Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Vizitatorii romani din strainatate; vor mai reveni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Sunt curios daca cei plecati in strainatate gasesc Romania interesanta ca destinatie de vacanta... sunt curios daca acestia, in absenta vizitarii rudelor, a proprietatilor de aici, ar mai revizita Romania.
Eu sunt pe aproape cu lichidarea aproape definitiva a relatiilor de aici, neamurile nu mi-au fost dragi nici cand eram in tara, (nasi, rude indepartate, etc), prietenii cativa i-am luat cu mine, altii au plecat singuri in alte zari, unele rude mai apropiate le-am luat cu mine, altele sunt in Bucuresti, unde intr-un city break le rezolv, sau ne intalnim in destinatii comune...

Pe scurt dupa ce va muri bunica-mea, ce are 80 si de ani, nu voi mai avea nici un motiv pt a ma reintoarce in tara, mai mult decat 2-3 weekenduri in Bucuresti (pe an).,
Nu gasesc Romania interesanta ca destinatie turistica, Ba mai mult, sfatul dat strainilor care auzind ca-s roman se gandesc sa viziteze ramane: "de evitat"

Edited by Hedonist, 01 August 2015 - 18:44.


#2
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 Hedonist, on 01 august 2015 - 18:17, said:

...
Eu sunt pe aproape cu lichidarea...

... "de evitat"

de ce "de evitat"?

Edited by crisstonne, 01 August 2015 - 18:49.


#3
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006
Din cauza celor ca el!

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Hedonist, on 01 august 2015 - 18:17, said:


Eu sunt pe aproape cu lichidarea aproape definitiva a relatiilor de aici....., neamurile nu mi-au fost dragi nici cand eram in tara, (nasi, rude indepartate, etc),


Asa cum ai lichidat colaborarea cu Softpedia?
Tu alte neamuri nu ai?Ca alea nu-s neamuri.

#5
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
mie personal Romania mi se pare o destinatie buna pentru un turist european cu bani; Mai e si ieftina pe deasupra;

Mancare buna, locuri bune, servicii bune (daca esti atent).. ce iti poti dori mai mult?

#6
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Ca turist in Romania este foarte fain, ieftin, suficiente locuri frumoase, fara sa am de-a face cu adminstratia si birocratia ... mie imi place foarte mult.  Ma mai deranjeaza uneori cocalarii dar ii evit pe cat pot si pot spune fara strop de exagerare ca Romania este foarte faina dpdv turistic pentru mine, din pozitia de capsunar.

 Claudiu_J, on 01 august 2015 - 18:29, said:

mie personal Romania mi se pare o destinatie buna pentru un turist european cu bani; Mai e si ieftina pe deasupra;

Mancare buna, locuri bune, servicii bune (daca esti atent).. ce iti poti dori mai mult?


Ba chiar si pentru turisti europeni normali/modesti, doar sa aiba un ghid ca lumea, sa identifice corect asteptarile clientului.
De unul singur, un turist occidental poate avea o vacanta de cosmar in Romania.

Edited by crisstonne, 01 August 2015 - 18:51.


#7
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 zardato, on 01 august 2015 - 18:31, said:

Ca turist in Romania este foarte fain, ieftin, suficiente locuri frumoase, fara sa am de-a face cu adminstratia si birocratia ... mie imi place foarte mult.  Ma mai deranjeaza uneori cocalarii dar ii evit pe cat pot si pot spune fara strop de exagerare ca Romania este foarte faina dpdv turistic pentru mine, din pozitia de capsunar.




Ba chiar si pentru turisti europeni normali/modesti, doar sa aiba un ghid ca lumea, sa identifice corect asteptarile clinetului.
De unul singur, un turist occidental poate avea o vacanta de cosmar in Romania.

Vezi tu, de asta am zis turist cu bani; Adica cineva care nu se uita la banuti si ii damuieste cu grija, ci cineva care poate angaja servicii foarte bune; Gen o masina de inchiriat cu sofer, un ghid ...

Da, intradevar poti sa vii si cu bani foarte putini si sa te simti exceptional; Dar .. e nevoie si de ceva noroc;

#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Este de evitat ca experienta lui in tara de vizitator e 0 (ZERO) si a ramas cu gandul de evitat auzind ca Ferentari e o zona periculoasa si e tigani. Poate singurele amintiri din Romania sunt cateva selfie din centrul vechi, ca acolo e la moda si e cea mai "smechera" zona din Romania. Mai viziteaza putin din ceea ce inseamna cu adevarat ROMANIA si mai vorbim

Edited by St3garu, 01 August 2015 - 18:36.


#9
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Pt straini Romania ramane o destinatie periculoasa, riscul de a fi inselati sau agresati fiind mare.
Ca turist nu stiu unde vezi preturile mici, daca vii pe litoral costa cat Grecia si Turcia, destinatii favorite romanilor
Pt munte, ca strain Austria/Elvetia e mai aproape si incomparabil

Poate sa ai preferinte bizare, sa faci orgii cu minore sau cu porcii de la Balc...

Eu daca vin pe litoral pierd o zi dus una intors in Bucuresti....
.... daca vii la pupat icoane, sau la Arsenie Coca, da, asa ceva nu gasesti nicaieri in lume

 adisz, on 01 august 2015 - 18:25, said:


Asa cum ai lichidat colaborarea cu Softpedia?
Tu alte neamuri nu ai?Ca alea nu-s neamuri.

 adisz, on 01 august 2015 - 18:25, said:

Asa cum ai lichidat colaborarea cu Softpedia?
Tu alte neamuri nu ai?Ca alea nu-s neamuri.
Un var primar si familia lui, ce-am reusit sa-i ajut sa emigreze
Parintii s-au retras demult din Romania, pe litoralul Spaniei... de vre-o zece ani
Socrii nu sunt din Romania, cum nici nevasta nu e, vorba lui Rus

#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
o fi avînd şi România unele locuri turistice, dar lumea e mare, şi nr. de concedii ale unui om e limitat... dacă ai văzut de exemplu de cîteva ori litoralul românesc, decît să tot revii acolo mai bine vezi N alte litorale, unul mai frumos decît altul.

#11
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Romania e mijto , depinde ce cauti si unde cauti , jegul este de evitat dar sint atitea locuri frumoase si oameni frumosi de cunoscut , gagicile sint fortza si va zic eu ca sint o groaza de turisti straini prin tara care zic eu ca se simt ok. la noi.

#12
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
De la sunt mai multi ca pana acum pana la sunt o groaza... faptul ca mai vezi pe C.Victoriei un grup de turisti sau auzi in centrul vechi ceva "straineza", e mai bine, dar departe de subiect.
Turismul de weekend e subtire, Spania capsunarilor a atras in prima jumatate a anului mai multi turisti ca Romania in toti cei 25 de ani de la lovilutie.

 St3garu, on 01 august 2015 - 18:44, said:

Si daca nu traiesti romaneste, nu respiri romaneste si mai ales, nu simti romaneste, de ce deschizi astfel de subiecte, subiect neinteresant pentru tine ? Sa fi un troll de sambata seara ?
Ce are sula cu prefectura? Gramatica e complexa si multi romani "autentici" nu o stiu, unii ajung si Parlamentari, asa "succesuri" au.
Consider normal sa mi se atraga atentia unde gresesc, dar cand raspund toti in cor ca curcile, si imi scot ochii pt o greseala facuta de jumatate din ei, mi se pare obrasnicie.

Edited by Hedonist, 01 August 2015 - 18:50.


#13
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,678
  • Înscris: 13.10.2003

 Hedonist, on 01 august 2015 - 18:42, said:

mersi de corectura, in primul rand pt ca limba mea natala nu e romana, acasa n-am vorbit si nici nu vorbesc in prezent romaneste.


Am emigrat din clasa a 3-a, din pacate in Romania

Adevarat, ca daca ai mei au fugit din tara si n-au mancat salam cu soia, nici nu stiu gramatica

Din cate observ acum postezi din tara. Ori ai venit sa o vizitezi pe bunica-ta ori ai deschis un topic de plictiseala.

Destinatiile turistice depind de ce cauta fiecare. Altii vor sa viziteze ,,obiective turistice'', altii cauta distractie la maxim, altii leneveala, altii aventura, etc. Se poate ca unii dintre romanii plecati afara sa se intoarca ca turisti din nostalgie ptr. limba romana, prieteni, peisajel sau bucataria romaneasca. Ideea e ca intr-o lume globalizata fiecare merge unde doreste in limita bugetului. La infrastructura pe care o avem e greu cu turismul, restul e can-can.

Edited by radumiki, 01 August 2015 - 18:49.


#14
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 Claudiu_J, on 01 august 2015 - 18:34, said:

Vezi tu, de asta am zis turist cu bani; Adica cineva care nu se uita la banuti si ii damuieste cu grija, ci cineva care poate angaja servicii foarte bune; Gen o masina de inchiriat cu sofer, un ghid ...

Da, intradevar poti sa vii si cu bani foarte putini si sa te simti exceptional; Dar .. e nevoie si de ceva noroc;

Eu vedeam un european cu bani pe unul care poate da usor 1000€ pe innoptare (doar pretul cazarii), aia care ar putea da 2-300€ pe camera pe noapte ii bagam la clasa medie.  
In fine, ideea e ca Romania, pentru cei care cunosc romanii si oarecum Romania (sau sunt ghidati de cineva care-i cunoaste), atunci spatiul carpato-danubiano-pontic poate constitui o zona foarte faina pentru petrecut vacante.

Edited by zardato, 01 August 2015 - 18:55.


#15
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
Te-a lasat nevasta frate?
Te inteleg atunci.
Multe femei romance s-au prostit de la atata emancipare, feminism,cariera.

Edited by cosond, 01 August 2015 - 19:03.


#16
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 zardato, on 01 august 2015 - 18:54, said:

Eu vedeam un european cu bani pe unul care poate da usor 1000€ pe innoptare (doar pretul cazarii), aia care ar putea da 2-300€ pe camera pe noapte ii bagam la clasa medie.  
In fine, ideea e ca Romania, pentru cei care cunosc romanii si oarecum Romania (sau sunt ghidati de cineva care-i cunoaste), atunci spatiul carpato-danubiano-pontic poate constitui o zona foarte faina pentru petrecut vacante.

EU cu bani intelegeam ceva mai putin hard; Genul de om care vine sa viziteze nu genul de om care da 500 de euro pentru un sejur la neptun/sinaia... etc;

Un om cu sa zicem 4000 de euro care vine pentru 2-3 saptamani sa viziteze tara;  :)

#17
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 radumiki, on 01 august 2015 - 18:48, said:

Din cate observ acum postezi din tara. Ori ai venit sa o vizitezi pe bunica-ta ori ai deschis un topic de plictiseala.
1. Folosesc permanent un abonament Orange Romania cu foarte multe resurse in roaming*, pt ca lumea imi stie deja numarul si nu pot porta si prefixul
2. Cand folosesc conexiune fixa (momentan e mobila), folosesc o redirectionre printr-un server pe RDS (proxy, FTP, torrent), cu warezul nu te joci, si nu vreau sa fiu urmarit chiar de oricine.
3. Intamplator sunt chiar in tara, am venit pt Liberty Parade, unde am inchiriat o vila in costinesti ma distrez cu prietenii si mai trolez din cand in cand, sotia e libera un an, ca maxim atat se da in Germania pt nasteri... eu mai pot lucra de acasa anumite perioade

Vezi tu, mi-as dori sa pot parasi Romania definitiv, nu stiu daca voi reusi... sper ca altii sa aiba mai multa bafta decat mine!

Pantera 44, detalii mai jos, (+ inca 3gB de net valabili doar in tara)
http://forum.softped...internationale/

Edited by Hedonist, 01 August 2015 - 19:02.


#18
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
SA TE DUCI PE TRANSFAGARASAN.
DIN cauza javrelor de politicieni, multi isi iau lumea in cap se kk pe ea de tara.

SA NE SALUTI DIN MAIAMI,de la gacici.
Ce e aia liberty party?

Edited by cosond, 01 August 2015 - 19:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate