Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Traseu pana in Plitvice

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ref

ref

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2004
Plec din Bucuresti pana in Plitvice cu masina.
Are rost sa merg prin Ungaria?
A fost cineva prin Serbia anul asta? Cum sunt drumurile?

Ceva particular de impartasit?
Multumesc

Attached Files



#2
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 17.08.2008
Eu am plecat din Deva la Trogir si am mers prin Ungaria din cauza autostrazilor.

#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Sambata si duminica am venit inapoi pe Budapesta.
Split -> Zagreb: 4h 20m / 409km;
Zagreb -> Budapesta: 4h / 343km (sunt ceva lucrari la iesire din Zagreb si pierzi 15 minute acolo, la fel si la intrare in Budapesta);
Budapesta -> Oradea (prin Debrecen): 3h 50m / 306km (dupa Debrecen nu mai e autostrada dar sunt foarte putine localitati pe drum si se merge cu 90 in rest;
Oradea -> Cluj-Napoca: 3h 30m / 153km !!!

Pe autostrada am mers cu 130 unde am putut, in vami am pierdut 5-10 minute maxim, in Croatia la portile de taxare in functie de trafic poti pierde 15-20 de minute.
Drumul inspre Split l-am facut pe acelasi traseu cam in acelasi timp.

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
eu anul trecut m-am întors de la plitvice pe traseul zagreb belgrad craiova bucurești. pot să recomand traseul deoarece drumul între plitvice și zagreb este foarte bun și între zagreb și belgrad este autostradă chiar dacă porțiunea de la sârbi nu este în cea mai bună stare (comparabilă cu București Pitești). dacă ai nevoie de mai multe informații mă poți întreba

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Eu (Târgoviste) am folosit traseul albastru. Am fost de doua ori în Croatia. Prima oara m-am cazat la Drobeta Turnu-Severin si am intrat pe la Portile de Fier I. A doua oara m-am cazat la Oravita si am intrat prin vama Naides. De la Belgrad la Zagreb ai numai autostrada. De la Zagreb mai ai o portiune de autostrada pâna la Karlovac, apoi o iei spre Plitvice.

#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Eu am fost pe traseul rosu (prin Ungaria), dar cu plecarea din Timisoara. De la Bucuresti pina la Timisoara insa ... domnul cu mila.
In Ungaria am evitat sa alimentez, din cauza problemelor cu conversia via forinti - am alimentat la Arad si apoi la intrarea in Croatia (10,40 kuna benzina de 95, aprox 6.2 ron, de la benzinarii Ina). Intrarea la Plitvice e 180 kuna pentru adulti, gratuit la copii sub 7 ani.

#7
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Tot legat de Plitvice:
- parcarea e 7 kuna pe ora
- incearca sa ajungi la casa de bilete cat mai devreme (inainte de 10) daca nu vrei sa stai o ora la coada
- prin parc alege-ti un traseu care sa nu presupuna busuri sau barci, ca si acolo stai la coada cel putin o ora
- totul in parc e scumput (28 de kuna - ~16 lei - 1L de apa plata)

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Am fost acum o lună la Zagreb, București - Zagreb într-o etapă, prin Belgrad, plecat la 6:30, ajuns la ora 20 (local 19), deci am făcut cam 14 ore. La granițe nu am stat aproape deloc. Pentru plata autostrăzilor am avut dinari sîrbești, iar în Croația am plătit cu euro. Benzină am luat din Croația și am plătit cu cardul. Drumurile în Serbia sînt OK.
Singurul motiv pentru care am ales acel traseu a fost că nu mai fusesem niciodată în Serbia și am vrut să văd Cazanele Dunării de pe malul sîrbesc. Le-am văzut, m-am lămurit, mi-a ajuns. Nu pot da vreun motiv mai țapăn altul decît propria impresie: drumul pe aici m-a obosit și iritat. Următoarele eventuale deplasări către Zagreb le voi face prin Ungaria. Mai ales în august, cînd e posibil să prinzi cozi imense la granița Serbia - Croația (anul trecut taică-miu a stat 4 ore la granița respectivă la început de august, atunci e trafic mare între est și vest și mulți aleg traseul prin Serbia că e mai scurt ca distanță). Deci, cel mai sigur mi se pare să mă mențin în interiorul UE. Apoi, străzile sînt mai bune iar distanța parcursă pe autostrăzi e mai mare.
Dacă alegi să mergi prin Serbia, poți să traversezi prin Belgrad, e autostradă, nu e nevoie să urmărești semnele care te trimit pe centură (TRANZIT).
Dacă alegi prin Ungaria, de la Deva la Arad mergi clasic, pe valea Mureșului, nu pe unde e desenat traseul din imaginea postată. Uite de ce: http://www.opiniatim...foto/04/08/2015

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaflorin27, on 06 august 2015 - 10:29, said:

din cauza problemelor cu conversia via forinti
Care sint problemele cu conversia ?

#10
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postadrian_r5, on 06 august 2015 - 11:39, said:

Care sint problemele cu conversia ?
Daca platesti cu cardul, probabil ca nu sunt. Daca insa platesti cash, cu euro, cei de la benzinarii iti vor schimba la un curs al lor (clar mai prost pentru tine), plus ca iti dau restul in forinti.

#11
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Cel mai convenabil si comod e cu cardul, daca e la o banca care face conversia la un curs decent si fara comisioane dubioase. Eu am folosit un VISA Electron de la BT si ei folosesc cursul SPOT care e cinstit.
Ai nevoie si de cash dar comisionul de retragere la ATM-uri e si el OK la BT.

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaflorin27, on 06 august 2015 - 13:03, said:

Daca platesti cu cardul.
Daca insa platesti cash, cu euro,

View Postaflorin27, on 06 august 2015 - 10:29, said:

apoi la intrarea in Croatia (10,40 kuna benzina de 95, aprox 6.2 ron, de la benzinarii Ina)..
In Croatia cum ai platit - "cu cardul" sau "cash" ?

#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Eu am plătit cu card bcr tot ce am avut de plătit. Chiar si raxa de autostrada de la sârbi. Cazarea la plitvice este ieftiba dar in schimb daca aveti pretentii culinare...o sa ramaneti cu ele.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbobalex18, on 06 august 2015 - 13:36, said:

daca aveti pretentii culinare...o sa ramaneti cu ele.
adica ?

#15
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postadrian_r5, on 06 august 2015 - 13:24, said:

In Croatia cum ai platit - "cu cardul" sau "cash" ?
Si cu un card de credit BCR, si cu cash - kuna - dupa ce am schimbat euro.
Poate ca am fost eu prea exagerat, dar dupa ce mi-au spus mai multi sa am grija in Ungaria la problemele cu conversia euro-forinti, am preferat sa nu mai cumpar nimic din Ungaria, nici cash, nici cu cardul. In plus, cand am intrat intr-o benzinarie cu cel mic sa mearga la baie, am gasit niste bariere actionate cu monezi - forinti, evident. L-am pus sa faca pe marginea santului, iar noi ne-am tinut pina in Croatia.

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadrian_r5, on 06 august 2015 - 13:55, said:

adica ?
eu am rămas dezamăgit de restaurantele lor și felurile de mâncare. supă de vită, supă cu tăieței, pizza, paste reprezintă 75% din meniul lor. celelalte feluri de mâncare nu ies cu absolut nimic în evidență. am mâncat la toate restaurantele posibile. în schimb recomand a se mânca în podgorica și belgrad

#17
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View Postaflorin27, on 06 august 2015 - 14:46, said:

Si cu un card de credit BCR, si cu cash - kuna - dupa ce am schimbat euro.
Poate ca am fost eu prea exagerat, dar dupa ce mi-au spus mai multi sa am grija in Ungaria la problemele cu conversia euro-forinti, am preferat sa nu mai cumpar nimic din Ungaria, nici cash, nici cu cardul. In plus, cand am intrat intr-o benzinarie cu cel mic sa mearga la baie, am gasit niste bariere actionate cu monezi - forinti, evident. L-am pus sa faca pe marginea santului, iar noi ne-am tinut pina in Croatia.

Da, in Ungaria trebuie sa ai ceva monede, ori euro ori forinti. La Shell cel putin primesti un tichet de discount cu valoarea monedei pe care-l poti folosi apoi la casa.

View Postbobalex18, on 07 august 2015 - 07:19, said:

eu am rămas dezamăgit de restaurantele lor și felurile de mâncare. supă de vită, supă cu tăieței, pizza, paste reprezintă 75% din meniul lor. celelalte feluri de mâncare nu ies cu absolut nimic în evidență. am mâncat la toate restaurantele posibile. în schimb recomand a se mânca în podgorica și belgrad
Inseamna ca nu ai mancat la toate restaurantele posibile. 90% din ele sunt capcane pentru turisti neinformati sau lenesi unde gasesti ce-ai spus tu acolo.
Daca cauti in schimb pe google "where to eat affordable good seafood in Orasul X" gasesti chestiile serioase (da, la mare fructele de mare si pestele sunt "traditionale").
Pentru Split de exemplu gasesti o lista foarte buna pe TripAdvisor. Dintre ele, de Skalinada am dat intamplator, cautam altceva pe niste stradute la 100 de metri de cetate (acolo unde sunt alea 90% cu pizza si paste).
Am mancat doua persoane doua feluri de peste, midii, calmari si creveti, salata de cartofi (e si asta traditionala cica) si de legume si am baut bere proaspata buna. 500 kuna cu tot cu bacsis. Cu o zi inainte am mancat doar peste si am lasat 300.
Tot in Split este unul foarte autentic, doar sa accepti faptul ca esti intr-o piata de peste si pute, in care-ti alegi pestele de pe taraba si ti-l frige pe loc. Aici mananci si bei foarte bine cu maxim 50 kuna de persoana (pe taraba toate sunt foarte ieftine).
In Zagreb este o strada intreaga (Tkalciceva) cu zeci de pub-uri cu mese afara si inauntru care defapt sunt toate acelasi "local" si unde poti comanda platouri cu tot felul de chestii "traditionale" din carne (mici si carnati) si legume la gratar.
In Bol am gasit un restaurant pescaresc pe bune cam la aceleasi preturi (50-100 kuna un peste maricel), desi era prea cald afara si n-am avut chef de mancat in soare.

Important e sa cauti si sa nu cedezi la pizza ieftina Posted Image

Edit: cam la toate restaurantele la care-am mancat aveau si cotlete de miel care aratau foarte bine, da dinalea pot manca si acasa, peste proaspat nu, asa ca n-am comandat.

Edited by sergiu_spooky, 07 August 2015 - 09:51.


#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Este interesant faptul ca initiatorul topicului, userul ref, nu mai intra pe aici, lasându-ne sa ne certam între noi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate