Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Bucuresti - Transalpina si retur

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Salut,
Vreau sa fac o tura cu masina pe Transalpina din Bucuresti. Am la dispozitie 2 nopti/3 zile. Nu vreau un ritm foarte rapid, dar nici foarte lejer. Sunt cu copii mici.

Nu as vrea drumul de intoarcere sa fie identic cu cel de la dus.

Ce ruta mi-ati recomanda? Eu ma gadeam ceva in genul: Bucuresti -> Ranca -> Sebes -> Sibiu cu intoarcere pe drumul E81 (calimanesti, caciulata, ramnicul valcea) sau pe Transfagarasan.

Eu ma gandeam in prima seara sa innoptez in zona Ranca (circa 4h30min de Bucuresti) sau mai sus la sfarsit de transalpina.


Unde sa ma opresc in a 2-a seara?

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Ori te opresti la Ranca , ori traversezi TA ca alta posibilitate de cazare nu prea ai .

La Ranca plictiseala maxima dupa mine, dar na daca esti cu copii presupun ca nu strica.

Ti as recomana ... Bucuresti - Valea Oltului - Sibiu cazare prin zona , eventual prin marginime.

Sibiu - Saliste - Jina - Obarsia Lotrului - Ranca - cazare Ranca

Ranca - Rm Valcea Bucuresti

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Nu stiu cum e pe Ranca-Sebes, dar pierzi Ranca - Obarsia Lotrului - statiunea de ski Transalpina - Vidra - Voineasa care e foarte misto.

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
bucuresti - valcea - horezu, polovragi- targu jiu (cazare)
targu jiu - novaci - ranca - obarsia lotrului - voineasa - brezoi - sibiu (cazare)
sibiu - avrig - balea cascada - balea lac - vidraru - curgea de arges - bucuresti.

eu asa as face traseul asta. cu mentiunea ca de la obarsia lotrului poti continua catre sibiu mergand "in sus", dar nu este un drum deosebit. transalpina ce merita parcursa este novaci - ranca - obarsia lotrului.
in rest poti vizita una alta si pe la targu jiu, horezu, polovragi .. sibiul merita si el vizitat etc.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010
Drumul Obarsia Lotrului - Sugag este destul de prost, la fel ca si varianta Obarsia Lotrului - Voineasa, dar spectaculos.

#6
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
https://www.google.r...d44.4267674!3e0
Acum depinde si cat de des ai fost pe valea prahovei , daca te duci in fiecare week end pe acolo nu cred ca are rost sa lungesti traseul , dar daca nu ai fost , sau ajungi mai rar in zona , merita sa o iei pe brasov , chiar daca se lungeste traseul si sa te intorci pe autostrada de la pitesti
Ps : Cred ca ar fi mai bine sa incepi cu valea oltului , apoi sa te intorci pe transalpina deoarece oricat de frumos este drmul , nu va mai parea interesant dupa peisajul ce se afla la Ranca :)

Edited by Alex522, 04 August 2015 - 11:12.


#7
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

 yonut_a, on 04 august 2015 - 10:42, said:

Ori te opresti la Ranca , ori traversezi TA ca alta posibilitate de cazare nu prea ai .

La Ranca plictiseala maxima dupa mine, dar na daca esti cu copii presupun ca nu strica.

Ti as recomana ... Bucuresti - Valea Oltului - Sibiu cazare prin zona , eventual prin marginime.

Sibiu - Saliste - Jina - Obarsia Lotrului - Ranca - cazare Ranca

Ranca - Rm Valcea Bucuresti

Ok, vad ca-mi recomanzi drumul in sens invers decat ma gandeam si anume Bucuresti -> Sibiu -> TA -> Rm Valcea -> Buc.
Intrebare: cum este mai spectaculos drumul? In ce directie? Nu ma intereseaza dificultatea lui, fara modestie, dar am condus zeci de mii de km in toata lumea si-n tot felul de munti.

#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 dox900, on 04 august 2015 - 10:35, said:

Salut,
Vreau sa fac o tura cu masina pe Transalpina din Bucuresti. Am la dispozitie 2 nopti/3 zile. Nu vreau un ritm foarte rapid, dar nici foarte lejer. Sunt cu copii mici.
Nu as vrea drumul de intoarcere sa fie identic cu cel de la dus.
Ce ruta mi-ati recomanda? Eu ma gadeam ceva in genul: Bucuresti -> Ranca -> Sebes -> Sibiu cu intoarcere pe drumul E81 (calimanesti, caciulata, ramnicul valcea) sau pe Transfagarasan.

Ca sa-ti faci o idee de traseul dorit,iti recomand site-ul asta
- adaugi localitatile dorite
- el iti calculeaza timpul,consumul,cheltuieli pe combustibil) si arata traseul
DRUMURI BUNE!!Posted Image

Edited by Adi blondu, 04 August 2015 - 11:19.


#9
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 dox900, on 04 august 2015 - 11:16, said:

Ok, vad ca-mi recomanzi drumul in sens invers decat ma gandeam si anume Bucuresti -> Sibiu -> TA -> Rm Valcea -> Buc.
Intrebare: cum este mai spectaculos drumul? In ce directie? Nu ma intereseaza dificultatea lui, fara modestie, dar am condus zeci de mii de km in toata lumea si-n tot felul de munti.
Cea mai spectaculoasa zona e la Ranca , deci eu as lasa-o la final.
Si celelalte segmente sunt foarte frumoase , dar nu se compara cu soseaua aflata in varful muntelui

#10
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
El e spectaculos din orice parte il faci ca vezi acelasi lucru.
Si sa stii ca dificultatea nu se compara cu nimic din ce mai este prin RO. Pantele sunt foarte abrupte si nu exista deloc parapeti, nu ai nevoie insa decat de atentie.

Edited by yonut_a, 04 August 2015 - 11:26.


#11
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

 bossake, on 04 august 2015 - 10:56, said:

bucuresti - valcea - horezu, polovragi- targu jiu (cazare)
targu jiu - novaci - ranca - obarsia lotrului - voineasa - brezoi - sibiu (cazare)
sibiu - avrig - balea cascada - balea lac - vidraru - curgea de arges - bucuresti.

eu asa as face traseul asta. cu mentiunea ca de la obarsia lotrului poti continua catre sibiu mergand "in sus", dar nu este un drum deosebit. transalpina ce merita parcursa este novaci - ranca - obarsia lotrului.
in rest poti vizita una alta si pe la targu jiu, horezu, polovragi .. sibiul merita si el vizitat etc.

Imi place varianta asta, mai ales ca drumul dureaza intre 4-5h zilnic. Nu vreau sa conduc totusi toata ziua.

Am asa deci:


Ziua 1: https://goo.gl/maps/fJnXK
Ziua 2: https://goo.gl/maps/j54aK
Ziua 3: https://goo.gl/maps/LCyKL

Transfagarasanul l-am facut in sens invers, va fi interesant acum si asa.


Ceva cazare in Tg Jiu imi puteti recomanda? Dar in zona Sibiu? Nu as vrea parca chiar in oras, ca m-am saturat de orase, vreau natura si liniste :)

Multumesc.

#12
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 yonut_a, on 04 august 2015 - 11:25, said:

El e spectaculos din orice parte il faci ca vezi acelasi lucru.
Si sa stii ca dificultatea nu se compara cu nimic din ce mai este prin RO. Pantele sunt foarte abrupte si nu exista deloc parapeti, nu ai nevoie insa decat de atentie.
Cu dificultatea ai dreptate , dar valea oltului ti se va parea ' cine stie ce ' dupa ce vei face transalpina , pe cand daca faci invers drumul nu te vei plictisii pe ultima parte a lui

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ieri era un reportaj despre transalpina si se plangeam ca numai o portiune de drum este deschisa circulatiei , ceea ce a dus la scadearea dramatica a numarului turistilor. Inainte sa iti faci planuri , verifica daca sunt realizabile . Intrucat una din localitatile limita era Ranca , inseamna ca cel putin o parte a traseului nu este deschisa, asa ca pe unde urci , pe acolo trebuie sa si cobori .

#14
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
transalpina  e  mai  spectaculoasa  dinspre  obarsia  lotrului  spre  ranca,decat  invers  (parerea  mea,l-am  facut  in  ambele  sensuri).
poti  face  bucuresti-piteşti-transfagarasan-sebes-transalpina-ranca-horezu- rm.  valcea-bucuresti,sau
bucuresti-piteşti-rm.  valcea-voineasa-obarsia  lotrului-transalpina-ranca-rm.  valcea-bucuresti,  sau
bucuresti-pitesti-transfagarasan-sibiu-valea  oltului-voineasa-obarsia  lotrului-ranca.....sau  viceversa!

citeam  zilele  trecute  ca  desi  ziceau  ca  o  deschid  la  1  august,nu  s-a  intamplat  asta  si  e  in  continuare  inchisa. informeaza-te  daca  poti  trece  pe
transalpina.  oficial  transalpina  e  sebes-obarsia  lotrului-ranca,  dar  pe  sebes-obarsia  lotrului  e  mai  putin  interesant  decat  voineasa-obarsia  lotrului.

le-suna  la  o  pensiune  la  ranca  si  intreaba  daca  poti  sa  treci  pe  transalpina.parerea  mea  e  ca  n-ai  de  ce  sa  mergi  pe  la  craiova.

Edited by sanderoalex, 04 August 2015 - 11:36.


#15
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Cum e cu interdictia de a circula pe ea? O pazeste careva?

Edited by searcher-star, 04 August 2015 - 11:30.


#16
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 dox900, on 04 august 2015 - 11:27, said:

Imi place varianta asta, mai ales ca drumul dureaza intre 4-5h zilnic. Nu vreau sa conduc totusi toata ziua.

Am asa deci:


Ziua 1: https://goo.gl/maps/fJnXK
Ziua 2: https://goo.gl/maps/j54aK
Ziua 3: https://goo.gl/maps/LCyKL

Transfagarasanul l-am facut in sens invers, va fi interesant acum si asa.


Ceva cazare in Tg Jiu imi puteti recomanda? Dar in zona Sibiu? Nu as vrea parca chiar in oras, ca m-am saturat de orase, vreau natura si liniste Posted Image

Multumesc.
https://www.google.r...5.4360709?hl=en
Partea asta de Transalpina o ratezi :)

 searcher-star, on 04 august 2015 - 11:29, said:

Cum e cu interdictia de a circula pe ea? O pazeste careva?
Cand am fost eu , acum 1 an jumatate era doar un semn ' mare ' de drum inchis :))

#17
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Am fost acum 2 saptamani, nu o pazeste nimeni, erau masini mai ceva ca in weekend la mall. Este o bariera la iesirea din Ranca, dar este data la o parte

#18
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Din cate vad pe harta, si raportandu-ma la timp, de la Obarsia Lotrului o iau spre Sebes sau spre Voineasa. Ambele variante nu am cum :(
Inteleg ca drumul spre Voineasa e ceva mai bun si la fel de spectaculos si pot astfel sa merg si pe transfagarasan. Mi se parea mai ok varianta asta.

In zona Tg Jiu am ce face/vedea? Ma refer la peisaje, natura etc. Nu am fost niciodata din pacate in acea zona.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate