Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

ubuntu si mint error la install

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Salut,

Am o problema de vreo doua zile, aceea e ca nu pot instala Linux Mint sau distributia Ubuntu de pe un USB flash stick. Stickul e de 8GB 3.0 formatat de fiecare data cand incerc sa fac bootabil distributiile iso cu Universal Usb Installer. Ultimele doua zile am incercat cu ubuntu prima data, dar la instalare imi da eroare cum ca DVD/CD sa nu fie sgariat sau nu stiu ce..., bun, azi am incercat cu linux mint, la instalare, aproape de final imi apare:
SQUASHFS error: unable to read metadata cache entry
Imi apar multe linii cu eroarea asta pe tot ecranul, pe un fundal negru.
Nu stiu ce sa mai fac, sa fie stick-ul de vina? Hard-diskul? memoriile RAM? Sa fac un memtest83+ ? am incercat imaginiile iso si cu 32biti si cu 64biti...
Precizez ca imi booteaza distributiile, pot incerca versiunile, dar nu le pot instala (pana la capat). Acum am sistemul de operare batranul win xp, la care imi vine sa plang daca il mai vad mult, functioneaza cum a functionat si pana acum, fara probleme. Vreau ca urmatorul os sa fie linux.

Mersi.
Edit: Sistemul meu e cam slabut, are 2gb ram, procesor intel celeron g540 2,5 ghz cu placa video integrata hd family, hdd 500gb.

Edited by Cossta, 04 August 2015 - 13:27.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incearca sa faci in fisierul grub.conf modificarile precizate aici: https://help.ubuntu..../SquashfsErrors

#3
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Ok, inteleg ca trebuie sa editez grub.conf in linux, o sa fac iar bootabil Linux Mint pe usb. Cred ca pot face asta in terminal in "try linux mint before install", sper sa am acces complet. Am sa editez aici ce am rezolvat din Mint.
O sa fac tot posibilul sa vad ce iese Posted Image , precizez ca n-am mai avut tangente cu linux pana acum.

Edited by Cossta, 04 August 2015 - 14:06.


#4
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Edit: am intrat in terminal ca sa deschid fisierul grub.conf cu aceasta comanda: gksudo gedit /etc/default/grub dar nu stiu care e linia grub si linia kernel...ca sa le inlocuiesc cu astea:
Add to the grub line:
all_generic_ide pci=nommconf
Add to the kernel line:
ide=nodma acpi=off

Attached Files


Edited by Cossta, 04 August 2015 - 15:08.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se pare ca era, de fapt, "all-generic-ide" (nu "all_generic_ide").
Uite un exemplu aici: http://ebasso.net/wi..._SATA_Harddrive

Iar "ide=nodma acpi=off" adaugi la sfarsitul liniei care incepe cu "kernel", dupa ce tastezi un spatiu.

#6
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Se pare ca orice distributie as incerca sa instalez da cu eroare la sfarsit, ma las pagubas, mersi pentru ajutor oricum.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Incearca una ce nu-i derivata din Ubuntu, de exemplu Manjaro, Sabayon, Rosa, Mageia.

Edited by shogun1, 04 August 2015 - 17:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate