Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Problema preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut colegi,vin si eu la voi cu cateva intrebari referitoare la perioada de preaviz.Mai precis,momentan lucrez la o companie unde am un contract pe perioada nedeterminata de aproximativ 4 luni.Datorita faptului ca naveta este destul de dificila(nu am masina si am schimburi in care ies la 12 noaptea si trebuie sa stau la ocazie) am cautat alt loc de munca si am gasit mult mai aproape de mine cu naveta asigurata(naveta care conta in 2 minute de mers cu microbuzul).Problema apare in faptul ca vechea companie mi-a impus un preaviz de 20 de zile lucratoare(care e o luna la o adica) ,preaviz ce ar trebui sa dureze pana in 11 septembrie in care eu efectuez programul normal de munca,dar angajatorul nou a spus ca nu poate astepta atat dupa mine si ar trebui ca de luni sa merg la munca la ei.Intrebarea mea este,pot sa renunt la zilele de preaviz ramase(nu doresc plata pe munca neefectuata)?As dori o abordare cat mai diplomatica,nu doresc sa ajung la abateri disciplinare and shit sau alte necazuri datorita neprezentarii la locul de munca.Va multumesc.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Iti bagi si concediu pe acea perioada, dar trebuie sa te intelegi amiabil.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Aici este problema,angajatorul vechi nu doreste sa renunte la preaviz,fapt ce ma pune intr-o situatie dificila,fiindca ma trezesc ca ei ma obliga sa raman in preaviz iar celalalt angajator cauta alt om si astfel raman fara loc de munca.

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
N-ai ce face. Singura solutie e sa te intelegi cu actualul angajator.

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 xeleron, on 27 august 2015 - 12:59, said:

As dori o abordare cat mai diplomatica,nu doresc sa ajung la abateri disciplinare and shit sau alte necazuri datorita neprezentarii la locul de munca.Va multumesc.

Merge doar prin incheiere amiabila a contractului, cu preaviz mai scurt. Vorbeste la resurse umane vezi daca sunt de acord.

Daca nu sunt de acord, din pacate esti blocat alea 20zile.

#6
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
nu cumva vechea firma nu te-a platit la timp?
daca este asa, atunci pleci pur si simplu la noul angajator.

#7
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, normal, daca actualul angajator n-a respectat ceva din contract ai voie sa pleci fara preaviz. Dar daca se supara ala si are timp/bani/chef de scandal te da in judecata, probabil pierde, dar iti incurca viata si mai mult.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Vechea firma si-a respectat obligatiile salariale(ba mai mult platesc chiar inainte de termen,gen azi trebuia sa primesc avansul dar notificarea de virare in cont a venit ieri pe la vreo 10 seara),la fel in datile in care salariul era de dat in weekend se livrau banii in cont vinerea,pe mine m-a determinat sa plec faptul ca am schimburi de 16 ore(dar sunt liber 48 dupa) iar dupa 16 ore eu ies de la munca noaptea la 12 fapt ce ma face sa stau cate 2-3 ore uneori la ocazie fiindca firma garanteaza transport doar pana intr-un anumit punct.Mai precis,lucrez pentru Albalact S.a la Oiejdea(pe e81 stanga),iar ei asigura transport pana in Teius,iar eu sunt din Aiud.Nu doresc sa denigrez in niciun fel imaginea companiei sau ceva,s-au comportat ok intotdeauna.

#9
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Imi e greu sa cred ca in conducerea Albalact nu e un om normal la cap care sa-ti inteleaga situatia si sa te lase sa pleci. Imi imaginez ca nu se opreste productia fara tine.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Daca este ocazia vietii la noul loc de munca, pleci de la vechiul loc pur si simplu.
Daca ratezi acum, nu cunosti ce mai gasesti pe viitor si cind.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu  doresc sa plec asa la vrajeala si la scandal.Albalact este o oportunitate de viitor pentru mine mai ales ca inca sunt student(chiar daca sunt slabe sanse sa ma intorc bicoz money) la medicina veterinara iar absolvirea facultatii m-ar califica pentru posturi mai sus puse in companie(si mult mai bine platite) iar reintoarcerea la companie peste ani mi-ar fi mult mai usor de facut dat fiind ca am plecat in conditii amiabile.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ori ii convingi sa te lase fara preaviz, ori iti iei masina/bicicleta, sa fie naveta mai usoara, ori il convingi pe viitorul angajator sa te astepte.
presupun ca nu poti lucra la amandoi in acest timp, stiu io, la noul angajator sa te accepte cumva sa lucrezi in alea 48 ore libere...

#13
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 overseas, on 27 august 2015 - 13:04, said:

Iti bagi si concediu pe acea perioada, dar trebuie sa te intelegi amiabil.
Nu exista concediu in perioada de preaviz.

Sunt in aceiasi situatie pentru ca o desteapta mi-a schimbat contractul de pe perioada determinata in perioada nedeterminata; n-am inteles de ce sau la ce o ajuta pe ea chestia asta.

Cert e ca momentan sunt 12 oameni in situatia mea care si-au programat concediul in ultima luna de munca. Suplimentar firma are in prezent si probleme de concediere colectiva, acest lucru trebuind sa fie anuntat de macar doua zile.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 master_oz, on 27 august 2015 - 13:58, said:

Nu exista concediu in perioada de preaviz.

Sunt in aceiasi situatie pentru ca o desteapta mi-a schimbat contractul de pe perioada determinata in perioada nedeterminata; n-am inteles de ce sau la ce o ajuta pe ea chestia asta.

Cert e ca momentan sunt 12 oameni in situatia mea care si-au programat concediul in ultima luna de munca. Suplimentar firma are in prezent si probleme de concediere colectiva, acest lucru trebuind sa fie anuntat de macar doua zile.


Esti sigur? Trage un ochi pe Codul Muncii si vezi ce zice la preaviz (din tinerea mea de minte, in perioada preavizului se pastreaza aceleasi drepturi si obligatii). Mergand pe argumentul ca toti colegii tai (si cu tine) lucreaza anterior de decembrie 2014, ar fi trebui sa existe o programare. Firma la care lucrezi are dreptul sa refuze cererile de concediu daca sunt gramada in aceeasi perioada si sa le reprogrameze (de preferat de comun acord cu toti angajatii).

Ontopic: insista pe concediu. Eventual fa o cerere scrisa (presupun ca v-ati facut o programare, care e obligatorie sa o faceti, desi la tine, daca lucrezi de 4 luni, nu aveai cum sa fi pe ea in decembrie trecut). N-am recomandat niciodata (si nici nu o voi face) plecarea directa fara intelegere prealabila. Nu stii cum dai de ei peste X ani

#15
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Nu sunt foarte sigur.
Totusi la mine se poate pleca amiabil si nu voi face nici un demers nici individual nici eu nici celelalte persoane deoarece oricum ne vom efectua zilele de concediu, tot in mod amiabil.
Subliniam o situatie, nimic mai mult, acu dupa ce am citit mai sus sper ca nu am gresit cu ceea ce am afirmat anterior.

Programarea a existat, insa persoana care a facut programarea nu a stiut ca noua ni s-a modificat contractul de la perioada determinata la perioada nedeterminata ceea ce presupune alte conditii de concediere. Cel putin asta e ceea ce mi s-a spus.

#16
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Intrebare: in cazul unui contract pe o perioada determinata este obligatoriu preavizul?  Multam!

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 lelali, on 23 septembrie 2015 - 11:23, said:

Intrebare: in cazul unui contract pe o perioada determinata este obligatoriu preavizul?  Multam!

Iti dai seama ca, daca data la care se termina contractul este anterioara preavizului, acel preaviz nu-si mai are rostul...

Ca sa raspund la intrebare: DA, este obligatoriu. Nu e nicio diferenta intre contractele determinate si cele nedeterminate (ca desfasurare in timp), ambii (angajat si angajator) au aceleasi drepturi si obligatii.

#18
CNP77

CNP77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 02.08.2013
Si daca de maine nu te mai duci la munca ce se intampla? esti dat afara?  :))

Te duci la resurse umane si le spui ca de maine nu mai vi la munca. Si pe instiintarea de demisie scrii "fara preaviz".

Edited by CNP77, 23 September 2015 - 13:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate