Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

In vacanta cu copiii...Sfaturi de calatorie cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
roxanasmaranda

roxanasmaranda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2008
Dupa ce am cautat si am cautat , nu am gasit pe tot forumul un topic pe un subiect destul de complicat si delicat pentru unii dintre noi: calatoria cu masina cu copilul sau copiii.

Intrucat ce am reusit sa gasesc in "copilul si automobilul" se refera la sanatatea micutului (pentru cei care sufera de rau de masina), si pentru ca as fi vrut sa gasesc niste sfaturi legate de calatorie in sine, cand, cum , destinatii, locatii potrivite, am decis sa deschid acest topic, in care va invit pe toti cei cu experienta sa comentati subiectul si sa ii luminati si pe cei cu mai putina experienta.

Recunosc, ma aflu printre ei, urmeaza sa plec in prima vacanta cu fiu-meu care nu are decat 1 an si 5 luni si caruia ii vom face cunostinta cu vecinii si prietenii greci.

Asadar, poftiti de discutati.
Posted Image

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Daca pe Google iti zice ca o sa faci 10h pana acolo, pregateste-te sufleteste de 12h. Pentru ca ala micu o sa vrea sa faca caca, pisu, o sa urle, o sa-i vina soarele-n ochi, etc.
Daca sunteti cumva mai multe masini cu mai multi copii, mai pune 1-2h.

#3
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
E prea mic la 1 an si 5 luni, nu o sa isi aminteasca nimic din calatorie.

#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
intr-o saptamana am facut 1500 km cu kinderu de 2 ani in masina.
am evitat caldura si am plecat la drum doar noaptea. zziua somn plus cola, apoi de la 23 pana la 5-6 pe drum. dimineatza eu somn sotia (mai fresh ca mine) cu kinderu, avand in vedere ca amandoi dorm noaptea de rup pe masina :)

neaparat jucarii in spate si/sau o tableta in tetiera cred ca ar face minuni.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pai jucarii, carti, poate chiar si o tableta sa vada un filmulet doua sunt binevenite. Dupa o calatorie asa lunga s-ar putea ca pe la sfarsit sa nu mai reziste in scaun, va trebui sa faceti pauze mai multe. Bine ar fi sa faceti calatoria noaptea cand copilul doarme mai mult, dar asta depinde si de voi.

Daca nu aveti tableta luati
[ http://p1.compari.ro/full/155858161.tomy-tabla-de-desenat-magnetic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am luat ceva de genul asta si dupa 3 saptamani copilul e inca interesat zilnic sa-i desenz animale (al meu are 2 ani).

Edited by Bursul, 04 August 2015 - 13:00.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Cand copiii sunt mici, e de preferat sa plecati in calatoria cu masina cat mai devreme, astfel incat copilul/copiii sa mai prinda o portie de somn pana rasare soarele.
Noi asa am procedat atunci cand am plecat spre litoralul romanesc sau la bulgari, plecarea din Ploiesti a fost in jurul orelor 3-4 dimineata.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVipeR85, on 04 august 2015 - 12:55, said:

intr-o saptamana am facut 1500 km .
...
de la 23 pana la 5-6 pe drum.
Aia inseamna doua, cel mult trei zile, nu o saptamana

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Neaparat un display pe care sa puneti desene si muzica, chestia asta este cruciala la drum lung, altfel va veti blestema zilele ca se va chinui si copilul si voi. Interactiune multa cu tzache, atunci cand ii puneti muzica cantati impreuna, bagati-l in seama etc.
Noi avem gemeni de 2 ani si vreo 4 luni... chestiile astea ii tin in priza destul de bine, dar sunt momente cand pur si simplu nu au chef de nimic...
O alta recomandare este sa aveti scaun care se lasa pe spate usor fara sa deranjati copilul pt ca atunci cand adoarme ii va fi greu in pozitia verticala, astfel e de ajuns sa trageti de o maneta si scaunul copilului se va inclina pe spate cateva grade (important din punctul meu de vedere). Neaparat sa faceti opriri la 2-3 ore, chiar daca copilul pare sa fie ok!

#9
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Va rog eu un lucru: nu chinuiti copii de mici cu tablete si telefoane mobile ca devin zombie. Am vazut destui copilasi cu privirea pierduta, tulbure, nu priveau oamenii in ochi, se exprimau cu foarte mare dificultate, erau indobitociti pur si simplu de la gadgeturile electronice pe care nu le mai lasau din maini, iar daca maica-sa le lua jucaria incepeau sa urle si sa se zvarcoleasca...

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Dar cine-i pune in fiecare zi sa se uite la tableta sau la telefon. Ele se folosesc numai in cazuri speciale. 5-6 ore pe saptamana nu cred ca e mult. Dar e deja off-topic.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostEduardo-S, on 04 august 2015 - 15:22, said:

Va rog eu un lucru: nu chinuiti copii de mici cu tablete si telefoane mobile ca devin zombie. Am vazut destui copilasi cu privirea pierduta, tulbure, nu priveau oamenii in ochi, se exprimau cu foarte mare dificultate, erau indobitociti pur si simplu de la gadgeturile electronice pe care nu le mai lasau din maini, iar daca maica-sa le lua jucaria incepeau sa urle si sa se zvarcoleasca...
Asta pt ca nu li s-a oferit ceva mai interesant de facut. Garantat si pe probate uita si de tableta si de altceva. Asta e una.
Alta e ca din pacate in unele momente e cam greu sa li se atraga atentia cu ceva mai interesat.

Banuiesc ca poti face diferenta intre a bea o bere si a ajunge in 4 labe acasa si ca inmtre cele 2 nu exista nicio legatura.

Hai sa nu fim moralisti acolo unde nu e cazul, mai ales cand vorbim din afara problemei. Ca sa nu mai zic de faptul ca e chiar indicat sa ne lasam copii sa cunoasca mediul in care traiesc in niste limite de siguranta si sa-si dezvolte niste aptitudini relevante pt prezent si viitor.

Legat de drumurile f lungi cu masina, prefer sa le evit.

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postroxanasmaranda, on 04 august 2015 - 12:36, said:


Recunosc, ma aflu printre ei, urmeaza sa plec in prima vacanta cu fiu-meu care nu are decat 1 an si 5 luni si caruia ii vom face cunostinta cu vecinii si prietenii greci.

Asadar, poftiti de discutati.
Posted Image

Pai cam in aceeasi situatie, la 9 luni (ale copilului) am mers in Thassos; am placat in miezul noptii din Buc si a dormit pana mai catre dimineta, a fost super ok; un an mai tarziu am plecat dimineata iar pe Egnatiua Odos copilul nu mai avea rabdare, plus ca si transpirase in scaunel; a fost un challenge dupa care am montat un sistem AV in masina si a vazut desene non stop; tableta isi face intr-adevar treaba in special pe avion la zboruri lungi gen 6-7 ore unde se alterneaza cu jocurile pe monitor....altfel ...fara grija si distractie placuta...btw ...uunde mergeti in GR?

#13
sergiu_jecan

sergiu_jecan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 13.12.2006
plecat din cluj spre krakovia 750km - plecat la 5 dim si ajuns la 4 dupamasa; apoi din krakovia spre poznan 500km plecat la ora 14 ajuns la 23;; si retur; cu o fetita de 1 an si 4 luni. fara tableta telefoane; avea jucariile ei: o papusica, carticele, etc.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostEduardo-S, on 04 august 2015 - 12:53, said:

E prea mic la 1 an si 5 luni, nu o sa isi aminteasca nimic din calatorie.

Nu ma pot abtine, am mai citit abordarea asta, ce naiba, e cu familia lui, ce treaba are amintitul, dam banii pe vacanta numai daca ni-i scoatem peste 10 ani cand dam extemporal cu copilul, "ce-ti mai amintesti din vacanta in Grecia?!"
Faptul ca parintii se relaxeaza si ei alaturi de copii, nu conteaza? Ai mei merg in vacanta din luna a 7-a de sarcina si nu i-a intrebat nimeni daca vor sa mearga sau daca merita. Tot ce conteaza e sa fie cu parintii lor, nu aruncati pe la bunici si bone, naiba s-o ia de comoditate sinucigasa!

View PostVipeR85, on 04 august 2015 - 12:55, said:

intr-o saptamana am facut 1500 km cu kinderu de 2 ani in masina.
am evitat caldura si am plecat la drum doar noaptea. zziua somn plus cola, apoi de la 23 pana la 5-6 pe drum. dimineatza eu somn sotia (mai fresh ca mine) cu kinderu, avand in vedere ca amandoi dorm noaptea de rup pe masina :)

neaparat jucarii in spate si/sau o tableta in tetiera cred ca ar face minuni.

Perfect de acord, mai putin tableta in tetiera, intrebati oftalmologul.

View PostEduardo-S, on 04 august 2015 - 15:22, said:

Va rog eu un lucru: nu chinuiti copii de mici cu tablete si telefoane mobile ca devin zombie. Am vazut destui copilasi cu privirea pierduta, tulbure, nu priveau oamenii in ochi, se exprimau cu foarte mare dificultate, erau indobitociti pur si simplu de la gadgeturile electronice pe care nu le mai lasau din maini, iar daca maica-sa le lua jucaria incepeau sa urle si sa se zvarcoleasca...

De data asta suntem de acord.

View Postunderb, on 04 august 2015 - 16:10, said:


Asta pt ca nu li s-a oferit ceva mai interesant de facut. Garantat si pe probate uita si de tableta si de altceva. Asta e una.
Alta e ca din pacate in unele momente e cam greu sa li se atraga atentia cu ceva mai interesat.

Banuiesc ca poti face diferenta intre a bea o bere si a ajunge in 4 labe acasa si ca inmtre cele 2 nu exista nicio legatura.

Hai sa nu fim moralisti acolo unde nu e cazul, mai ales cand vorbim din afara problemei. Ca sa nu mai zic de faptul ca e chiar indicat sa ne lasam copii sa cunoasca mediul in care traiesc in niste limite de siguranta si sa-si dezvolte niste aptitudini relevante pt prezent si viitor.

Legat de drumurile f lungi cu masina, prefer sa le evit.

Ar fi ideal daca micutii ar sti exact care sunt "limitele de siguranta". Nu cred ca le stiu multi dintre parintii lor, aici ma includ si pe mine.

In fine, din experienta proprie. Pana la 2 ani si jumatate am facut toate drumurile lungi cu escala peste noapte. Cu stresul aferent, despachetat, impachetat, lungirea drumului pana la destinatie, costuri mai mari, dar si linistea ca "n-am chinuit copilul".
Dupa varsta asta, pe amandoi i-am "birjarit" fara escala, fara tetiere ipadiste, si, culmea, nu s-au urcat pe pereti nici la drumuri de 1200 km in 16 ore (multe pauze, cred ca ajuta mult, mai putin soferul...). Dar sunt copii echilibrati, seamana pe parintii lor, deh...
N-am reusit inca faza cu plecatul la 4 dim, cred ca ajuta inca vreo 4 h de somn la drum. In varianta in care nu apare somnul, putin probabila la ora aia, nu pot sa imi imaginez ce iese.

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View PostKarhu, on 04 august 2015 - 13:08, said:

Aia inseamna doua, cel mult trei zile, nu o saptamana
carcotasule...daca ai gandi n-ai mai posta degeaba :P

400 km un drum, dupa 2 zile alti 600 km si ieri inca 500....nu ma deplasez cu bicicleta.

#16
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Calatoria cu copiii este diferita in functie de fiecare odrasla in parte si de cum i-ai obisnuit. Noi suntem mai plimbareti asa ca, copiii au fost tot timpul cu noi in masina. Cum îi inveti asa îi ai. Acum mai depinde si de temperamentul copilului. Eu am 2 copii total diferiti. Cu cel mare am plecat fara probleme peste tot, sta in scaun, se joaca, doarme. Am facut o data 3200 km cu el intr-un concediu de 5 zile. Cu cel mic este alta treaba, este mai plangacios, se plictiseste repede, adoarme doar la san, nu sta in scaun ... Cu toate acestea, nu am stat niciodata acasa. Am cautat tot timpul metode sa le distragem atentia. Anul trecut am fost pana in Thasos cu amandoi, cel mic avea doar 3 luni!
Ca si sfaturi, recomand:
- calatoria pe timpul noptii cand acestia dorm
- muzica pentru copii - descarcati pe un stick de pe You tube
- jucarii multe la voi pe care le dati treptat. Dupa ce se plictisesc de una scoateti alta. De preferat jucarii noi, adaptate la varsta copilului.
- mancare: pufuleti, biscuiti, covrigei, scoase atunci cand incep sa planga.
- buna dispozitie - trebuie sa pleci in concediu constient ca ai copiii cu tine, multi se asteapta ca in concediu copiii vor fi mai cuminti. gresit!
- ajunsi la locatie incercati sa le recreati mediul lor: patutul lor, jucaria preferata, etc

#17
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Treaba asta ca sa nu dam tableta la copii imi pare cam dusa la extrem de unii parinti. Este clar ca poate creea probleme, dar sa scoatem complet din activitatea copilului un gadget care va face parte, ca vrem sau nu vrem, din viata lui e o aberatie.
Vorbesc in cunostinta de cauza, avnd gemeni baiat si fata am avut mereu un termen de comparatie intre ei. De exemplu fetita noastra nu este foarte interesata de tableta/telefon etc, in schimb baietelul este foarte atras de treaba asta. Pe la varsta de un an de zile fetita a inceput sa mearga in timp ce baiatul nu manifesta prea mult interes... toata lumea ne spunea ca baietii in general sunt mai lenesi si in nestiinta noastra ignoram partea ca copilul avea destul de mult acces la tableta, ba chiar ne minunam cate stie sa faca pe tableta de la acea varsta... se facu 1 an si 3 luni iar el inca nu manifesta un interes enorm mersului biped in timp ce sora lui zburda, atunci au inceput sa se aprinda niste beculete in mintea noastra si dupa o analiza a situatiei am reusit sa vedem greseala cu prea mult acces la tableta. Din acea clipa accesul la acest gadget a fost limitat si timp de vreo 5 zile am avut mult de furca cu el, dar a 10-a zi de cand am inceput programul de austeritate copilul a facut primii lui pasi! Acum amandoi au acces la tableta dar asta doar mai spre seara si atunci nu mai mult de o ora, de multe ori se plictisesc ei si se duc la jucarele...
Probabil se vor gasi "colegi" ce sa-mi tina morala, dar ce a a fost a fost si e bine sa invatam din chestia asta. Fiind parinti pt prima data si cu gemeni nu ne-a fost usor si sigur am facut multe greseli, dar mereu ne-am recunoscut aceste greseli si le-am corectat pe parcurs.
Dupa cum mai zicea cineva mai sus copii au fiecare personalitatea lor si e greu uneori sa te "intelegi" cu ei, mai ales ca atunci cand sunt mici aceasta personalitate e in continua schimbare!

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pai asa si cand mergi cu masina. Nu-l pui tot timpul sa se uite la tableta. 30 minute, maxim o ora cat sa se linisteasca. Dupa aceea se revine, iar la jucarii.

La un drum dupa vreo 900 km al meu nu a mai rezistat in scaun si plangea in continuu. Cum nu am avut tableta, am fost nevoit sa opresc la un MCDonalds (mai toate au locuri de joaca pentru copii). Si al meu nu-i din ala care sa stea langa mine. Odata vazut jos din masina, alearga unde vede cu ochii. Intr-o parcare fara loc de joaca pentru copii, pentru mine e un adevara stress.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate