Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

M-am uitat pe cateva cursuri de algoritmica si m-am speriat

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
doru_octavian

doru_octavian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.08.2015
Eu sunt obisnuit cu informatica din liceu. Algoritmica este predata in contextul unui limbaj de programare si in contextul unor probleme reale. Ce vad pe cursurile de facultate e matematica pura. Analiza matematica, simboluri care le vad pt prima data, etc. Pot spune ca nu inteleg nimic de pe slide-uri. Am crezut ca sunt destul de bun la algoritmica, se pare ca nu sunt. Gasesc tot felul de algoritmi recursiivi in pseudocod pe care daca incerc sa ii descifrez ma doare capul. Mentionez ca m-am uitat pe cursurile de algoritmica de la mai multe facultati din Romania.

Ce sa fac? Mai am 2 luni pana incep facultatea, ce sa mai invat? Imi puteti recomanda o carte sau un curs?

Va multumesc.

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Stai, tu crezi ca incepi cu sesiunea prima si apoi te duci la cursuri? Ca altfel nu inteleg ce vrei tu sa inveti in august cand ar trebui sa faci orice altceva.

#3
doru_octavian

doru_octavian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.08.2015

 sergiu_spooky, on 03 august 2015 - 13:26, said:

Stai, tu crezi ca incepi cu sesiunea prima si apoi te duci la cursuri? Ca altfel nu inteleg ce vrei tu sa inveti in august cand ar trebui sa faci orice altceva.

Incep primul an in toamna. Cursurile de algoritmica de pe net ma sperie, eu credeam ca stiu sa programez cat de cat. Se pare ca nu stiu. Vreau sa mai invat niste algoritmica ca sa fac fata.

Cum am zis, de pe unele slide-uri nu inteleg absolut nimic.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
de aia exista un curs si un laborator ca sa inveti

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 doru_octavian, on 03 august 2015 - 13:18, said:

Ce vad pe cursurile de facultate e matematica pura.
Invatamantul superior nu-i scoala de meserii. Ca atare trebuie sa descrii si folosesti conceptele printr-o teorie matematica, lucrezi la alt nivel acum de abstractizare.

 doru_octavian, on 03 august 2015 - 13:30, said:

eu credeam ca stiu sa programez cat de cat
De unde, din liceu ?! Nu. Aici doar ai vazut un parfum din asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 03 August 2015 - 13:35.


#6
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002
Aşa-ţi trebuie! Proaspăt admis, ţi-ai găsit ce să faci tocmai pe canicula asta, de parcă vine sesiunea; aşteaptă să mai creşti câteva luni.

#7
doru_octavian

doru_octavian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.08.2015

 neagu_laurentiu, on 03 august 2015 - 13:32, said:

Invatamantul superior nu-i scoala de meserii. Ca atare trebuie sa descrii si folosesti conceptele printr-o teorie matematica, lucrezi la alt nivel acum de abstractizare.

De unde, din liceu ?! Nu. Aici doar ai vazut un parfum din asa ceva.

Cum ma pun la punct cu algoritmica?

Ideea e ca celelalte cursuri mi se par ok: programare in C, baze de date, retele, etc. Inteleg destul de mult. Dar din cele de algoritmica nu inteleg nimic.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Vei avea ocazia sa le intelegi la facultate. Acum profita de vacanta.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 doru_octavian, on 03 august 2015 - 13:18, said:

Algoritmica este predata in contextul unui limbaj de programare si in contextul unor probleme reale.
Algoritmica e una, limbajele de programare sunt altceva. Se presupune ca, daca stii algoritmica bine - adica sa rezolvi "abstract" o problema - limbajul de programare conteaza mult mai putin.

Oricum, de baza sunt cativa algoritmi si modele de rezolvare, restul este sa stii cum sa le "impletesti" incat sa ajungi la rezultatul dorit.

#10
doru_octavian

doru_octavian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.08.2015
Cum as putea sa profit de vacanta cand stiu ca nu stiu algoritmica? :(

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Vei invata la facultate. Daca nu ma insel, nu exista o conditie de genul "dai la Informatica doar daca ai mai facut informatica". :)

#12
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Ia-o usurel si nu te panica, facultatea si programarea nu stau numai in algoritmica.

Ai citit ce au spus precedentii? Exista laboratoare unde se pune in practica teoria si acolo intrebi ce nu ai inteles.
De obicie algoritmii sunt simpli si nu depasesc cursul de matematica studiat in primele semestre, asa ca daca te tii se de analiza in paralel o sa intelegi teoria ce se programeaza la algortmica.

Efortul tau e salutat ca vrei sa te pregatesti sa faci ceva...dar sa nu fii si dezamagit de facultate.

Ca fapt divers, ce facultate urmezi sa incepi? Poate sunt unii pe aici care poti spune o parere despre cursul aferent.

Edited by Zyx, 03 August 2015 - 13:54.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 doru_octavian, on 03 august 2015 - 13:45, said:

Cum as putea sa profit de vacanta cand stiu ca nu stiu algoritmica? Posted Image
Exista o carte groasa cu asa ceva, ti se vor preda si la cursuri, vei exersa la seminarii si laboratoare. Povestea cu matematica e doar modul cum descrii conceptual povestea, practica e tot cam cum stii in liceu.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Stai ma linistit si relaxeaza-te in vacanta, la facultate la cursuri o sa incepeti cu inceputul si o sa va lamureasca ce sunt semnele alea. Iar pana in ianuarie cand sunt examenele ai tot timpul sa te lamuresti.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Poti oricind sa renunti si sa te duci in constructii.

#16
doru_octavian

doru_octavian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.08.2015

 Mosotti, on 03 august 2015 - 14:31, said:

Poti oricind sa renunti si sa te duci in constructii.

Multumesc de sfat.

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ia o carte şi citeşte; asta pare chiar ok - http://www.amazon.co...rithms unlocked
Slide-urile de la cursuri oferă mult prea puţină informaţie să înţelegi ceva de acolo.

Autorul e unul dintre cei care au scris Introduction to Algorithms - cartea de baza la majoritatea universităţilor din lume pentru algoritmică; desigur capitole din ea.

Edited by m3th0dman, 03 August 2015 - 17:52.


#18
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@OP dude, dar de ce esti asa panicat? ai fost premiant si vrei sa fi primul?
in majoritatea facultatilor de stat din ce am vazut ai cativa profesori idioti care se cred mai "exigenti", celorlalti nu le pasa. iar la particulare ce sa mai zic?
oricum o fi un 5 tot iei daca iti bati capul si te duci la cursuri, multi profi apreciaza prezenta la curs.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate