Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rond Presei

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Deci avem imaginea urmatoare:
http://s23.postimg.o.../rondpresei.jpg
Intrebari(nu dati cu parul):
-e voie sa mergi pe traseul verde?
-care e rostul semaforului incercuit cu galben? Nu m-am uitat eu bine, sau e indreptat inspre kiseleff,  deja e iesirea din intersectie, trecere de pietoni nu mai exista acolo.

Edited by ipopovici11, 04 August 2015 - 15:08.


#2
popica25

popica25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.07.2015
incerc eu...
1) eu zic ca da
2)ca sa opreasca la acel semafor dubita de langa numarul "6"(din poza ta) pentru a te lasa pe tine(traseul verde). asta-i parerea mea

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ai patru benzi unde ai pus sageata cu 2-ul ala.
Daca vine un autobuz si mascheaza semaforul din dreapta il ai pe cel din fata, ca sa vezi schimbarea de culoare.

Nu vad nici o interdictie sa mergi pe drumul verde.

Edited by crisstonne, 04 August 2015 - 15:26.


#4
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Hmm, cred ca semaforul ala e "dublura" celui inspre care e indreptata sageata 2, ca sa opreasca masinile la linia din spatele dubitei.
Dar atunci, eu daca vin pe traseul verde, nu trec pe rosu si eu? Posted Image)))

View Postcrisstonne, on 04 august 2015 - 15:24, said:

Ai patru benzi unde ai pus sageata cu 2-ul ala.
Daca vine un autobuz si mascheaza semaforul din dreapta il ai pe cel din fata, ca sa vezi schimbarea de culoare.

Da, tocmai ce ma prinsesem, asa e. Posted Image
Dar in cazul asta daca ala e rosu, cei de pe marasti au verde, si atunci eu daca vreau sa merg pe banda centrala de pe kiseleff(traseu verde), nu trec pe rosu? Deci n-am voie sa trec pe acolo? Oricum n-am cu cine ma intersecta, ca toti care vin din stanga sunt opriti tocmai de acel semafor.

E putin ciudat, putea sa il puna pe stanga in linie cu cel din dreapta indicat de sageata 2.

Edited by ipopovici11, 04 August 2015 - 15:30.


#5
popica25

popica25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.07.2015
semaforul unde e sageata 2 e al celui cu traseul verde

Edited by popica25, 04 August 2015 - 15:31.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Posibil sa treci pe rosu dar si pe verde  :D  nu cred ca sta politia sa te agate la asa ceva.

Edited by crisstonne, 04 August 2015 - 15:30.


#7
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postpopica25, on 04 august 2015 - 15:28, said:

semaforul unde e sageata 2 e al celui cu traseul verde

Pare a avea lumini si spre ceilalti, altfel n-ar avea sens ala incercuit cu galben daca n-ar fi dublura altuia.

Edited by ipopovici11, 04 August 2015 - 15:34.


#8
popica25

popica25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.07.2015
asa vede cel cu traseul verde.... sau vedea.. :)

Attached Files



#9
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Pe traseul verde se poate merge.
Referitor la semafor: văd ca în continuare sunt trei benzi unde se face stânga în timp ce de banda 1 se intră în parcare sau ce este în față. Dacă banda 1 nu are semafor când se intersectează cu drumul de unde vin mașinile, atunci e pentru asta. Dacă n-am văzut bine orientarea, poate este un semafor nedezafectat dar fără rost. Nu sunt bucureștean, am trecut prin intersecția respectivă de câteva ori dar eram atent la sensul meu de deplasare: dinspre Ploiești spre Piața Victoriei.

#10
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Eu am mers chiar pe acolo, exact in pozitia masinii rosii care urmeaza traseul verde. Am intrat pe verde(e semafor si pe stanga si pe dreapta in capatul bd Marasti,acolo), m-am dus pe traseul verde ca sa merg pe mijlocul lui Kiseleff, si m-a surprins putin semaforul ala incercuit cu galben care era pe rosu si pe care-l vezi doar cand esti in mijlocul virajului. Posted Image
Oricum nu-i musai sa o iei pe acolo, daca vrei sa ajungi pe mijlocul sos. Kiseleff , era doar o curiozitate.

Edited by ipopovici11, 04 August 2015 - 15:43.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Poza din 23 VII.
Am dat zoom pe ecran si screen shot, de aici calitatea slaba.

Se vad totusi doua semafoare.

Attached Files


Edited by crisstonne, 04 August 2015 - 15:48.


#12
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postipopovici11, on 04 august 2015 - 15:27, said:

Da, tocmai ce ma prinsesem, asa e. Posted Image
Dar in cazul asta daca ala e rosu, cei de pe marasti au verde, si atunci eu daca vreau sa merg pe banda centrala de pe kiseleff(traseu verde), nu trec pe rosu? Deci n-am voie sa trec pe acolo? Oricum n-am cu cine ma intersecta, ca toti care vin din stanga sunt opriti tocmai de acel semafor.
De ce vrei tu sa fie totul limpede in dirijarea circulatiei in Romania ? :)
Semaforul ala galben, daca dubleaza pe celalalt, e clar ca nu este pentru tine ci pentru cei din stanga ta, din sensul giratoriu. Sigur nu-l dubleaza pe al tau ?
Traseul verde ... cred ca da, poti sa mergi pe el, daca nu cumva ai alte indicatoare obligatorii pe langa semaforul de la sageata 1. Alea te obliga cumva pe prima la dreapta ? N-ar trebui pentru ca e o singura banda care are voie la dreapta acolo, dar mai stii ?

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpopica25, on 04 august 2015 - 15:17, said:

incerc eu...
1) eu zic ca da
2)ca sa opreasca la acel semafor dubita de langa numarul "6"(din poza ta) pentru a te lasa pe tine(traseul verde). asta-i parerea mea
E asa cum zice popica! Circul des pe acolo si asa e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate