Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cheie Bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014
Salut.de cateva zile am o problema la pinioane.au joc si un pocanit,dar nu mereu.tin sa precizez ca inainte nu imi cadea lantul,acum imi cade intre pinion si chestia aia de plastic dintre pinion si spite..
Bicicleta are abia o luna jumatate,.
Sa fie pinionul slab si trebuie sa il strang?daca da,cu ce cheie?mi se pare mai complicat deoarece este si discul de frana...

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la garantie cu ea

#3
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Poti pune mana pe un pinion si sa vezi daca are un joc, caz in care ar trebui urgent stranse. Mergi la un service sa ti le stranga, nu dureaza mult, asta daca nu ai cheie speciala.

[ http://www.calucuroti.ro/image/cache/data/unior_cheie_cu_lant_pinioane_p1-650x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gozmyn, 02 August 2015 - 20:52.


#4
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Daca va trece lantul de ultimul pinion,va trebui reglat intinzatorul spate. Ma refer la stringerea surubului care limiteaza depasirea ultimului pinion mare. Sint doua suruburi cu cap in cruce la intinzator ,care trebuiesc ajustate,in special cel pentru limitarea cursei ascendente a lantului.Puteti verifica si stringerea pinioanelor ,cum s-a aratat in postul anterior pentru o functionare fara probleme.

Edited by alionte, 02 August 2015 - 21:06.


#5
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postalionte, on 02 august 2015 - 21:05, said:

Daca va trece lantul de ultimul pinion,va trebui reglat intinzatorul spate. Ma refer la stringerea surubului care limiteaza depasirea ultimului pinion mare. Sint doua suruburi cu cap in cruce la intinzator ,care trebuiesc ajustate,in special cel pentru limitarea cursei ascendente a lantului.Puteti verifica si stringerea pinioanelor ,cum s-a aratat in postul anterior pentru o functionare fara probleme.
Si cam cat ar costa toata ''procedura'' ?

#6
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Depinde de cine o face. Incepind de la o bere,dar nu mai mult de 10 lei!

#7
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postalionte, on 02 august 2015 - 21:18, said:

Depinde de cine o face. Incepind de la o bere,dar nu mai mult de 10 lei!
ma duc la magazinul de unde am luat-o

#8
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View PostBlueEyes93, on 02 august 2015 - 21:22, said:

ma duc la magazinul de unde am luat-o

E cel mai bine,daca stie cineva acolo putina mecanica velo....Sa aveti actele  bicicletei/factura /bon la dvs.

Edited by alionte, 02 August 2015 - 21:27.


#9
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postalionte, on 02 august 2015 - 21:27, said:

E cel mai bine,daca stie cineva acolo putina mecanica velo....Sa aveti actele  bicicletei/factura /bon la dvs.
mi-au dat decat bon atunci,dar o sa il iau

#10
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View PostBlueEyes93, on 02 august 2015 - 21:32, said:

mi-au dat decat bon atunci,dar o sa il iau

La cite biciclete sint vindute,fara vreun act din partea lor, nu o sa faca nimic,ca or sa zica ca nu e luata de la ei! Oricum,dati-le de o bere si uitati-va ce face individu`,ca nu dureaza mai mult de 10 minute limitarea superioara si inferioara  a cursei lantului.Atit trebuie sa faca,sa stringa/desfaca suruburile respective si sa schimbe vitezele sa vada daca se mai duce lantul unde nu trebuie.

#11
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Cel mai probabil, trebuie reglat schimbatorul.

#12
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postalionte, on 02 august 2015 - 21:39, said:

La cite biciclete sint vindute,fara vreun act din partea lor, nu o sa faca nimic,ca or sa zica ca nu e luata de la ei! Oricum,dati-le de o bere si uitati-va ce face individu`,ca nu dureaza mai mult de 10 minute limitarea superioara si inferioara  a cursei lantului.Atit trebuie sa faca,sa stringa/desfaca suruburile respective si sa schimbe vitezele sa vada daca se mai duce lantul unde nu trebuie.
mai trebuie si sa stranga pinioanele.

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postyesyesyesyo, on 02 august 2015 - 21:50, said:

Cel mai probabil, trebuie reglat schimbatorul.
Cel mai probabil, adica sigur :). Cu o surubelnita nu ai ce face in jumatate de minut. Mai rapid decat un drum la service.

http://www.freerider...ioane-2158.html
Pasul 5 adica. Vizual in poza 6. Si mie mi se intamplase odata sa "sara" lantul de pe pinionul mare, dar l-am reglat rapid.

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Trebuie reglate suruburile de limitare a cursei si reglat cel al cablului de comanda. Fiind noua bicla, dupa ceva timp de utilizare se "aseaza" cablul pe mansoane.

#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cred ca poti si tu rezolva aceasta problema.
Trebuie sa limitezi cursa astfel incat cand lantul urca pe mai multi dinti (deci catre mai mare) sa faca fmiscarea cat iti trebuie.
Cel mai bine rezolvi insa la magazinul de unde ai luat-o au sculele necesare.

Iti recoamnd insa sa stai aproape si sa inveti nu se stie cand iti va trebui sa pui si tu mana.
In salbaticie prin padure unde nu este nici tipenie de om va trebui sa te descurci.

#16
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Imi aduc aminte cand m-am apucat eu sa schimb placutele de frana la batrana Dacie. Aveam de toate, dar nu imi dadeam seama cum sa bag pistonul inapoi in etrier. La service (contracost) mi-au facut franele si am urmarit toata treaba, apoi mi-am spus... "Gata, baieti... Pentru problema asta nu ma mai vedeti pe aici".
Deci, mergi la ei, eventual mai inventeaza cateva probleme de reglaj la bicla (eventual frane, jocuri la butuci, manete, etc), chiar daca nu le ai, fura meseria si apoi te descurci gratis...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate