Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Upgrade masiv. Sfaturi compatibilitate.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011
Salutare

După ceva timp petrecut pe o măgăoaie veche și dubioasă (Intel Core 2 Duo, etc.) am zis să-mi investesc capitalul într-un sistem mai de toate Duminicile.

Am nevoie de o placă de bază nouă, un procesor nou și memorii RAM. Plus o sursă pentru că nu cred că vechitura mea este capabilă să suporte noile macazuri. Cam la asta m-am gândit:

Placă de bază:
http://www.emag.ro/p...x/pd/DBMY9BBBM/

Procesor:
http://www.emag.ro/p...x/pd/DJXW5BBBM/

Memorii RAM:
http://www.emag.ro/m...4/pd/D0HP1BBBM/

Sursă:
http://www.emag.ro/s...a/pd/DVHF1MBBM/

Bugetul maxim alocat ar fi de 900 de lei, în caz că se aventurează cineva cu o propunere / idee mai bună.
Ceea ce m-ar interesa este compatibilitatea dintre noile piese, ele între ele și ele cu placa mea video actuală, un nVidia GT 430 Gigabyte OC 1GB.

Apreciez!

Edited by ArgumentAbstract, 04 August 2015 - 19:50.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sursa aia e la fel de petarda ca aia pe care o ai sau poate chiar mai petarda.

ce core 2 duo ai? ca daca e unul din seria 7XXX sau 8XXX atunci iti iei frumusel un SSD si niste memorie sa faci 4gb si o sa-ti zboare.

degeaba iti pui tu procesor si memorie si restu, cand ai un HDD obosit.

cam la ce vrei sa folosesti pc-ul?

PS: procesorul ala nu e cine stie ce peste un core2duo rasarit. asa ca nu se merita investitia.

Edited by shmu, 04 August 2015 - 20:10.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
mareste cu 100 lei bugetu

Attached Files



#4
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011

View Postshmu, on 04 august 2015 - 20:04, said:

sursa aia e la fel de petarda ca aia pe care o ai sau poate chiar mai petarda.

ce core 2 duo ai? ca daca e unul din seria 7XXX sau 8XXX atunci iti iei frumusel un SSD si niste memorie sa faci 4gb si o sa-ti zboare.

degeaba iti pui tu procesor si memorie si restu, cand ai un HDD obosit.

cam la ce vrei sa folosesti pc-ul?

PS: procesorul ala nu e cine stie ce peste un core2duo rasarit. asa ca nu se merita investitia.

Am mers pe ceva ieftin cu sursa dar mai pot arunca ceva, pentru una mai bună. Ceva sfaturi?

Ăsta îl am acum care e foarte nașpa: http://www.cpubenchm...E6300 @ 1.86GHz
Și ăsta vreau să mi-l iau: https://www.cpubench...Six-Core&id=257

Hardul e cumpărat recent și sunt sigur că procesorul e cea mai mare problemă a mea. Și cum nu am găsit nimic decent pe socketul meu și nici nu vreau să mă joc cu adaptoare 771 pe 775 am zis să merg direct pe placă de bază nouă.


View PostSTARTREK1, on 04 august 2015 - 20:14, said:

mareste cu 100 lei bugetu

Pfff... pare foarte ok dar e problema cu bugetul :(

Edited by ArgumentAbstract, 04 August 2015 - 20:17.


#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
asa.. revenit...

eu iti recomand cam asa ceva
- o placa de baza cu iesire HDMI si posibilitatea ca pe viitor, daca schimbi si carcasa sa pui usb 3.0 in fata
- memoria standard 4gb
- un procesor arhisuficient cativa ani pentru multimedia( si browsing)
- o sursa buna, care sa nu pice la orice fluctuatie de curent, si pe care o poti tine ani buni.

incearca sa intelegi ca procesorul nu e totul. cu un SSD si un procesor decent iesi MUULT mai castigat decat cu un procesor mai bun si un HDD obosit.

fratimio are un core2duo mai rasarit si cu hdd-ul vechi si obosit ii mergea extrem de naspa. pus un SSD si instalat windows 8.1 si zboara cu doar 2 Gb ddr2.
mamei mele i-am facut o configuratie asemanatoare cu ce ti-am pus tie (+SSD) si ii merge si mai bine. sunt sigur ca va merge cativa ani fara probleme la multimedia si browsing.

Edited by shmu, 04 August 2015 - 21:50.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostArgumentAbstract, on 04 august 2015 - 20:16, said:

Hardul e cumpărat recent și sunt sigur că procesorul e cea mai mare problemă a mea. Și cum nu am găsit nimic decent pe socketul meu și nici nu vreau să mă joc cu adaptoare 771 pe 775 am zis să merg direct pe placă de bază nouă.
Un i5 quad trece cu toate roatele peste six core ala... ai spus in titlu ca vrei upgrade masiv, pai treci la haswell macar 1150, doar nu o sa stai pe soket vechi...

Edited by andreic, 04 August 2015 - 21:52.


#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postshmu, on 04 august 2015 - 20:41, said:

Memoria aceea RAM la 115 lei..cei de la Azerty chiar au preturi bune.
Eu am cumparat vara trecuta aceeasi placa de RAM, doar ca pe albastru, cu 150 si credeam ca mai jos de atat nu scade.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate