Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Se vand fotografii in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut,

Asa cum mentioneaza si titlul ma interesa daca exista o piata a fotografiilor de peisaj in Romania.
A reusit cineva sa vanda fotografii din aceasta categorie? Exista cerere si oferta sau sunt doar vanzari sporadice?

Multumesc!

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Intrebi degeaba aici, mergi pe Facebook si intreaba-l pe Mircea Bezergheanu, pe Eduard Gutescu, Dan Dinu.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Și așteaptă-te să nu îți prezinte adevărul multă lume dacă ești măcar decent, să nu cumva să le furi piața. :lol:

Acuma serios, dacă ai comissioned work sau folosești imaginile în alte produse, da, dar nu la banii la care te-ai aștepta, de obicei. Să nu mai vorbim de stock, unde nu prea există nici imagini nici cerere. Piața de fotografie, adică să vinzi imagini as-is, e undeva pe la 1-2% din potențialul maxim și în scădere.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mihaigerard, on 04 august 2015 - 23:34, said:

Asa cum mentioneaza si titlul ma interesa daca exista o piata a fotografiilor de peisaj in Romania.
Cred ca poti adauga un mic amendament: in ce scop/cu ce scop/cu ce utilizare finala?

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu prea sa vinde, din pacate in Romania fotografia de calitate nu e apreciata. In schimb poti vinde fotografii cu peisaje din Romania in strainatate, acolo cu siguranta vor fi apreciate.

#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu se vând poze. Tu de cate ori ai cheluit 2-300 lei ca să-ți faci un album cu propriile poze?

Dar poți organiza excursii / workshop. Necesită și alt gen de cunoștințe pe lângă foto. Nu e chiar simplu. Cu pasiune se rezolvă.

#7
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 dexterash, on 05 august 2015 - 00:24, said:

Cred ca poti adauga un mic amendament: in ce scop/cu ce scop/cu ce utilizare finala?

Pentru colectii private sau unor mici/mari intreprinzatori care sa le foloseasca intr-un anumit proiect.

 calexe, on 05 august 2015 - 07:32, said:

Nu se vând poze. Tu de cate ori ai cheluit 2-300 lei ca să-ţi faci un album cu propriile poze?

Dar poţi organiza excursii / workshop. Necesită și alt gen de cunoștințe pe lângă foto. Nu e chiar simplu. Cu pasiune se rezolvă.

La asta ma gandeam si eu. Cred ca cei renumiti pe plan local castiga mai degraba din colaborari cu firmele producatoare de aparate foto sau diverse reviste, pe proiect, workshop-uri, etc. Din vanzare prea putin. Sunt atat de multi fotografi incat fotografia a devenit foarte accesibila. In conditiile acestea e greu sa mai convingi pe cineva sa-ti cumpere creatiile cand le poate gasi in n variante pe net.

Voiam doar sa-mi fac o ideea asupra pietei interne. In afara se mai cumpara. :)

#8
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 Daian95, on 05 august 2015 - 06:44, said:

Nu prea sa vinde, din pacate in Romania fotografia de calitate nu e apreciata. In schimb poti vinde fotografii cu peisaje din Romania in strainatate, acolo cu siguranta vor fi apreciate.
De unde stii tu asa bine??
Imi este imposibil sa cred ca nu exista persoane in Romania care sa aprecieze fotogtafia de calitate sau nu exista companii dispuse sa cumpere astfel de fotografii.

Noi la firma in fiecare an facem un calendar personalizat si daca este nevoie cumparam fotografiile.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 OriOn20, on 05 august 2015 - 10:49, said:

Noi la firma in fiecare an facem un calendar personalizat si daca este nevoie cumparam fotografiile.
..dar de obicei nu este nevoie :).
De unde cumperi pozele, din romania?

#10
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Este un exemplu simplu.
Compania la care lucrez are o baza de date la nivel de grup unde sunt mii de poze desi nemtii au acces la cea mai mare parte dintre ele dar in functie de tematica nu poti sa folosesti tot timpul aceleasi poze.

Noi lucram cu o firma de design grafic deci se ocupa ei de achizitia pozelor si pentru ca eu nu am treaba cu acest proces nu m-am interesat desi pot sa intreb.

Oricum fratilor multe chestii se pot vinde in Romania, ideea este sa fie persoane care sa le vanda ca sa stai sa te caute clientii nu este niciodata cea mai buna cale spre succes.
Sunt sigur ca exista foarte multe multinationale care au calendare si brosuri personalizate, sunt practii clientii potentiali pe o astfel de piata.

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Te imbeti cu apa rece.99% din necesarul de poze se gasesc moca pe net; multe din ele la rezolutii si calitate decenta.
De ce ar cumpara careva de la tine? Si utilizatorul de rand din romania se multumeste cu JPEG da cativa Mpixeli de pe net.
Cine e profesionist si vrea sa prelucreze ori  sa faca printuri de mari dimensiuni si are nevoie de RAW-uri de 24-60Mpixeli are si sculelele necesare ca sa si le execute singur dupa bunul sau plac.
Din fotografie nu faci bani decat la evenimente, sedinte foto la cerere,Scoli si gradinite,fotogarfie de produs in contract cu unele firme,sau daca prinzi contracte cu diverse reviste/ziare si publicatii de tipar si/sau online.
Restul e frectie.
Nivelul de trai si educatia din Romania nu te lasa sa arunci bani pe "prostii" cum fac cei de afara.

#12
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Vorbesc de persoane juridice, multinationale.
Eu chiar cred ca am fost clar.

Ma indoesc ca o filiala in Romania a unei corporatii din Germania sau Franta, Anglia, SUA foloseste fotografii da pa net in materialele lor. Eu nu am vorbit de Gigi care are shaormerie pe colt.
In compania in care lucrez politica la nivel de grup interzice folosirea de fotografii luate la intamplare da pa net. Ori folosim imagini din baza de date a companiei ori cumparam fotografii pe are sa avem dreptul sa le folosim pe felicitarile, brosurile sau calendarele noastre.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Nu foloseste filiala, foloseste romanu' din filiala - ca mai sunt si din astia. Ca sa nu mai spun ca unii externalizeaza astfel de servicii si "lula" control.
2. Exista si fotografii pe care le poti folosi fara a le cumpara.

Oricum, cred ca discutam de vanzari-cumparari relativ razlete, nu de vreo cultura/trend/ceva generalizat.

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sa ma anunti si pe mine cand ai sa vinzi poze pe net in Romania.
Acea companie de care spui se duce la GIGI fotograful cu magazinul din colt, incheie un contract cu acesta(ca sa justifice banii si dreptul de autor asupra pozelor) ,iar in contul sumei de bani GIGI se deplaseaza si-i face pozele care le vrea directorul de companie.Mai departe compania se duce cu pozele la o tipografie si face calendarele personalizate sau poate le face chiar GIGI daca are cu ce.
Asa merg lucrurile.

#15
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Asa merg lucrurile??
Sa fim seriosi, parera ta mi se pare chiar comica.
Este clar ca nu stii cat bani se invart la multe multinationale din Romania.
Daca ar fi sa vand poze in Romania macar as sti de unde sa incep si pe ce sa ma axez spre deosebire de tine si altii de pe aici care din start zic ca nu se poate.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Noi cand am avut nevoie de poze am cumparat de pe nus-ce site unde aveam cont, deci de cumparat se cumpara. Acum cu cat ingustezi domeniul, ex. foto de peisaj, cu atat scad sansele sa ti se cumpere. Daca vrei sa scoti bani probabil intrebarea ar fi: cum scot bani din poze (de peisaj)? SI aici e de studiat:
- iti faci site
- dai pozele la alte site-uri de vanzare
- deschizi expozitie
- faci carti
- iti faci un nume si faci workshopuri
- te promovezi la clientii potentiali/contract de colaborare
Nu cred ca iubitorii de arta cumpara poze de pe net, eventual poate daca vinzi printuri.

#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca nu ai o comanda specifica, e greu sa vinzi. Gasesti pe stock o multime, la preturi modice.

#18
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Eu vand poze prin intermediul site-urilor de stock. Si am vandut poze cu peisaje si mancare specifica romaneasca chiar in romania doar ca pe sume foarte mici... Cativa centi sau cel mult 2,5$ / poza. Se cumpara si in Ro poze de pe stock si se vor cumpara din ce in ce mai mult, parerea mea. Pentru cativa centi nu prea se mai complica lumea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate