Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Inmatriculare auto Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua!
Stiu ca acest subiect s-a tot discutat, dar doresc ceva informatii mai actuale de la cei ce cunosc sau poseda un autovehicul inscris in Bg.
Dupa cum am mentionat din titlul postului, intentionez sa imi inscriu masina in Bulgaria, am si gasit o persoana cu 450 euro. Posed un Seat Toledo 1.9 Tdi,110 cp din 2003 iar taxa de inmatriculare ii fix 1000 euro la noi in tara...
Ce parere aveti? Care sunt dezavantajele acestui lucru? Pot baza pe acest lucru pe viitor?
In concluzie, se merita sau nu?
Doresc raspunsuri drept la subiect!
Multumesc anticipat!

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
am auzit de cazuri in care asigurarea, in al doilea an, era foarte mare, datorita faptului ca masinile care sunt pe numele bulgarului au facut accidente in anul ce trecuse... poate e doar legenda, sa ne zica cineva care stie mai bine...

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Vrei sa economisesti 550 de euro, inteleg, cu riscurile de rigoare. Sigur iti permiti un autoturism?

#4
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008
Gandeste-te bine daca merita efortul. Teoretic economistesti 550 EUR - dar ai luat in calcul toate costurile? Atat cele de acum (drumul in Bulgaria) cat si cele din anii urmatori (asigurare, drumuri etc).

#5
berti1974

berti1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2011
La un Opel astra 2000 cmc diesel, fabricatie 2002, inmatricularea a costat aprox. 450 euro, iar in al doilea an a costat 385 euro (asigurare 1 an, itp 1 an).

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Stiam un individ cu A3 pe BG care dadea undeva la 500 de euro pe an si era foarte multumit.
La reinnoirea politei nu plateste tot destul de mult ? Economiseste 550 acum, dar tot mai ieftin ar fi un RCA facut aici, de la an la an.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Bg ori iti faci firma si iti inmatriculezi masina pe firma, ori iti faci rezidenta de Bg si iti inmatriculezi masina pe numele tau. Orice alta varianta a fost si va fi teapa.

#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Parerea mea e ca economia aia de 550 de euro nu e economie deloc.
Presupunand ca esti din Bucuresti, un drum dus intors si timpul pierdut ar reprezenta 100 euro ( cu taxele incluse dus-intors, benzina, mancare, etc).

Deja ajung la 550 de euro. Mai raman alti 450 de euro pe care teoretic i-ai economisi.

Acum te intreb, ce faci daca se intampla ceva cu masina si trebuie sa o repari pe asigurare?
Cata incredere ai in cel pe numele caruia o inscrii ? E cunostinta ceva ?
Care e partea lui ?

Pentru inca 500 de euro eu n-as merge la bulgari sa-mi inscriu masina. Mai bine o folosesc cu numere provizorii inca 3 luni, mai pun ceva deoparte si platesc taxa la noi.Dupa, poti actiona in instanta sa o recuperezi daca tii neeaparat.

#9
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Riscul este sa iti radieze masina dupa ce ai intrat in tara. In asa fel pot recupera si costul asigurarii, pe langa evitarea impozitului.

Plus ca orice problema cu actele e mult mai complicata.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu se mai recupereaza taxa si daca oricum s-ar putea recupera ar trebui replatita la revanzarea masinii.
Vorbiti de 1.000 sau 500 de euro de parca ar cadea din cer, pai masina aia e maxim 3.000 de euro.

@LucianR7 intrebarea mea e cand si de unde ai luat masina? Ca daca esti din Ro si ai cumparat-o din Ro sau din afara si acum te-ai trezit ca ai taxa atat, e nasol, n-ai cascat ochii, ti-ai luat teapa.
Daca stai pe afara si ai masina inmatriculata acolo si te gandesti sa vii cu tot cu ea in Ro cel mai bine e sa o vinzi acolo unde esti si sa iti cumperi alta la care taxa e mult mai mica. In general la benzinare taxa e mai mica.
Oricum cea mai buna varianta e sa o vinzi si sa iti iei alta care are taxa mai mica. Daca ai luat-o cine stie de unde cu 3.000 ti-ai luat teapa, daca vrei sa o vinzi in Ro nu o sa iti mai dea nimeni pe ea nici 2.000. Numai sa prinzi vreun fraier care n-are habar de taxa.

#11
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Am cumparat masina din Ro,.de 2 saptamani...ma rog...nu am cascat ochii si m-am trezit cu taxa de 1000 dupa ce am fost ei personal la ANAF.
Vechiul proprietar zicea ceva de 600 iar eu am calculat si miza iesit 700 euro....pe masina am dat 1700 euro..
De masina nu ma pot plange,ii perfecta din toate punctele de vedere. Dar sa mai dau 1000 pe taxa plus celelate cheltuieli cu Rar-ul, traduceri acte etc etc...mi se pare foarte mult.
Tocmai de asta vreau sa recurg la Bg....eu am vb cu un politist si cica fara probleme poti circula.
Dar totusi vreau sa aud ai niste pareri de la cei care au masini incrise pe Bg...
Stau si ma gandesc ca sunt chiar multi cu masini inscrise pe Bg...si nu toti sunt prosti..
Toata lumea zice de aia 500 euro....dar traiam in Romania...
Prin asta am invatat o lectie...

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ti s-a spus mai sus, ai doua posibilitati:
1. iti faci firma in Bg si inmatriculezi masina pe firma.
2. Iti faci rezidenta de Bg si iti inmatriculezi masina pe numele tau in Bg.
Faza cu intermediari nu mai merge de mult si oricum era teapa pentru ca intermediarul iti lua banii, facea actele, tu plecai in treaba ta si a doua zi ala se ducea si radia masina si la un control tu o beleai ca aveai masina fara numere de inmatriculare valabile.

Quote

Art. 334
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
A fost o perioada prin 2010 si 2011 cand politaii erau indulgenti cu astia dar acum te belesc direct.

Eu as merge si pe varianta 3: vinzi masina (nu o sa pierzi mult daca ai luat-o cu 1.700) si iti iei una pe benzina care are taxa mica.

Edited by Friskey, 05 August 2015 - 16:43.


#13
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
@LucianR7, am masina inscrisa pe Bulgaria iar in octombrie ma duc sa-mi fac iar RCA-ul si ITP-ul. Ma costa pe an undeva la 900 - 1000 de lei cu tot cu impozitul de platit.
Am inscris-o cu 400 de euro prin Ionut, un pompier din Giurgiu care lucreaza in Bucuresti. Mi-am verificat pe niste site-uri folosite si de catre politisti rca-ul si itp-ul iar toate sunt valabile.
Omul nu e tepar, are o gramada de masini inscrise in Ruse si nu vei avea nicio problema.
Atata doar sa mai ai vreo 50 de euro la tine ca sa iti faca pe loc si procura pentru a putea iesi in alte tari cu masina.

In rest, eu nu am vazut niciun dezavantaj pana acum. Politia nu m-a pandit in trafic iar atunci cand am fost oprit la controalele de rutina, nici n-au avut chef sa-mi verifice toate actele. S-au uitat doar la valabilitate.
In ce priveste gurile rele care zic ca iti raspunde firma de rca mai greu, n-am avut accidente insa stiu sigur ca daca iti faci asigurare la carpatica sau inca alte 3 firme de asigurari romanesti te vor duce de nas mai rau ca bulgarii. Tocmai pentru asta s-a inventat Fondul de Protectie al Victimelor Strazii.

#14
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
confirm seriozitatea lui Ionut, si eu am facut acte cu el.
Dar si eu sunt de parere ca taxa de "doar" 1000 euro mai bine o platesti in RO.
Bulgaria e buna ptr. masini care au taxa mare, peste 1500 ...2000 euro....
La circa 1000 euro, mai bine inmatriculeaz-o aici.
bafta!

#15
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am o cunostinta care are un Jeep de 2.5l diesel.Masina a avut-o inscrisa pe bg,si a renuntat la nr bulgaresti,din cauza taxelor f mari.
Personal,am cumparat masina din bg,si cand am dorit sa o inscriu pe bg,trebuia sa fac act de vanzare cumparare cu bulgarul care inmatricula masini.Aceeasi treaba cu oricine inmatriculeaza pe bg;acesta devine proprietar,iar tu doar un inputernicit cu drept de a conduce.Sunt mari complicatii cu asigurarile...
In 2-3 ani,pretul acestei inmatriculari devine mult prea mare si vei ajunge la concluzia ca fapta-i petrecuta  si te vei obisnuii cu ideea...
Am cativa prieteni cu masini cu motorizari sub 2000cmc si dupa 2 ani,deja regreta pasul facut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate