Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Montare placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dvgu

dvgu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2015
Salut,

Vreau sa montez o placa de baza insa cand am vandut-o pe ultima, nu stiu unde am pus si chestiile alea care se pun intre surub si placa de baza (rotunde, subtiri). Daca am deja suruburile alea patratoase puse in carcasa, pot sa montez fara chestiile alea rotunde?

Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
NU , pentru ca exista pericolul de scurt circuit

Edited by MembruAnonim, 04 August 2015 - 10:39.


#3
dvgu

dvgu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2015

View PostMembruAnonim, on 04 august 2015 - 10:37, said:

NU , pentru ca exista pericolul de scurt circuit

Dar se poate si sa mearga, nu? Ca doar am suruburile alea patrate puse pe carcasa si placa de baza o pun deja pe ele. Plus ca vad ca placa de baza are si ceva in genul alora puse pe locurile de suruburi, numai ca e jumatate dintr-un cerc. Merge?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdvgu, on 04 august 2015 - 10:34, said:

Salut,

Vreau sa montez o placa de baza insa cand am vandut-o pe ultima, nu stiu unde am pus si chestiile alea care se pun intre surub si placa de baza (rotunde, subtiri). Daca am deja suruburile alea patratoase puse in carcasa, pot sa montez fara chestiile alea rotunde?

Multumesc.

Alea se numesc distantiere si au rolul de a nu permite atingerea accidentala a placii de baza de elementele metalice ale carcasei.
Daca nu mai ai acele distantiere,poti sa-ti faci tu, acasa,asa ceva folosind materiale izolante cum ar fi cauciucul sau teflonul.De altfel se gaseste in comert un fel de saiba cu o parte metalica iara cealalta din cauciuc.Daca folosesti partea de cauciuc va fi in regula.
Nu va arata ca iesit din fabrica,dar pe cine intereseaza cum arata ceva ce oricum nu se vede?Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Distantierele acestea iti lipsesc : https://www.google.r...iere placa baza ?
Daca DA , eu nu m-as complica sa improvizez
Sigur gasesti pe undeva sa cumperi

Edited by MembruAnonim, 04 August 2015 - 10:49.


#6
dvgu

dvgu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2015

View PostMembruAnonim, on 04 august 2015 - 10:47, said:

Distantierele acestea iti lipsesc : https://www.google.r...iere placa baza ?

Nu. Acum am schimbat pe AMD. Cand aveam placa trecuta, stiu ca pe partea de sus a placii de baza, intre surubul care intra in distantiere si placa de baza, erau niste chestii subtiri cat foaia de hartie care le-am pus. Alea nu le am. Distantierele le am.

#7
Vorlon36

Vorlon36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2015
Cred ca la ce se refera dvgu e saiba. "suruburile alea patratoase puse in carcasa" presupun ca sunt distantierele asa ca doar de saiba poate fi vorba. Daca am dreptate atunci poti monta placa de baza fara probleme si fara "chestiile alea rotunde".

#8
dvgu

dvgu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2015

View PostVorlon36, on 04 august 2015 - 10:54, said:

Cred ca la ce se refera dvgu e saiba. "suruburile alea patratoase puse in carcasa" presupun ca sunt distantierele asa ca doar de saiba poate fi vorba. Daca am dreptate atunci poti monta placa de baza fara probleme si fara "chestiile alea rotunde".

Da, cred ca saibe se numesc. Deci distantierele le am ca stiu cum arata. Chestiile care le pui pe placa unde am incercuit inainte sa pui surubul nu le am.

http://prntscr.com/80nd3e

Deci e ok?

#9
Vorlon36

Vorlon36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2015
Da.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
N-au nicio treaba. Se poate monta fara saibe.
Eu unul prefer asa - sunt inutile. Abia se face contact mai bun intre placa de baza si surub ptr impamantare - in jurul gaurii de surub de pe placa exista cateva "brobonele" de fludor ep care preseaza surubul tocmai ptr acest lucru.

Multe carcase nici nu au acele saibe. inclusiv carcase de marca.

Insa asta daca referirea e doar la saibe. Daca nu ai distantierii ar fi o catastrofa montarea placii fara ei.

#11
dvgu

dvgu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2015
Da, deci e ok. Dar acum am alta problema. Nu pot sa montez coolerul stock AMD. Am pus bine clama aia in partea unde nu e butonul ala de apasat, dar in cealalta parte nu intra si nu pot sa apas ala. Ce sa fac :/.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in primul rand coolerul se monteaza de preferinta inainte sa montezi placa de baza in carcasa.

In al doilea rand sigur nu ai pus ceva cum trebuie. Ptr ca singura explicatie ca sa nu se potriveasca ar fi sa nu fie ptr socketul respectiv... ceea ce ar duce la altele...

#13
dvgu

dvgu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2015
Gata, am reusit. Acum am cumparat si licenta de Windows 10 si il descarc. Multumesc tuturor!

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in general saibele alea sunt inutile, deoarece placa de baza are in jurul gaurii circuit legat la masa placii de baza(parca)...
oricum, nu se intampla nimic daca nu le pui.
exemplu:
[ http://assets.overclock.net.s3.amazonaws.com/b/bf/bf3354a3_vbattach140205.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shmu, 04 August 2015 - 12:28.


#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
de curind am schimbat sistemul. noua carcasa nu are nevoie de distiere. nici de saibe.

#16
dvgu

dvgu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2015

View PosttEo, on 04 august 2015 - 13:40, said:

de curind am schimbat sistemul. noua carcasa nu are nevoie de distiere. nici de saibe.

Cred ca e o carcasa scumpa care nu are nevoie. Eu am una de 130 lei :P.

#17
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
e drept, a fost un pic mai scumpa de 130. dar nu asta conteaza.

de fapt, la montare, placa ta de baza ar trebui sa "iti spuna" daca are nevoie de distantierele alea. pur si simplu montezi backplate-ul in carcasa si incerci sa potrivesti placa de baza in el. daca se potriveste, nu ai nevoie de nimic...

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PosttEo, on 04 august 2015 - 13:40, said:

de curind am schimbat sistemul. noua carcasa nu are nevoie de distiere. nici de saibe.
daca nu are nevoie inseamna ca LE ARE DEJA.
sa nu inteleaga cineva ca poti monta placa de baza direct pe gaurile din tabla carcasei.

poti gasi una din cele 3 variante, dar sunt OBLIGATORII:

semi-rotunde

patrate

de plastic

in general ele vin deja montate in carcasa, direct pe pozitie.

Edited by shmu, 04 August 2015 - 13:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate