Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Curiozitate: logica intre incalcarea regulamentului si sanctiune?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#1
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

un moderator said:

2 puncte, 2 zile.
,,ma impresioneaza zero fabulatiile tale cu privire la afacerile pe care (visezi tu ca) le faci;
Repet. glume proaste;"
Plus alte atacuri la fel.


un moderator said:

2 puncte, 2 zile.
,,Tu stii sa faci diferenta intre "nu prea iau" si a nu cere? Limba romana, 'tui mama ei de limba, daca am trecut ca gisca prin apa  prin scoala! Nu exista nu prea iau, iau sau nu! "
Plus altele la fel.

As avea o intrebare destinata moderatorilor si SM, adica celor care dau sanctiuni in functie de incalcarea regulamentului.

Se ia sanctiunea din citatele de mai sus, eu nu vad unde este atacul si care este logica sanctiunii, in cazul in care atacul este identificat. Intreb pentru ca in ultimul timp am vazut un talmes balmes in interpretarea mesajelor (atacuri sau Off sanctionate acolo unde nu este cazul, dupa mine), vorbesc de Poiana pentru ca acolo sunt cel mai activ.  Ori daca utilizatorii au o interpretare diferita a atacului la persoana, sau a Off-ului, fata de moderatori, asta poate provoca neintelegeri si complicatii.
Pentru a evita aceste neintelegeri si complicatii as dori sa-mi lamuresc aceasta neclaritate.

As fi recunoscator unor raspunsuri clare.  Multumesc

Edited by zardato, 19 August 2015 - 00:13.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
1 la mana, trebuia sa deschizi acest topic pe aria abuzuri (http://forum.softped...um/268-abuzuri/) Posted Image
2 la mana,

Adm said:

Nu, acest forum nu e o democratie.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nu prea reușesc să identific conform cărei logici funcționează moderarea, dar ia vezi ce zice statistica:


Erh, așa ”tablou” mai vezi doar la ...păcănele.

Attached Files



#4
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Posttom_1133, on 19 august 2015 - 07:46, said:

1 la mana, trebuia sa deschizi acest topic pe aria abuzuri (http://forum.softped...um/268-abuzuri/) Posted Image
2 la mana,

1. Am intervenit deja intr-un topic in care se discuta stilul de moderare al unui moderator si am fost, conform regulamentului, sanctionat.  Am tras concluzia ca pe abuzuri pot discuta doar cei sanctionati, ori in  acest topic discut stilul/modul de moderare (raport intre respectul regulamentului si sanctiune), luand ca exemple sanctiuni care nu ma privesc direct.  De asta am deschis topicul in alta arie decat "Abuzuri"

2. Forumul nu este o democratie, dar aici nu discut vreun concept democratic, ci logica, principiul de functionare al moderarii, logica aplicarii regulamentului.  Pentru mine este cu totul altceva decat conceptul de democratie. Adica forumul poate fi lipsit de democratie, dar nu lipsit de logica.

Multumesc, oricum, pentru raspuns.

Edited by zardato, 19 August 2015 - 08:46.


#5
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Pe ariile de sanctiuni, postarile pot fi citite de membrii forumului, pentru care alcatuiesc echivalentul jurisprudentei. De acolo, combinat cu solutiile de pe Abuzuri, userii ar trebui sa inteleaga ce n-au voie sa faca, iar moderatorii ar trebui sa inteleaga ce pot sa sanctioneze si cum. Acele postari nu sunt nici pentru a tine socoteala sanctiunilor si a punctelor de penalizare, nici pentru explicatiile date celui sanctionat, ci pentru detalierea Regulamentului Posted Image

E adevarat ca Regulamentul rezerva dreptul administratorilor "de a-si selecta userii" (inclusiv implicit, prin tolerarea anumitor acte de moderare, cum ajung sa creada unii) si prevede permisiunea acordata moderatorilor pentru sanctiuni "la libera lor discretie" (scris in paranteza), dar eu nu cred ca SoftNews si administratia forumului ar vrea ca Forumul Softpedia sa fie perceput ca o comunitate condusa discretionar.

In orice caz, e bine sa retineti ca, pe ariile de sanctiuni, multe postari, poate chiar prea multe, provoaca nelamuriri, deruta, nemultumire, contrariere, iritare, nervi s.a.m.d. pana la revolta. Pe scurt, putem spune ca acolo sunt destule comentarii susceptibile de flame si trolling Posted Image raportat la exigentele ariei.

In ce priveste ariile polemice, cum este Poiana lui Iocan, e normal sa gazduiasca... polemici, cu toata garnitura lor de mijloace si figuri de stil, asa cum sunt practicate in viata reala. E iluzoriu sa credem ca pe acele arii s-ar putea discuta altfel decat polemic. Eu sunt printre cei care ar dori ca subiectele de acolo sa fie tratate fara vreo referire la cei care le trateaza, dar trebuie sa recunoastem ca acesta e un obiectiv indepartat, la care se poate ajunge doar printr-o crestere treptata a exigentei moderarii, evitand abaterile grosolane, fie de tipul excesului de zel, fie de tipul indulgentei nejustificate.

In fine, precizez ca tocmai partizanii unei moderari exigente sunt, in general, criticii exigenti ai postarilor din ariile de sanctiuni. In consecinta, tocmai acestia considera ca o abatere poate fi sanctionata doar daca exista o justificare temeinica si bine motivata. De fapt, temeinicia justificarii si formularea inspirata a motivarii valoreaza mai mult decat sanctiunea in sine Posted Image in ambele sensuri: pozitiv sau negativ, dupa caz.

LE: Acum, avand in vedere cele de mai sus, administratia poate sa-si selecteze userii. Eu pretind sa ni se spuna clar si explicit ce fel de useri prefera, indiferent de alegerea lor. De fapt, pentru fiecare e foarte important de stiut daca se afla printre cei indezirabili.

Edited by moftware, 19 August 2015 - 08:56.


#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@zardato, pe aria din Poiana MD trebuie sa fie exigenti, trebuie sa taie in carne vie. deoarece userii de acolo exagereaza foarte foarte mult !

In rest, pe celelalte arii (cu cateva exceptii) MD gresc mai mereu facand exces de zel.
Insa nu se ia nici o masura pt. excesul de zel pe celelalte arii, poate doar cu mici exceptii.

De aceea ti-am postat ce a zis Adm acestui Forum  Posted Image

#7
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Posttom_1133, on 19 august 2015 - 08:54, said:

@zardato, pe aria din Poiana MD trebuie sa fie exigenti, trebuie sa taie in carne vie. deoarece userii de acolo exagereaza foarte foarte mult !
1. Trebuie sa vorbim despre ce cunoastem din interior, in calitate de practicanti direct interesati.
2. Trebuie sa taie cu bisturiul, nu cu toporul, altfel fac mai mult rau decat bine.
3. De fapt, tocmai atitudinea ta e reprezentativa pentru cei care exagereaza acolo (doar exagereaza, nu mult) Posted Image
4. Asemenea schimburi de replici conduc la inchiderea topicului...
LE
Spoiler
LE2: daca topicul s-a mutat pe aria Abuzuri, cine mai are dreptul sa posteze aici?

Edited by moftware, 19 August 2015 - 09:38.


#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
L-au mutat ca să poată fi sancționați toți cei care postează pe thread.
Gen ”shut up you ungratefull bitch”.

Pe bune, manevra asta chiar sfidează  orice brumă de bun simț.
Mutați-l la feedback, deoarece chiar există useri (mulți) efectiv ofensați, nedumeriți, nemulțumiți de trendul moderării pe anumite arii. Lăsați-i să-și spună păsul.
Dacă până și @moftware și-a ieșit din pepeni...

#9
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
ABOUT TOPIC:
Constatand ca, prin mutarea pe aria Abuzuri, topicul n-a fost impartit in trei subiecte diferite si postarile lui @tom_1133 n-au fost sterse, desi ale lui nu sunt reclamatii, consider ca toti am fi fost tratati ca persoane implicate si am fi avut dreptul sa postam aici, sau macar primii patru comentatori. Acum s-a mutat la loc, deci nu mai sunt restrictiile specifice ariei Abuzuri, aplicandu-se regulile generale si cele de bun simt, intre care consistenta comentariului.

ON TOPIC:
In contrast cu exemplele din primul post, acelasi moderator a considerat nesanctionabile atacuri la persoana incluzand expresii precum "mai usor cu etnobotanicele" si "smecheras manipulator". Citind doar aceste expresii, unii ar putea crede ca au fost folosite in gluma. Nu este cazul, contextul e cat se poate de malitios, iar moderatorul a avut grija sa le stearga, dar... in primul caz a fost sters numai dupa ce a fost raportat, desi moderatorul facuse o curatenie si il lasase nesters, iar in al doilea caz a sters doar partea care continea jignirea explicita.

Pe de alta parte, probabil ca userul ar fi fost sanctionat tocmai in cazul in care le-ar fi folosit in gluma, caci moderatorul respectiv nu gusta umorul, dupa cum a aratat inca o data prin dublul caz http://forum.softped...28022-babalaul/ + http://forum.softped...4stillnotfound/ unde s-au "donat" Posted Image cate 2 puncte si 2 zile pentru cate 2 replici scurte si hazlii, care n-au incomodat subiectul. In plus, pe mine m-a lasat cu o mizerie pe comentariu, care acum nu mai are nicio explicatie pentru cine mai citeste Posted Image  In fine, am retinut motivarea "Troll-ing cu scop de distrugere a subiectului." si incerc sa vad daca se aplica si in cazurile invocate de mine...

In primul caz, acelasi moderator a inchis subiectul, cu motivarea "Cred ca absurditatea asta de subiect a stat deschis destul.", desi postul initial arata ca subiectul era serios, indiferent ce parere poate avea cate unul dintre noi. Bineinteles ca postul nesanctionat a contribuit la impresia de neseriozitate, care i-a oferit moderatorului o justificare pentru inchiderea topicului, de unde rezulta ca demersul de distrugere a subiectului poate fi trolling sau poate fi binevenit, functie de pozitia subiectiva a moderatorului respectiv. Ar fi bine sa ne spuna de la inceput, ca sa stim si noi ce subiecte putem sa distrugem, fara a fi sanctionati...

In al doilea caz, atacul a fost chiar impotriva initiatorului si chiar pe tema subiectului, cu intentia vadita de a-l distruge, intr-un fel sau altul. Moderatorul a sters doar fraza care continea jignirea explicita, lasand restul provocator. Spre nefericirea unora si fericirea altora, comentariul respectiv a fost ignorat si discutia a continuat, cu participarea unor useri valorosi, insa absenta unei precizari explicite impotriva agresiunii ii incurajeaza pe unii sa o practice in scopul distrugerii subiectelor, mai ales a celor mai populare, unde reusesc sa provoace replici, pentru a declansa reactia deja obisnuita a moderatorului nostru.

In cazul in care persoana atacata incearca sa-si apere imaginea sau sa apere adevarul, chiar si numai prin mijloace regulamentare, risca sa fie pedepsita de moderatorul in discutie, pe motive de genul "Cind te anturezi cu un troll, faci ce face si el.".
Daca riposteaza mai multi, atunci e inchis topicul, dar nu temporar, pentru linistirea spiritelor si indepartarea celor indaratnici, astfel incat subiectul sa fie reluat in conditii normale, ci este inchis definitiv, dand castig de cauza tocmai celor care urmareau distrugerea lui... Pai, in acest caz, concluzia logica ar fi ca "Troll-ing cu scop de distrugere a subiectului." se aplica... moderatorului (trollatul fiind pe ariile de sanctiuni, cum spuneam in primul post)

PS
Pardon, am gresit, se pare ca simtul umorului nu-i lipseste:
http://forum.softped.../995100-pollux/
adica l-a bagat in randul lumii :blink:

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmoftware, on 19 august 2015 - 14:13, said:

,,,


Vezi ca nu duci dorul cui trebuie.
404stillnotfound ii troll. Are n clone. Eu l-am banat azi, si pe el, si pe clona lui din timpul suspendului. Deja cred ca bantuie pe aici.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu unul sunt impartial, mai ales cand vine vorba de o regula bine definita. Nu ma intereseaza ca-mi e amic pe forum, calca stramb il tratez egal. Exemplu( a dat si like Posted Image ).
Si-au mai fost si altii pe care i-am punctat in ciuda faptului ca ne intelegem bine pe forum.


mersi ATMXTN pentru PM, nici nu-mi dadusem seama ca scrisesem gresit :lol:

Edited by lex404, 19 August 2015 - 15:20.


#12
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
In Poiana e nevoie de toate soiurile de manifestari acceptabile si de "reprezentanti ai tuturor categoriilor sociale" si intelectuale, fie si prin simulare, ca sa fie cat mai aproape de lumea reala, pe care o analizeaza poienarii. Trolling e doar acela care impiedica desfasurarea discutiilor la subiect (de la care chiar acestea deviaza adesea, in bucle temporare justificate)

#13
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Problema este ca moderatorii ariei împart pedepsele in funcție de preferințele personale. Aceeași fraza, daca este scrisă de un user(nu dau nume) aduce suspendare si cel putin un punct in timp ce pentru altul aduce penalizare si stat pe tușa pentru cu totul alt/alti useri decat cel care a scris fraza jignitoare.

Curat murdar, domnule.



#14
ATMXTN

ATMXTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.05.2011

View PostX-plane, on 19 august 2015 - 15:20, said:

Problema este ca moderatorii ariei împart pedepsele in funcție de preferințele personale. Aceeași fraza, daca este scrisă de un user(nu dau nume) aduce suspendare si cel putin un punct in timp ce pentru altul aduce penalizare si stat pe tușa pentru cu totul alt/alti useri decat cel care a scris fraza jignitoare.
Curat murdar, domnule.
Același lucru se întâmplă și în sistemul judiciar, unde cei care decid se presupune că au învățat aceleași principii și și-au construit o fundație în 6 ani de zile urmați de mulți alții de practică. Nu cred că ține de o preferință personală neapărat, cât de interpretarea ce se dă regulilor (acolo unde există loc de interpretare), precum și de felul în care fiecare definește unii termeni. Așadar, nu ai cum să elimini subiectivismul în totalitate să se poată pretinde o moderare uniformă, fără greșeală, când în spatele unor ID-uri există niște oameni care percep în mod distinct „jignirea”, „gluma”, „nesimțirea” etc. și fiecare are limitele sale în baza cărora judecă când s-a trecut de la glumă la insultă (sarcasm, ironie etc.).

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Motivul pt. care MD nu pot imparti dreptatea corect userilor de pe Softpedia se datoreaza faptului ca si ei sunt oameni !
Au servici si nu au timp de pierdut facand investigatii sa afle cine si ce pedeapsa merita etc.

Ei (MD) fac o munca benevolă, deci nu trebuiesc condamnati ca împart pedepsele in funcție de preferințele personale Posted Image
La o adica, am vazut cu ochi mei cum MD si-au facut treaba de MD atunci cand am trimis report in diverse ocazii !

De exemplu cu topicul asta care a fost mutat din greaseala pe aria abuzuri dar MD care a primit reportul meu a luat decizia corecta de a (re)muta topicul pe aria potrivita astfel incat sa nu fim toti pedepsiti !

Daca era al draqului MD, nu ar fi putut sa ne "arda" pe toti in baza regulamentului ?

Mr_Woppit said:

Posturile scrise de useri care nu sunt direct implicati in abuzul reclamat, vor fi sterse fara explicati iar autorii vor fi recompensati cu 1 zi de suspendare..

Solicitarea explicatiilor pentru posturile sterse conform regulilor de mai sus, pe orice arie a forumului, va duce la clasica zi (1) de suspendare.
Asadar, e gresita afirmatia cum ca "MD împart pedepsele in funcție de preferințele personale".


p.s.:
si daca nu stiati, egalitatea (pedepselor) nu inseamna intotdeauna dreptate !
Spoiler


#16
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postlex404, on 19 august 2015 - 14:18, said:

Vezi ca nu duci dorul cui trebuie.
404stillnotfound ii troll. Are n clone. Eu l-am banat azi, si pe el, si pe clona lui din timpul suspendului. Deja cred ca bantuie pe aici.
Totusi, daca am fost citat si s-a facut o afirmatie despre mine, care nu e adevarata, am dreptul sa precizez ca nu-i adevarata, cu atat mai mult cu cat interlocutorul pretinde ca stie ce ar fi in mintea mea, mai bine decat mine, iar absenta replicii mele, cauzata de stergerea raspunsului, sugereaza ca i-as da dreptate, in ciuda adevarului si a demnitatii mele.
Revin cu precizarea: nu duc dorul nimanui, am folosit un exemplu la indemana, pentru a ilustra o idee.
De asemenea, as prefera sa nu mai intervin pentru a corecta exprimarea publica a parerilor altora despre mine, caci nu eu sunt subiectul, ci felul in care sunt incadrate si motivate sanctiunile.

Aici putem vedea pe viu cum e tratat un asemenea caz.

Dar e ceva interesant de precizat: in exemplul dat de mine, din postarile de pe aria Suspendari, moderatorul ii reproseaza lui @404stillnotfound: "Cind te anturezi cu un troll, faci ce face si el.", adica el stia ca trollul era celalalt.
Sper sa nu fie considerata si aceasta observatie ca indiciu privind vreo simpatie a mea :nonobad: Ati gresi grav.

Edited by moftware, 19 August 2015 - 17:26.


#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postzardato, on 18 august 2015 - 23:59, said:

As fi recunoscator unor raspunsuri clare.
Asta e un forum mare cu milioane de probleme care apar. Solutia cu moderatori e foarte convenabila forumului.
Pe forum sunt unii useri prosti, cretini sau fara minte. La fel sunt si unii moderatori.

Mie mi-au dat avertismente din cauza necunoasterii lor a unor cuvinte romanesti :D si din cauza necunoasterii lor a legislatiei romanesti :D
(eu nu comentez deciziile lor, e o totala pierdere de vreme)

View Postlex404, on 19 august 2015 - 14:36, said:

Nu ma intereseaza ca-mi e amic pe forum, calca stramb il tratez egal.
Vezi, de asta e bine sa nu-ti faci prieteni dintre moderatori...

#18
ATMXTN

ATMXTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.05.2011

View PostQuantum, on 19 august 2015 - 17:33, said:

Vezi, de asta e bine sa nu-ti faci prieteni dintre moderatori...
Simpatia-i simpatie, meseria-i meserie. Dacă un moderator rezonează cu filosofia ta, în general, sau cu părerea ta în legătură cu un subiect particular nu înseamnă că trebuie să permită abateri de la regulament pe care în mod normal le-ar sancționa. Favorizarea prietenului împotriva căruia s-a trimis o sesizare presupune nedreptățirea petentului ce poate a fost jignit, ori nu la asta trebuie să se rezume o prietenie, mai ales când ți-ai asumat un rol ce obligă la echidistanță.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate