura identificarea celui care a produs accidentul si 1 an.
Cel care primeste adresa aia e obligat sa raspunda cine era la volanul masinii lui. Daca n-o face in termen, nu-l vad prea bine.
Dar asta nu trebuie sa fie treaba ta. Treaba ta este sa-ti iei masina din service platita de CASCO, ca d-aia platesti in plus. Refuza? Actiune in instanta cu daune pana iti recuperezi masina

#13
mannix_geo

mannix_geo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2012
http://www.trafictub...#comment-361473

#14
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006

 tsunnami, on 28 august 2015 - 05:41, said:

Si dupa aia suna iar la politie si cere-le sa-ti aduca si o pizza, Posted Image

Tu ai impresia ca politia e moasa comunala?
Politia nu are nici o treaba. CASCO trebuie sa iti repare masina, apoi e treaba lor mai departe, altfel de ce mai platesti suplimentar CASCO?
Sa-ti dea in scris, de fapt scrie tu si ei doar sa semneze ca REFUZA sa-ti elibereze masina.
In cazul in care refuza, le spui ca inchriezi masina sii ii dai in judecata.


Masina aia nu e proprietatea service-ului si in orice moment ai voie sa-ti iei masina. Sub nici o forma nu au cum sa refuze eliberarea masinii, cu sau fara plata. Se poate face plangere penala pentru asa ceva. Stiu si ei asta si nu vor lasa sa degenereze situatia. Este vina exclusiva a service-ului si acum incearca sa o dreaga. Reparatia nu se face fara accept de plata. Si-au facut-o cu mana lor. Clientul si-a exprimat dorinta ca facture sa fie platita de asigurare, service-ul stia, nu au urmat procedura. In caz de refuz va mai dura, nu poti sa o iei pe loc, pana faci plangere politie si pana se rezolva. Nu te intimida, se rezolva repede.


Pe de alta parte si proprietarul e cascat. Pai daca aia ti-au zis ca nu o sa accepte plata fara vinovat, ce naiba cauti cu masina in service? Nu era clar ca o sa se refuze plata? Daca vinovatul refuza sa accepte vina si contesta in instant decizia politiei o sa ai de alergat, nu gluma. In functie de judecator filmuletul ala e posibil sa nu fie de ajuns. Asta e tara in care traim. Daca era o camera de supraveghere de la un magazine, cu data si ora imprimata (stiu ca e si asa dar se poate modifica usor) si monitorizata de o firma de specialitate da, dar asa e discutabil. Eu te inteleg si sunt de accord cu tine, problema e ca-ti va fi greu sa-l tragi pe bou la raspundere.

Edited by gigiipse, 28 August 2015 - 08:30.


#15
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

 gigiipse, on 28 august 2015 - 08:21, said:

Eu te inteleg si sunt de accord cu tine, problema e ca-ti va fi greu sa-l tragi pe bou la raspundere.
CASCO .
Nu iintelegi ca este vorba de CASCO ?
Asta trebuie sa plateasca indiferent daca vinovatul este gasit , identificat , cunoscut sau mai stiu eu ce altceva .
Nu-i treaba pagubitului sa caute vinovatul .Treaba lui este sa circule cu masina proprie .
asiguratorul trebuie sa nu doarma noaptea , pentru al trage pe " bou " la raspundere .

Edited by asoare, 28 August 2015 - 09:57.


#16
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006

 asoare, on 28 august 2015 - 09:56, said:

CASCO .
Nu iintelegi ca este vorba de CASCO ?
Asta trebuie sa plateasca indiferent daca vinovatul este gasit , identificat , cunoscut sau mai stiu eu ce altceva .
Nu-i treaba pagubitului sa caute vinovatul .Treaba lui este sa circule cu masina proprie .
asiguratorul trebuie sa nu doarma noaptea , pentru al trage pe " bou " la raspundere .

Tu nu intelegi. Omul a facut CASCO cu regres. Asa ceva se face doar cu vinovat identificat (recunoscut sau PV politie). In felul asta se recupereaza de la RCA-ul celuilalt. E destul de ciudat ca s-a deschis acel dosar care e incomplete fara RCA-ul vinovatului. Treaba politiei e sa descoasa treaba dar politia nu a terminat verificarile. In acest moment nu poate fi tras la raspundere celalalt conducator pentru  ca nu si-a recunoscut vina si nici politia nu a intocmit Proces Verbal sau nu a dat o hotarare finala. Celalalt poate spune ca l-a lovit altcineva din fata si l-a aruncat in masina lui.

Ciudat:

- s-a deschis dosar casco cu regres fara RCA vinovat! Ce naiba a pazit agentul constatator? Era clar ca nu se va plati.
- s-a facut reparatie fara accord plata asigurare. Se practica uneori de unele service-uri pentru asiguratorii seriosi. Nu si-au imaginat ca vor fi probleme. Totusi nu e ok.
- politia se cacaie cu ala. Nu dureaza atat sa-l gaseasca si sa-l traga la raspundere daca vor.

Solutii:

Identificarea vinovatului si rezolvata partea cu RCA-ul.
Refacut dosar CASCO fara regres si rezolvata partea ceasta de catre asigurator
Scoa masina cu scandal din service si asteptat procese

Edited by gigiipse, 28 August 2015 - 10:54.


#17
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
bun inteleg ca masina este in continuare tinuta de service nu ?

#18
mannix_geo

mannix_geo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2012
Gata,am rezolvat problema. Pentru ca reparatia era pe casco,cu regres,constatatorul trebuia sa-mi spuna ca nu pot repara masina pana nu au copie dupa RCA vinovat,nu a spus nimic,chiar m-a condus in birou la service pt. programare,cand au terminat masina si-au dat seama de greseala.
In final am platit 100 euro fransiza si au facut dosar pt. autor necunoscut,asa am in ctr. de casco pt.autor necunoscut,am luat masina si duminica plec in concediu,de asta ma incurcau si nu era timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate