Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Sfat achiziție laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
PiluOvidiu

PiluOvidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2013
Scurt și la obiect :
Bugetul e de 3000 de lei (± 50 de lei), nu vreau neapărat unu din astea 2, în caz ca imi recomandați ceva mai bun . Am înțeles ca la Asus ar fi problema cu display-ul , ca e destul de slăbuț, dar ca performante e mult mai bun. Ce caut e sa tina bateria decent, sa fie un ecran acceptabil, calitate a pieselor bună, sa pot juca ocazional un gta v. Ce îmi recomandați? Am auzit ca Dell e superior. Merita asusul sau își face treaba și Dell? La Asus o sa mai pun 4gb de ram oricum.
http://www.pcgarage....a/967807,988432
Asus : http://www.pcgarage....-2gb-dark-grey/
Dell : http://www.pcgarage....-black-3yr-cis/

Edited by PiluOvidiu, 04 August 2015 - 11:37.


#2
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

View PostPiluOvidiu, on 04 august 2015 - 11:33, said:

Scurt și la obiect :
Bugetul e de 3000 de lei (Âą 50 de lei), nu vreau neapărat unu din astea 2, în caz ca imi recomandați ceva mai bun . Am înțeles ca la Asus ar fi problema cu display-ul , ca e destul de slăbuț, dar ca performante e mult mai bun. Ce caut e sa tina bateria decent, sa fie un ecran acceptabil, calitate a pieselor bună, sa pot juca ocazional un gta v. Ce îmi recomandați? Am auzit ca Dell e superior. Merita asusul sau își face treaba și Dell? La Asus o sa mai pun 4gb de ram oricum.
http://www.pcgarage....a/967807,988432
E o sumă bună...dar oare chiar ar merge decent jocuri ca GTA V?  Chiar nu ştiu ...

#3
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Atunci de ce te mai bagi in seama? :)

Mergi pe X550JK-ul ala fara sa mai stai pe ganduri.
Toate au un écran la tel de prost, asa ca nu te mai obosi degeaba sa cauti unul mai bun. Si prin prost, ma refer ca este un TN banal, ce iti reda culorile decent si nu are unghiurile prea largi, dar n-o sa te uiti de sub birou la laptop, nu? :)

#4
PiluOvidiu

PiluOvidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2013
Nu am ocazia sa le testez, dar am auzit ca display-ul de la Dell e mult mai viu, de asta am zis sa întreb. Și ca și calitate? (per total)

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Poate doar sa aiba niste culori mai bune de prin soft, dar in rest tot o petarda de TN ramane, chair mai prost ca Asus-ul la unghiuri de vizualizare.
Vrei calitate, scade performanta si ia-ti IPS. Nu scade la performanta tot pentru o prostie de TN ca au auzit pe la X ca-i mai ok, desi alt ecran de comparatie nu mai vazuse.

#6
PiluOvidiu

PiluOvidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2013
Ai dreptate. Și având în  vedere ca asta e bugetu maxim, ai avea alta recomandare pentru mine, una care sa le îmbine pe toate? Eventual un ecran mai bun, dar și performante bune?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru bugetul tau nu.
Daca eventual ....se mareste,cam asa ceva

http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/

Dar poate ca cel mai bun laptop ar fi totusi un desktop.Posted Image

#8
PiluOvidiu

PiluOvidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2013
Nu am atâția bani.
Nu am nevoie de desktop, îl folosesc mult pe drum.

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Atunci ramai la X550JK.
Ii faci o calbrare si va fi ok. Unghiurile de vizualizare nu sunt problema, ca oricum te uiti din fata la ecran, nu de sub birou.

#10
PiluOvidiu

PiluOvidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2013
Încă o chestie. Am înțeles ca bateria de la Asus nu e atât de buna. E adevărat?

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
In Load, nu, ca la ce consum ai pentru performanta aia, intr-o ora l-ai rezolvat.
Pentru filme, cu profil de battery saving, iti bate spre 3 ore lejer. La fel si pentru utilizarea normala.

Totul e sa stii sa te joci cu el si sa-ti faci profilele cum trebuie.
Un battery saving cu processor limitat la vreo 30% din potential inseamna un TDP de 3 ori mai mic, deci o autonomie mai ok, pastrand o performanta suficient de puternica pentru a putea rula filme si sta pe net.

Repet: nu mai cauta defecte ca o sa tot gasesti. Asta e valabil la orice produs.
Nu ai 1000-2000 euro sa dai pe un produs de top, ci doar 3000 lei, care nu e buget pentru toate mofturile. E suma in care ai de ales intre calitate si performanta, iar daca vrei sa le imbini pe ambele, faci compromisuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate