Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Antena FM / Banda 2 metri

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut, detin un stick cu RTL2832U/  R820T2 si in locul  acelei antene micute stock
as vrea sa-i confectionez o antena pentru banda de 2 metri , insa sa nu faca nici rabat de la receptia 88-108 mhz
sa fie cat de cat rezonabila, am inteles ca o antena mare tip dipol gen half-wave pentru fm se poate comporta ca un 3/4 wave pentru
2m, asta insemnand mai multi db? , din ce materiale se pot construi un astfel de dipol?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Daca vrei half wave trebuie acord sa faca 50 ohmi, daca pui lambda/4 (quarter wave) atunci nu mai trebuie acord, doar sa potrivesti corect contragreutatile si o sa faca 50 ohmi.

Edited by andreic, 04 August 2015 - 23:04.


#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
(quarter)

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu am pur si simple un varf de undita cu un fir de cupru inauntru, pus pe casa si prind orice. nu spun ca prind cel mai bine, dar prind, mai ales ca sunt la 20 km de capitala

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu aveam 2 doze de fanta, legate de un bat lipite de geam.¹
Am renuntat, oricum nu ma uit la TV decat la alegeri prezidentiale si eurovizion.


¹nu glumesc. prindeam antene ( vreo 2 ), pro tv, tvr, iRealitatea si inca ceva posturi la care nu m-am uitat niciodata. Probabil daca as repeta experienta unde stau acum as avea mai mult succes. Emitatorul e in feleac, eu stateam in Iris ( dupa gara ) si greu prindeai ceva in zona.

#6
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 21.06.2005
Merge si cu doze de cola?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 rasistu, on 05 august 2015 - 00:41, said:

eu am pur si simple un varf de undita cu un fir de cupru inauntru, pus pe casa si prind orice. nu spun ca prind cel mai bine, dar prind, mai ales ca sunt la 20 km de capitala
Problema cu sarma ramane coerenta (radiantul drept), si domneniul de acordaj. Chiar daca la recpetie echipamentul nu sufera de la swr, lipsa impedantei corecte la capatul cablului inseamna pierderi. Si eu prin 1995 ma jucam pe cb cu sarme insa cand mi-am facut prima antena decenta din dural am constatat o diferenta de cateva grade S :)

Edited by andreic, 05 August 2015 - 17:06.


#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
clar asta, insa imi ajunge pt ce fac eu cu ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate