Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trotineta Electrica (Electric Kick Scooter)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
Sal'tare,

Am un cadru solid, de trotineta, pliant si as dori sa o fac electrica pentru adult 75-80 Kg. Am gasit pe cineva care are cunostinte technice solide in vederea construirii/asamblarrii acesteia insa eu va trebui sa imi procur componentele.
Ma puteti ajuta si pe mine cu o lista de componente si specificatii technice care sa imi comfere o autonomie cat mai mare (25-30 KM) la o viteza de 25-30Km/h (sau mai mare) si un timp cat mai scurt de incarcare (2-3 ore)
Sunt dispus sa platesc pentru componenete undeva la 250-300 Eur.
Nu vreau nimic extrtavagant (fitze), fara lumini, suspensii, etc, ci doar ceva strict functional cu un mecanism de rulare solid si fiabil care sa se preteze pe drum drept asfaltat.

Motor
Tip ...........................................
Putere Nominala......................
Consum in mers......................

Baterie
Tip...........................................
Capacitate...............................
Numar.....................................


Controller..................................
Display......................................
Mecanism Rulare....................


Multumesc anticipat pentru timpul si efortul Dvs.

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMidNightRacer, on 02 august 2015 - 14:27, said:

Sal'tare,

Am un cadru solid, de trotineta, pliant si as dori sa o fac electrica pentru adult 75-80 Kg. Am gasit pe cineva care are cunostinte technice solide in vederea construirii/asamblarrii acesteia insa eu va trebui sa imi procur componentele.
Ma puteti ajuta si pe mine cu o lista de componente si specificatii technice care sa imi comfere o autonomie cat mai mare (25-30 KM) la o viteza de 25-30Km/h (sau mai mare) si un timp cat mai scurt de incarcare (2-3 ore)
Sunt dispus sa platesc pentru componenete undeva la 250-300 Eur.
Nu vreau nimic extrtavagant (fitze), fara lumini, suspensii, etc, ci doar ceva strict functional cu un mecanism de rulare solid si fiabil care sa se preteze pe drum drept asfaltat.

Motor
Tip ........BLDC  24 VOLTI........
Putere Nominala........240 W..............
Consum in mers........10 Amperi =240 Wati/ora

Baterie
Tip............acumulatori..auto  12Volti
Capacitate.....35-40 Amperi/ora..........................
Numar...............2  inseriate......................

Controller..................................
Display......................................
Mecanism Rulare....................

Multumesc anticipat pentru timpul si efortul Dvs.
Pentru controllere ai o sumedenie de variate , trebuie doar sa alegi la puterea motorului  si in rest tine de adaptare a componentelor la cadrul construit .

Daca poti construi asa ceva ca in link

http://www.scooterfu.../06/e_mo_02.jpg

http://www.academiab...bil-moveo-2.jpg

Edited by pacopaco1967, 02 August 2015 - 14:41.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru o diferenta de 200 de euro, merita munca?
Nu cred.
http://nitroscooters.ro/

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu stiu daca e clar pentru toata lumea dar daca vrei sa te dai cu de-astea pe altundeva decit pe tarla iti trebuie aceleasi chestii ca la moped, asigurare, carte de identitate, ITP (daca l-ar trece asa ceva), RCA, etc.

#5
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View Postf300, on 02 august 2015 - 17:39, said:

Nu stiu daca e clar pentru toata lumea dar daca vrei sa te dai cu de-astea pe altundeva decit pe tarla iti trebuie aceleasi chestii ca la moped, asigurare, carte de identitate, ITP (daca l-ar trece asa ceva), RCA, etc.

Pe bune, trebuie si pentru astea electrice? Te rog, poti sa dai un link, ceva?
Am gasit aici:
http://forum.softped...leta-electrica/

Edited by crouchot, 02 August 2015 - 17:50.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vezi ca e specificata si legea acolo: http://www.politiaru...iteza-max-45-km!

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca are pana in 250W poti merge fara inmatriculare sau permis.
Legat de motor, vezi ca exista roti pt trotinete cu motorul in butuc, la fel ca la biciclete.

Legat de 250-300 euro, 25-30km, 25-30km/h, poti sa uiti.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postunderb, on 02 august 2015 - 21:28, said:

Daca are pana in 250W poti merge fara inmatriculare sau permis.

"Poti" in sensul ca ne produci si o lege pentru asta sau "poti" in sensul "merge si asa"?

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, este lege, aia care interzice montarea motoarelor peste 250W pe biciclete.
Daca chiar trebuie am sa o caut.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca te referi la:  http://www.rarom.ro/...loads/RNTR7.pdf este specificat explicit ca trebuie nu numai sa fie limitat la 250W, 25km/h dar si sa mearga motorul doar cind pedalezi.

biciclete cu pedalare asistată, echipate cu un motor electric auxiliar de o putere nominală continuă maximă de 0,25 kW, a cărui alimentare este redusă progresiv și în final întreruptă atunci când vehiculul atinge o viteză de 25 km/h sau mai devreme în cazul în care ciclistul se oprește din pedalat

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De unde ai scos cifrele alea magice 25-30, 25-30, 250-300, 2-3, etc? Jucariile astea sunt ca sa te dai cateva minute cu ele prin curte si atat. Daca vrei mai mult de atat fa o combinatie cu motor de drujba.

#12
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015

View PostFriskey, on 03 august 2015 - 14:03, said:

De unde ai scos cifrele alea magice 25-30, 25-30, 250-300, 2-3, etc? Jucariile astea sunt ca sa te dai cateva minute cu ele prin curte si atat. Daca vrei mai mult de atat fa o combinatie cu motor de drujba.
Bai fratilor parca am vorbi limbi diferite.....eu intreb o chestie si primesc 5 raspunsuri in 7 directii.....

Numerele aste sunt "scoase" din specificatiile technice ale unor constructori de trotinete electrice care insa costa undeva intre 600 si 1500 de Eur. Asadar tehnologia care sa permita acesti parametri la momentul de fata exista....trebuie numai identificata si aplicata

In concluzie, trebuie sa inteleg ca nu exista nici un meserias printre noi care este familiar cu tehnologia scooterelor electrice ......

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Intelegi si tu ce poti...

Tehnologia exista dar costa. Problema cea mai mare este bateria care trebuie sa fie mica fiind vb de o trotineta si nu de o bicicleta iar alea mici capabile sa atinga in mod real viteza si autonomia dorite de tine depasesc bugetul tau.

Edited by underb, 04 August 2015 - 09:29.


#14
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
Dupa cum am spus, detin cadrul, roti, frane, curea angrenaj, pinion.....acestea constituind deja 50% din costul total al unui ansamblu (sau cel putin asa gandesc eu, s-ar putea insa sa ma insel)

Costurile unui ansamblu (kit) de motor 24V cu acceleratie si controler sunt intre 89.99 Eur pentru un motor de 300W si respectiv 164.00 Eur pentru un motor de 1000W


Vorba multa saracia omului......

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate