Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Imprumut - criterii acordare?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
Sunt Angajat de o luna , salariu 1200 RON, contract pe perioada nedeterminata


am inteles ca sa fac un imprumut in banca , imi trebuie niste luni de vechime aici, si dupa pot ace dar o anumita suma fixata de ei in functie de salariul meu.

As vrea sa aflu mai multe informatii, in cat timp pot face imprumutul, si cam ce suma ar fi maxima? si la ce banca mi'ati recomanda?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Ce fel de imprumut vrei? Nevoi personale, imobiliar?
In general ti-ar trebui cam un an vechime in campul muncii, restul depinde de suma pe care vrei sa o imprumuti, de varsta ta, de solvabilitate, potentiali garanti etc.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Vechimea e de minim 6 luni la ultimul loc de munca din ce stiam eu. Suma maxima imprumutata se stabileste de banca ce iti va oferi imprumutul. Exista o lege ce spune ca gradul maxim de indatorare nu trebuie sa depaseasca undeva la 30% din salariu, deci rata sa nu fie mai mult de 400 lei si calculat la un imprumut pe 3 ani...cu dobanzile lor..faci si tu un calcul.

Sfatul meu ca si al colegilor de mai sus, nu te lega a cap decat daca nu ai absoluta nevoie. Odata luat creditul, o sa cam fi sclav pe plantatia angajatorului. Intai asigurate ca locul de munca e sigur si conditiile suportabile pt tine ca sa nu fii pus in situatia de a-ti cauta un alt loc de munca pe durata creditului, va fi tristete mare la plata ratei. Eu nu m-am legat de vreun credit pana acum, tocmai pt ca m-au cam speriat unele situatii in care au fost cunoscuti de-ai mei, literalmente sclavi la locul de munca si daca mai afla si patronul ca esti platitor de rate iar tu nu ai un nivel inalt de calificare, stie ca posibilitatea de a ti gasi un loc de munca e mai mica si profita de asta.
Gandeste te de doua ori inainte sa te bagi in chestii deastea, mai bine independent si fara griji decat cu plasma sau masina sh si cu "pistolul " pus la tampla/rata lunara care bate la usa.

Edited by A10, 03 August 2015 - 21:30.


#4
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postsymy95, on 03 august 2015 - 20:58, said:

Sunt Angajat de o luna , salariu 1200 RON, contract pe perioada nedeterminata


felicitari!

Inainte sa te repezi la credit pentru telefon sau cu telefonul, iti recomand altceva : un an pune de-o parte din salariu cat ai plati rata la credit, si vezi cum te descurci cu banii. Sa zicem vreo 400 de ron pe luna. Si dupa aia te mai gandesti la credit, poate pana atunci se mai schimba si conditiile, cine stie.... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate