Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Achizitionare autoturism, buget mic

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
xViBeR

xViBeR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.05.2011
Salutare ! Avand posibilitatea achizitionarii unui autoturism sh si uitandu-ma pe acest forum la numeroase topic-uri, am decis sa deschid si eu unul in ideea de a primi cateva sfaturi doar de la persoane care stiu ce vorbesc.. Am un buget de MAX. 12000RON, am 21 de ani si caut o masina pe care toti o cautam, de fapt (fiabila, ieftina la intretinere si piese si consum mic). Mi-am facut o idee, intre Opel Corsa/Astra, VW Polo, Fiat Punto si altele asemanatoare (nu-mi vin in minte acum) (de preferat Euro4).... Sa nu uitam, in acest buget trebuie sa achit si taxele si eventualele reparatii etc..

Stiu ca bugetul este fffffoarte mic, stiu ca sunt foarte multe probleme nevazute la masini si stiu si ca e foarte usor sa iti iei o teapa !

Va multumesc anticipat, sper sa am discutii aici numai cu persoane cu capul pe umeri..

Edited by xViBeR, 02 August 2015 - 13:20.


#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
pai taxe inmatriculare + asigurare + vigneta pe un an = 1000 ron minim
inca 1000 sa fie in caz ca ...
ramai cu 10000 in cap =2200 euro
acum cauti masina in jur de 2500 negociabil pana in 2300-2200
criterii pentru mine au fost
1. clima
2. benzina
3.in stare buna
4. cat mai noua ca si varsta
eu a mers pe cunostinta unui prieten ce avea un prieten  si din 2500 am negociat la 2000 pe loc cu actele in aceeasi si toate cele.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Eu iti recomand la banii aia sa te uiti la un Corsa sau Golf. Ce daca e plina tara de ele ? cum ii aud pe unii.

#4
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Ceva din clasa mica - Aygo/C1/107 nu ti-ar place? Intreb, pentru ca poate ai 2 m si ar o problema accesul/confortul in masina.
Daca ai nevoie doar pentru oras si iesiri scurte, e destul, rabati/scoti bancheta spate si ai spatiu de bagaje.
Desigur, pentru un concediu et shit deja trebuie sa te uiti la nivelul urmator, Yaris/Polo, etc.
Nu-ti recomand Opel, exista riscul sa ai multe probleme tehnice (am multi prieteni care au avut nenumarate probleme cu Opel chair cu masini noi, unuia i-a luat foc demarorul la masina de 2 luni...).
Eu as merge pe Toyota (fiabilitate, deci mai putine vizite la service)  sau Volkswagen (e ca Dacia pe vremuri, ti-o repara orice nene in spatele blocului).
E recomandat un prieten care se pricepe la masini, intotdeauna cand cumperi o masina SH se merge in grup de minim 2, din care unul sa se priceapa la masini. Posted Image

Edited by crouchot, 02 August 2015 - 13:37.


#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
golful e ok , zdravan problema e de la cine il iei sa nu fie forjat maxim apoi aranjat sa dea bine cu km putini etc
nu te uita la motoare mici de 1.2 sau 1.4 diferenta de consum e mica dar nevoia de putere e mare mai ales cu clima

#6
xViBeR

xViBeR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.05.2011

View Postbotelucian, on 02 august 2015 - 13:29, said:

pai taxe inmatriculare + asigurare + vigneta pe un an = 1000 ron minim
inca 1000 sa fie in caz ca ...
ramai cu 10000 in cap =2200 euro
acum cauti masina in jur de 2500 negociabil pana in 2300-2200
criterii pentru mine au fost
1. clima
2. benzina
3.in stare buna
4. cat mai noua ca si varsta
eu a mers pe cunostinta unui prieten ce avea un prieten  si din 2500 am negociat la 2000 pe loc cu actele in aceeasi si toate cele.

multumesc, si eu tot pe aceleasi criterii merg, dar as opta pentru un 1800-1900..  nu prea sunt norocos de fel, daca stii la ce ma refer. Ma astept la reparatii de facut!

View Postcrouchot, on 02 august 2015 - 13:35, said:

Ceva din clasa mica - Aygo/C1/107 nu ti-ar place? Intreb, pentru ca poate ai 2 m si ar o problema accesul/confortul in masina.
Daca ai nevoie doar pentru oras si iesiri scurte, e destul, rabati/scoti bancheta spate si ai spatiu de bagaje.
Desigur, pentru un concediu et shit deja trebuie sa te uiti la nivelul urmator, Yaris/Polo, etc.
Nu-ti recomand Opel, exista riscul sa ai multe probleme tehnice (am multi prieteni care au avut nenumarate probleme cu Opel chair cu masini noi, unuia i-a luat foc demarorul la masina de 2 luni...).
Eu as merge pe Toyota (fiabilitate, deci mai putine vizite la service)  sau Volkswagen (e ca Dacia pe vremuri, ti-o repara orice nene in spatele blocului).
E recomandat un prieten care se pricepe la masini, intotdeauna cand cumperi o masina SH se merge in grup de minim 2, din care unul sa se priceapa la masini.
Desigur, am o cunostinta, mecanic, destul de bun ! Ii merge mintea, am incredere in el. Chestia e ca ma va ajuta doar  sa o verific, nu sa o si caut.
Bun, multumesc pt sfaturi..



View Postbotelucian, on 02 august 2015 - 13:35, said:

golful e ok , zdravan problema e de la cine il iei sa nu fie forjat maxim apoi aranjat sa dea bine cu km putini etc
nu te uita la motoare mici de 1.2 sau 1.4 diferenta de consum e mica dar nevoia de putere e mare mai ales cu clima
Stiu, Golf-ul il am in vedere. Mersi!

Edited by xViBeR, 02 August 2015 - 13:43.


#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ideea e ca si eu tot asa am dat 12500 cu totul octavia 2002 280k
nici nu m-am uitat peste 2200-2300 euro ca nah , dar merita , negocierea la fata locului face mult
NU TE GRABII ca nu arde , ai rabdare vezi la prieteni, cunostinte etc conteaza istoricul masinii daca a fost intrnituta cum trebuie
un golf 4 gasesti in banii astia destul de bun , probleme pe viitor pot sa nu apara deloc sau sa lovesti pe unu si sa o faci praf a doua zi
nu gandi ca oare ce pica pe ea

#8
xViBeR

xViBeR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.05.2011

View Postbotelucian, on 02 august 2015 - 13:44, said:

ideea e ca si eu tot asa am dat 12500 cu totul octavia 2002 280k
nici nu m-am uitat peste 2200-2300 euro ca nah , dar merita , negocierea la fata locului face mult
NU TE GRABII ca nu arde , ai rabdare vezi la prieteni, cunostinte etc conteaza istoricul masinii daca a fost intrnituta cum trebuie
un golf 4 gasesti in banii astia destul de bun , probleme pe viitor pot sa nu apara deloc sau sa lovesti pe unu si sa o faci praf a doua zi
nu gandi ca oare ce pica pe ea
Nu ma grabesc, nu e foc ! Am un prieten care detine o Skoda Fabia, e destul de ok, am condus-o si la consum este ok, chiar ok! Dar nu stiu daca ma tine bugetul..

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
te tine ! si eu Fabia am vrut combi ca am familie cu 2 coopii dar am gasit octavia , ceva mai mare
cu cat sunt mai multe masini in tara cu atat mai bine
si ce ca u toti golf4 sau fabia? piese sa fie cat de multe . daca e cazul se gasesc in dezmembrari toate piesele in stare buna in zeci de varinata , chiar identice cu a ta
e ca si cu telefoanele cauta o husa de samsung si o husa de eboda , care are mai multe oferte?
o fabia la banii tai e ideala, dar motorul de 1.4 sau tdi

#10
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Pai si Skoda si Seat vin din aceeasi curte, de la grupul VAG.  Golful e o alegere buna, tinand cont de raspandire, deci piese mai ieftine si pe care le poti gasi peste tot, dezmembrari, etc. Apropo, e buna o cunostinta la un atelier de dezmembrari mare si serios. Intotdeauna e posibil sa gasesti masina lovita sua o oglinda rupta, etc. Dezmembrarile sunt o varianta mult mai ieftina.

#11
xViBeR

xViBeR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.05.2011

View Postbotelucian, on 02 august 2015 - 13:50, said:

te tine ! si eu Fabia am vrut combi ca am familie cu 2 coopii dar am gasit octavia , ceva mai mare
cu cat sunt mai multe masini in tara cu atat mai bine
si ce ca u toti golf4 sau fabia? piese sa fie cat de multe . daca e cazul se gasesc in dezmembrari toate piesele in stare buna in zeci de varinata , chiar identice cu a ta
e ca si cu telefoanele cauta o husa de samsung si o husa de eboda , care are mai multe oferte?
o fabia la banii tai e ideala, dar motorul de 1.4 sau tdi
1.4 sau TDI sunt cele mai fiabile, presupun..
Am gasit in tara multe modele de Fabia, am pus-o pe lista mea, mersi mult!

View Postcrouchot, on 02 august 2015 - 13:52, said:

Pai si Skoda si Seat vin din aceeasi curte, de la grupul VAG.  Golful e o alegere buna, tinand cont de raspandire, deci piese mai ieftine si pe care le poti gasi peste tot, dezmembrari, etc. Apropo, e buna o cunostinta la un atelier de dezmembrari mare si serios. Intotdeauna e posibil sa gasesti masina lovita sua o oglinda rupta, etc. Dezmembrarile sunt o varianta mult mai ieftina.
Desigur, sunt de aceeasi parere. Si Golf imi place, doar ca parca intre cele doua as alege Fabia.. Ma bazez doar pe ce am vazut/auzit/condus

Edited by xViBeR, 02 August 2015 - 13:55.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostxViBeR, on 02 august 2015 - 13:53, said:


Desigur, sunt de aceeasi parere. Si Golf imi place, doar ca parca intre cele doua as alege Fabia.. Ma bazez doar pe ce am vazut/auzit/condus
Ia de la mine.

#13
xViBeR

xViBeR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.05.2011

View Postericmario, on 02 august 2015 - 14:17, said:

Ia de la mine.
Este anuntul tau ? E cam departe de Bucuresti.

Edited by xViBeR, 02 August 2015 - 14:23.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da, e anuntul meu.
Cat despre distanta, considera ca faci o excursie. Posted Image

#15
xViBeR

xViBeR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.05.2011

View Postericmario, on 02 august 2015 - 14:25, said:

Da, e anuntul meu.
Cat despre distanta, considera ca faci o excursie. Posted Image
Crede-ma ca nu as face o asa 'excursie' doar pentru a vedea o masina si acolo sa aflu ca nu stiu ce are. Mersi oricum!

Edited by xViBeR, 02 August 2015 - 14:27.


#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Daca masina chiar e ok poate se merita acea "excursie". In ianuarie fratele prietenei mele a facut o excursie" de la Galati pana la Severin si a luat o Octavia 1.6 break in stare buna cu 3000 de euro. Daca nu cunosteam masina iti dai seama ca nu-l puneam pe om sa mearga atat de mult dupa ea.
Si revenind,as spune ca poti sa gasesti masini in stare buna si rulaj ok, adica sub 150 000 de km. De exemplu Colt de 1.1 (daca vrei iti pot spune in privat mai multe despre cascarabeta" asta ca o cunosc destul de bine), Yaris sau ceva mai pamantean" precum Corsa de 1.2 80 CP sau Fabia, Polo sau Ibiza cu motoare de 1.4 75 CP. Dar astea nemtesti cam bat spre 200 000 de km. Cati km ai de gand sa faci anual?

#17
xViBeR

xViBeR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.05.2011

View PostLauCalin, on 02 august 2015 - 15:08, said:

Daca masina chiar e ok poate se merita acea "excursie". In ianuarie fratele prietenei mele a facut o excursie" de la Galati pana la Severin si a luat o Octavia 1.6 break in stare buna cu 3000 de euro. Daca nu cunosteam masina iti dai seama ca nu-l puneam pe om sa mearga atat de mult dupa ea.
Si revenind,as spune ca poti sa gasesti masini in stare buna si rulaj ok, adica sub 150 000 de km. De exemplu Colt de 1.1 (daca vrei iti pot spune in privat mai multe despre cascarabeta" asta ca o cunosc destul de bine), Yaris sau ceva mai pamantean" precum Corsa de 1.2 80 CP sau Fabia, Polo sau Ibiza cu motoare de 1.4 75 CP. Dar astea nemtesti cam bat spre 200 000 de km. Cati km ai de gand sa faci anual?
Fiind pustan.. o sa ma folosesc de ea mai peste tot

Cat despre 'excursie', sunt de acord, daca as cunoaste, m-as duce. Dar necunoscand nici persoana nici masina/starea sa, nu o sa fac acest drum..

Edited by xViBeR, 02 August 2015 - 15:13.


#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Uite, ceva de genul asta:

http://olx.ro/oferta...html#65ca51c9b7

http://olx.ro/oferta...html#0a81fcfb55

http://olx.ro/oferta...html#e9910baeab

http://olx.ro/oferta...html#8c35fce816

http://olx.ro/oferta...html#dc13cfe986

http://olx.ro/oferta...html#50e0f6cce7

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate