Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ajutor - semnare precontract

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
addamo13

addamo13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.10.2005
Buna ziua, un dezvoltator promite ca va construi un imobil de locuinte colective(un bloc). Ca sa beneficiez de un apartament(pe care doresc sa il cumpar) dezvoltatorul imi propune semnarea unui antecontract de vanzare cumparare. Cum au mai fost cazuri de oameni inselati, va intreb ce anume trebuie sa imi prezinte mie dezvoltatorul , la ce trebuie sa fiu atent tinand cont ca trebuie sa dau si o suma de bani. Care va fi garantia ca el va construui ? Ce acte trebuie sa vad (sa imi prezinte) ca sa fiu sigur ca nu sunt inselat ? Mutumesc celor ce raspund!

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
in precontracte se dau bani?

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postaddamo13, on 27 august 2015 - 09:53, said:

ce anume trebuie sa imi prezinte mie dezvoltatorul      desene si vorbe
Care va fi garantia ca el va construui ?                         zero
Ce acte trebuie sa vad (sa imi prezinte) ca sa fiu sigur ca nu sunt inselat ?  orice iti prezinta, poti fi inselat


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
actele terenului, autorizatia de construire emisa de primarie, eventual proiectul blocului facut de arhitect.

verfici numele firmei pe "portal.just.ro".

verifici firma sa vezi ce capitaluri proprii si datorii are, de exemplu pe "risco.ro".

#5
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006

View PostMooF2010, on 27 august 2015 - 09:57, said:

in precontracte se dau bani?

Depinde de la dezvoltator la dezvoltator.
Daca nu s-ar da nici un ban, ce garantie are ca mai esti interesat sa cumperi cand va fi finalizat?

Eu am semnat doar un "contract de rezervare" in care erau stipulate lucruri gen:
- dezvoltator, locatie teren, numere contracte v-c teren, numere autorizatii de constructie;
- adresa exacta a apartamentului: gen strada, numar, scara, etaj, apartament + schita cu suprafete apartament, loc de parcare + schita loc de parcare; Clauza de genul: partile se pun de acord ca suprafata aparamentului va fi de xx.xx mp +- x mp sau x%.
- pretul de achizitie: gen xx.xxx euro la pretul BNR din data semnarii contractului, din care am platit 1.000 de euro avans pentru rezervare;
- era stipulata data de finalizare a constructiei, data semnarii antecontractului, ma rog au intarziat si am semnat un act aditional;
- modul de predate: racordat la utilitati, la cheie, cu finisaje incluse, centrala, etc.
- se mai pot introduce clauze de genul: daca nu iti mai vinde tie se obliga sa iti inapoieze avansul x 2, x 3, depinde la cat va intelegeti; daca tu renunti pierzi avansul;

Edited by adrian.paul, 27 August 2015 - 10:11.


#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

View Postaddamo13, on 27 august 2015 - 09:53, said:

Buna ziua,  la ce trebuie sa fiu atent tinand cont ca trebuie sa dau si o suma de bani. Care va fi garantia ca el va construui ? Ce acte trebuie sa vad (sa imi prezinte) ca sa fiu sigur ca nu sunt inselat ? Mutumesc celor ce raspund!
Pai nu ii dai decat pe un produs finit. Sunt atatea smecherii in sistemul asta incat sansee sa ii recuperezi sunt aproape zero. Nu iti crea dureri de cap daca nu ai. Cumpara imobil finisat si nu promisiuni. Nu esti primul care a muscat-o, nu intra si tu in randul lor.

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca-i dai pe produsul finit, dai mai multi bani. Banui ca de asta e dispus sa achite o taxa de rezervare si initiatorul topicului.

#8
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
De acord ca este mai sigur pe produs finit, dar de cele mai multe ori este mai scump... asta daca mai gasesti disponibil ce vroiai.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostA10, on 27 august 2015 - 10:13, said:

Pai nu ii dai decat pe un produs finit. Sunt atatea smecherii in sistemul asta incat sansee sa ii recuperezi sunt aproape zero. Nu iti crea dureri de cap daca nu ai. Cumpara imobil finisat si nu promisiuni. Nu esti primul care a muscat-o, nu intra si tu in randul lor.

Produsul finit este din pacate CEA mai mare smecherie,pentru ca nu mai poti verifica aproape nimic.E chestia cu gardu' si leopardu'
Daca o iei la pasi marunti,poti sa-i mai tragi un sut in cur constructorului,ii poti baga in masa pe arhitect si/sau proiectant.

#10
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Incearca sa nu cumperi in campie. Pare mai convenabil dar vei cheltui echivalentul a o masina in 20 de ani numai pe surplusul de benzina. Plus lipsa infrastructura etc. Sunt unele blocuri prin Titan unde la balcon zici ca esti in padure, liniste, verdeata, pasarele. Banca, magazin, posta, farmacie, spalatorie, parc, spital, mall, sala, gradi, scoala, liceu toate la maxim 5 min mers pe jos. Si am vazut unii ca au cumparat prin Prelungirea Ghencea, Voluntari, Popesti, Pantelimon, stau in camp, apa de la put, canalizare canci, au fosa septica (care in timp va comunica direct cu putul de apa) etc. Inteleg sa te duci in camp cand vrei sa-ti faci o casa la curte spatioasa, mai are sens, dar in camp la bloc mi se pare stupid.

#11
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
In Popesti?? Bati campii cu gratie.

#12
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

View Postrinser, on 27 august 2015 - 14:15, said:

Sunt unele blocuri prin Titan unde la balcon zici ca esti in padure, liniste, verdeata, pasarele. Banca, magazin, posta, farmacie, spalatorie, parc, spital, mall, sala, gradi, scoala, liceu toate la maxim 5 min mers pe jos.
La acelasi pret ca-n Popesti? Sau macar cu 15% mai scump? Exemple ai? Ca poate ajuti un suflet ratacit prin Popesti sa-si ia in Titan printre pasarele ...

Edited by iseteqiube, 27 August 2015 - 14:21.


#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postaddamo13, on 27 august 2015 - 09:53, said:

va intreb ce anume trebuie sa imi prezinte mie dezvoltatorul
un apartament. e atat de simplu.

la noi ce-i drept s-au cam dat regulile peste cap, de cand niste indivizi cu mai putine clase decat trenul s-au apucat de dezvoltari rezidentiale. totusi, principiul e simplu - clientul are intotdeauna dreptate si tot el face regulile. cat timp tu ai banii, tu decizi ce conditii vrei in ante-contract. si un minim de bun-simt spune ca nu dai niciun ban pe ceva ce nu exista inca.

#14
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Avand in vedere fluctuatiile din piete se pare ca suntem pe cale de a intra in Marea Depresie 2. Ai grija ca multi au dat bani frumosi prin 2007 si prin 2009 au fost informati ca firma la care au dat avans e in faliment. Singura certitudine a zilei de azi e incertitudinea zilei de maine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate