Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Becurile LOHUIS se aprind cu bobârnacul !

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Am cumpărat din D. 3 becuri de 32W. Cand ajung la PC postez si foto cu cutia becului. Pe cutie scrie ca merg până la 8000 de ore. Aiurea ! Maxim după o săptămână s-a stricat primul. Am fost cu el la D. și mi l-a schimbat în baza bonului fiscal. Acum, la 3 zile după ce am fost cu primul bec, s-a defectat și cel de-al doilea. Mi-e jenă să mai merg la magazin,zic aia ca fac eu cine știe ce. Păcat , la banii care costa, aceste becuri au o lumină zic eu bună. Dar se strica foarte repede. În ce constă defectul ? Nu se mai aprinde după ce ai apăsat întrerupătorul de curent decât dacă le atingi mai tare, eu le trăgeam câte un bobârnac. Asta este, aveți grijă.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt chinezarii OEM.
Mergi pe LED de la Ikea - 1000lm.

Aparent... nu au moarte.

#3
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
V-ati dat toti pe leduri? :lol:

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Nu mai arunca banii pe petardele alea de lohuis sau starke.
Partea buna la becurile cu led, daca se arde un led le mai poti carpi/repara. Eu am luat acu 2 ani o ieftinitura de bec cu leduri si m-a lasat asa din senin. L-am desfacut, am vazut ca sunt inseriate si unul din ele a crapat...l-am strapat si merge brici mai departe.

Edited by A10, 02 August 2015 - 01:21.


#5
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Confirm Starke sunt de rahat. 6 luni max.

#6
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
De la Lohuis, tot de la D, am un bec cu LED pe soclu G9, cu lumina de 6500K, de vreo cateva luni bune si momentan merge, nu are nicio treaba. Mai am un bec cu LED tot Lohuis de 4W pe soclu E14, cu lumina 2700K.
Partea cea mai proasta la ele pe langa posibila problema de fiabilitate?
Au un circuit atat de prost ca ilumineaza "intermitent" pe 100 de hz sau cat. 100 de hz cred ca ii, ca daca era 50 de hz cat ii reteaua, s-ar fi vazut si mai evident, ca la un CRT, insa la astea nu se vede, decat atunci cand iti plimbi privirea sau cand treci cu un obiect in miscare prin fata becului. Eu nu zic, si cele de la Osram pâlpâie, dar la o frecventa mult mai mare incat nu e deranjant.
Becul G9 merge bine si il folosesc, fiind pus in baie. Celalalt nu l-am folosit ca ma deranjeaza cum palpaie.

Edited by the_ice_master, 02 August 2015 - 02:06.


#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Intr-adevar au o pulsatie de 100hz pt ca au o punte redresoare si un condensator de filtrare destul de anemic. Al meu din bec era intrerup si am pus altul de 10uF. Pulsatia am sesizato in palele ventilatorului de camera acum cu caldura din ultima perioada.

Edited by A10, 02 August 2015 - 02:16.


#8
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Tot Ikea "Ledare"-recomand si eu, nu ma asteptam sa tina, dar in baie am unul care lumineaza non-stop de 1 an si 4 luni, fra sa-i scada luminozitatea catusi de putin.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am cumparat de la Dedeman 8 becuri cu led Philips 9w-60w 2700k e27: http://www.dedeman.r...-2700k-e27.html
Le am de 1 an si nu am avut probleme cu palpairea sau sa crape vreunul........Posted Image
Factura lunara la curent a scazut cu 20 lei!

Edited by xmanyacs77, 02 August 2015 - 06:24.


#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012

 eStev, on 02 august 2015 - 00:53, said:

V-ati dat toti pe leduri? Posted Image

 eStev, on 02 august 2015 - 00:53, said:

V-ati dat toti pe leduri? Posted Image
Da, eu din 2012, odata cu sfarsitul lumii............

#11
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Au contactul ala prea mic, cat un bob de orez si nu face contact cu soclul cand le insurubezi, nu merg in soclurile alea vechi, de pe vremuri. Nu stiu daca soclurile noi sunt la fel de adanci...Philips si GE au facut mare prostie ca au scos becurile clasice...mergeai cu alea si 3 ani fara s ate intrebe nimic, mai ales pe hol sau in camara...

#12
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Lohuis de 32w sunt foarte proaste - am patit si eu cu ani in urma sa se defecteze dupa cateva minute de utilizare. Le-am schimbat fara jena.

Pe soclu e14, si de putere maxim 15w, tot de la Lohuis am folosit cu rezultate foarte bune. Asa ca: loz in plic.

#13
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
am luat eu cu led....se incalzesc prea tare pana se topesc lipiturile-n ele.....ce-i drept au fost becuri ieftine no name.....mai exact lightman 860lm

Edited by cephalophodes, 02 August 2015 - 10:24.


#14
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Starke cu halogen cumparate din A. - Alea de 105W sunt bestiale.
Stiu ca voi vorbiti de LED-uri, dar firma e buna pe becuri cu Halogen.

Prefer sa platesc mai mult factura la curent decat sa-mi stric ochii in LED-urile alea. Sanatatea e mai importanta decat $$$...

#15
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Eu am cumpărat in toata casa vtac de la magic led. Sunt foarte multumit. Au un an de zile si am schimbat 2 (din 30) pe garantie (3 ani garantie).

#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am Hepol (acelasi producator cu Lohuis) dar 18 W si 22 W de vreo 7 ani de cand au disparut Philips-urile  2700K din magazine. Nu s-a ars nici unul pana acum ....singura problema e ca miros urat cand se incalzesc de la maclavaisul ala cu care se lipeste sticla de soclu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate