Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

World Ventures: o companie MLM activand abuziv pe piata din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#181
Danrazvanionescu

Danrazvanionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2016
Pentru Razvan Dinca sunt urmatoarele, dupa cum spune un post anterior, inca nu am vorbit cu avocatul care sa-mi confirme la care se califica, dar will do, la prima ora luni. Si vor fi mai multi.

1. Schema piramidala de imbogatire (cotizatii neacoperite in produse si servicii, venituri realizate intr-o proportie covarsitoare din taxa de membru si nu din vanzarea de vacante) - FAPTA PENALA
2. Frauda in forma continuata, asociere in scop de frauda, instigare la frauda, prin cotizatiile care se colecteaza sistematic in Romania ca urmare a promovarii facute fara nici o baza legala - FAPTE PENALE
3. Incasare de bani nefiscalizati - FAPTA PENALA
4. Crearea de false premise pentru a castiga o falsa autoritate in vederea obtinerii de foloase ("Nominalizati in 2010 de Ernst&Young ca finalisti in concursul pentru premiul Antreprenorul Anului" - inducere in eroare a publicului in mod deliberat in scopul obtinerii unor avantaje de imagine, in conditiile in care afirmatia corecta ar fi fost "Participanti in 2010 la concursul local din statul Texas pentru premiul Antreprenorul Anului", fapt care insa nu ar mai fi avut nici un ecou si nu ar mai fi creat falsa impresie a unei valori care nu a existat niciodata) - FAPTA PENALA
5. Prejudicierea membrilor retelei prin furnizarea de informatii mincinoase si prin hotarari luate in mod discriminatoriu (unele persoane sunt tratate diferit sau lipsite de anumite drepturi in mod nejustificat, pe baza unor considerente neintemeiate) - FAPTA PENALA

Daca mai sunt persoane interesate de acest topic si de a genera o schimbare, astept cu interes sa ma contacteze.

#182
mariusdavid2001

mariusdavid2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2012
Salut

Eduard, poti te rog sa ma ajuti sa imi spui ce ai facut pana la uma daca ti-ai recuperat banii si cum ?
Totodata celor care au mai avut probleme cu aceasta companie ? . Am pe cineva este inscris si "compania" nu doreste sa ii returneze banii.Nu stiu cum sa intram in legatura ?>
Va las un mail un tel cum ?

Multumesc anticipat

#183
Danrazvanionescu

Danrazvanionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2016

View Postmariusdavid2001, on 25 martie 2016 - 16:17, said:

Salut

Eduard, poti te rog sa ma ajuti sa imi spui ce ai facut pana la uma daca ti-ai recuperat banii si cum ?
Totodata celor care au mai avut probleme cu aceasta companie ? . Am pe cineva este inscris si "compania" nu doreste sa ii returneze banii.Nu stiu cum sa intram in legatura ?>
Va las un mail un tel cum ?

Multumesc anticipat

Lasati-mi un mail, sigur. Ideea ar fi sa strangem 20-30-40 de oameni. Suntem cam 10-15 momentan. Dar sunt foarte sigur ca se vor strange imediat, pentru ca este o afacere absolut mizera.

#184
mariusdavid2001

mariusdavid2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2012
ti-am lasat mesaj pe forum hai sa facem un grup pe facebook, whatspp ceva sa putem vorbi sa fim conectati .
Multumesc

da stiu, se vor strange imediat. Eu stiu deja 22 persoane care au iesit si si-au recuperat banii si alt grup a trimis solicitare de returnare a sumelor.
Lucrurile se vor clarifica repede.

#185
Danrazvanionescu

Danrazvanionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2016
Am facut acum pagina de facebook
Se numeste Stop WorldVentures Scam, acolo voi posta dae despre ei si articole din presa, dar ai dreptate un grup ar fi mai bun.

#186
mariusdavid2001

mariusdavid2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2012
ceva nu e bine , nu poti da invitatii sa se aprecieze pagina. Modifica ceva la ea sau creeaza un grup e mult mai ok.

Edited by mariusdavid2001, 26 March 2016 - 10:59.


#187
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postwareternity, on 17 martie 2016 - 13:27, said:

Ideea era ca sa iti recuperezi banii + daune morale .. daca este sau nu aceasta o solutie pentru cei care s-au convins de faptul ca este o inselatorie si vor sa paraseasca grupul ... daca asta s-ar intampla cu multi dintre membrii probabil vor veni si dinspre worldventures niste schimbari ... pentru ca ar vedea ca sunt in pericol.

Se pare ca ai anticipat bine miscarea urmatoare si momentul ei. In sfarsit se intampla, ceea ce nu poate decat sa ma bucure.

View PostDanrazvanionescu, on 25 martie 2016 - 01:47, said:

Poate putem face un proces sau o plangere colectiva impotriva persoanelor fizice Razvan Dinca si Geta Voinea. Daca mai sunt si altii care gandesc la fel ar fi bine sa discutam mai multe, pentru ca e groasa treaba, si ceva chiar trebuie facut. Astept cu interes reply.

Spune-mi daca doresti sa depui o declaratie la dosarul care deja exista in urma sesizarii facute de catre mine la organele judiciare, declaratie prin care sa descrii propria ta experienta cu World Ventures. Procurorul de caz m-a incurajat sa aduc cat mai multe astfel de marturii la dosar pentru ca cercetarea si ancheta sa capete legitimitate si amploare.

View Postmariusdavid2001, on 25 martie 2016 - 16:17, said:

Salut

Eduard, poti te rog sa ma ajuti sa imi spui ce ai facut pana la uma daca ti-ai recuperat banii si cum ?
Totodata celor care au mai avut probleme cu aceasta companie ? . Am pe cineva este inscris si "compania" nu doreste sa ii returneze banii.Nu stiu cum sa intram in legatura ?>
Va las un mail un tel cum ?

Multumesc anticipat

Nu am recuperat nici un leu. Nu m-a cautat nimeni, cei care gestioneaza acest "business" stau in continuare ascunsi prin hrube si vizuini si din aceasta postura spera probabil ca toate le vor merge bine in continuare. E de datoria noastra sa le aratam ca nu este asa.

View PostDanrazvanionescu, on 25 martie 2016 - 16:32, said:

Lasati-mi un mail, sigur. Ideea ar fi sa strangem 20-30-40 de oameni. Suntem cam 10-15 momentan. Dar sunt foarte sigur ca se vor strange imediat, pentru ca este o afacere absolut mizera.

In primul rand grupul acesta trebuie sa depuna declaratii la dosarul existent. Acestea vor proba informatiile care deja exista si le vor completa, marind sansele ca entitatea World Ventures sa fie scoasa oficial in afara legii si obligata sa plateasca daune. Urmatorul pas este sa fie anuntata compania World Ventures de catre un avocat / casa de avocatura ca persoanele reprezentand entitatea / grupul isi vor banii inapoi + daune materiale si morale. In cazul in care nu se rezolva, grupul va informa toate acele autoritati internationale sub incidenta carora intra actiunile desfasurate de grupul mafiot World Ventures LLC peste tot in lume. De asemenea, sesizari colective vor fi inamanate tuturor centrelor de informare online si offline din tarile vizate de aceasta companie fantoma.

View Postmariusdavid2001, on 25 martie 2016 - 16:53, said:

ti-am lasat mesaj pe forum hai sa facem un grup pe facebook, whatspp ceva sa putem vorbi sa fim conectati .
Multumesc

da stiu, se vor strange imediat. Eu stiu deja 22 persoane care au iesit si si-au recuperat banii si alt grup a trimis solicitare de returnare a sumelor.
Lucrurile se vor clarifica repede.

Grupul e necesar sa se constituie in baza unor date clare proband identitatea persoanelor si experienta lor in relatie cu WorldVentures.

View PostDanrazvanionescu, on 25 martie 2016 - 21:17, said:

Am facut acum pagina de facebook
Se numeste Stop WorldVentures Scam, acolo voi posta dae despre ei si articole din presa, dar ai dreptate un grup ar fi mai bun.

Aceasta pagina este o idee buna, m-as bucura ca facebook sa nu restrictioneaze accesul la ea (dupa cum in unele cazuri procedeaza cu materialele care contavin intereselor celor care manageriaza platforma). Un prim pas ar fi popularea paginii cu materialele incriminatoare care deja exista: vezi pozele, istorisirile si linkurile din discutia de pe Softpedia.

Edited by Eduard, 26 March 2016 - 12:55.


#188
mariusdavid2001

mariusdavid2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2012
Eduard, hai sa facem un grup, pe whatapp, facebook, pentru a stii unii de altii si penttru a comunica mai usor. Personal imi este foarte greu sa urmaresc acest forum. asa pe grup mai o notificare mai un sunet ceva... se vede.
Nu ma refer la un grup cu un statut anume, ci unul in care sa fie toti cei interesati sa isi recupereze banii, clar cu identitate reala, de aceea ziceam facebook( ma gandesca ca toti apar cu identitatea reala ) ca doar nu e nimik de ascuns toata lumea vrea sa iti recupereze banii.

#189
Danrazvanionescu

Danrazvanionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2016

View Postmariusdavid2001, on 26 martie 2016 - 14:44, said:

Eduard, hai sa facem un grup, pe whatapp, facebook, pentru a stii unii de altii si penttru a comunica mai usor. Personal imi este foarte greu sa urmaresc acest forum. asa pe grup mai o notificare mai un sunet ceva... se vede.
Nu ma refer la un grup cu un statut anume, ci unul in care sa fie toti cei interesati sa isi recupereze banii, clar cu identitate reala, de aceea ziceam facebook( ma gandesca ca toti apar cu identitatea reala ) ca doar nu e nimik de ascuns toata lumea vrea sa iti recupereze banii.

Fa grupul cu Numele Stop WorldîVentures Scam si anunta aiici cand e gata
EU ma voi inscrie, discutam acolo si va fac pe toti admini si la pagina cu acelasi nume.

View PostEduard, on 26 martie 2016 - 12:49, said:

Se pare ca ai anticipat bine miscarea urmatoare si momentul ei. In sfarsit se intampla, ceea ce nu poate decat sa ma bucure.



Spune-mi daca doresti sa depui o declaratie la dosarul care deja exista in urma sesizarii facute de catre mine la organele judiciare, declaratie prin care sa descrii propria ta experienta cu World Ventures. Procurorul de caz m-a incurajat sa aduc cat mai multe astfel de marturii la dosar pentru ca cercetarea si ancheta sa capete legitimitate si amploare.



Nu am recuperat nici un leu. Nu m-a cautat nimeni, cei care gestioneaza acest "business" stau in continuare ascunsi prin hrube si vizuini si din aceasta postura spera probabil ca toate le vor merge bine in continuare. E de datoria noastra sa le aratam ca nu este asa.



In primul rand grupul acesta trebuie sa depuna declaratii la dosarul existent. Acestea vor proba informatiile care deja exista si le vor completa, marind sansele ca entitatea World Ventures sa fie scoasa oficial in afara legii si obligata sa plateasca daune. Urmatorul pas este sa fie anuntata compania World Ventures de catre un avocat / casa de avocatura ca persoanele reprezentand entitatea / grupul isi vor banii inapoi + daune materiale si morale. In cazul in care nu se rezolva, grupul va informa toate acele autoritati internationale sub incidenta carora intra actiunile desfasurate de grupul mafiot World Ventures LLC peste tot in lume. De asemenea, sesizari colective vor fi inamanate tuturor centrelor de informare online si offline din tarile vizate de aceasta companie fantoma.



Grupul e necesar sa se constituie in baza unor date clare proband identitatea persoanelor si experienta lor in relatie cu WorldVentures.



Aceasta pagina este o idee buna, m-as bucura ca facebook sa nu restrictioneaze accesul la ea (dupa cum in unele cazuri procedeaza cu materialele care contavin intereselor celor care manageriaza platforma). Un prim pas ar fi popularea paginii cu materialele incriminatoare care deja exista: vezi pozele, istorisirile si linkurile din discutia de pe Softpedia.

Eduard, sunt mai mult decat incantat sa depun plangere in dosarul tau. Si nu sunt singurul, am inca cel putin 5 prieteni "arsi" si din ce am inteles de la david, si el ar putea veni cu oameni. Ideea e ca daca facem un grup si o pagina totul este mai dinamic si va urca si in google mult mai repede, astfel incat cei interesti il vor gasi usor pe google si n-i se vor alatura. Ei spun ca au 9000 de membri in RO. Pun pariu ca cel putin 7500 vor fi cu noi !

#190
Danrazvanionescu

Danrazvanionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2016

View PostDanrazvanionescu, on 26 martie 2016 - 15:05, said:


Fa grupul cu Numele Stop WorldîVentures Scam si anunta aiici cand e gata
EU ma voi inscrie, discutam acolo si va fac pe toti admini si la pagina cu acelasi nume.



Eduard, sunt mai mult decat incantat sa depun plangere in dosarul tau. Si nu sunt singurul, am inca cel putin 5 prieteni "arsi" si din ce am inteles de la david, si el ar putea veni cu oameni. Ideea e ca daca facem un grup si o pagina totul este mai dinamic si va urca si in google mult mai repede, astfel incat cei interesti il vor gasi usor pe google si n-i se vor alatura. Ei spun ca au 9000 de membri in RO. Pun pariu ca cel putin 7500 vor fi cu noi !
:))) Glumeam, dar cred ca sunt ceva oameni nemutumiti, n-om fi noi singurii, e netul plin.

#191
mariusdavid2001

mariusdavid2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2012
trebuie sa intelegeti un lucru, o batalie de unul singur e mult mai grea decat colectiv. Spor la recuperat banii.

#192
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postdon_dannielo, on 27 martie 2016 - 06:37, said:

Asta e grupul fraierilor?

Ai fost raportat adminului pentru jignire si spam. Continua sa te porti ca in Evul Mediu si vei avea parte de tratament pe masura.

View Postmariusdavid2001, on 28 martie 2016 - 15:27, said:

trebuie sa intelegeti un lucru, o batalie de unul singur e mult mai grea decat colectiv. Spor la recuperat banii.

Marius, trimite-mi te rog in privat marturia ta despre experienta pe care ai avut-o cu World Ventures precum si datele tale de contact (nume, telefon, email, localitate domiciliu). Trimite-mi totodata si marturiile celor din grupul tau care doresc sa povesteasca despre experientele avute asumandu-si totodata identitatea declarata. Imediat cum voi avea informatiile ma voi alatura grupului si actiunilor pe care vom conveni sa le intreprindem. In cazul in care doresti sa expui public cazurile, ramane sa imi trimiti in privat doar datele de contact ale persoanelor si ale tale, pe aceasta pagina publicand doar descrierea evenimentelor. Este important sa incepem cu inceputul iar acesta este primul pas dintr-un demers de grup in directia recuperarii prejudiciilor si restrictionarii actiunilor acestei pseudo-companii.

View PostDanrazvanionescu, on 26 martie 2016 - 15:05, said:

Eduard, sunt mai mult decat incantat sa depun plangere in dosarul tau. Si nu sunt singurul, am inca cel putin 5 prieteni "arsi" si din ce am inteles de la david, si el ar putea veni cu oameni. Ideea e ca daca facem un grup si o pagina totul este mai dinamic si va urca si in google mult mai repede, astfel incat cei interesti il vor gasi usor pe google si n-i se vor alatura. Ei spun ca au 9000 de membri in RO. Pun pariu ca cel putin 7500 vor fi cu noi !

Razvan, astept sa-mi trimiti de asemenea in privat sau pe public descrierea evenimentelor si datele de contact in cazul tau precum si pentru fiecare dintre persoanele pe care le cunosti si care doresc sa reclame abuzurile World Ventures si prejudiciile provocate. Ulterior vom constinui grupul de activitati publice si private.

#193
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Vad ca sinteti doar 3 persoane care va conversati aici, cred ca (in masura in care va permiteti desigur) ar fi mai usor sa discutati la telefon, deja discutia voastra nu mai prezinta interes public.

Sau incercati sa faceti valuri poate se sperie aia!

In declaratiile date cred ca ati specificat ca daca nu va miroseau si nu va evacuau smecherii aia, acuma erati de partea cealalta a baricadei!

Cred ca ce ati facut voi se numeste ceva de genul "asociere la grup infractional"!

#194
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015

View Posttytysor, on 28 martie 2016 - 20:31, said:

Vad ca sinteti doar 3 persoane care va conversati aici, cred ca (in masura in care va permiteti desigur) ar fi mai usor sa discutati la telefon, deja discutia voastra nu mai prezinta interes public.

Sau incercati sa faceti valuri poate se sperie aia!

In declaratiile date cred ca ati specificat ca daca nu va miroseau si nu va evacuau smecherii aia, acuma erati de partea cealalta a baricadei!

Cred ca ce ati facut voi se numeste ceva de genul "asociere la grup infractional"!

TYTYSOR eu cred ca tu esti de cealalta parte a baricadei aflindu-te exact in acel grup infractional de care amintesti....oricum jalnice interventiile tale facute evident in ideea de a arunca in derizoriu problema dezbatuta ...nu vezi ca nu au efectul scontat de tine si ca oamenii isi vad de treaba ignorindu-te ?!!!

Edited by 1Ovi, 28 March 2016 - 23:35.


#195
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Eu nu vad decit ca trei persoane, daca nu or fi una singura folosesc forumul pe post de telefon sau mail. Deja discutia lor are un caracter particular si nu isi prea are rostul aici. Sigur ar discuta mult mai rapid si eficient la telefon!

Stai fara grija, daca sint de partea excrocilor, ma vor aresta si pe mine o data cu ceilalti!

Si mai vad de fapt citiva tristi care au incercat si ei marea cu degetul si probabil a fost apa prea uda sau s-au lacomit prea mult si au fost rejectati. Daca urla cinstea in ei, faceau reclamatie cind erau si ei in gasca nu dupa ce au fost dati la o parte si au vazut ca au picat de fraieri!

#196
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007

View Posttytysor, on 28 martie 2016 - 20:31, said:

Vad ca sinteti doar 3 persoane care va conversati aici, cred ca (in masura in care va permiteti desigur) ar fi mai usor sa discutati la telefon, deja discutia voastra nu mai prezinta interes public.

Sau incercati sa faceti valuri poate se sperie aia!

In declaratiile date cred ca ati specificat ca daca nu va miroseau si nu va evacuau smecherii aia, acuma erati de partea cealalta a baricadei!

Cred ca ce ati facut voi se numeste ceva de genul "asociere la grup infractional"!
Ce, ma, iti strica oamenii "ploile" ? Hai, nu mai pierde vremea pe aici, du-te si cauta sa mai fraieresti pe careva, ca-ti mai intra 100$ in cont...

#197
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Cu "ma" sa va adresati distinsei dv. familii!

#198
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Adevarul este ca discutia nu mai are caracter public, ci s-a transformat in chat. Pentru asta exista mesajele personale.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate