Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

In cautare de pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
Va salut pe toti,

In primul rand ma numesc Mihai, sunt nou pe forum si imi cer scuze daca am gresit locul unde trebuia postat topicul. Nici nu stiu cu ce sa incep asa ca mai bine va spun 2-3 detalii despre mine. Chiar daca nu va intereseaza,dar macar sa va faceti o imagine. Am 25 de ani, in prezent locuiesc in Bucuresti, de origine din Galati. Scoala nu a fost punctul meu forte, dar am bacul luat, un curs de barman finalizat si o facultate privata in desfasurare (nu stiu daca o termin). Domeniile in care am lucrat sunt destule, de la barman la call-center si diverse joburi in comert. Momentan lucrez la o firma retailer de muzica. Locuiesc cu prietena/viitoarea mea sotie, ea fiind pianista cu inclinatii spre pedagogie, avand conservatorul terminat si masterul in curs de finalizare. Cam atat despre mine.
In ultimul timp, am devenit interesat de o eventuala emigrare pentru o viata mai stabila si mai decenta. Pareri am auzit despre diverse tari cum ar fi elvetia, belgia, danemarca, norvegia etc ca nivelul de trai ar fi destul de bun, daca iti dai interesul si muncesti, plus ca ar exista si programe de integrare sociala a imigrantilor. Repet nu stiu prea multe, din acesti motiv am zis sa intreb.
Nu vreau sa scriu un volum, presupun ca s-a inteles cam de ce as fi interesat. Ce imi puteti recomanda pentru un salt de genu, spre ce tara sa-mi indrept atentia mai mult, care sprijina cuplurile tinere? Tin sa precizez ca nu am prieteni plecati si chiar daca ar fi sa ma gandesc la vreo 2 3, oricum nu te ar ajuta.
Cam atat. Daca doriti sa ma intrebati orice(bineinteles, cu legatura), va raspund cat de repede pot.

Multumesc anticipat !

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cu ce experienta de lucru ai aici te descurci foarte bine in orice tara. Ce e important e sa stii limba, asa ca ori alegi destinatia in functie de limbile straine pe care le stii (probabil stii engleza, deci UK), ori te-apuci si inveti limba tarii in care doresti sa mergi. Daca vrei sa ai rezultate bune si rapide, ti-as recomanda cursuri gen cele de la Institutul Goethe pentru germana sau Institutul Francez pentru franceza. Costa ceva, dar in 1-2 ani vei stii limba la un nivel acceptabil. Nu pierde timpul incercand sa inveti singur sau platind cursuri pe la alte firme.

Barman vei putea lucra afara la 1000-1500 euro, daca ai carnet poti sa fii si sofer (de curierat, livrari, taxi etc), iar la call center vei avea sanse in functie de ce limbi straine stii. Daca si prietena isi gaseste ceva de munca, o sa puteti sa incepeti o viata frumoasa acolo.

Si ca sa nu crezi ca zic prostii, arunca un ochi pe job-urile pe pe Eures ca sa vezi cam ce se cauta si ce salarii sunt. Iti zic sincer ca la un moment dat gasisem un job in Franta de vopsit nasturi, intr-o fabrica, la 1500 euro.

Chestiunea de baza e urmatoarea: cei de afara au nevoie de oameni care sa stie o meserie. Tamplar, ceasornicar, bijutier, electrician etc. In functie de cultura tarii, iti cer si acte doveditoare (cursuri facute la noi sau la ei) sau ii intereseaza doar sa le faci treaba si daca o faci bine, nu-i intereseaza pe ei ca n-ai multa scoala.

Nu te lasa prins de vrajeala agentiilor. Daca o sa cauti, cauta direct pe site-urile de job-uri sau pe Eures. Aplica direct la angajatori sau la agentiile de recrutare (de la ei), fara alti intermediari. Nu-ti face mari sperante, sunt slabe sanse sa te bage in seama daca nu esti in tara respectiva. Ai mai mari sanse daca esti la fata locului, asa ca stabileste-ti tara unde vrei sa mergi, asigura-te ca stii limba si planifica o calatorie acolo, ca sa poti participa la niste interviuri. Daca ai avea unde sa stai, ca sa scutesti niste bani de cazare, ar fi perfect.

#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttarcutamihai90, on 02 august 2015 - 12:35, said:

Va salut pe toti,

In primul rand ma numesc Mihai, sunt nou pe forum si imi cer scuze daca am gresit locul unde trebuia postat topicul. Nici nu stiu cu ce sa incep asa ca mai bine va spun 2-3 detalii despre mine. Chiar daca nu va intereseaza,dar macar sa va faceti o imagine. Am 25 de ani, in prezent locuiesc in Bucuresti, de origine din Galati. Scoala nu a fost punctul meu forte, dar am bacul luat, un curs de barman finalizat si o facultate privata in desfasurare (nu stiu daca o termin). Domeniile in care am lucrat sunt destule, de la barman la call-center si diverse joburi in comert. Momentan lucrez la o firma retailer de muzica. Locuiesc cu prietena/viitoarea mea sotie, ea fiind pianista cu inclinatii spre pedagogie, avand conservatorul terminat si masterul in curs de finalizare. Cam atat despre mine.
In ultimul timp, am devenit interesat de o eventuala emigrare pentru o viata mai stabila si mai decenta. Pareri am auzit despre diverse tari cum ar fi elvetia, belgia, danemarca, norvegia etc ca nivelul de trai ar fi destul de bun, daca iti dai interesul si muncesti, plus ca ar exista si programe de integrare sociala a imigrantilor. Repet nu stiu prea multe, din acesti motiv am zis sa intreb.
Nu vreau sa scriu un volum, presupun ca s-a inteles cam de ce as fi interesat. Ce imi puteti recomanda pentru un salt de genu, spre ce tara sa-mi indrept atentia mai mult, care sprijina cuplurile tinere? Tin sa precizez ca nu am prieteni plecati si chiar daca ar fi sa ma gandesc la vreo 2 3, oricum nu te ar ajuta.
Cam atat. Daca doriti sa ma intrebati orice(bineinteles, cu legatura), va raspund cat de repede pot.

Multumesc anticipat !

Important e sa stii limba,sa stapanesti bine o meserie si sa ai ceva bani pentru cateva luni. De recomandat,Irlanda si Uk.

#4
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
ma gandeam ca pe langa calificarea de barman sa fac un curs de calificare pentru electrician si sa castig putina experienta in domeniu, am inteles ca se cauta cam peste tot. Engleza o stiu destul de bine, cel putin la nivel conversational.

#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
problma-i ca nu prea stii sa faci nimic ce ar fi interesant pentru vreun angajator. ca barman te lupti cu sute de mii (pe bune) de studenti. asta-i o chestie care se face pe langa si nu un full time job sau baza unei cariere, asta daca chiar vrei o viata (mai) buna. invata ceva util si acumuleaza macar 1.5-2 ani experienta in RO, ca altfel va fi nasol. ca si pe prietena, cu conservator cu tot, scrie "somaj pe termen lung" cat china de mare, daca nu mai stie si altceva. asta-i profesie de mostenitoare bagata si nu de imigrant care pleaca literalmente de la zero.
apoi mai trebuie si cunostine de limba.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@Pengoon, nu-l descuraja. Cred ca am mai scris pe aici despre doi tineri plecati la Copenhaga, care au reusit sa-si ia job-uri care dupa parerea mea cer limba (picol, respectiv vanzator intr-un magazin de haine), dar cica fiind oras cosmopolit, se descurca si cu engleza. Oricum, astea sunt job-uri de inceput, ca sa poti sustine o chirie si traiul de zi cu zi, apoi, daca te duce capul si nu ti-e frica de munca, incepi sa te dezvolti...mai faci cate un curs, mai schimbi job-ul. Ideal ar fi ca amandoi sa aiba de munca, ca sa nu pice greutatea pe unul singur.

@initiator, am uitat sa-ti spun ca daca e sa pleci, mergi impreuna cu prietena / logodnica. Poate ca pare o idee buna sa mergi inainte, sa gasesti de munca, sa aranjezi lucrurile pentru cand va veni si ea, dar crede-ma, distanta distruge chiar si cele mai puternice cupluri.

#7
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
In ce domeniu e facultatea pe care o faci? Poate te va ajuta si chestia asta

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostMichidoo, on 04 august 2015 - 20:19, said:

@Pengoon, nu-l descuraja. Cred ca am mai scris pe aici despre doi tineri plecati la Copenhaga, care au reusit sa-si ia job-uri care dupa parerea mea cer limba (picol, respectiv vanzator intr-un magazin de haine), dar cica fiind oras cosmopolit, se descurca si cu engleza. Oricum, astea sunt job-uri de inceput, ca sa poti sustine o chirie si traiul de zi cu zi, apoi, daca te duce capul si nu ti-e frica de munca, incepi sa te dezvolti...mai faci cate un curs, mai schimbi job-ul. Ideal ar fi ca amandoi sa aiba de munca, ca sa nu pice greutatea pe unul singur.
asta nu-i descurajare, ci o descriere a situatiei din teren. e tanar, are suficient timp sa modifice anumiti parametrii ai problemei. cel mai nasol lucru e, sa pleci cu asteptari mult prea mari si sa te lovesti de realitate. se duce draq psihicul si probabil si relatia.
una din putinele chestii care atenueaza socul (si soc o sa fie, boy ce soc o sa fie!) e sa n-ai probleme financiare prea mari la inceput (spre deosebire de grosul emigrantilor din tari naspa), ceea ce se realizeaza prin a avea de lucru pronto in conditii aceptabil de civilizate. sa nu-ti faca banca mutre cand deschizi un cont, sa nu trebuiasca sa te tiganesti cu proprietarul obiectului care vrei sa-l inchiriezi, ca n-ai de unde sa-i platesti garantia ceruta, sa poti sa-l umplii cu minimul necesar de mobila sa nu dormi pe saltea gonflabila ca la strand, etc. toate chestii care-ti sodomizeaza psihicul de nu-i adevarat.

#9
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
Tin sa va multumesc tuturor care a-ti raspuns topicului, fie ele "incurajari" sau "descurajari". Chiar ma ajuta foarte mult.
@Damascus77, facultatea care o urmez este la o universitate privata si e Drept, numai zic ca sunt la fara frecventa si o fac doar pentru diploma, ca in rest nu cred ca o sa-mi foloseasca prea mult. Daca stau bine si ma gandesc nici bacul nu m-a ajutat pana acum mai deloc. In ceea ce priveste potentiala emigrare, vreau sa fie facuta cat mai spre perfect si anume o calificare si un minim de experienta intr-un domeniu tehnic, bani pentru supravietuit 2-3 luni, ar fi ideal sa plec din tara deja cu un job promis dincolo,asta ar fi un best case scenario. In ceea ce-o priveste pe prietena mea cu, conservatorul stiu ca va fi foarte dificil sa-si gaseasca pe domeniu (corepetitoare sau profesoara), mi-am dat seama doar uitadu-ma putin pe anunturi. Ma incalzeste gandul ca am abia 25 de ani si nu ma "fugareste" nimeni si nimic, inca, dar nu trebuie sa mizes pe asta, tocmai din acest motiv trag tare acum.
Sunt deschis in continuare la orice informatie, sfat, parerea, experienta.

Cu stima !

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

ca sunt la fara frecventa si o fac doar pentru diploma, ca in rest nu cred ca o sa-mi foloseasca prea mult.
more bad news, dreptul nu-i recunoscut in strainatate.

#11
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
@Mihai

Experienta si calificari care sa valoreze mai mult de 2 lei in orice tara din Vest nu ai. La fel si prietena.
Ce e de facut :
Intai strangeti 2-4 mii euro si va ganditi unde vreti sa plecati.
In functie de banii pe care ii aveti si tara pleaca unu sau amandoi. Daca nu esti pregatit sa muncesti in constructii /depozite/necalificat si prietena sa faca curatenie , etc nu are rost sa plecati.

Ajunsi in tara respectiva, cautati chirie cat mai ieftina/share etc. 2-4 mii euro ar trebui sa ajunga 4-6 luni. Primul lucru care trebuie facut sunt acte/rezidenta/cont banca/asigurari medicale/etc (depinde de tara ). Dupa, o luati din poarta in poarta si cautati de munca : orice.
Scopul ar fi ca dupa 2-3 luni sa nu mai umblati la rezerva si sa va intretineti cu ce castigati. Daca nu gasesti de munca si se termina banii , asta e , ai fost te-ai plimbat etc.( sau poate nu te-ai straduit destul ).

Nu te-as sfatui sa pleci fara un minim de 2-3 mii, avand in vedere ca nu ai pe nimeni acolo unde te duci. Nu te baza pe banii de la statele respective, ca nu vezi nimic ( cel putin nu in primele luni), acum e dezastru cu libienii si ce mai vine din Africa si se prefigureaza schimbari de legislatie cam peste tot. Plus ca Romania e in EU , vii voluntar in tara respectiva, n-ai ce sa ceri. ( nici macar un curs de limba nu mai e gratuit pentru cei din EU- cel putin in Olanda unde stau ).
Ai impresia ca o sa-ti dea tie vreun stat casa si masa si vreun refugiat cu 10 copii si statut de azilant o sa stea sa astepte ?

Edited by N62B44, 06 August 2015 - 09:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate