Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Branza Feta

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
De unde gasim branza feta cat de cat apropiata ca si compozitie de reteta greceasca?
Am vazut prin supermarketuri doar de la Dorna si de la Olympus, la calupuri vidate de 100-200g cu un pret de cca 40 lei/kg.

Ce am mai observat, daca intrebi la raionul de branzeturi vrac de branza feta, toti vanzatorii iti arata spre "preparat alimentar" din ala de 10 lei kg care n-are nicio treaba cu branza, mai ales cu aia feta!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai aia Olympus e o firma greceasca.

Problema cu branza aia e ca multe firme au preluat numele de feta ptr branzeturile lor, pana s-au gandit grecii sa-l faca produs traditional si numai ei sa aiba voie sa-l prepare.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Feta greceasca (aia adevarata) e un fel de telemea.
'Feta' aia de se gaseste pe la noi, prostia aia cremoasa, nu are nicio treaba cu feta originala. Nici eu nu am gasit o feta buna...

#4
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
la 40 lei/kg ar trebui sa fie feta. Alea la 10 lei aduc la textura, doar ca-s facute cu grasimi vegetale. Un fel de margarina :)

#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Aia de la olympus e chiar ok dar n-am mai auzit de alti producatori... Si totusi, 40 lei/kg mi se pare cam mult pentru o telemea, fie ea cu branza de capra..

#6
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Incearca firma AB. 400gr sunt ~18 lei de la Mega Image.Attached File  res_87c00b87f92b7914bfbfcc823653853d_full.jpg   111.81K   37 downloads

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e mai greu sa gasesti alti producatori. Ti-am zis motivul mai sus.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Confirm si eu ca branza de la Olympus e feta. Si Dorna e cam la fel cu feta. Cred ca pe la hypermarketuri cum ar fi Auchan sau Carrefour gasesti ceva mai ieftin(dar nu mult) daca iti cumperi  vrac de la raionul de branzeturi. Acolo unde sunt vanzatoare care servesc la tejghea.

Edited by Freddy12, 04 August 2015 - 15:29.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Trebuei sa fie greci ca sa poata utiliza denumirea.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKlaudio, on 04 august 2015 - 15:19, said:

Aia de la olympus e chiar ok dar n-am mai auzit de alti producatori... Si totusi, 40 lei/kg mi se pare cam mult pentru o telemea, fie ea cu branza de capra..

Da,dar este vorba despre capra vecinului.

Din pacate o branza sau un cascaval bun,adica fara chimicale cam pe acolo se invarte.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Daca o banala feta de calitate e atat de greu de gasit, cum e cu branzeturile fine frantuzesti, italiene, elvetiene, englezesti etc?

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Cum e?

Aici e vorba de feta. Dau oricand o felie de feta adevarata pe un kil de branzeturi fine frantuzesti.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostKarhu, on 04 august 2015 - 15:49, said:

Daca o banala feta de calitate e atat de greu de gasit, cum e cu branzeturile fine frantuzesti, italiene, elvetiene, englezesti etc?
E plin Carrefourul de de-astea.

#14
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006

View PostKlaudio, on 04 august 2015 - 14:41, said:

Ce am mai observat, daca intrebi la raionul de branzeturi vrac de branza feta, toti vanzatorii iti arata spre "preparat alimentar" din ala de 10 lei kg care n-are nicio treaba cu branza, mai ales cu aia feta!

Ce idee, sa intrebi vanzatorii!?
Dragilor, in ziua de azi vanzatorii sunt muncitori necalificati. Si ca dovada sunt si platiti ca atare.
De ce credeti, ba chiar aveti pretentia ca ei sa stie de toate? Poate fata aia a fost inainte la raionul de gradina, iar saptamana trecuta spala pe jos in depozit.
Si nu in ultimul rand, stiti voi vreun angajator in ziua de azi care isi bate capul cu training-uri pentru vanzatori? Si ar merita? Ca produsele se schimba odata la cateva luni iar forta de munca se schimba chiar si mai des.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi-a scris karhu de feta :-))

E nume ca si sampanie, tre sa fie greceasca ca sa poata fi denumita asa. Feta din cate stiu inseamna felie in greaca si e un cacao de branza daca iei ieftina. Eu cand am fost la soacra-mea mi-a dat feta, dar mi s-a parut slaba, e putin mai cremoasa dar in rest e o branza putin maturata dupa mine

Feta cum ziceam seamana cu branza noastra de oaie ...dar daca vreti o branza buna mergeti in metro bg la ruse si luati brandul asta. Eu iau de obicei de vaca ca e mai pe gustul meu desi si cea de oaie e buna.

In bulgaria feta se cheama bialo sirene, adica branza alba

Attached File  uploadfromtaptalk1438700012318.jpg   534.85K   64 downloads

#16
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKarhu, on 04 august 2015 - 15:49, said:

Daca o banala feta de calitate e atat de greu de gasit, cum e cu branzeturile fine frantuzesti, italiene, elvetiene, englezesti etc?

Paradoxal, astea se gasesc la discretie in orice supermarket si ai de unde alege. Au si marci proprii, mai ieftine (desi nu prea inteleg cum poate Mega Image sa vanda Brie sau Camembert sub marca proprie) dar si multe aduse de la producatori din Franta, Olanda, etc.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Decat sa consum feta greceasca Posted Image , mai bine telemea de capra sau de oaie originala de la noi din Romania!Posted Image
Asa ajutam producatorii romani sa supravietuiasca.......

Edited by xmanyacs77, 04 August 2015 - 17:45.


#18
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Posteiffel, on 04 august 2015 - 15:29, said:

Trebuei sa fie greci ca sa poata utiliza denumirea.
Sînt produse făcute la noi.
Olympus, Fabrica de lapte Brașov SA

http://www.olympusda...ro/contact.html

Am gustat la un moment dat un iaurt făcut de ei și nu m-a prea încîntat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate