Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gaming Desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andylarwing

andylarwing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.08.2010
Salut. As vrea sa imi cumpar si eu un desktop nou, in special pentru Gaming, dar vreau ca sa poata fi folosit si pentru casual stuff: video rendering, c++ compiling, etc.

Bugetul cam 3000-4000 RON.

As vrea sa imi cumpar si 2 monitoare separat, buget 1000 RON.

Nu vrea sa ii fac Overclocking la calculator, vreau sa fie silentios.

http://www.pcgarage....shlist/1295448/

Astept multe pareri, upgrade-uri posibile, alte componente mai bune, sunt deschis la sugestii.

Mersi. Alex.

Edited by andylarwing, 05 August 2015 - 10:51.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai inceput prost.
ai zis ca vrei gaming dar ti-ai pus 750 TI
ti-ai pus 32gb ram cand 16 sunt arhisuficienti
hdd, ssd? unde sunt?

#3
andylarwing

andylarwing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.08.2010

View Postshmu, on 05 august 2015 - 11:02, said:

ai inceput prost.
ai zis ca vrei gaming dar ti-ai pus 750 TI
ti-ai pus 32gb ram cand 16 sunt arhisuficienti
hdd, ssd? unde sunt?

SSD si HDD-ul le am separat. Sunt DDR3. Am 2 SSDx120GB si un HDD de 1 Tb.

#4
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
http://www.pcgarage....shlist/1281463/

Scoti SSD-ul si mai adaugi 8GB Ram in lista aia.Daca vrei in principal pentru gaming  eu recomand GTX 970 daca vrei sa te si tina macar 2-3 ani.

Edited by Dany noob, 05 August 2015 - 11:54.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru memorii (sunt arhisuficienti 8Gb pentru inceput)

http://www.pcgarage....al-channel-kit/

Iar cu diferenta de bani plusezi la placa video,si iei asa ceva

http://www.pcgarage....b-ddr5-128-bit/
Asta in cazul ca vrei jocuri.


LE.
Wishlist-ul lui dany noob este peste ce vrei tu.Pentru memorii ai timp sa mai iei.Ajung 8Gb pentru inceput.Iar SSD-uri ai zis ca ai doua.
Asa ca e vorba de 4000 de lei vs.~3500 de lei propusi de tine.
Dar nu se compara cele doua sisteme.

Edited by adisz, 05 August 2015 - 11:58.


#6
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Suficienti...poate..desi nu prea..arhisuficienti in nici un caz.Deja apar jocuri ce mananca ~8GB ram, daca vrei sa mai faci si ceva multitasking in timp ce te joci ai de suferit.

Edited by Dany noob, 05 August 2015 - 11:57.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
danny

Deja ai postat.Dorisem sa fac o completare.

Edited by adisz, 05 August 2015 - 11:58.


#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Pai stai ca nu am inteles , eu am vazut 3000-4000 buget , iar 1000 separat pt monitoare.Wishlistul meu e pe la 4100 lei , daca nu poate trece nicicum de 4000 se poate schimba placa de baza cu una putin mai ieftina fara problema.

Gtx 960 nu face banii , pentru un sistem de gaming placa video e cea mai importanta componenta.In conditiile in care jocurile sunt din ce in ce mai GPU-focused , mai bine pui cateva sute de lei in plus pentru un gtx 970 si tai din alta parte.Diferenta de performanta dintre 960 si 970 e mare.

Versiune ce se incadreaza in 4000 :

http://www.pcgarage....shlist/1295563/

Singurul dezavantaj e ca daca vrei pe viitor sa treci la 32 de GB RAM va trebui sa faci upgrade si la motherboard, dar sincer nu cred ca 32gb ram vor fi necesari pentru gaming prea curand.

Ca pret iesi si mai ieftin de atat , cu siguranta gasesti mai ieftin pe la alte magazine.Modelul ala de 970 se gasea si pe la 1750 lei.

Edited by Dany noob, 05 August 2015 - 12:27.


#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dany - incearca sa nu mai recomanzi daca nu ai habar... ok?
- ai pus o prastie de placa de baza care nici macar nu are conector usb 3.0 pt front pannel-ul de pe carcasa
- ai pus o sursa inutil de puternica.
- in 4000 lei poti pune o carcasa mai decenta
- nu are nevoie de versiunea G1 de la placa video.

@initiator - ai aici o versiune mai echilibrata:
- carcasa mai tzeapana (aia care ai pus-o si tu)
- 16 gb ram - suficienti pt aproape orice. diferenta intre cl10 si cl9 nu o sa vezi in vecii vecilor.
- placa de baza decenta si format ATX
- sursa destul de puternica si cu componente mai de calitate decat sirtecul ala (oricum si ala e f ok)
- placa video cu raport pret/performanta ok.

Edited by shmu, 05 August 2015 - 12:27.


#10
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Sursa am pus de 650 pentru ca era la acelasi pret cu varianta de 550 a modelului respectiv.

650 vs 550

Plus , daca peste 2-3 ani vrea sa faca urmatorul jump si trece pe placa video ATI care sunt mult mai ineficiente la capitolul consum ? (asta daca nu vor rezolva pe viitor problema cei de la ATI , dar nu dau semne pozitive in sensul asta).Ii prinde bine.

G1 gaming are 200+ Mhz in plus fata de cea simpla.Sigur si aia merge overclockata dar tinand cont ca sunt prea putini oameni care isi si fac OC si stau cu placa cum o au din magazin , m-am obisnuit sa le recomand pe cele cu valori stock superioare.Mai ales ca m-am incadrat in buget.Si din cate stiu versiunea mai ieftina nu are nici backplate.Se merita diferenta de bani.Mai ales dupa cum am spus , pe PCgarage e diferenta mare , dar la alte magazine gasesti si versiunea G1 la 1750 lei.

La placa de baza am facut downgrade fata de cea recomandata in primul wishlist.Sigur , nu are usb 3,  mare chestie.Dar asta am spus ca e optiune doar daca nu poate nicicum sa depaseasca bugetul cu vreo 100 lei , nu e un sacrificiu prea mare.Placa de baza recomandata initial a fost http://www.pcgarage...., care ducea si 32gb ram si avea si USB3.

La carcasa Z3-ul are un raport calitate pret superior fata de Z11 din punctul meu de vedere.Sigur, Z11 e mai "tapana" dar e si aproape de 2x mai scumpa.Z3 isi face treaba foarte bine , de diferenta aia de bani mai bine as lua spre exemplu G1 fata de OC la placa video , pentru mine mai mult conteaza acel backplate.

Edited by Dany noob, 05 August 2015 - 13:22.


#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mda..

ideea e sa inveti sa recomanzi PRACTIC: va avea 3 fps in plus pe care ochiul lui nu le va distinge si se va chinu cu stick-ul sau hdd-ul usb 3.0 sa nimereasca gaura prin spate...

va avea o carcasa mai inghesuita in care componentele se vor incinge mai binisor.

va avea o sursa mai puternica si inutila in loc sa aiba una mai de calitate

PS: mai documenteaza-te. au inceput sa faca pasi in directia eficienta... asadar sursa ta tot inutil de puternica ramane.

#12
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Din moment ce omul vrea PC pentru gaming, imi cer scuze daca pun prioritate pe performanta versus utilitate la USB-uri sau la cable management.Plus ca diferenta de pret nu e mare , dupa cum am spus versiunea G1 se gaseste si la 1750 lei daca ai rabdare sa cauti.Cat despre carcasa overheating e cea mai mica problema pe care o poti intampina pe un Windforce 3X.Plus ca si Z3 are destule ventilatoare.Raman la parerea ca raportul calitate pret e superior pentru Z3 dar fiecare cu parerea lui.

Si apropo , evident ca daca duci un joc la 120 fps nu se vede difeernta de performanta la placa , dar diferenta aia de 3-4 fps-uri poate conta mult cand dai de un joc optimizat prost care iti merge cu 25-30 fps precum a fost Arkham Knight saptamanile trecute.

Edited by Dany noob, 05 August 2015 - 13:41.


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tu vorbesti doar ca sa te aflii in treaba sau chiar ai habar ce mananci?
te-ai uitat asa putin la niste grafice cu performanta? la 25-30fps diferenta de fps intre versiunea G1 si alta este de 1 (UN fepeseu mare si lat). la 40-60fps ai diferenta de 3-4-5 fps.

asa ca te rog inca odata: documenteaza-te, intelege ce inseamna PRACTIC acea performanta de cate tot vorbiti toti si abia apoi posteaza.
pana si la procesor... sa zicem ca ai 10% performanta in plus la nush ce model. ce inseamna asta? ca in loc sa stai o ora sa faca nush ce edirare video va sta 54 minute. in loc sa stea 10 minute sta 9 minute. sincer prefer sa am 300-500 lei in buzunar si sa astept 1 minut in plus sau 5 minute...

cat despre rabdarea de a cauta pe alt magazin: la fel gasesti si versiunea standard de 970, la fel poti cauta si alte piese, dar in general nu e chiar ok sa iei de la cele mai ieftine magazine.

Edited by shmu, 05 August 2015 - 13:45.


#14
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
1.Nu , mai bine cumperi de la magazin cu adaos comercial mai mare.Daca astea populare stateau excelent la capitolul garantie mai ziceam , dar din moment ce nu e cazul..Dar daca are noroc o prinde si la Altex la reducerile din fiecare duminica.Parca am si vazut-o acum vreo 2 saptamani , desi e posibil sa ma insel.

2.Ca sa nu ne mai certam pe tema boost-ului de performanta , as da bani in plus pentru G1 doar pentru backplate.Si nu stiu , sa nu cumva sa ii lipseasca si vreo 2 heatpipe-uri fata de G1.Si parca si cooler-ele sunt dintr-un plastic ieftin si mai galagioase la versiunea OC.Nu mai tin minte exact.Si apropo , placile G1 gaming sunt "cherry picked" dintre toate produse de Gigabyte , doar cele care ies mai bune (miezul , dupa cum ar zice unii) la capitolul eficienta energie, stabilitate,etc sunt puse in placile G1 , asa ca are si un potential de overclocking superior.Pentru un PC care se vrea a fi pentru gaming e destul de important.

Dupa cum am spus , din moment ce construiesti un PC pentru gaming , placa video e cea mai importanta componenta.Cel putin asa gandesc eu.In jurul ei construiesti restul in functie de ce buget iti ramane.Daca asta inseamna o carcasa mai putin "tapana" , pentru mine decizia e no-brainer.Dar dupa cum am spus , fiecare cu propria mentalitate in PC-building.Cred ca ne-am contrazis suficient astfel incat initiatorul sa poata sa ia si singur o decizie.Oricum macar pe modelul (nu versiunea) de placa video cred ca se poate decide , placa video ce voia el sa o cumpere nu are nici o treaba cu gaming-ul in 2015.

Edited by Dany noob, 05 August 2015 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate