Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Apartament-licitație -prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Buna ziua ,

Ma aflu in următoarea situație !
Cu ajutorul unei agenții imobiliare am intrat in procesul cumpărării unui apartament !
Banca brd mi-a spus ca refuza dosarul pt ca apartamentul a fost cumpărat de actualul proprietar la o licitație !
Agenția nu mi-a spus care sunt riscurile cumpărării unui astfel de apartament , defapt mi-a spus ca nu sunt nici un fel se probleme !
Banca mi-a spus ca nu accepta apartamente la licitație deoarece oricând pot fi obiectul unui litigiu chiar dacă au trecut 3 ani de la momentul cumpărării si totul a fost ok !
Ma interesează opțiunile mele, pot rămâne făra acest apartament cândva dacă se contesta dreptul meu de proprietar ?
Dacă da, pot obține înapoi 5% dați proprietarului pe motiv ca agenția nu a pomenit de riscurile cumpărării unui apartament in situația de mai sus ?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
da, poti ramane fara
nu mi se pare normal, dar legea tampita din ro permite multe..
cu cei 5% inapoi, ar trebui sa te intelegi cu proprietarul
stiai dinainte de situatie? daca da, cam esti in culpa ca nu te-ai informat mai precis

Edited by aeon, 24 August 2015 - 10:43.


#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
nu am stiut ca apartamentul a fost cumparat la licitatie decat dupa ce am dat avansul si m-am dus la banca pentru inaintarea actelor.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ar fi bine sa te duci la agentie (si la proprietar) si sa bati cu pumnul in masa ca nu ai fost informat
sa ceri avansul inapoi, cu precizarea ca altfel direct la tribunal ajung amandoi, pentru inselaciune, ascundere informatii..
s-ar putea sa mearga fara alte complicatii
in caz contrar, chiar trebuie sa cauti avocat

#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
ati putea sa ma ajutati cu un document ceva care prevede genul asta de situatii , pe net nu gasesc si la agentie clar nu voi fi informat despre totalitatea implicatiilor.

Totusi ,alte banci accepta acest tip de apartament,gen CEC-ul ,ING-ul nu au nici o problema cu asta, dupa cum ziceau ei daca in termen de 6 luni de la adjudecarea apartamentului nu a fost contestata licitatia cam asta a fost tot.
acum ma gandesc , nu or fi chiar copii mici si naivi aceste banci care accepta cu credit prima casa acest tip de apartamente nu ?

Edited by Al3csutzul, 24 August 2015 - 11:06.


#6
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
daca nu vei reusi sa recuperezi avansul, ar trebui sa incerci la o alta banca si  poate ai noroc sa gasesti o banca mai flexibila. eu mi-am luat apartamentul la licitatie, cu credit de investitii imobiliare, garatand cu apartamentul respectiv , nu prin prima casa.

#7
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAl3csutzul, on 24 august 2015 - 10:47, said:

nu am stiut ca apartamentul a fost cumparat la licitatie decat dupa ce am dat avansul si m-am dus la banca pentru inaintarea actelor.

Pai avansul ala cu ce acte l-ai dat ? Ai facut sau trebuia sa faci un antecontract de vanzare/cumparare , mai exact ce stipuleaza in acel contract despre conditiile in care poti recupera avansul ? In mod normal in antecontract ar trebui sa fie un paragraf in care in momentul in care banca iti refuza creditul sa iti poti recupera avansul.

#8
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
ideea e ca imi place apartamentul si l-as lua.

Totusi am mai auzit oameni care au apartamente luate la licitatie si nu au avut probleme, iar din moment ce eu as fi deja al 2-lea cumparator ,cu acte in regula-prima casa , nu vad unde ar fi problema.

CEC_ul de exemplu acorda credit pe acest apartament,de asta ma gandesc ca poate nu tot ce zboara se mananca iar termenul ala juridic de 6 luni in care fostul proprietar sa faca contestatie are valoare. ?

View Postblasterzz, on 24 august 2015 - 11:17, said:

Pai avansul ala cu ce acte l-ai dat ? Ai facut sau trebuia sa faci un antecontract de vanzare/cumparare , mai exact ce stipuleaza in acel contract despre conditiile in care poti recupera avansul ? In mod normal in antecontract ar trebui sa fie un paragraf in care in momentul in care banca iti refuza creditul sa iti poti recupera avansul.
Exact, daca banca refuza ,ei totusi ma indruma spre alta banca  ,ma gandesc sa ma folosesc de portita asta ca imi refuza BRD-ul contractul sa iau avansul inapoi ?

#9
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAl3csutzul, on 24 august 2015 - 11:18, said:

ideea e ca imi place apartamentul si l-as lua.

Totusi am mai auzit oameni care au apartamente luate la licitatie si nu au avut probleme, iar din moment ce eu as fi deja al 2-lea cumparator ,cu acte in regula-prima casa , nu vad unde ar fi problema.

CEC_ul de exemplu acorda credit pe acest apartament,de asta ma gandesc ca poate nu tot ce zboara se mananca iar termenul ala juridic de 6 luni in care fostul proprietar sa faca contestatie are valoare. ?


Exact, daca banca refuza ,ei totusi ma indruma spre alta banca  ,ma gandesc sa ma folosesc de portita asta ca imi refuza BRD-ul contractul sa iau avansul inapoi ?

Nu ai inteles ce te-am intrebat, ai acea prevedere in antecontract ? Ai antecontract ? Nu e treaba lor a agentiei/proprietarului cu ce banca faci tu, nu ei iti platesc taxele si comisioanele la banca.

Edited by blasterzz, 24 August 2015 - 11:22.


#10
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View Postblasterzz, on 24 august 2015 - 11:21, said:

Nu ai inteles ce te-am intrebat, ai acea prevedere in antecontract ? Ai antecontract ? Nu e treaba lor a agentiei/proprietarului cu ce banca faci tu, nu ei iti platesc taxele si comisioanele la banca.
\
Am antecontract, in care la fel se stipuleaza ,daca refuz eu ,pierd avansul,daca refuza vanzatorul imi da dublul avansului ,daca refuza banca asta este, imi iau banii si plec .

#11
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View PostAl3csutzul, on 24 august 2015 - 11:18, said:

Exact, daca banca refuza ,ei totusi ma indruma spre alta banca  ,ma gandesc sa ma folosesc de portita asta ca imi refuza BRD-ul contractul sa iau avansul inapoi ?
Ce portita? E dreptul tau sa iei refuzul de la banca. Te indruma catre alta banca? Vor sa traga de timp pe banii tai.

#12
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Deci ma pot folosi de refuzul brd sa îmi recuperez Avansul ? Pe scurt ?

#13
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View PostAl3csutzul, on 24 august 2015 - 11:44, said:

Deci ma pot folosi de refuzul brd sa îmi recuperez Avansul ? Pe scurt ?
Da.

Al3csutzul said:

Am antecontract, in care la fel se stipuleaza ,daca refuz eu ,pierd avansul,daca refuza vanzatorul imi da dublul avansului ,daca refuza banca asta este, imi iau banii si plec.

Edited by DiaboliKa, 24 August 2015 - 12:09.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostAl3csutzul, on 24 august 2015 - 11:05, said:

ati putea sa ma ajutati cu un document ceva care prevede genul asta de situatii , pe net nu gasesc si la agentie clar nu voi fi informat despre totalitatea implicatiilor.

Totusi ,alte banci accepta acest tip de apartament,gen CEC-ul ,ING-ul nu au nici o problema cu asta, dupa cum ziceau ei daca in termen de 6 luni de la adjudecarea apartamentului nu a fost contestata licitatia cam asta a fost tot.
acum ma gandesc , nu or fi chiar copii mici si naivi aceste banci care accepta cu credit prima casa acest tip de apartamente nu ?

nu am asemenea documente, dar am fost implicat cu ceva ani in urma de cateva ori in acest fel de tranzactii si stiu de curand cazul unui coleg care a patit tot cam asa
numai ca el a avut noroc, cand a fost scos extrasul de carte funciara pentru contractul final apartamentul avea deja o sarcina - fostul proprietar actionase intre timp banca in judecata pentru acel apartament
curios este ca notarul i-a spus ca nu sunt probleme si poate incheia contractul final dar omul a refuzat
si avansul l-a recuperat fara probleme, avea in antecontract o clauza care spunea "apartmentul sa fie liber de sarcini"..

si la tine ar trebui sa fie ok, ai partea aceea cu "daca refuza banca asta este, imi iau banii si plec"
la agentie ai intrebat?

#15
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Iti dai seama ca la agenție îmi baga pe gât alte porcarii , eu dacă ma duc vreau sa fiu sigur ca ceea ce voi spune e perfect legal juridic ca sa-mi recuperez avansul !
La notar la fel , am si clauza ca apartamentul sa fie liber de sarcini , este liber de sarcini dar pe viitor ? Daca ma trezesc intr-o situație "maro "?

#16
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
M-am informat la sigur de anumite chestii !
Sunând la diferiți din domeniu ce se ocupa exact de executoriu am aflat ca :
Apartamentul nu are nimic pe rol, este liber de sarcini
Executarea s-a facut de buna voie , debitorii au adus la notariat cheia de buna voie !
Termenul de a face contestație , a trecut , după un an efectiv nu se mai poate face absolut nimic .
Deci se poate cumpara făra probleme , totuși nu înțeleg de ce brd-ul refuza !
Se pare ca voi continua , in baza legii, total legal cumpărarea apartamentului !
Duduia de la brd ce m-a sunat nu știu cât juridic știe ea, dar in fine !
Spor

#17
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
brd nu e buricul bancilor. sunt sigur ca altele ar sari repede sa te aiba client.

succes

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pur si simplu ii doare la basca
mergi la alta banca

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate