Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Durere spate dupa "poc"

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Am facut o boacana astazi. Am tarat un sac cu ceva greu in el, pentru cativa metri. La un moment dat, am simtit si auzit un "poc" in zona mediana a coloanei, dupa care am fost cuprins de o durere de intensitate considerabil de mare.

Acum, dupa circa 4-5 ore de la eveniment, inca resimt durere, in special cand incerc sa ma aplec sau cand incerc sa ma rasucesc. Am aplicat un unguent cu diclofenac, a redus pe moment durerea, insa aceasta a reaparut.

Pana maine cand ajung la doctor, are cineva idee la ce sa ma astept?

Edited by Ann0nyym0us, 20 August 2015 - 12:34.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
hernie, scolioza, oricum definitiva

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Din seria, "e pe internet, deci trebuie sa fie adevarat.". Alte pareri?

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Este normal sa reapara, pentru ca efectul unguentului aplicat local a trecut. Ai facut o miscare gresita si ti s-a intins un muschi sau, vreun nerv prins intre discurile coloanei vertebrale. Ia Midocalm si continua cu frectii locale. Trece in cateva zile.

Posibil sa fie nevoie si de o radiografie, pentru a vedea exact ce este acolo. Daca era sa se fi rupt ceva, fi sigur ca asa intepeneai si nu te-ai maifi putut misca.
Este neplacut, stiu, dar parerea mea este sa te linistesti si sa nu iti faci griji prea mari.

Nu uita sa revii cu detalii.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
O sa revin cu detalii, bineinteles :).

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca dupa 4-5 ore inca mai misti, n-ai nimic. Cand mai mergi la furat de fier vechi mai ia pe cineva cu tine. Posted Image

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 20 august 2015 - 12:33, said:

are cineva idee la ce sa ma astept?
Diagnostice clare nu se pot emite doar pe baza unei relatari, insa din ce scrii nu rezulta vreun sindrom de iritatie a radacinilor nervoase, deci s-ar parea ca e mai degraba o intindere/ ruptura musculara sau ligamentara decat hernie de disc sau alte chestii mai grave.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pe scurt: ai realizat ca vei strica sacul tarandu-l asa si te-a durut sufletul la gandul ca vei strica bunatate de sac. din cand in cand iti aduci aminte ce era sa faci si te apuca iar durerea.

voi detalia dupa ce ne spui parerea doctorului.

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostMooF2010, on 20 august 2015 - 12:46, said:

hernie, scolioza, oricum definitiva

Hernie poate, scorlicioza nu prea are cum. Posted Image

@initiator: probabil ca ai trosnit vreun muschi prin zona sau a crapat vreun disc. Nu cred ca e serios ca altfel n-ai mai fi stat tu asa linistit cu diclofenac... Oricum, mergi la medic.
Atentie la ce medic mergi. In prima faza mergi la medicul de familie sa te sfatuiasca ce e de facut.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
dupa ce ajuge topicul asta la o concluzie mergi la un medic si cere o second opinion.

#11
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
daca era ceva grav acum ne scriai de pe patul de spital, nu de acasa. :)

#12
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Desi eu cred ca mai priceputi suntem noi pe aici pe forum sa ne dam cu parerea chiar daca nu am facut nici o secunda de medicina, poti sa te duci si la medic sa-i ceri o parere, chiar daca nu are el (din fata la aparate cu care poate verifica) cum sa stie mai bine decat noi din fata calculatorului. Posted Image

Era o gluma.

Mergi la doctor ca strica.

Edited by Petrecristi, 20 August 2015 - 13:11.


#13
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostAnn0nyym0us, on 20 august 2015 - 12:33, said:



Pana maine cand ajung la doctor, are cineva idee la ce sa ma astept?
Nu ai la ce sa te astepti pina nu vezi un medic , raul a fost deja facut , de la hernie de disc (doamne fereste) pina la ruptura musculara severa sau mai putin severa eu zic sa te calmezi , sa zaci in pat , sa te relaxezi si vorbim miine , cind o sa ne spui ce a zis doctorul.

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostAnn0nyym0us, on 20 august 2015 - 12:33, said:

Pana maine cand ajung la doctor, are cineva idee la ce sa ma astept?
Sa nu ridici greutati, sa stai linistit fara miscari bruste , pentru durere aplicat crema si masat usor, fara caldura aplicata pina nu vede medicul si totul va fi ok . Cea mai mare pacoste la coloana este ridicatul de greutati din pozitia aplecat in fata , cea mai corecta este din pozitia guguli(pe vine) . O crema relaxanta si ieftina este "ghiara diavolului" varianta made in Germany - cea cu capac verde , costa 10 lei , exista in farmacie si nu contine cortizon sau alte substante iritante .
http://testdaiana1.b...diavolului.html

Edited by xilo, 20 August 2015 - 13:38.


#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
"a crăpat vreun disc" "nu e ceva serios"
geez....

#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

View PostPutoare, on 20 august 2015 - 12:50, said:


stii macar ce e aia scolioza baiete?

ma uit in fiecare dimineata la evolutia ei in oglinda

#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: daca ajungi la doctor, dupa investigati, etc,  o sa-ti recomande asa:
un antiinflamator, un antialgic si un relaxant muscular. indiferent care! ;)
So...
PS: as lua miorelaxantul in doza mai mare, aproape de dublu, nu se intampla nimic..

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
A avut dreptate colegul richi_e. Sunt cam dezamagit ca nu m-a trimis la o radiografie. Mi s-a prescris un antiinflamator pe baza de diclofenac (pe care il am deja) si un calmant muscular, am uitat cum se numeste.

Durerea pare sa mai fi scazut in intensitate, insa observ ca s-a extins putin ca suprafata. Nu ma doare cand ridic ceva, ci cand incerc sa imping barbia catre piept sau cand ma rasucesc de la nivelul soldurilor.

Edited by Ann0nyym0us, 21 August 2015 - 12:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate