Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce Linux sa pun pe un Stinkpad? :D

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
Se da un om paranoic cu probleme de "internet privacy" si un laptop T540p cu I7 Haswell+Nvidia gt 730m

Se cere o versiune de linux optima de pus pe el ca sa nu am probleme cu driverele si/sau cu interfata sau mai ales "productivitatea"?

Pe un laptop mai vechi rulez Mint 17.2, ala care seamana cu XP si mi se pare foarte ok. Sa pun tot Mint?

Daca aleg cand instalez Mint sa fac laptopul dualboot, cand o sa dau restart o sa imi aleg ce vreau sa rulez, 7 sau Mint? Si merg amandoua fara probleme afterwards? Adica fara interferente si chestii, optim ?

Nu sunt linuxist, n-am nici o legatura, pana acum o saptamana am mers numai pe m$

Please advise.

Ty

Edited by gigifenomen, 11 August 2015 - 03:54.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Linux inca are probleme cu optimus,iar pe thinkpaduri mai are probleme si cu ASPM (alimentare si alea alea).In rest mari probleme nu vad sa ai,poate daca ai modulul 3g/4g si nu gasesti driver.Dar ce te-a apucat cu internet privacy si alea alea,ai impresia ca linux te protejeaza cumva mai bine?

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da.Datele batute pe un site raman acolo a e linux ca e windows.In plus,pe linux daca obtii jumatate din cat te tine acum pe baterie e mult,parerea mea e sa ramai pe windows.

#4
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Offtopic:@xeleron, eu am un lenevo ideapad si bateria ma tine cu o jumatate de ora - o ora mai mult de cat pe windows, iar in legatura cu optimus, eu obtin mai multe fps-uri in linux, folosesc si bluetooth si tastele "speciale" si touchpad-ul imi permite dual-finger, cea ce pe windows nu a mers (folosesc Arch linux, iar in legatura cu windows-ul, laptopul a venit cu 8 si cu el am testat)
Ontopic: Manjaro sau Linux Mint. Da, daca o sa faci dualboot nu ar trebui sa ai probleme. Dar datele de pe site-uri raman pe site-uri indiferent de OS.

Edited by Zinus, 11 August 2015 - 10:29.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Obtii mai multe fps-uri in ce jocuri?Nu de alta dar faci o afirmatie foarte greu de crezut,as aprecia niste rezultate de pe laptopul tau.Este posibil multitouchul si in windows(chiar cu 5 degete).Zi cate zile ai umblat in laptop tools sa obtii acel power management miraculos(care din nou e greu de crezut)?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Valve a recunoscut ca pe bubuntu + OpenGL au scos cam cu 100FPS peste ce au scos in winblows in L4D2, aceiasi masina;
2. Daca bibilesti un pic reusesti sa iti faci laptopul sa functioneze fara probleme cu tehnologia optimus sub linux;
3. La power management nu am nimic de zis ca nu am incercat nimic fancy, majoritatea timpului laptopul sta pe AC.

Adica ce a zis Zinus mai sus nu e chiar imposibil.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postxeleron, on 11 august 2015 - 10:50, said:

...
E un mic flame sau ce? Si mie-mi tinea (cand mai aveam un windows pe laptop...) bateria mai mult pe Linux (Arch) cu 1/2 h.

Uitati-va va rog pe ce arie/ sub-arie/ topic postati si mentineti-va la subiect!

Edited by shogun1, 11 August 2015 - 11:04.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Valve a recunoscut ca a scos cu 100 fps in plus pe linux,stiu si eu de testul ala,mi se pare ca era in left 4 dead 2,dar rezultatele erau foarte apropiate folosind OpenGL pe ambele platforme.
@Shogun,nu e niciun flame,e un fapt constatat cu linux pe laptopul din semnatura,care e tot un thinkpad.Va rog sa luati aminte la faptul ca OP-ul pare a fi genul de user care trebuie tinut de mana in cazul unor configurari mai speciale (fara suparare),iar experienta out of the box pentru orice distro de linux pe un thinkpad este departe(foarte) de ce obtine pe windows.
https://wiki.archlin...nkPad_T420#Fans

Cam atata tambalau exista pe Arch pentru configurarea ca la carte a thinkpadului meu si crede-ma ca bibilitul ala nu e o chestie de 15 minute.

Edited by xeleron, 11 August 2015 - 11:10.


#9
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
O fi, nu stiu, poti sa-i dai pe PM orice sfat, inclusiv sa ramana la windows, dar rugamintea mea a fost sa va mentineti la subiect: "Ce Linux sa pun pe un Stinkpad?".

#10
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
Multam de raspunsuri. Da, sunt nublete in materie de pinguin. Dar nu sunt retard, asta e un avantaj, imi place mult mint. Am reusit sa lansez un program din terminal ca sa recuperez niste fisiere sterse, e cam tot ce vrei pe net explicat destul de bine, daca ai rabdare si stii sa cauti.

Laptopul are si hd 4600 si nvidia, face switch auto intre ele. La asta se refera problema cu Optimus?

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da,dar daca Optimus e prost implementat in cazul fericit Nvidia nu merge de fel,in cazul prost merge mereu si iti toaca bateria si coolerul.Ba mai mult daca v-ati fi documentat cu privire la modelul lui exact de laptop ati fi aflat ca este posibil sa distruga fizic laptopul instaland linux.
http://www.reddit.co..._booting_linux/
https://forums.lenov...ux/td-p/1390853
https://docs.google....cm0k/edit?pli=1

#12
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
am vazut threadul de pe reddit, dar nu stiu daca se poate vorbi de o problema generala. daca te uiti dupa stinkpaduri si probleme pe forumuri, sunt cele mai proaste laptopuri din ultimii 20 de ani, nu stiu de ce dracu mai dam banii pe ele :D

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu sunt proaste,sunt concepute sa ruleze cu un anumit set de sisteme de operare si driveri,de acolo li se si trage fiabilitatea.

#14
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
ce zice moderatorul de pe lenovo forum:

I know there is wider discussion with the belief that this is tied to Linux installs, but I'm not sure that Linux is truly the key as this can happen with other OS under the right conditions.  We'll continue to monitor this.






Re: T540p - BIOS reliably bricks when installing Linux






Options

‎04-03-2014 03:25 AM



Are you sure you bricked your bios  and not just messed iuo the UEFI HD partition ?

1. There is no spoon, I mean BIOS, on Lenovo 540 series machines.. 540 Lenovo series does not have BIOS instead those  MBs have UEFI.

2. The machine is not  "bricked".  You just  messed up  your harddrive partitions.

BIOS is replaced by EUFI and unlike BIOS the EUFI is located on    YOUR HARDDRIVE !!!!!

When you f-up your harddrive installing a operating system. You did not "brick" anything.

In UEFI  settings  (just like bios) on 540 mahines you can choose "BIOS or UEFI" but you can not really choose BIOS. That is a Legecy BIOS support provided by the UEFI  itself. So still no BIOS.


e corect ce zice baiatu ala? si eu am reinstalat complet OS cand am luat laptopul din germania, avea win in germana pe el si am facut fresh install dar nu s-a busit nimic. tin minte ca m-am chinuit un pic cu installul dar nu mai retin nimic de uefi si chestii. am win7 ultimate pe el

#15
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Au dreptate antevorbitorii. Am un Lenovo G505 cu AMD E1-2100 în dual boot windows 8.1 / linux Mint Mate. Folosesc TLP pentru managementul bateriei, iar aceasta are o autonomie cu 1 - 1,5 ore față de windows (deși in windows am programul "Lenovo Batery Power Management"). În jocuri ... folosesc The Dark Mod, care are client de windows/linux/mac și  este mult mai fluent pe linux decât pe windows (ce-i drepr cu driverele proprietare, nu cu cele open source).

#16
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
@initiator, nu-ti face griji, nu o sa-ti strici laptop-ul instaland linux.

Edited by Zinus, 11 August 2015 - 16:27.


#17
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
Inca o data multumesc pentru raspunsuri. Momentan o sa mai astept oleaca, poate se rezolva si problemele de drivere pe linux incet incet. La Optimus ma refer.

#18
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Totuși nu strica să te interesezi la producătorul laptopului să vezi dacă are suport pt linux dacă nu are nu are rost să pierzi timpul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate