Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Problema intel hd

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
Salut,am un sistem format din :
-asrock b85 pro4
-intel g3420
-12gb ram
-1tb hdd
-550w sursa
-lipsa gpu (folosesc integrata de la intel)
De ceva vreme tot intampin o problema care este destul de neplacuta.
Prima oara am observat eroarea in windows 8.1,eram pe browser (mozilla) , ascultam muzica pe youtube si verificam ce mai era nou pe facebook pana cand totul a inghetat si am primit o notificare jos in coltul ecranului cum ca ' intel hd graphics has stopped working and has been recovered ' . Am zis ca poate e ceva de moment si am dat un restart,totul bine pana a aparut iar si iar,din ce in ce mai des.Am decis sa revin la windows 7 pentru ca nu imi facuse probleme pe el,toate bune si frumoasa pana cand surpriza,si aici treaba sta la fel.
Am citit undeva pe net ca o posibila cauza ar fi ramul astfel ca am inceput sa iau pe rand cele 4 placute instalate si cu fiecare in parte dadea eroare.
Chiar nu stiu ce sa mai fac,exista o cale de rezolvare?
Este foarte stresanta chestia asta si nici nu stiu ce as mai putea incerca,am schimbat aprox. 5 windowsuri in ultimele zile in ideea ca poate scap de eroare dar fara succes.
Tin sa mentionez ca eroarea apare indiferent de versiunea de driver pe care o instalez.

Attached Files



#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
cu temperaturile cum stai (procesor)?
in "event viewer" nu apare detaliile erori cand se opreste driveru?

#3
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
procesorul nu sare de 58 de grade,l-am monitorizat constant.
in event viewer nu m-am uitat,am tot cautat pe net si se pare ca de vina ar fi un update de la microsoft , kb2685811 pe care l-am si dezinstalat imediat cum am vazut.
de la dezinstalare se pare ca eroarea nu mai da semne dar nu sunt 100% convins ca a disparut,o sa mai monitorizez situatia

#4
Sjukskoeterskas

Sjukskoeterskas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2015

 raduaxel, on 03 august 2015 - 18:27, said:

Salut,am un sistem format din :
-asrock b85 pro4
-intel g3420
-12gb ram
-1tb hdd
-550w sursa
-lipsa gpu (folosesc integrata de la intel)
De ceva vreme tot intampin o problema care este destul de neplacuta.
Prima oara am observat eroarea in windows 8.1,eram pe browser (mozilla) , ascultam muzica pe youtube si verificam ce mai era nou pe facebook pana cand totul a inghetat si am primit o notificare jos in coltul ecranului cum ca ' intel hd graphics has stopped working and has been recovered ' . Am zis ca poate e ceva de moment si am dat un restart,totul bine pana a aparut iar si iar,din ce in ce mai des.Am decis sa revin la windows 7 pentru ca nu imi facuse probleme pe el,toate bune si frumoasa pana cand surpriza,si aici treaba sta la fel.
Am citit undeva pe net ca o posibila cauza ar fi ramul astfel ca am inceput sa iau pe rand cele 4 placute instalate si cu fiecare in parte dadea eroare.
Chiar nu stiu ce sa mai fac,exista o cale de rezolvare?
Este foarte stresanta chestia asta si nici nu stiu ce as mai putea incerca,am schimbat aprox. 5 windowsuri in ultimele zile in ideea ca poate scap de eroare dar fara succes.
Tin sa mentionez ca eroarea apare indiferent de versiunea de driver pe care o instalez.

Solutia la problema ta este sursa slaba (s-a slabit). Se stie ca mozilla, youtube si failbook consuma foarte multe resurse, astfel ca prima care cedeaza este placa video, apoi memoria si pana la urma, placa de baza. In cazul in care continui sa folosesti calcu.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ai 4 gb pe modul? mai scade frecventele la rami, sa nu fie blana sau cu oc, in bios sa lasi viteza automata la gpu, 650 mhz sau cat are procesorul tau. incearca cate un modul de ram pe un slot final, altul decat ai testat. Posibil ram, posibil placa de baza, posibil chiar gpu sa fie afectat.

Edited by xkos, 03 August 2015 - 20:24.


#6
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014

 Sjukskoeterskas, on 03 august 2015 - 19:56, said:

Solutia la problema ta este sursa slaba (s-a slabit). Se stie ca mozilla, youtube si failbook consuma foarte multe resurse, astfel ca prima care cedeaza este placa video, apoi memoria si pana la urma, placa de baza. In cazul in care continui sa folosesti calcu.

Sursa este relativ noua,are 2 sau 3 luni cel mult de cand a fost cumparata si am schimbat-o tocmai din cauza ca facea probleme si cea veche.

 xkos, on 03 august 2015 - 20:06, said:

ai 4 gb pe modul? mai scade frecventele la rami, sa nu fie blana sau cu oc, in bios sa lasi viteza automata la gpu, 650 mhz sau cat are procesorul tau. incearca cate un modul de ram pe un slot final, altul decat ai testat. Posibil ram, posibil placa de baza, posibil chiar gpu sa fie afectat.

2 x 2GB + 2 x 4GB .
Modulele au frecventa setata AUTO din bios,sunt setate toate la 1333,nu depasesc cu nimic standardele,la GPU la fel,nu am incercat OC deloc.
I-am facut si update la bios mai devreme.


Cred ca problema e de la acel update KB2685811 dar nu m-am lamurit inca.

edit : nu a rezolvat cu nimic elimanarea updateului,problema persista. chiar n-am idee...

Edited by raduaxel, 03 August 2015 - 22:30.


#7
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
O varianta e Linux, LiveCD. Nu trebuie instalat nimic, vezi daca iti mai da eroarea. Vei sti atunci daca e hardware sau e de la Windows.

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sau windows curat + doar driver de placa video, vezi daca face figuri. Pe i7 la mine merge un anumit driver, restul imi fac probleme.

#9
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014

 cosstica, on 04 august 2015 - 02:18, said:

O varianta e Linux, LiveCD. Nu trebuie instalat nimic, vezi daca iti mai da eroarea. Vei sti atunci daca e hardware sau e de la Windows.

Am incercat si cu linux,mi-a facut un mic freeze in timp ce citeam niste stiri pe internet dar nu mi-a dat eroare,nu mi-a aparut nimic pe ecran deci banuiesc ca a fost ceva diferit.

 xkos, on 04 august 2015 - 09:31, said:

sau windows curat + doar driver de placa video, vezi daca face figuri. Pe i7 la mine merge un anumit driver, restul imi fac probleme.

O sa incerc si asa daca nu o sa il duc la service sa vad ce spun baietii de acolo.

#10
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
Am incercat si clean install iar,doar cu driver video,aceeasi figura.

Banuiesc ca alta solutie n-am,o sa merg cu el la service in curand.

#11
raduaxel

raduaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 01.03.2014
Am fost cu el in service,cei de acolo mi-au spus ca nu are nimic.Am ajuns cu el acasa,am mai facut un clean install si de data asta am instalat driverele de pe cd-ul lui,nu am mai luat de pe net altele updatate si totusi problema persista..deci e incredibil.

Chiar nu pot face nimic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate