Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

qilive q1390 sau philips psu6809

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
doresc sa achizitionez zilele astea un tv 4k.Bugetul care-l am este in jur de 2000 ron si nu doresc sa pun 1 ban in plus peste aceasta suma.Oscilez intre 2 versiuni de tv 4k.Nu stiu pe care sa-l iau mai bine:
-qilive q1390 la 1500-1600 ron
-Philips PSU6809/12 l-am gasit la emag la 1800 ron

Va rog frumos dinre cele 2 tv Strict ma intereseaza care este oleaca mai bun ca monitor si care dintre cele 2 are input lagul mai mic.Strict dintre cele 2 tv-uri voi care l-ati alege?Va rog frumos sa-mi raspundeti doar la ce intreb on topic nu veniti sa-mi spuneti ca mai bine pun nush ce bani si sa iau alt model ca am si specificat nu doresc sa dau mai mult de 2000 ron.Ma intereseaza strict intre cele modele

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Televizor de 100 cm ca monitor? Poate daca il foloseste la distanta de 1.5 - 2m...

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Philips - de ei stim ca produc lucruri calitative in general , despre cealalta firma pauza, am luat o pereche de casti de la ei si m-au tinut pina le-am scos din pachet , au explodat plasticele efectiv .

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Qlive e o chinezarie produsa sub o marca inregistrata de Auchan.
Philips e o chinezarie produsa sub un brand de renume in electrroice.

Tu ce ai alege ?

#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,103
  • Înscris: 22.11.2011
4K cu 1800 de lei, de ce vrei 4K? La 2000 de lei iti poti cumpara un LG sau Samsung Smart, mult mai ok decat cele doua mentionate de tine...

#6
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Vezi ca NU EXISTA continut 4K.

Si nici nu va exista inca mult timp.
Iar cand va exista televizorul tau cumparat azi va fi demult obsolet.
Marea majoritate a televiziunilor nici in HD nu transmit, da ce vorbim de HD ca unele nici macar de formatul 16:9 n-au auzit.
Pt cine are bani nu-i o problema, e chiar bine ca ii arunca in economie cumparand produse, chiar daca prostesti, dar pentru cineva cu buget limitat e doar pacat.

#7
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

 danaciu, on 27 august 2015 - 16:42, said:

Vezi ca NU EXISTA continut 4K.
.
am specificat in primu post ca vreau sa-l folosesc mai mult ca monitor nu ca TV,iar pe PC exsista continut 4k(jocuri,filme etc)

Edited by delfin89, 27 August 2015 - 17:04.


#8
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
Nici unul nu e bun, dar în cazul tău mergi pe Philips.

#9
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
de ce nu te orientezi strict catre un monitor (bun) 4k? oricum cele din titlu o sa-ti "fu.." ochii!
nici Qlive si nici Philips nu au paneluri produse de ei, probabil ambele au unele produse de CMI. La eMAG ai avantajul ca poti sa-l trimiti inapoi daca nu-ti convine ceva.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"dinre cele 2 tv Strict ma intereseaza"
Daca ai 1800 lei alocati pentru un tv/monitor eu vad foarte rigida abordarea ta , mai bine cauta un sfat ce poti lua cu un raport calitate/pret cel mai bun in banii aia .
Ai ales 2 tv-uri, o petarda si un tv cit de cit dar la 1800 lei se gasesc si scule care vor fi dedicate spre ce doresti sa faci cu el , nu obligatoriu sunet bun, display mare .
Sau ai o datorie de recuperat si numai astea doua scule le pune la dispozitie si atunci inteleg.

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
E o voveste mai veche cu ce vrea el si i-sa explicat destul de clar , insa lui daca i-sa pus ''pata'' i-sa pus
El vrea pt. jocuri 4k/60p , iar la 1800 lei numai device-uri ''bune'' pt. jocuri 4k/60p poti gasi

#12
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

 lupull, on 29 august 2015 - 12:32, said:

E o voveste mai veche cu ce vrea el si i-sa explicat destul de clar , insa lui daca i-sa pus ''pata'' i-sa pus
El vrea pt. jocuri 4k/60p , iar la 1800 lei numai device-uri ''bune'' pt. jocuri 4k/60p poti gasi

atunci are de scos bani buni din buzunar/ cont iar un tv 4k, oricat de scump este, nu o sa fie in veci la nivelul de performanta al unui monitor 4k dedicat pentru jocuri (alea la 240hz). El mai mult trebuie sa se intereseze de tehnologia din spatele panelului daca vrea performanta in jocuri.

p.s. sa inteleg ca amicul nostru a dat gata toate jocurile 1080p de trece la 4k ;)

Edited by nanashu, 29 August 2015 - 23:01.


#13
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

 lupull, on 29 august 2015 - 12:32, said:

E o voveste mai veche cu ce vrea el si i-sa explicat destul de clar , insa lui daca i-sa pus ''pata'' i-sa pus
El vrea pt. jocuri 4k/60p , iar la 1800 lei numai device-uri ''bune'' pt. jocuri 4k/60p poti gasi
bai frate nici aici pe topicu asta nu scap de tine?doamne dumnezeule...

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
Pai daca vii tot cu aceleasi chestii ca pe celalalt topic(si pe alte forumuri)....cum vrei sa scapi?
Ti s-a explicat de nenumarate ori ,un TV ,fie el cat de "4k-UHD" nu-l poti folosi cu rezultate optime ca monitor din varii motive. Uite inca unul: flicker se numeste ,care desi nu e sesizabil de toata lumea ,exista din plin si poate deveni foarte suparator cateodata. Deci ca un TV sa poata fi folosit ca monitor trebuie sa aibe o tehnologie de iluminare a panelului de tip flicker free. Exista astfel de produse ,la 4K sigur sunt scumpe ,la full HD se gasesc la preturi accesibile insa
In afara de faptul ca acele doua modele din primul post sunt asa cum ti s-a explicat de ceilalti useri. Cel putin Qlive-ul ala il vad aproape zilnic in Auchan. Pot spune ca in afara de imaginea slaba are un bleeding de mai mare dragul . Se vede si in mediul ala foarte iluminat din supermarket.

Edited by edigee, 30 August 2015 - 00:21.


#15
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 delfin89, on 27 august 2015 - 12:19, said:

-qilive q1390 la 1500-1600 ron
-Philips PSU6809/12 l-am gasit la emag la 1800 ron

Va rog frumos dinre cele 2 tv Strict ma intereseaza care este oleaca mai bun ca monitor si care dintre cele 2 are input lagul mai mic.Strict dintre cele 2 tv-uri voi care l-ati alege?

Strict dintre astea două îţi spun că ambele sunt dezastru la imagine. Indiferent pe care-l vei lua, vei plânge.
Mai bine mai pune nişte bani şi ia-l pe ăsta
http://www.altex.ro/...nic-tx-40cx400e dacă ţii neapărat să ai un 4K de aprox. 2000 de lei. Ăsta e la juma de preţ aproape, costa 1000 de euro acum câteva luni.

Uită-te în specificaţii la Philipsul pe care-l vrei tu, să vezi ce 4K suportă
http://download.p4c....809_12_pss_.pdf

Edited by Andi Pavel, 30 August 2015 - 01:31.


#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
"""""Video inputs on all HDMI: @24,25,30Hz, up to 4K Ultra HD 3840x2160p"""""

Dupa cum banuiam ,nici macar Philipsul nu suporta 4k la 60Hz. De Paneluri pe 10 bit & stuff nici nu mai discutam.

#17
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ca sa ''terminam'' odata aceasta discutie ''inutila'' , dintre cele doua cumpara-l pe cel care ''iti face cu ochiu mai frumos'' si GATA
Oricum pt. ceea ce doresti tu vezi foarte bine ca nici unul dintre noi nu iti recomanda pe niciunul dintre cele doua modele alese de tine
Nimeni nu are nimic cu tine personal , insa vorba aceea - Daca doi iti spun ca esti beat , du-te si te culca nu insista cu contrariul
Asa si in cazul celor doua modele alese de tine

#18
siluk

siluk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 12.11.2007
cam pe la ce pret mai e qilive ? ca nu am avut timp sa ajung in magazin

la auchan poti sa dai produsul inapoi in 30 zile? desi parca asta era valabil doar la cumparaturile online

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate