Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Banca Carpatica - experienta cacofonica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Saptamana trecuta am intrat in premiera in sucursala Braila a Banca Comerciala Carpatica. Nu faceam o asemenea aventura dar aveam de plata intr-un cont al lor. Primul soc: in banca se fuma! In sala mare era fum de il taiai cu cutitul. Stau 30 min la coada (era in fata mea doar 1 persoana). Cand imi vine randul mi se solicita pe langa bani CI-ul. Il inmanez. Fara a fi intrebat daca sunt de acord mi se face o copie a CI-ului. Imi exprim opozitia conform legii. Mi se spune ca altfel nu se poate. Solicit sa discut cu un superior. Sunt indrumat in biroul directorului. Unde, surpriza, se fuma ca la turci. Incerc sa explic problema dar ma lovesc de un refuz total: da' de ce nu faceti OP daca nu va convine cum e in banca.
Sun la callcenter, mi se iau datele, problema. Azi primesc raspuns scris. Sa ma enervez? Sa ma distrez? Sa ma intristez?
Rezumat:
1. Avem voie sa facem copii ca asa vrem noi prin regulamente interne
2. Avem regulamentul intern afisat :)) (wrong, am cautat si nu am gasit)
3. In toate sediile BCC si in toate incaperile acestora fumatul este strict interzis.

Romania 2015. I love it!

#2
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmorogan, on 03 august 2015 - 18:31, said:

Toate aceste lucruri deoarece suferiti de paranoia. Ti-ai complicat singur situatia fara sa fie cazul.
In orice caz, nu prea cred eu ca era fum de se taia cu cutitul...

P.S. Tie chiar ti se pare ca regulamentul de pe softpedia e respectat? Si nu ma refer la userii de rand, ci la moderatorii care trebuie sa fie un exemplu.

Edited by RCmake, 03 August 2015 - 18:46.


#3
RaoulG

RaoulG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2015
Daca regula lor e sa faca si copii la CI, asta e. Nu-ti place regula nu mergi la ei, nu-ti place, nu mananci.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Stau si ma intreb oare cate CNP-uri si restul de informatii ale clientilor are o farmacie care elibereaza retete...
Dar na, la altii e cah, la noi, e ciocolata...

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca toti se acopera de hartii, paduri intregi....
Cine stie, poate doreai sa fraudezi ceva, dand de la tine bani!

Eu am trecator uimiri legate de tot felul de banci "fnatoma" si ma intreb de ce ar tine unii banii la ei!?

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pe fond, initiatorul are dreptate.
In fapt, e nimica toata si chiar e penibila situatia. Nu constituie subiect de creat pe forumuri.
In fine, e o chestie care spune multe despre personalitatea, trairile, starea de spirit, a unora.

E ca si cum ai face un topic ca ai sosetele murdare...

Daca era vorba de nu stiu ce institutie publica, era altceva, asa... nu e nicio noima in toata treaba si ce sa spun, mare rau le-a facut ca i-a parat pe aia pe softpedia.
Daca punea topicul la fun, pe bune ca era de inteles, asa...

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Colac peste pupaza !
La orice banca te duci sa incasezi bani, trebuie sa ramana o copie a buletinului tau la ei.

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Dat fiind ca am primit raspuns scris de la departamentul "excelenta in servicii" poate ai dreptate, topicul putea fi pus la fun. Dar cum sunt unii dintre cei ce vor banii nostri, devine serios. Fumat in institutie publica: ilegal. Refuz prestatie servicii datorita opozitiei conform legii privind protectia datelor personale: ilegal. Raspuns SCRIS de la dataprotection.ro: interzisa copierea fara acord SCRIS a CI.
Probabil unii dintre voi nu stiti cu cat se vand bazele cu date personale. Fiind unul ce lucreaza in domeniu va spun doar atat: 6 zerouri. Euro/USD.
Cat despre farmacii: acolo exista legislatie specifica privind protectia pacientului. Nimic nu pleaca, garantat.

#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmorogan, on 03 august 2015 - 18:31, said:

Saptamana trecuta am intrat in premiera in sucursala Braila a Banca Comerciala Carpatica. Nu faceam o asemenea aventura dar aveam de plata intr-un cont al lor. Primul soc: in banca se fuma! In sala mare era fum de il taiai cu cutitul. Stau 30 min la coada (era in fata mea doar 1 persoana). Cand imi vine randul mi se solicita pe langa bani CI-ul. Il inmanez. Fara a fi intrebat daca sunt de acord mi se face o copie a CI-ului. Imi exprim opozitia conform legii. Mi se spune ca altfel nu se poate. Solicit sa discut cu un superior. Sunt indrumat in biroul directorului. Unde, surpriza, se fuma ca la turci. Incerc sa explic problema dar ma lovesc de un refuz total: da' de ce nu faceti OP daca nu va convine cum e in banca.
Sun la callcenter, mi se iau datele, problema. Azi primesc raspuns scris. Sa ma enervez? Sa ma distrez? Sa ma intristez?
Rezumat:
1. Avem voie sa facem copii ca asa vrem noi prin regulamente interne
2. Avem regulamentul intern afisat Posted Image) (wrong, am cautat si nu am gasit)
3. In toate sediile BCC si in toate incaperile acestora fumatul este strict interzis.

Romania 2015. I love it!

Uite vezi,de asta nu ma duc in Ro decat in cazuri exceptionale.In Irl nu te intreaba nimeni nimic daca vrei sa faci o plata,sa bagi bani intr-un cont....oricum astia nu au buletine dar nici macar un nume nu te intreaba daca stii in ce cont vrei sa pui bani.La capitolul fumat,aici legea e clara, €3000 amenda pentru cel care fumeaza si inca €3000 pentru cel pe permite asta .Restul e vrajeala ieftina de Ro...

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
ady_77 nu-i asa ca acolo e si apa calda? :)

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea sunt amatori care sa intre in polemica cu un Super Moderator care este si capcaun (manaca useri !) Posted Image


Cam la asta foloseste CI. Copia este o masura de siguranta in caz ca apar probleme. Poate era mai buna o scanare invizibila.
Cu fumatul nu e inregula (eu sunt fumator) si nici nu imi imaginez o institutie bancara unde se fumeaza in zona publica. Erau scrumiere, fumau functionarii ?

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Copie intra-devar fac si aia la BRD cand vor reinoirea datelor  si am  patit si asta  .De fumat , chiar fumator   campion cum sunt,  nu mi se pare normal  si sincer nici nu am vazut vreo data   Nu ca nu cred , e  de condamnat insa asta   .Fiind in Romania am invatat insa sa nu ma  mai mire nimic  de mult timp  .Am vazut o data si la UPU asta cand a avut  mama mea un atac cerebral , everybody tutuna la greu , inclusiv medicul de garda  . Nu parea a avea nici o jena ca erau bolnavi adusi cu salvarile acolo , el era Zeul suprem .Suparat de intamplare nu am avut chef sa mai  fac si la asta vreun comentariu ,era destul de  aiurea situatia .

Edited by gingisKHAN2015, 03 August 2015 - 20:51.


#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
poti da raspunsul lor la sediu central.

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
O plangere la OPC.

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmorogan, on 03 august 2015 - 20:49, said:

ady_77 nu-i asa ca acolo e si apa calda? Posted Image

  Da,apa calda si sapun din belsug.Aici lumea ar fi revoltata daca la orice pas ti-ar cere act de identitate.Ce mai urmeaza? O banderola pe brat sau cip sub piele?
  Asa birocratie cretina ca si in Ro,mai rar.Am fost sa le cumpar parintilor un lcd,acum ceva vreme,la Altex parca.Cand sa-mi faca factura (si acolo o gramada de hartii,parca una nu era de ajuns),imi cere aia buletin.Pai pentru ce fato? Pai asa e regula! Pai frate,nu e destul ca-ti spun numele,de ce as vrea sa-l cumpar cu alt nume?
  Aici la ploiosii asti iti da marfa si un bon si gata.Aia e garantia,nu povesti si hai sa taiem 3 paduri sa facem acte....

#16
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Eu niciodată, dar niciodată nu am permis să mi se scaneze actul de identitate la :bănci, case de schimb etc sau alte instituții private.
La casele de schimb valutar toți mă știu de Popescu Georgel.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La casele de schimb valutar sau banci toti iti cer CI, nu ti-l scaneaza dar clar iti baga datele in calculator. Pe la firmele de tranfer numerar (Smith&Smith) te intreaba cum sunt obtinuti banii pe care ti-i i-a trimis cine ti-i i-a trimis si te pune sa scrii economii sau salariu. De parca e datoria mea sa stiu cum si de unde are ala banii sau de parca econmiile nu provin tot din salariu. Isterie mare dom'le.
Noaptea mintii.
Apoi n-am inteles niciodata care e treaba cu CNP-ul si la ce foloseste el si mai ales de ce se afla pus pe actul de identitate. Am vazut CI straine o gramada si niciunul nu avea CNP.

Edited by Friskey, 03 August 2015 - 21:27.


#18
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Raspunsul lor E de la sediul central!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate