Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

O alta fata a democratiei ....englezesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#1
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asa cum va spuneam si cu alte ocazii , am impresia de multe ori ca sunt subiectul unui show jalnic de tleviziune gen " Thruman show " , si ce se intampla in jurul meu , nu poate fi adevarat. De cateva saptamani , toate televiziunile de stiri fac reportaje cu refugiatii din Franta , de langa euro-tunel , care vor sa intre un UK . Anglia a reactionat . Lucreaza la o lege care .....wow .... pedepseste chiar si cu inchisoarea cetatenii britanici care ii gazduiesc pe refugiati. Deci , in democratia englezeasca , statul incasator de taxe si impozite , nu iti poate apara granitele , si transfera responsabilitatea pe umerii cetatenilor englezi , care au interzis la cazat ....imigranti ! Adica , bah englezoilor ...daca noi nu suntem in stare sa va aparam de ei , sa nu va puna naiba sa ii cazati , sa ii lasati in parcuri si gari ....ca va amendam de nu va vedeti !
Am si eu o intrebare ....numai mie mi se pare o dementa ? Cum mama dracului sa fie normal ca statul englez sa isi bage capul in pamant si sa nu faca nimic pentru a impiedica emigratia ilegala , dar sa isi amendeze cetatenii daca le ofera alora adapost ???????????
Gizaz ...toate acestea se intampla pe bune ? Au luat-o razna de la caldura ? Au ajuns in asa grad de degenerare incat nu le mai functioneaza creierele ?

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Nu inteleg ce ti se pare asa de ciudat ?!

La noi, in Romania, iarna, in loc de deszapezire, se declara  "Drum inchis" !

Sau, in loc sa se astupe gaurile din carosabil, apare : [ http://autopromotor.ro/chestionareauto/chestionar32/Resources/Images/0000118.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Statul, ca Pilat,  se spala pe maini !  Posted Image

Edited by argonaut, 04 August 2015 - 12:14.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nașpa! Pentru a nu ajunge la jail, cetățenii vor încerce să scape de corpul delict.
Refugiații? Direct în raiul D-zeului lor.

[sarcasm out]

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
La fel cum statul luptă cu hămesiții ăia de barbari să apere teritoriul Angliei, la fel și cetățenii acelui stat au obligația să lupte, atâta timp cât există un consens prin lege.
La 1000 de barbari, unul va fi un viitor terorist care cu siguranță va ucide cu sânge rece oameni nevinovați.
Sper că nu s-a uitat incidentul de acum câțiva ani când un gibon a înjunghiat parcă un soldat pe stradă.
Mulți dintre acești barbari sunt violatori, hoți, traficanți de droguri, etc...și am mari îndoieli că se duc în Anglia sau oriunde pt. a studia.

Edited by paradigmatic, 04 August 2015 - 12:04.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostJurasikMan, on 04 august 2015 - 11:51, said:

Asa cum va spuneam si cu alte ocazii , am impresia de multe ori ca sunt subiectul unui show jalnic de tleviziune gen " Thruman show " , si ce se intampla in jurul meu , nu poate fi adevarat. .....
Nu ar fi scos asemenea lege daca nu s-ar intampla la greu asa ceva. Si nu stiu cati englezi gazduiesc refugiati, ci mai degraba fosti refugiati care au obtinut drept de sedere ii gazduiesc pe altii. La ce trafic se face si cati bani se castiga probabil de pe urma refugiatilor (ca doar nu vin cu busola in mana), e o lege normala.

#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Aham, deci sunt pasibili de pedeapsă sunt doar cetățenii.
Uh, m-am mai liniștit un pic!

Edited by spider_zero_sapte, 04 August 2015 - 12:07.


#7
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Pai daca statul a dori sa lupte ar lupta  .  Cu gloante de cauciuc  ,  jeturi de apa si gaze lacrimogene + niste pulane dupa ceafa  ,  adica exact cum lupta cu proprii cetateni la manifestatii  .

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Esti sigur ca alora le-a acordat vreo tara din UE statulul de refugiat?
Pana una-alta, amaratii aia trec fraudulos frontiera unui stat. Asta se numeste infractiune. Daca tu-l gazduiesti = favorizarea infractorului.

#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postargonaut, on 04 august 2015 - 11:56, said:

Nu inteleg ce ti se pare asa de ciudat ?!

La noi, in Romania, iarna, in loc de deszapezire, se declara  "Drum inchis" !

iar  tie  iti  da  amenda  ca  n-ai  curatat  trotuarul!

#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Niciun sistem nu este perfect si dintr-o 100 de imigranti ce incearca sa ajunga in Anglia cativa tot reusesc... avand in vedere teama constanta de terorism din ziua de azi se aplica si legi mai drastice...

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbalauru69, on 04 august 2015 - 12:07, said:

Esti sigur ca alora le-a acordat vreo tara din UE statulul de refugiat?
Pana una-alta, amaratii aia trec fraudulos frontiera unui stat. Asta se numeste infractiune. Daca tu-l gazduiesti = favorizarea infractorului.

Mai mult decat statul englez nu cred ca-i favorizeaza nici dracu`!

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Chestiile astea sunt posibile datorită legilor tâmpite din Franța.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Las ca nici englezii nu-s mai breji.
Niste comunisti care nu recunosc asta.

#14
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
E bine cum procedeaza englezii, doar se pare ca si ungaria face ceva asemanator. Si oricum initiativa britanica e luata de fapt de catre centatenii prin intermediul alesilor. Si UK e un stat destul de nationalist, putine state isi mai permit asta. UK doar e o mare putere si a fost de cand se stie, asa ca. In Ro e exact invers.

#15
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postparadigmatic, on 04 august 2015 - 12:18, said:

Chestiile astea sunt posibile datorită legilor tâmpite din Franța.

N-am idee ce legi sunt in Franta. Cert este ca am vizitat si Parisul, si Londra, iar asa mare densitate de emigranti n-am vazut decat in Emirate. Deosebirea este ca astia din urma nu stau pe ajutoare sociale, ca nu le da nici dracu. Una peste alta e ca UE e in cacat dpdv economic, iar tarile prin care acesti emigranti intra (Spania, Franta, Italia, Grecia), cheltuie o caruta de bani ca sa reduca sau sa stopeze acest fenomen. Asa ca nu-i de mirare ca-s "pissed off".

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mai oameni buni ! Statul englez nu poate sa opreasca intrarea lor le teritoriu , dar ii pedepseste pe cetateni pentru impotenta lui . Cetatenii aia platesc taxe la greu . in loc sa pazeasca tunelul , statul prefera sa ii lase sa intre si sa amendeze cetateanul . Este elucubrant.

Edited by JurasikMan, 04 August 2015 - 12:42.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbalauru69, on 04 august 2015 - 12:34, said:

Cert este ca am vizitat si Parisul, si Londra, iar asa mare densitate de emigranti n-am vazut decat in Emirate.

La Paris mai e cum mai e, parca ma simt totusi ca acasa cu toata coloratura aia a lor, dar la Londra parca as fi in ghetto.
Ce-i drept in Londra albii sunt minoritari deja. Daca iesi insa din Londra si te duci in alte orase engleze se schimba situatia. Nu mai vezi picior de negru.

Cat despre francezi fac si ei ce pot. Au montat garduri la terminale, au pus si sarma ghimpata, dar n-au ce face. Sunt prea multi. Cand se-apuca 2000 de imigranti sa sara gardul in acelasi timp sunt curios voi ce-ati face.

Intamplator, am trecut pe-acolo chiar cu o zi inainte sa inceapa scandalul. Norocul englezilor e ca sunt pe o insula la distanta destul de maricica de continent.

Insa ca stat, prima impresia care am avut-o cand am ajuns la Londra a fost ca m-am intors in comunism. Case muncitoresti identice, supraveghere continua pe toate strazile, stradutele, magazinele, etc. Internet-ul desi exista si in statiile de autobuz sau in autobuze chiar ( sau faimoasele lor cabine telefonice ) este supravegheat si anumiet site-uri sunt cenzurate...

#18
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Socialiștii au impresia ca statul,trebuie sa fie atat de puternic si sa aibă toate mijloacele,necesare ca sa-si pare cetățenii de:
-sărăcie
-imigranți
-teroriști
-ploaie
-seceta
-companii diabolice
-caldura prea puternica
-propriile persoane
-Bătrânețe
......

Responsabilitatea sta pe umerii cetățenilor. Încetați sa aveti așteptați de la stat  in orice privința.
Legea este buna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate