Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Frustratii aka ,,realistii"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Nu stiu cum se face insa cel putin din experienta mea ,,realistii" sunt defapt niste oameni plini de frustrari care au dat-o in bara in viata... insa ,,stiu ei" cum e mai bine pentru tine. Nu e o ipocrizie? Adica n-au facut nimic notabil, ba chiar unii dintre ei sunt submediocri insa dau sfaturi.

E imposibil sa nu ii observi... orice le-ai spune ,,nu se poate pentru ca... sau pentru ca....." intotdeauna nu se poate, asta este ideea de baza a lor. Am impresia ca multi dintre ei vor sa te saboteze, ii oftica extrem de tare gandul ca intr-o zi o sa fii peste ei sau o sa ai ceva ce si ei isi doresc.

Tactica lor preferata este sa iti reduca motivatia. Mai concret, cum fac asta? Te ironizeaza sau cauta tot felul de motive ,,realiste" pentru care nu se poate.

Intrebarea care se ridica este ,,de ce nu cauta si motive realiste pentru care se poate" - oare nu exista sau nu vor dintr-un motiv sau altul sa le aduca in discutie?

Parerea mea sincera draga cititorule este ca atunci cand te intalnesti cu astfel de persoane cea mai buna metoda este sa te tii la distanta si nu sa ii convingi ca ai dreptate. Fii sigur ca de cele mai multe ori chiar si ei sunt constienti ca ai dreptate insa nu o sa o admita. N-am vazut aproape niciodata oameni negativisti care sa fie in acelasi timp si de succes.

,,Realismul" negativistilor este doar un camuflaj in care isi ascund frustrarile. Oamenii de buna credinta vin cu solutii.

Edited by DraculescuDraculescu, 05 August 2015 - 14:01.


#2
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013
Am problema asta cu părinţii.. le spun că pot să fac o carieră bună din marketing online, dar ce ştiu ei despre asta ? Râd, imi zic că visez că banii trebuie munciţi, să nu vină poliţia să mă ia....Eram foarte afectat la început şi chiar descurajat. Dar nu m-am oprit din învăţat. Zilnic fac asta şi într-o zi o să ajung unde vreau. Nu sunt doar iluzii.

A..şi părinţii mei chiar nu sunt în măsură să îmi dea lecţii, nu au făcut nimic notabil, sunt muncitori. M-am lăsat bătut, nu mai vorbesc cu ei absolut nimic cu ei legat de asta.
E o vorbă, nu îţi amesteca familia şi prietenii in afaceri.

E chiar aiurea să ştii atâtea despre anumite lucruri, şi să nu le poţi explica lor astfel încât să înţeleagă având în vedere că ei nu ştiu nimic legat de domeniul meu de interes, deşi sunt conştienţi de toate chestiile de pe internet, saituri, aplicatii, programatori, reclame.

E adevărat, la şcoală nu am fost bun deloc, poate de asta ei mă cred PREA PROST pentru a realiza ceva notabil in viaţă fără o şcoală (am studii medii), Şi ce?!? Degeaba ai studii superioare şi nu ai idee ce vrei să faci cu viaţa ta.

Edited by Freevy, 05 August 2015 - 14:10.


#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Eu n-am inteles niciodata care-i problema cu frustrarile si de ce cand un laba trista iti zice ca esti frustrat asta cumva iti anuleaza opinia .
Si da , sunt frustrat .
Normal ca sunt .
Nu-mi ies toate lucrurile in viata si de asta am frustrari .
Si tu , si ala , si ma-sa .
Toata lumea are frustrari .

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Frustrarea e ceva normal, dar trebuie sa inveti sa treci peste. Cauza frustrarilor o reprezinta esecurile, iar de obicei cei care judecat sunt niste persoane mega-frustrate, care au o viata ratata si plictisitoare.

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 jeffy86able, on 05 august 2015 - 14:08, said:

Eu n-am inteles niciodata care-i problema cu frustrarile si de ce cand un laba trista iti zice ca esti frustrat asta cumva iti anuleaza opinia .
Problema cu frustrarile e simpla ca buna ziua; share-uirea lor poate duce la scaderea motivatiei celorlalti.
Motivatia e unul dintre cele mai importante lucruri atunci cand vine vorba de a te tine de un scop.

#6
altul__

altul__

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 14.06.2014
Ultima oara cand cineva mi-a spus ca nu pot, i-am taiat degetul si l-am aruncat in ciorba.

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Sa-nteleg ca si tu esti putin frustrat pe realisti, nu? Eh, asta e acum.. Trece.
edit: eu am auzit ca "nu pot" toata viata, nu vad insa ce treaba am eu cu asta. Oricine primeste critici, cu cat mai multe, cu atat ai succes mai mare. Simplu.

Edited by n-amname, 05 August 2015 - 14:14.


#8
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 n-amname, on 05 august 2015 - 14:13, said:

Sa-nteleg ca si tu esti putin frustrat pe realisti, nu? Eh, asta e acum.. Trece.
edit: eu am auzit ca "nu pot" toata viata,
Nasol, cine se aseamana se aduna.

Edited by DraculescuDraculescu, 05 August 2015 - 14:15.


#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 DraculescuDraculescu, on 05 august 2015 - 14:12, said:

Problema cu frustrarile e simpla ca buna ziua; share-uirea lor poate duce la scaderea motivatiei celorlalti.
Motivatia e unul dintre cele mai importante lucruri atunci cand vine vorba de a te tine de un scop.
Putin probabil , ca mi-e greu sa cred ca si eu si tu avem acelasi frustrari .
Si daca eu te-as "descuraja" ( prin realismul meu ) inseamna ca am fost deja in situatia asta si experienta mi-a dat o lectie pe care ti-o dau la randul meu tie .
Nu te demotivez , te pun in garda cu ce obstacole te poti intalni pe chestiunea respectiva .

#10
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 Freevy, on 05 august 2015 - 14:05, said:

Am problema asta cu părinţii.. le spun că pot să fac o carieră bună din marketing online, dar ce ştiu ei despre asta ? Râd, imi zic că visez că banii trebuie munciţi, să nu vină poliţia să mă ia....Eram foarte afectat la început şi chiar descurajat. Dar nu m-am oprit din învăţat. Zilnic fac asta şi într-o zi o să ajung unde vreau. Nu sunt doar iluzii.

A..şi părinţii mei chiar nu sunt în măsură să îmi dea lecţii, nu au făcut nimic notabil, sunt muncitori. M-am lăsat bătut, nu mai vorbesc cu ei absolut nimic cu ei legat de asta.
E o vorbă, nu îţi amesteca familia şi prietenii in afaceri.

E chiar aiurea să ştii atâtea despre anumite lucruri, şi să nu le poţi explica lor astfel încât să înţeleagă având în vedere că ei nu ştiu nimic legat de domeniul meu de interes, deşi sunt conştienţi de toate chestiile de pe internet, saituri, aplicatii, programatori, reclame.

E adevărat, la şcoală nu am fost bun deloc, poate de asta ei mă cred PREA PROST pentru a realiza ceva notabil in viaţă fără o şcoală (am studii medii), Şi ce?!? Degeaba ai studii superioare şi nu ai idee ce vrei să faci cu viaţa ta.
+1 - nu merge butonul de like

#11
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Vezi ca faci niste generalizari dubioase. Cu alte cuvinte "realist" in acceptiunea generala nu inseamna ce crezi tu ca inseamna. Exista o granita intre "realist", "pesimist" si "negativist". Definitia ta e o combinatie de parti din ele la care adaugi si "prost".

As putea spune, realist, ca n-ai habar pe ce lume traiesti.

Edited by sergiu_spooky, 05 August 2015 - 14:18.


#12
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

 jeffy86able, on 05 august 2015 - 14:15, said:

Putin probabil , ca mi-e greu sa cred ca si eu si tu avem acelasi frustrari .
Si daca eu te-as "descuraja" ( prin realismul meu ) inseamna ca am fost deja in situatia asta si experienta mi-a dat o lectie pe care ti-o dau la randul meu tie .
Nu te demotivez , te pun in garda cu ce obstacole te poti intalni pe chestiunea respectiva .
Poţi pune pe cineva in garda cu ce obstacole o sa se intalneasca doar daca ai trecut prin asta, altfel, comentand aiurea fara sa ai habar...degeaba.

#13
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 sergiu_spooky, on 05 august 2015 - 14:16, said:

Vezi ca faci niste generalizari dubioase. Cu alte cuvinte "realist" in acceptiunea generala nu inseamna ce crezi tu ca inseamna. Exista o granita intre "realist", "pesimist" si "negativist". Definitia ta e o combinatie de parti din ele la care adaugi si "prost".
As putea spune, realist, ca n-ai habar pe ce lume traiesti.

Quote

4. Drepturile si obligatiile moderatorilor (nota: moderatorii si super-moderatorii NU sunt angajati ai SoftNews Net SRL; ei sunt raspunzatori pentru mesajele proprii scrise pe forum, iar acestea nu angajeaza sub nicio forma raspunderea SoftNews Net SRL)
Moderatorii sunt obligati:
- sa aiba o atitudine toleranta fata de utilizatori si sa-i ajute sa-si rezolve problemele fara a antrena vreun tip de disputa cu acestia

 Freevy, on 05 august 2015 - 14:18, said:

Poţi pune pe cineva in garda cu ce obstacole o sa se intalneasca doar daca ai trecut prin asta, altfel, comentand aiurea fara sa ai habar...degeaba.
Majoritatea oamenilor sunt la modul,,nu fa asta sau aia" ca am auzit eu asa....

 sergiu_spooky, on 05 august 2015 - 14:16, said:

[ http://media.bistriteanu.ro/foto_articol/militian.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DraculescuDraculescu, 05 August 2015 - 14:33.


#14
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu sunt moderator pe aria asta. Totusi, pana la urma sa nu insulti pe cineva nu e o regula pe care doar moderatorii trebuie sa o respecte.
Doar ca aia nu e o insulta, decat daca vrei tu neaparat sa o iei asa. Era o ironie, ca deaia am pus "realist" acolo, pentru a exemplifica ce cred eu ca intelegi tu prin "realist".
Imi cer scuze daca te-am ofensat, nu asta doream.

#15
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 jeffy86able, on 05 august 2015 - 14:15, said:

Putin probabil , ca mi-e greu sa cred ca si eu si tu avem acelasi frustrari .
Majoritatea vrem cam aceleasi lucruri; succesul in zilele noastre se masoara in bani. Cine nu admite asta e cel mai probabil ipocrit.

 sergiu_spooky, on 05 august 2015 - 14:26, said:

Las-o asa cum a picat. Ai incalcat regulamentul pe care ar trebui sa-l protejezi si cu asta basta.

 Freevy, on 05 august 2015 - 14:05, said:

Degeaba ai studii superioare şi nu ai idee ce vrei să faci cu viaţa ta.
Numai in cartier la mine sunt vreo 3 milionari in euro care n-au decat liceul.

Edited by DraculescuDraculescu, 05 August 2015 - 14:37.


#16
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

Quote

Majoritatea oamenilor sunt de genul,,nu fa asta sau aia" ca am auzit eu asa....

Tu deschizi un subiect. Eu, sunt un ratat ce si-a jucat viata la babaroase. Dar intamplator, ieri am auzit o discutie exact pe tema ta. Si tot intamplator, azi ma aflu aici pe topicul unde tu ai deschis subiectul... Tinand cont ca eu sunt un ratat si stiu ce inseamna asta, ma bag in seama cu ce am auzit, sperand ca tu nu vei ajunge ratat ca mine, doar pentru ca nu ai avut acea informatie auzita de mine ieri. Se chema ca sunt un frustrat? Sau se cheama ca esti doar un cineva ce pune etichete cu usurinta? Sper ca pricepi ca nu e nimic personal. Nici nu ar putea fi ceva intre un ratat-aka-eu, si un domn plin de experienta!(din experienta mea ,,realistii" sunt defapt niste oameni plini de frustrari care au dat-o in bara in viata...)-aka-dumneavoastra.

#17
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 960616, on 05 august 2015 - 14:37, said:

Tinand cont ca eu sunt un ratat si stiu ce inseamna asta, ma bag in seama cu ce am auzit, sperand ca tu nu vei ajunge ratat ca mine, doar pentru ca nu ai avut acea informatie auzita de mine ieri.
si marmota invelea ciocolata in staniol :lol:

 960616, on 05 august 2015 - 14:37, said:

Sau se cheama ca esti doar un cineva ce pune etichete cu usurinta?
Judecam totul dupa aparente... felul in care scrii deja spune multe despre tine. Asa multe incat nu prea cred ca avem interese sau principii de viata comune.

#18
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

Quote

si marmota invelea ciocolata in staniol
Originalitate maxima! :) Cu ce au fost lipite etichetele? Sa incerc sa nu se mai vada cat sunt de frustrat. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate