Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Windows 8.1 shutdown fara bsod

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
Buna ziua:)
Am fost recent la un prieten sa-i reinstalez windowsul.Avea w7, era cam lent asa ca am hotarat sa-i pun w8.1.Aveam un DVD facut de mine insumi, mentionez ca am folosit de 2 ori acelasi DVD cu succes pe desktop-ul meu si pe laptop-ul altui prieten fara alte complicatii(doar la mine pe desktop trebuia sa trec din SATA in AHCI in BIOS).
La el s-a incarcat, totul ok pana aproape de ultimele configurari, gen MS account.Spre finl mi-a dat o eroare in care spunea ca windowsul nu s-a instalat corect si cerea reinstalarea.Dupa un restart totul functiona cum trebuie.Dupa ce m-am apucat sa-i instalez si driverele deodata s-a stins monitorul dar fan-urile tot se auzeau inca, ca si cum ar fi cedat doar monitorul.Dupa un restart mi-a facut acelasi lucru ca mai inainte, la vreo cateva minute dupa ce i-am dat restart.Din pacate  i se intampla mai multe lucruri.
1.Isi da restart fara nici un bsod, se opreste monitorul, unitatea si apoi o reia.
2.Se inchide monitorul, ii arata ca nu mai primeste semnal video insa unitatea continua sa functioneze.
3.Isi da restart pana si in BIOS, fapt care ma inclina sa cred ca nu e de la SO.
4.Se stinge in BIOS doar monitorul, unitatea la fel continua sa functioneze.
Toate de mai sus se intampla fara nici un fel de warning.La un moment dat, cand s-a sting monitorul in BIOS, am apasat F10+Y+Enter urmand ca sa-si dea restart.S-a intamplat asta si credeam ca e doar de la monitor.Am intrat normal apoi in SO, l-am pus pe YT o melodie destul de lunga si l-am lasat asa, stiam ca ceva trebuia sa se intample, voiam sa vad daca unitatea va functiona dupa.Au trecut aprox 15 min, s-a inchis monitorul, melodia s-a oprit(un crash) insa unitatea continua sa functioneze, fan-urile se auzeau, led ul ramanea aprins.
Alta chestie e faptul ca atunci cand isi da restart/crash singur nu se aude nici un bip.
Ceva idei?Astazi voi incerca cu win7, sper sa nu-i mai dea eroarea de la install.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlpha13S, on 27 august 2015 - 10:05, said:

Buna ziua:)
Am fost recent la un prieten sa-i reinstalez windowsul.Avea w7, era cam lent asa ca am hotarat sa-i pun w8.1.Aveam un DVD facut de mine insumi, mentionez ca am folosit de 2 ori acelasi DVD cu succes pe desktop-ul meu si pe laptop-ul altui prieten fara alte complicatii(doar la mine pe desktop trebuia sa trec din SATA in AHCI in BIOS).
La el s-a incarcat, totul ok pana aproape de ultimele configurari,


Ceva idei?Astazi voi incerca cu win7, sper sa nu-i mai dea eroarea de la install.

Windows-urile piratate asa sunt setate din fabrica,adica poti sa se le instalezi bine de doua ori iar a treia oara dau chix.

Windows 7 lent?

#3
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Calculatorul prietenului era lent nu din cauza win7, ci din cauza hardware-ului slab sau cu probleme. Pai daca win8.1 nu s-a instalat corect, reinstaleaza-l corect. Posted Image Posibil sa fie si incompatibilitati de drivere, daca sunt componente hardware mai vechi.

Edited by constant7, 27 August 2015 - 10:31.


#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View Postadisz, on 27 august 2015 - 10:28, said:

Windows-urile piratate asa sunt setate din fabrica,adica poti sa se le instalezi bine de doua ori iar a treia oara dau chix.
Sa faca gastrita ala care minte , da ?

Initiator , tu ai o problema hardware cu sistemul ala .
Verifica cu alta placa video .
Sau incearca pe video integrat , daca ai .
Ce sistem e ?

#5
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
@adisz Daca mi-ai putea explica asta si tehnic, ar fi perfect.
Proprietarul nu a avut grija de win, avea multe addon uri, programe instalate auxiliare instalate cu altele si am zis ca e mai ok un reinstall.
@constant7 L-am mai reinstalat odata, mi-a dat aceeasi eroare la acelasi pas.M-am gandit gandit la incompatibilitati.Faza e ca e prima oara cand i se intampla asta, pana atunci nu i se mai intamplase.
@jeffy86able Voi incerca si cu alta placa video.Momentan are doar una dedicata,  8400GS
Nu stiu specificatiile complet.Dual core 2.0 Ghz, 2GB RAM, HDD 320, sursa 400W schimbata la un service de maxim 1-2 luni.
Totusi de ce si-ar da restart pana si in BIOS daca pana atunci nu s-a intamplat asta ?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjeffy86able, on 27 august 2015 - 11:13, said:

Sa faca gastrita ala care minte , da ?



M-ai prins.Am gastrita de ceva timpPosted Image

#7
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostAlpha13S, on 27 august 2015 - 11:52, said:

@adisz Daca mi-ai putea explica asta si tehnic, ar fi perfect.
Proprietarul nu a avut grija de win, avea multe addon uri, programe instalate auxiliare instalate cu altele si am zis ca e mai ok un reinstall.
@constant7 L-am mai reinstalat odata, mi-a dat aceeasi eroare la acelasi pas.M-am gandit gandit la incompatibilitati.Faza e ca e prima oara cand i se intampla asta, pana atunci nu i se mai intamplase.
@jeffy86able Voi incerca si cu alta placa video.Momentan are doar una dedicata,  8400GS
Nu stiu specificatiile complet.Dual core 2.0 Ghz, 2GB RAM, HDD 320, sursa 400W schimbata la un service de maxim 1-2 luni.
Totusi de ce si-ar da restart pana si in BIOS daca pana atunci nu s-a intamplat asta ?

Incearca sa reinstalezi win7. Daca nu-ti da nici o eroare, probabil ai probleme cu OS-ul tau. Daca iti da iarasi erori, problema hardware, posibil sursa de alimentare.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostAlpha13S, on 27 august 2015 - 10:05, said:

Buna ziua:)
Am fost recent la un prieten sa-i reinstalez windowsul.Avea w7, era cam lent asa ca am hotarat sa-i pun w8.1.Aveam un DVD facut de mine insumi, mentionez ca am folosit de 2 ori acelasi DVD cu succes pe desktop-ul meu si pe laptop-ul altui prieten fara alte complicatii(doar la mine pe desktop trebuia sa trec din SATA in AHCI in BIOS).
[...]
Ceva idei?Astazi voi incerca cu win7, sper sa nu-i mai dea eroarea de la install.

Softpedia nu incurajeaza pirateria software.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate