Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Fedora 22 - Persistent mode

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mihneandrei123

mihneandrei123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2015
Salutare.

Vreau sa folosesc Fedora in persistent mode.

Am selectat optiunea 2, adica start in persistent mode si ma pune sa aleg locatia de instalare etc.

Nu vreau instalare. Vreau sa rulez pe stick fara instalare.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
https://fedoraprojec...ata_persistence
http://m.instructabl...th-pe/?ALLSTEPS

#3
mihneandrei123

mihneandrei123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2015
Da nu ma ajuta cu nimic link-urile alea.

Am facut stick-ul bootabil, pare ok. Numai ca vreau sa rulez de pe stick fara instalare, in persistent mode.

Am o optiune pentru asta in primul ecran de start. Numai ca o data ce intru in el persistent mode, ma pune sa-l instalez. Asta e problema mea....

Adica daca ma pune sa-l instalez, ce rol mai are persistent mode ? N-are logica...

#4
mihneandrei123

mihneandrei123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2015

View Postshogun1, on 04 august 2015 - 06:26, said:

poate ca aplicatia folosita numeste procesul de copiere instalare?
Nu stiu, dar daca are cineva vreo idee cum fac sa rulez un sistem de operare direct din stick, in persistent mode.... ar fi bine.

PS: Am incercat puppy linux, dar e prea de tot....

Edited by mihneandrei123, 04 August 2015 - 07:00.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Instructiunile sunt cele postate mai sus de shogun1: https://fedoraprojec...ki/FedoraLiveCD
Daca nu te descurci cu ele, atunci incearca metoda descrisa aici: http://www.instructa...th-pe/?ALLSTEPS

View Postmihneandrei123, on 04 august 2015 - 06:56, said:

Nu stiu, dar daca are cineva vreo idee cum fac sa rulez un sistem de operare direct din stick, in persistent mode.... ar fi bine.

Nu pentru toate distributiile Linux se ofera imagini care suporta modul Live.
Foloseste UUI sau Yumi alegand din lista o distributie pentru care functioneaza si "persistent mode" (imaginea din link este sugestiva): http://www.pendrivel...-easy-as-1-2-3/
Nu functioneaza, insa, in cazul lui Fedora. Pentru Fedora ai instructiunile de mai sus.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Eu până acuma doar la Ubuntu am văzut aşa ceva, funcţional. La crearea stick-ului bootabil te întreabă cât spaţiu vrei să laşi pt. date, şi chiar funcţionează, nu numai cu Ubuntu ci şi cu derivatele, gen ChaletOS.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La distributiile suportate merg smecheriile astea in general (pina incerci sa faci un update si trebuie sa scrie vreo 500MB, poate mai mult, in fisierul ala...).

Oricum astea erau pentru vremurile cind aveai stick de genul 64MB (atentie MB nu GB!) si faceai un cd/dvd care cauta pe stick si lua de acolo ceva configurari particulare sa nu le mai faci tu mereu. Acum nu mai are sens, poti face o instalare normala si pe stick-uri care se dau gratis cu logo-ul vreunei firme pe ele; daca prinzi unul de 8GB (care e infim in ziua de azi) nici macar nu trebuie sa te gindesti prea mult ce instalezi sau alte chestii. Eu am unul de vreo 4 ani si l-am folosit mult timp ca "sistem principal" pe calculatoare de-aiurea. Si daca vrei ceva cu adevarat rapid unul dintre cele rapide cu USB3 (presupunind ca ai la calculator, dar atentie ca nu toate stick-urile sint rapide chiar daca au USB3!) pur si simplu zboara.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
E interesant pt. cazul în care plimbi stickul cu LiveOS pe mai multe calculatoare, de ex. între firmă şi acasă, bootezi de pe stick şi ai ultima sesiune la îndemână, inclusiv documentele, paginile de Internet etc. practic e un resume al ultimei stări.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce vreau sa spun e ca strutzo-camila de "live-persistent" e suboptimala exact pentru scenariile astea - versus instalarea "normala" (pe acelasi stick). Si la Fedora si la Ubuntu detectia hardware-ului e beton, nu e nici o diferenta intre "live" si "instalat pe stick"

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Si eu am un Linux (Archbang pe 32 biti) instalat pe un stick de 16 GB pentru diverse situatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate