Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dilema intre Politehnica in Timisoara vs UBB CLuj

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
Salut ! Sunt intr-o mare dilema si sper ca voi o sa ma ajutati , ca doar aici pot sa dau de pareri diferite ale studetilor . Am terminat clasa a 11a in Timisoara la un liceu de prestigiu la sectia de Stiinte ale Naturii in limba germana ( limba materna ) si urmeaza sa intru in clasa a 12a si nu stiu ce drum sa aleg. Avand in vedere ca fac limba germana ca limba materna din clasa 1 (am inceput meditatiile chiar de la 4 ani ) si ca de atatia ani m-am chinuit cu limba asta ( chiar e super greu cand nu ai cu cine sa vorbesti in familie limba germana ) m-am gandit sa merg la facultatea Babes Bolyai din Cluj pe sectia de informatica cu predare in limba germana . Insa astazi parca mi s-a dat tot planul peste cap .. . M -am sfatuit si cu profa mea de meditatii de mate , care o ajutat multi copii sa ajunga la sectia de automatizari si calculatoare la Politehnica in Timisoara si ea tinde spre Politehnica , fiindca din anul doi pot sa ma angajez la "Continental" care e o firma de nemti si sa pot acolo sa vorbesc germana.Ea mi-a spus ca dupa ce voi absolvi politehnica voi avea diploma de absolvire ca inginer in calculatoare si ca e o diferenta intre diploma de absolvire de la UBB care e de programator(din cate stiu eu).Acum sincer cu voi sa fiu .. la poli se lucreaza si mult pe componentele calculatorului , lucru care mie nu imi place + ca nu imi place nici fizica , care e o materie de baza la poli. La UBB , la informatica germana se face mai mult programare si cred ca e mult mai ok decat poli .. acum eu nu pot sa stiu inca, fiindca nu am intrat inca la o facultate pe domeniul calculatoarelor si sa vad care e mai ok pentru mine. Sper ca puteti sa ma ajutati cu niste pareri si sa ma lamuriti si pe mine ce facultate sa aleg dintre astea doua ca sa am un viitor mai bun ( am uitat sa mentionez ca in cluj am rude care lucreaza in domeniul IT si nu o sa am probleme cu cazarea sau mancarea daca e sa merg la UBB ). Mersi mult si astept niste pareri , va rog mult fara "mistouri" ca nu ma ajuta cu nimic , nici pe mine si nici pe voi :)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 onismus, on 04 august 2015 - 14:27, said:

Acum sincer cu voi sa fiu .. la poli se lucreaza si mult pe componentele calculatorului , lucru care mie nu imi place + ca nu imi place nici fizica , care e o materie de baza la poli.
Atunci care mai e dilema ?!

#3
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
ar fi culmea din TM fiind sa mergi la CJ la facultate.

facultatea e cum e insa in TM ai f multe oportunitati de joburi in I.T. si pe salarii foarte bine platite...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Specializarea Informatica o ai si in TM. Apoi ce are unde studiezi cu unde vei munci ? Fiecare la timpul lor.

#5
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 04 august 2015 - 15:15, said:

Specializarea Informatica o ai si in TM. Apoi ce are unde studiezi cu unde vei munci ? Fiecare la timpul lor.
o am si in TM da nu pe germana Posted Image

 otisweb, on 04 august 2015 - 15:13, said:

ar fi culmea din TM fiind sa mergi la CJ la facultate.

facultatea e cum e insa in TM ai f multe oportunitati de joburi in I.T. si pe salarii foarte bine platite...
si in Cluj am oportunitati de joburi in IT daca faci practica deja in anul 1 si nu cred ca sectia asta care e finantata de Prosche AG e facuta asa aiurea Posted Image eu astept parerile unor studenti ce sunt la o facultate in domeniul calculatoarelor

#6
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Chiar daca te angajezi la Continental, sunt sanse sa ajungi sa lucrezi intr-un departament in care nu e nevoie sa vorbesti limba germana.
Consider ca e o abordare gresita sa iti alegi o facultate doar ca sa iti perfectionezi limba germana. Alege o facultate in care crezi ca ai ceva de invatat, iar daca esti bun si prinzi si putina experienta in timpul facultatii, dupa ce termini poti foarte usor sa iti gasesti de lucru direct in germania/austria. Chiar daca nu stapanesti limba foarte bine, cu siguranta ai un avantaj fata de un alt roman care nu stie deloc limba.
In Timisoara, pe langa Continental, mai sunt si alte firme cu radacini germane: Hella, Autoliv..
Sfatul meu este sa nu te gandesti de pe acum la ce firma o sa ajungi sa lucrezi, sau daca te gandesti, macar sa aspiri la una mai de renume, unde poti sa te dezvolti personal, ci nu la Continental, care absoarbe o buna parte din absolventii de politehnica, majoritatea mediocrii.
In plus, ca nivel de salarizare, Continental cred ca e putin sub piata, dar majoritatea sunt multumiti ptr ca volumul de lucru nu este foarte mare, si e un loc de munca "caldut".

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 onismus, on 04 august 2015 - 16:13, said:

o am si in TM da nu pe germana Posted Image
Egal cu zero asta cu limba predata, o poti invata oriunde.

 onismus, on 04 august 2015 - 16:13, said:

joburi in IT daca faci practica deja in anul 1
Nici meserie nu stii in acel an si visezi la cai verzi. Anii acestia sunt destinati acumularii de cunostinte profesionale si nu de exploatat naivii. Mai tarziu vei mai dori sa ai timpul asta si pe banii familiei ! Iar de munca-ti va iesi pe nas o viata intreaga. Dar macar sa o faci cu bazele formate corect, nu la munca te invata cineva.

 onismus, on 04 august 2015 - 16:13, said:

eu astept parerile unor studenti ce sunt la o facultate in domeniul calculatoarelor
E foarte simplu: vrei inginerie ori doar informatica. Restul e cancan.

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2015 - 18:32.


#8
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 onismus, on 04 august 2015 - 14:27, said:

Salut ! Sunt intr-o mare dilema si sper ca voi o sa ma ajutati , ca doar aici pot sa dau de pareri diferite ale studetilor . Am terminat clasa a 11a in Timisoara la un liceu de prestigiu la sectia de Stiinte ale Naturii in limba germana ( limba materna ) si urmeaza sa intru in clasa a 12a si nu stiu ce drum sa aleg. Avand in vedere ca fac limba germana ca limba materna din clasa 1 (am inceput meditatiile chiar de la 4 ani ) si ca de atatia ani m-am chinuit cu limba asta ( chiar e super greu cand nu ai cu cine sa vorbesti in familie limba germana ) m-am gandit sa merg la facultatea Babes Bolyai din Cluj pe sectia de informatica cu predare in limba germana . Insa astazi parca mi s-a dat tot planul peste cap .. . M -am sfatuit si cu profa mea de meditatii de mate , care o ajutat multi copii sa ajunga la sectia de automatizari si calculatoare la Politehnica in Timisoara si ea tinde spre Politehnica , fiindca din anul doi pot sa ma angajez la "Continental" care e o firma de nemti si sa pot acolo sa vorbesc germana.Ea mi-a spus ca dupa ce voi absolvi politehnica voi avea diploma de absolvire ca inginer in calculatoare si ca e o diferenta intre diploma de absolvire de la UBB care e de programator(din cate stiu eu).Acum sincer cu voi sa fiu .. la poli se lucreaza si mult pe componentele calculatorului , lucru care mie nu imi place + ca nu imi place nici fizica , care e o materie de baza la poli. La UBB , la informatica germana se face mai mult programare si cred ca e mult mai ok decat poli .. acum eu nu pot sa stiu inca, fiindca nu am intrat inca la o facultate pe domeniul calculatoarelor si sa vad care e mai ok pentru mine. Sper ca puteti sa ma ajutati cu niste pareri si sa ma lamuriti si pe mine ce facultate sa aleg dintre astea doua ca sa am un viitor mai bun ( am uitat sa mentionez ca in cluj am rude care lucreaza in domeniul IT si nu o sa am probleme cu cazarea sau mancarea daca e sa merg la UBB ). Mersi mult si astept niste pareri , va rog mult fara "mistouri" ca nu ma ajuta cu nimic , nici pe mine si nici pe voi Posted Image
M-am uitat pe site-ul de la UBB si am vazut ca am aceeasi absolvire ca la politehnica din Timisoara , adica ceea de Software-Engineering Posted Image .Acum eu nu stiu ce cale sa aleg , nu ma refeream ca aleg o facultate ca sa imi perfectionez limba ci sa ma tot duc pe info in germana daca tot m-am chinuit 14 ani din viata cu limba asta

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Amesteci notiunile. Politehnica de la Timisoare are echivalent in Universitatea Tehnica de la Cluj. De la sectia Informatica iesi licentiat in asa ceva iar dincolo ai titlul de inginer in domeniul studiat.
"Software engineering" e de la ambele pana la urma dar "computer engineering" doar la Poli.

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2015 - 18:51.


#10
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 04 august 2015 - 18:31, said:

Egal cu zero asta cu limba predata, o poti invata oriunde.


Nici meserie nu stii in acel an si visezi la cai verzi. Anii acestia sunt destinati acumularii de cunostinte profesionale si nu de exploatat naivii. Mai tarziu vei mai dori sa ai timpul asta si pe banii familiei ! Iar de munca-ti va iesi pe nas o viata intreaga. Dar macar sa o faci cu bazele formate corect, nu la munca te invata cineva.


E foarte simplu: vrei inginerie ori doar informatica. Restul e cancan.
pai care e mai bine platita ? sincer as opta pentru informatica

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Piata muncii e mai mare pe zona tintita de Informatica (si bine platita daca stii meserie si alti factori). Dar la fel de bine si un absolvent de Calculatoare poate ocupa aceasta piata, ei studiaza info + inginerie.

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2015 - 19:03.


#12
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 04 august 2015 - 18:58, said:

Piata muncii e mai mare pe zona tintita de Informatica (si bine platita daca stii meserie si alti factori). Dar la fel de bine si un absolvent de Calculatoare poate ocupa aceasta piata, ei studiaza info + inginerie.
atunci aleg UBB :)) sincer e si mai cunoscuta decat politehnica .. avand in vedere ca cele mai bune facultati sunt : Al. I. Cuza din Iasi , mai este Politehnica din Bucuresti si mai e Babes Bolyai

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Si crezi ca UVT nu-i buna ? Ai si o sectie de Informatica in cadrul Poli TM.
Pana la urma diploma e aceeasi in cadrul aceleiasi specializari, alegerea tine mai mult de sentimente.

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2015 - 19:14.


#14
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 04 august 2015 - 18:49, said:

Amesteci notiunile. Politehnica de la Timisoare are echivalent in Universitatea Tehnica de la Cluj. De la sectia Informatica iesi licentiat in asa ceva iar dincolo ai titlul de inginer in domeniul studiat.
"Software engineering" e de la ambele pana la urma dar "computer engineering" doar la Poli.
deci pana la urma care e mai buna ? UBB sau politehnica din timisoara ?

#15
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
E prima oara cind aud ca unui inginer/programator ii trebuie o limba anume. Daca esti bun te angajeaza oriunde cu doua boabe de engleza.
Daca erai doctor etc iti trebuia limba, dar la programatori e inutila.
Nu te crampona de limba, asta e ultimul criteriu.

 otisweb, on 04 august 2015 - 15:13, said:

ar fi culmea din TM fiind sa mergi la CJ la facultate.


Sa pleci de acasa e un lucru foarte necesar si bun.

Edited by wizardofoz, 04 August 2015 - 22:56.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 onismus, on 04 august 2015 - 21:29, said:

deci pana la urma care e mai buna ? UBB sau politehnica din timisoara ?
Ambele, dupa gust. Dar daca tu spui (daca stii ce spui) ca nu vrei inginerie atunci nu vad de ce ai studia la Calculatoare si partea asta cand ai la Informatica doar ce te intereseaza.

#17
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 wizardofoz, on 04 august 2015 - 22:55, said:

E prima oara cind aud ca unui inginer/programator ii trebuie o limba anume. Daca esti bun te angajeaza oriunde cu doua boabe de engleza.
Daca erai doctor etc iti trebuia limba, dar la programatori e inutila.
Nu te crampona de limba, asta e ultimul criteriu.



Sa pleci de acasa e un lucru foarte necesar si bun.
iti dau dreptate la faza cu limba , dar asta e un motiv in + sa merg la cluj , deoarece materiile de la poli sunt invechite

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 onismus, on 05 august 2015 - 11:33, said:

materiile de la poli sunt invechite
De unde ai mai scos-o ?! Asa si unde vrei tu tot la fel gasesti. Facultatea iti pune bazele iar acestea nu-s descoperite ieri. Dupa ce te-a introdus in domeniu poti tu extrascolar sa inveti din literatura de specialitate ce exista in sec. 21 fiindca poti intelege avand formarea facuta.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2015 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate