Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Telefon furat complicatii - sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
c00rn3l

c00rn3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.10.2007
Salut,

Acum o saptamana pe data de 26.07 mi-a fost furat telefonul la ora 2 noaptea in statiunea Saturn. A doua zi(Duminica) am fost la politia Mangalia sa il declar unde am vorbit cu ofiterul de serviciu care m-a chemat a doua zi. Nu am reusit sa ajung a doua zi si am reusit sa ajung tot intr-o zi de Duminica la o saptamana distanta, azi 02.08 si din nou aceasi poveste ... m-au chemat maine 03.08.

Problema este ca nu mai pot ajunge in Mangalia pentru o perioada buna de acum incolo si astazi 02.08 trebuie neaparat sa plec, insa cred ca am reusit sa gasesc hotul/telefonul furat si felul in care pot sa iau contact cu acesta.

Ce solutii am?
- pot declara furtul de la alta sectie de politie(Bucuresti)? singurul lucru care mi-l doresc este decat sa ramana o declaratie facuta cu telefonul ca fiind furat, nu vreau sa fac plangere
- daca reusesc sa gasesc telefonul pot "fura telefonul de la hot" legal? Am IMEI-ul si factura si certificatul de garantie ale telefonului sunt pe numele meu. Daca il iau fara sa il fortez/bruschez sau alte mijloace violente ma poate acuza de furt sau altele atata timp cat telefonul este pe numele meu?
- sa joc la cacealma sperand ca posesorul este inca hotul si sa il amenint cu politia el nestiind ca are sau nu declaratie/plangere la politie si sa il conving sa mi-l inapoieze de buna voie.
- altele ... ???

Multumesc!

#2
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Daca stii cine e hotul, te duci la el cu cativa prieteni si niste bate si il iei inapoi.

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Suna inspectorul din Mangalia si povesteste-i, ca oricum trebuie sa iei legatura cu el sa ii spui ca nu poti ajunge in Mangalia. El o sa te sfatuiasca daca e cazul sa te duci la alta sectie.
Furatul inapoi nu cred ca este o idee buna. Sau, oricum, nu fara politie langa tine.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
http://www.dailymail...ost-device.html

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Post_Smiley_, on 02 august 2015 - 08:11, said:


Este periculoasa recuperarea smartfonului fara sprijinul politiei!Posted Image

#6
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Pai de-aia i-am zis sa se duca cu cativa prieteni si sa aduca si niste bate cu ei!

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostEduardo-S, on 02 august 2015 - 08:29, said:

Pai de-aia i-am zis sa se duca cu cativa prieteni si sa aduca si niste bate cu ei!

Sigur. Ca să ajungă din victima unei infracțiuni, autorul uneia mult mai gravă.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu faci nimic cu IMEI.
2. Daca era iPhone il puteai bloca si plangea uitandu-se la prada.
3. Uita de el si ia alt telefon. Pierzi timp si bani cu politia.

#9
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
din cate stiu eu obiectele furate se recupereaza de autoritati ulterior se preda proprietarului.

#10
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

View PostCazimi, on 02 august 2015 - 08:44, said:

Sigur. Ca să ajungă din victima unei infracțiuni, autorul uneia mult mai gravă.
In Romania e mai bine sa fii infractor decat victima! Ai mai multe drepturi si macar iti pastrezi demnitatea. Ca victima o sa fii batjocorit de organele statului si toata lumea o sa zica ca e vina ta.

Edited by Eduardo-S, 02 August 2015 - 09:22.


#11
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

View PostEduardo-S, on 02 august 2015 - 09:21, said:

In Romania e mai bine sa fii infractor decat victima! Ai mai multe drepturi si macar iti pastrezi demnitatea. Ca victima o sa fii batjocorit de organele statului si toata lumea o sa zica ca e vina ta.
sa folosesti bate, sabii , furci, joagare, tarnacoape, pt a-ti recupera un telefon totusi nu e o solutie.

#12
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Prea multe complicatii.
Daca stii la cine este telefonul la ce mai astepti?
Am ajuns o tara de plangaciosi.
E simplu te duci iti iei telefonul si la revedere, sa se duca la politie la CIA la FBI d'aia nu mai poti tu.
Asa sa procedezi si cand unul iti ia femeia fara voia ei.
Politia te cheama lunea pentru ca Duminica nu este comandantul care trebuie sa inregistreze plangerea.
Asta e procedura.
Depui o plangere, comandantul (disponibil de luni pana vineri) o semneaza si inregistreaza apoi o distribuie uni agent de politie.

Edited by anoniymus, 02 August 2015 - 09:40.


#13
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View PostEduardo-S, on 02 august 2015 - 07:54, said:

Daca stii cine e hotul, te duci la el cu cativa prieteni si niste bate si il iei inapoi.

De unde stii ca hotul nu a instrainat telefonul? Te duci cu bata peste un om nevinovat, cumparator de buna credinta?  Garantat te alegi cu un dosar penal pe langa paguba.

#14
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

View Postpufarin, on 02 august 2015 - 10:01, said:

De unde stii ca hotul nu a instrainat telefonul? Te duci cu bata peste un om nevinovat, cumparator de buna credinta?  Garantat te alegi cu un dosar penal pe langa paguba.
Majoritatea alora care cumpara bunuri furate, stiu foarte bine ca sunt furate. O fac pe riscul lor, oricum nu am zis sa foloseasca batele, alea sa fie acolo doar pentru intimidare, ce poate sa faca dupa aia, si asa nu are acte pentru telefon, daca se duce la politie o sa intre si el in belea.

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostEduardo-S, on 02 august 2015 - 08:29, said:

Pai de-aia i-am zis sa se duca cu cativa prieteni si sa aduca si niste bate cu ei!

Tu pentru ce valoare a unui telefon ai fi dispus sa faci puscarie 3 ani?

#16
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postpufarin, on 02 august 2015 - 10:01, said:


De unde stii ca hotul nu a instrainat telefonul? Te duci cu bata peste un om nevinovat, cumparator de buna credinta?  Garantat te alegi cu un dosar penal pe langa paguba.

Daca ala a cumparat telefonul de la hot, dar nu are acte de provenienta, politia ii ridica telefonul si il da proprietarului doveditor cu acte.
Asa si daca eu il iau cu forta de la ala si detin acte, nu cred ca ala mai are curajul sa mearga la politie.

#17
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

View PostGroot, on 02 august 2015 - 10:09, said:

Tu pentru ce valoare a unui telefon ai fi dispus sa faci puscarie 3 ani?

Pentru unul de la 1500 RON in sus, cam asa....Oricum daca m-as duce sa il recuperez, imi pun cagula pe fata, imi iau spray, bata, lant, etc.

#18
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am inteles. Faci parte dintre aia care mananca mai bine in puscarie decat in libertate? Ca asa este de inteles.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate